Jaki Screen

bulas

New member
Witam czy ktos z was probowal testowac kilka ekranow na tym samy projektorze i w tych samych warunkach. Jaki ekran lepszy mat czu glassy? Kiedys czytalem ze dobrze jest stosowac glassy do projektorow ponizej 1000ANSI, a powyzej tylko mat, czy to prawda. Jest ich coraz wiecej gramatura rodzaj powiezchni i wiele innych parametrow jaki wybrac????
 

Meloman69

New member
Bez reklam
bulas napisał:
Witam czy ktos z was probowal testowac kilka ekranow na tym samy projektorze i w tych samych warunkach. Jaki ekran lepszy mat czu glassy? Kiedys czytalem ze dobrze jest stosowac glassy do projektorow ponizej 1000ANSI, a powyzej tylko mat, czy to prawda. Jest ich coraz wiecej gramatura rodzaj powiezchni i wiele innych parametrow jaki wybrac????

Nie ma reguły. Wszystko zależy od pomieszczenia, wielkości obrazu, jasności projektora i własnych upodobań.
Ja osobiście miałem możliwość przetestowania 3 modeli ekranów:
- biała powierzchnia - włoski Sopar - TRAGEDIA,
- Projecta - powierzchnia Matt White,
- Projecta - powierzchnia High Contrast.
Projecty mam na własność i znam doskonale ich zalety, i wady. W mojej konfiguracji lepiej sprawdza się MW, ale różnice nie są duże.
 

bulas

New member
Meloman69 napisał:
Nie ma reguły. Wszystko zależy od pomieszczenia, wielkości obrazu, jasności projektora i własnych upodobań.
Czyli lie ma zadnej regoly co do mocy projektora a powiezchni ekranu?
To naprzyklad do projektora 1600ANSI moge zastosowac baz problemow rowniez ekran glassy? Oczywiscie mowa tu o pomieszczeniu raczej niewielkim, a tak na marginesie co ma wielkosc pomieszczenia do rodzaju ekranu?
 

Deimos

Banned
Jeżeli w w stosunkowo wąskim i niewysokim pomieszczeniu zamontujesz ekran o zbyt wysokim odbiciu światła (Gain) to wówczas musisz obowiązkowo mieć ściany i sufit w ciemnym kolorze, bo inaczej dostaniesz tak odbitym światłem po oczach, że nic nie zobaczysz, a o dobrym kontraście i kolorach możesz zapomnieć...:(
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
bulas napisał:
Czyli lie ma zadnej regoly co do mocy projektora a powiezchni ekranu?
To naprzyklad do projektora 1600ANSI moge zastosowac baz problemow rowniez ekran glassy? Oczywiscie mowa tu o pomieszczeniu raczej niewielkim, a tak na marginesie co ma wielkosc pomieszczenia do rodzaju ekranu?

Adaptacja pomieszczenia to najważniejsza rzecz. Dokładnie jak akustyka przy audio.
Chodzi o to, żeby całkowicie wyeliminować wpływ światła odbitego.
Światło z projektora pada na ekran, stamtąd się odbija. Trafia nie tylko do naszych oczów, ale i na ściany, sufit. Stamtąd z kolei, odbija się i ponownie trafia na ekran. Taki efekt potrafi zniszczyć kontrast nawet w high-endowych urządzeniach.
Nie przez przypadek w kinach mamy do czynienia z ciemną aranżacją pomieszczeń.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Adaptacja pomieszczenia to najważniejsza rzecz. Dokładnie jak akustyka przy audio.
Chodzi o to, żeby całkowicie wyeliminować wpływ światła odbitego.
Światło z projektora pada na ekran, stamtąd się odbija. Trafia nie tylko do naszych oczów, ale i na ściany, sufit. Stamtąd z kolei, odbija się i ponownie trafia na ekran. Taki efekt potrafi zniszczyć kontrast nawet w high-endowych urządzeniach.
Nie przez przypadek w kinach mamy do czynienia z ciemną aranżacją pomieszczeń.
A mnie ciekawi czy dałoby się wyprowadzić wzór na wpływ światła odbitego w danym pomieszczeniu.
Przypuszczam, że zależałby on od współczynnika odbicia ścian,
w jakimś stopniu od powierzchni ekranu i wielkości pomieszczenia.
 
Do góry