Co warto wiedzieć przy zakupie projektora

drosophilia

Active member
Bez reklam
Na sam poczatek biala sciana jako ekran wystarczy, oczywiscie, jesli pokoj bedzie odpowiednio "zaciemniony". Fajnie jakby sufit i sciany boczne mialy ciemny kolor.
Nawet jesli bys ogladal tylko 2-3 razy w tyg., to i tak sie oplaca kupic projektor.
Ceny projektorow FHD za tansze modele, to od 2300 wzwyz.
Za 2500 zl kupisz projektor, ktory jako poczatkujacego "zadowoli" Ciebie
:)
 

Nikodem19

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zakupiłem projektor Optoma HD29Darbee.
Jestem bardzo mile zaskoczony ostrością,kolorami,poziomem czerni.
Oglądam z odl. 280cm ( mały pokój ).
Wielkość obrazu 82". Pokój dobrze zaciemniony.
Obraz na ścianę,kolor ściany jasna zieleń.
Jeżeli ktoś nie może się zdecydować jaki kupić telewizor niech
kupuje projektor.Notabene ile by trzeba zapłacić za telewizor 82".
Pozdrawiam.
 

Frog_PL

New member
Panowie czy filmy w FHD na 120` ekranie wygladaja OK? W tym roku chce nabyc projektor i na takiej wielkosci ekranie ogladac. Budzet na projektor do 5tys...A najlepiej to do 4 Ogladac bede z odleglosci chyba 3m.... Glownie filmy sciagniete z neta....4K w takim wypadku zbedne ? Lepiej szukac dobrego fhd ?
 

Nikodem19

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie czy filmy w FHD na 120` ekranie wygladaja OK? W tym roku chce nabyc projektor i na takiej wielkosci ekranie ogladac. Budzet na projektor do 5tys...A najlepiej to do 4 Ogladac bede z odleglosci chyba 3m.... Glownie filmy sciagniete z neta....4K w takim wypadku zbedne ? Lepiej szukac dobrego fhd ?


Filmy w FHD na 120" ekranie z odległości 3 m wyglądają bardzo OK.
Mam Optomę HD29Darbee i wszystko j.w.
 

timonek

Member
Bez reklam
Panowie czy filmy w FHD na 120` ekranie wygladaja OK? W tym roku chce nabyc projektor i na takiej wielkosci ekranie ogladac. Budzet na projektor do 5tys...A najlepiej to do 4 Ogladac bede z odleglosci chyba 3m.... Glownie filmy sciagniete z neta....4K w takim wypadku zbedne ? Lepiej szukac dobrego fhd ?
Beda dobrze wygladaly , przy wielkosci okolo 90 cali pojedynczy piksel ma 1mm przy wiekszym ekranie jaki chcesz uzyskac wzrosnie do niecalych 1,5mm okolo, super dokladnych wyliczen nie robilem. Wiec teraz pomysl czy z tej odleglosci jestes w stanie dostzec i rozroznic ten 1mm. Jak sie obawiasz co do jaosci zostan przy 100 calach to i tak duzo zwlaszca jak na 3m, no chyba ze sie uparles juz na te 120 cali ;)
 

Frog_PL

New member
Beda dobrze wygladaly , przy wielkosci okolo 90 cali pojedynczy piksel ma 1mm przy wiekszym ekranie jaki chcesz uzyskac wzrosnie do niecalych 1,5mm okolo, super dokladnych wyliczen nie robilem. Wiec teraz pomysl czy z tej odleglosci jestes w stanie dostzec i rozroznic ten 1mm. Jak sie obawiasz co do jaosci zostan przy 100 calach to i tak duzo zwlaszca jak na 3m, no chyba ze sie uparles juz na te 120 cali ;)

Sprawa sie chyba rozwiazala co do wielkosci bo chyba bede celowal w ekran mobilny np taki :
celexon | Ekran projekcyjny na trójnogu celexon Economy 244 x 138 244 x 138 cm
a to jest chyba 110` jak dobrze licze takze powinno byc optymalnie z tego co piszecie. Dzieki za info..
Teraz pozostaje poszukac jakiegos dobrego Ultra Shot Throw projektora do tego :> Nowy siajomi zapowiada sie obiecujaco..chociaz przekracza troche budzet....Musze zobaczyc co Benq ma z tych ultra shotow...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do 3m idealnie będzie 120", te 110" to deko za mało, ale i takie tu mają i są zadowoleni.
Pamiętaj, że filmy to głównie 21:9, więc nie będzie filmu na całym ekranie.

