Co warto wiedzieć przy zakupie projektora

Frog_PL

New member
ok kumam, kupujac ekran 16:9 gdy odpalem film 21:9 bedzie on odpowiednio zmniejszony o pasy tak.. Czyli jesli bym kupil ekran 16:9 110" to filmy 21:9 beda wielkosci powiedzmy 100". Nic, musze pojezdzic jeszcze po marketach moze beda mieli gdzies ekrany tej wielkosci zeby ocenil czy z takiej odleglosci jest to do ogarniecia.. Zonie jak pokazalem mniej wiecej od ktorego miejsca do ktorego bedzie ekran to powiedziala ze mnie poyebalo ;) No ale kurde kupuje projektor wlasnie zeby miec efekt WOW przez wielkosc cali zeby juz do kina wiecej sie nie tarabanic ;) Szkoda by bylo jakby 100" wow nie zrobilo... U znajomego ogladalem bodajrze 120" i bylo WOW... Musze zobaczyc czy ta niemiecka firma esmart ma tez ekrany 21:9 z napinaczami jak cos....
W kazdym badz razie dzieki chlopaki ze powyjasnialiscie mi to.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Film w 21:9 będzie wyświetlany na ekranie 16:9 normalnie, z tą różnicą, że będą pasy góra dół.

Inaczej też podaje się przekątną przy tych dwóch różnych formatach obrazu.

120" proporcji ekranu 16:9, to ok. 114" proporcji 21:9, przy założeniu, że liczymy tą samą szerokość dwóch ekranów.

Gdybyś chciał kupować ekran 21:9, to musisz pamiętać, że zapewne nie będzie podana przekątna 16:9, a właśnie 21:9.

Tu powyższy przykład na zdjęciu:
(niebieskie pole, to 21:9, tyle, że powinno być na środku)

114-inch-21x9-vs-120-inch-16x9.png


Gdybyś chciał coś szerszego, a ekran 21:9 miałby np. 120", to tak by wyglądał na tle 120" 16:9

120-inch-21x9-vs-120-inch-16x9.png
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Słuszna uwaga, u mnie tego problemu nie ma, bo wszystkie filmy mam zgrane na HDD, a napisy ustawione na filmie w Shieldzie, ale niektóre playery BR też mają taką możliwość, a jak nie to lipton jest.
 

Frog_PL

New member
Pany a tak juz a propo samych projektorow.. jesli chodzi o projektory ultra short throw np taki siajomi laserowy czy inny ktory zapodaje obraz z kilkudziesieciu centymetrow to rozumiem ze taki projektor ktory tak blisko daje obraz to on nie potrzebuje tak duzej jasnosci, tak duzej jak projektory ktore daja obraz z kilku metrow ? Chodzi mi o to ze projektor UST z np 2000lm bedzie jasniejszy niz zwykly projektor z 2000lm ktory daje ten sam obraz ale z kilku metrow ?
 

crash555

New member
Pany a tak juz a propo samych projektorow.. jesli chodzi o projektory ultra short throw np taki siajomi laserowy czy inny ktory zapodaje obraz z kilkudziesieciu centymetrow to rozumiem ze taki projektor ktory tak blisko daje obraz to on nie potrzebuje tak duzej jasnosci, tak duzej jak projektory ktore daja obraz z kilku metrow ? Chodzi mi o to ze projektor UST z np 2000lm bedzie jasniejszy niz zwykly projektor z 2000lm ktory daje ten sam obraz ale z kilku metrow ?

Wydaje mi się że dla uzyskania tej samej przekątnej obrazu, oraz jego jasność, potrzebna jest taka sama moc. Projektory nie walą światłem na wszystkie strony i wiązka jest skupiona na obraz, nie ma strat w drodze do ekranu (nie licząc strat w samym projektorze, zależnie od technologi). Ale to moje gdybania na logikę.
 

gerrard

New member
Jasność ANSI projektorów jest mierzona na powierzchni ekranu. Projektor UST 2000lum będzie świecił tak samo jak standardowy 2000lum. No i pamiętać, że chińscy producenci używają swoich wzorów "handlowych" na obliczanie jasności.
 

bawełna213

New member
A co byście doradzili dla osoby, która nie zna się na projektorach, ale chciałabym sobie taki zakupić. Ważne jest aby cena była niska, ale sprzęt jakościowo był dobry :D.
 

Frog_PL

New member
Jestem przed montazem ekranu 100" i projektora Benq TK800M... Doczytalem ze stosujac korekcje trapezowa tracimy na jakosci...wiec bede staral sie tego nie uzywac i trafnie zamontowac projektor.. Ale mam pytanie co do odleglosci, bo przy 100 calach mam zakres (332cm-365cm). W jakiej odlegosci najlepiej zamocowac PJ ? Czy zoom ktory jest w PJ tez powoduje utrate jakosci ? Zatem czy najlepiej zamocowac na 365cm i nie uzywac zadnego zoomu tak jak i korekcji trapezowej ?? W Instrukcji PJ mam napisana wartosc PRZESUNIECIE PIONOWE niby to odcinek od jakiego zaczyna sie obraz (12,5cm). Czyli jak mam np. uchwyt o dlugosci 15cm to PJ na nim zamontowany na suficie zacznie dawac obraz od wysokosci 15+12,5=27,5cm tak ?
https://www.benq.com/en-us/support/downloads-faq/products/projector/tk800m/manual.html
 

MarianPaz

Member
Projektor najlepiej umieścić w połowie skali zoomu a na pewno nie w skrajnych położeniach. Zoom nie powoduje utraty jakości a co najwyżej jasności, ale przy tak małym jego zakresie różnice pewnie są niewielki. A co do offsetu, to według tabelki obraz zostanie wyświetlony tak jak liczysz czyli 27,5cm poniżej sufitu.


BTW tu masz ciekawy filmik jak go sobie ustawić i zamontować https://www.youtube.com/watch?v=o8-Sly2a6kA
 

Frog_PL

New member
Dzieki Marian za info. Zatem jesli zoom nie powoduje utraty jakosci to faktycznie zrobie po srodku wartosci podanych...Czyli 3487mm. Mam jeszcze pytanie, gdyby nie udalo mi sie ustawic idealnie projektora i nie ma on Lens Shiftu to czy jesli uzyje mozliwosci regulacji w pionie poprzez uchwyt to znieksztalci mi to obraz i bede musial uzyc korekcji trapezowej ?
 

Frog_PL

New member
Chodzi mi o regulacje konta nachylenia w pionie na uchwycie. Czy powoduje zniekształcenie i korygowania tego auto trapezem? P.S. dzięki za film. Gość poruszył kilka kwestii na które nie wpadłem wcześniej.

Wysłane z mojego moto x4 przy użyciu Tapatalka
 

MarianPaz

Member
Niestety na to Ci nie odpowiem ponieważ u mnie projektor nie jest podwieszony pod sufitem wiec nie mam doświadczenia w takowym montażu.
 
Do góry