Co do mobilnych ekranów, to jak nie musisz, to jak najdalej się trzymaj od tego.
Miałem taki kiedyś i to była porażka. Za każdym razem będziesz musiał idealnie się dopasować, więcej z tym problemów jak pożytku. To jest dobre gdzieś do prezentacji, a nie do domu.

A czy filmy FHD będą dobrze wyglądać z 3m na 120"?
Będą wyglądac zjawiskowo, podstawą jest dobrej jakości żródło.
Jak odpalisz materiały 4K chociażby z YT, to już na tym usiądziesz z wrażenia.
Mimo, że będzie to FHD projektor.
 

Frog_PL

New member
Sprawdzilem teraz dokladnie odleglosc.. Jednak bedzie 260cm.... Takze moze te 110` bedzie ok....Ekran to jeszcze kwestia niezdecydowana... Moze moze zdecyduje sie na rozwijany... z sufitu... Ale czy majac projektor gdzies nisko np na lawie (60cm wysokosci lawa ma) a nie montowany do sufitu mozna go tak ustawic zeby ekran rozwijany z sufitu go ogarnol ? Bo projektor UST raczej napewno bedzie musial byc (ten nowy siajomi laser albo jakis benq lampa moze moze)... i do sufitu projektora nie chce montowac...

Co do formatu filmu i tego co bedzie na calym ekranie to ja w 99% przypadkow zamierzam ogladac filmy z neta (mkv 1080p itp). To o tych piszesz ze sa 21:9 ? Kurde pisalem to dwom znajomym co maja projektory a oni mi ze mam kupowac ekran 16:9 a reszta kwestia ustawien... Aaa jeden mowil ze jak kupie inny ekran (np ten 21:9) to nie bede wszystkiego widzial grajac na konsoli.. .A grywac na ps4 pro tez bede... I juz glupi jestem..
 
Ostatnia edycja:

damian00716

New member
Ciężko powiedzieć, gry, pulpit lecą w 16:9. Filmy z YT czy Netflix ostatnio trafiam głównie w 21:9, a sztuczne rozciąganie do 16;9 nie ma sensu. Jeśli kupisz 21:9 to kiepsko będzie z grami, również film może trafić Ci się 16:9 i będziesz mieć obraz poza ekranem :D
 

Frog_PL

New member
Ciężko powiedzieć, gry, pulpit lecą w 16:9. Filmy z YT czy Netflix ostatnio trafiam głównie w 21:9, a sztuczne rozciąganie do 16;9 nie ma sensu. Jeśli kupisz 21:9 to kiepsko będzie z grami, również film może trafić Ci się 16:9 i będziesz mieć obraz poza ekranem :D

Tak przelecialem teraz na szybko z 20filmow mkv (95% 720p) jakie mam na dysku to jakies 5 z nich ma 16:9. Pozostale to 2.40:1 | 2.35:1 i 1.85:1 . Projektor ten np. nowy xiaomi pisze ze ma Throw Ratio 0.233:1 takze juz kompletnie nie ogarnia ;) To rozumiem ze jak kupie 16:9 to niektore filmy i gry beda na calym ekranie a pozostal czesc ktora ma te ratio 2.40 2.35 1.85 bedzie zmniejszona i z pasami czarnymi po bokach i gorze i dole ? Tak teraz czytam to jednak chyba na ta moja odleglosc 2,6m ogladania to chyba max 100` pisza zeby brac a nawet mniej :/ Ktos oglada wiecej niz 100` odleglosci 2,5-3m ?
 

crash555

New member
Bierz 110-120" nie słuchaj głupot, potem będziesz żałował. No i 16:9, w filmach co najwyżej będziesz miał pasy góra dół, zawsze można dorobić sobie ciemne bordery.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bardziej uniwersalnym ekranem jest 16:9, większość go posiada i w taki bym celował. Będzie jak znalazł, właśnie do konsoli, kablówki, seriali i całej masy która jest wyświetlana w 16:9, nie zmienia to faktu, że same filmy, to zdecydowana większość 21:9, te odpalisz bez problemu na ekranie 16:9 z pasami na dół/góra. Nie ma problemu. Gorzej jak będziesz chciał odpalić 16:9 na ekranie 21:9, wówczas, na dole i na górze przy żródle 16:9 wyjdzie Ci na ścianę po za ekran.
No chyba, że projektor ma opcje zmiennej i sam dostosuje, ale wtedy będzie puste pole po prawej i lewej.
Jak nie chcesz mieć widocznych pasów na ekranie 16:9 oglądając 21:9, to trzeba zastosować ekran multiformat, ale to już dyskusja na inny temat. Zresztą jest osobny.
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...do-21-9-domowej-roboty-wykonanie-pomysly.html
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Jak masz oglądać filmy w 80% to bierz 21:9.

Chyba ten projektor ma zoom....
To sobie na te 20% zmniejszysz obraz, tak żeby ci się zmieścił na ekranie.
Projektor będziesz miał pod ręką, to nie problem pokręcić pokrętłem od zooma.

Czarne boki nie są tak wkurwiające jak pasy góra dół przy filmach.

Ja niedawno przerobiłem sobie ekran z 16:9 na 21:9 i do filmów to jest bajka.

Ps.
W temacie z linku powyżej masz zdjęcie mojego ekranu po przeróbce.
 
Ostatnia edycja:

Frog_PL

New member
Spoko a wiec zostaje przy 16:9. Tragedii nie bedzie jak beda czasami pasy gora/dol bo obecnie ogladam tak caly czas filmy na tv i w ogole mnie to nie rusza a wiec jakos przezyje. Juz mozg to chyba uznal za standard heh A jak mowicie ze jest universalniejszy to tak zostanie...Ale ten rozmiar kurde waham sie panowie czy te 110` z odleglosci 2,6m nie bedzie za duzo...
Ogladam glownie w pozycji lezacej i tak sobie teraz probuje wyobrazic ten ekran przed oczami i hmm fakt ze filmow z napisami nie ogladam, tylko lektory ale nie wiem czy nie bedzie czlowiek za bardzo latal po ekranie oczami... Ktos z was oglada 110` ponizej 3m ?
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Czasami...
Przy 80% filmów...
Chyba cały czas, chciałeś powiedzieć.
No jak ci czarne pasy nie przeszkadzają i taką masz "normę", to bierz 16:9
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja oglądam 120" z 3m i w życiu nie zmieniłbym na nic mniejszego.
Czy 110" będzie za duże z 2.60, sam już oceń. Jak się boisz, to weż 105", 100"...

Pamiętaj też, że posiadając ekran 16:9 będzie miał dwa rozmiary:
a) ten z żródła 16:9, czyli na całym ekranie
b) ten ze żródła 21:9, czyli mniejsza powierzchnia z uwagi na pasy.

Dlatego, jeżeli dopasujesz się idealnie odległością do żródła 16:9, to oglądając 21:9, nie będzie już tak idealnie.

Działa to też w drugą stronę, jeżeli chciałbyś ekran 21:9, to pod tą proporcje ustawiasz odległość, a nie pod 16:9

Dlaczego?
Dla przykładu, u mnie z 3m 120" żródło 16:9 na ekranie 16:9 jest w mojej ocenia idealnie, powierzchnia wizyjna idealnie komponuje się z wrażeniami kinowymi i komfortem oglądania.

Natomiast odpalając na tym samym ekranie żródło 21:9, już nie jest tak idealnie, owszem, jest super, ale gdybym miał brać tylko i wylącznie pod materiał 21:9, to ten ekran byłby szerszy, większy, ale mógłby być nieco za duży już pod żródło 16:9

Więc jak zakładasz większość materiałów 21:9, to nie sugeruj się tym, jak będą wyglądać 16:9, nawet jeżeli teraz wydaje Ci się, że jest to dużo.
Potem odpalając na tym 21:9, zrozumiesz o co chodziło.
 
Do góry