Projektor to nie wszystko

ziut

New member
kiki napisał:
odległość extra .
Ale jakie środki na poszczególne urządzenia?
no wlasnie co do tej odleglosci to nie jestem przekonany. nawet na maly tv patrze z paru metrow a w kinie jak mam siedziec w polowie dlugosci sali to wole wyjsc...

co do budzetu to:
-proj ok 3 - 4 tys
-KD ok 1.5 - 2.5 tys

Dysponuje obecnie wiekowym ampli ONKYO TX SV 444 oraz nowym zestawem glosnikow 5.0 PRISM EMERALD HT300. Pewnie z jakims dobrym DVD bedzie to chodzic lepiej niz te zestawy KD ktore wymienilem wczesniej ale kolumny totalnie mi nie pasuja ze wzgledu na kolorystyke (a moze przemaluje hehe). Ponadto gabaryty ciutke duze no i rozne sa opinie co do jakosci dzwieku - jeszcze nie testowalem tego u siebie wiec nie wiem.
 

kinder

Member
Witam przymierzam się do zakupu projektora co raz bardziej przekonuje się do JVC DLA RS 25 .. mam pytanko jaki dobrać ekran do tego projektorka chodzi mi o wielkość i powierzchnie ?... dodam że odległość projektora do ekranu będzie 3.70m i taką samą odległość będę miał od miejsca siedzenia do ekranu...chciałbym mieć duży ekran ale nie chce przesadzić co by nie kręcić głową a i jakość żeby była taka jak trzeba...

aa główne przeznaczenie materiały HD ...

z góry dzięki...

Pozdrawiam...
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
100...120 ", zależnie od gustu; dla mnie 115" byłoby akurat (do filmów w formacie 16:9). Sam musisz sobie odpowiedzieć jaka wielkość ekranu Tobie najlepiej pasuje. ;)

Jeśli pomieszczenie jest jasne to powierzchnia szara, jeśli dobrze zaciemnione (czarne lub ciemne płaszczyzny) może być biała, gain=1,0 wystarczy.

edit:

A w ogóle, jeśli chodzi o wielkość ekranu, było już w przyklejonych chyba wspominane, że najlepiej zainstalować wpierw projektor i pooglądać co nieco na ścianie, wtedy się przekonasz jaki rozmiar ekranu Ci pasuje... ;)
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Ja oglądam obraz 110" z odległości ok. 4,70-4,80m
I taka wielkość ekranu to max. żeby oczami nie biegać po ekranie...i zeza nie dostać...
A trzeba pamiętać, że w systemie 7.1 należy za plecami mieć jeszcze ok.1,8- 2m od tylnej ściany dla głośników surround back. W innym przypadku będzie to tylko marna namiastka kina!
 
Ostatnia edycja:

kinder

Member
Chyba zdecyduje sie na ekran Adeo Tensio Elegance 91' powierzchnia VisionGrey mam jasne sciany wiedz chyba taki bedzie odpowiedni projektor ma miec jasnosc 900 mam nadzieje ze bedzie wystarczajacy do tego ekranu ? ...
 

Deimos

Banned
Spokojnie taki ekran podoła...przy odległości 3,70m.
Ewentualne może być o kilka cali więcej, Adeo można zamówić na podany przez siebie wymiar.:)
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Czy aby 91" cali to nie za mało? To ma być kino w domu a nie duże TV (chyba?) ;) :D

P.S. Kolega Fanek chyba by się ze mną nie zgodził... ;)
 

Fanek

New member
Bez reklam
wiatrak napisał:
P.S. Kolega Fanek chyba by się ze mną nie zgodził... ;)
zgadzam sie :D nie może być za mały i nie może być za duży.

Deimos ma elegancko, obraz 110" z odległości ok. 4,60-4,80m
ja mam teraz 110" gdzieś z 4metrów.
 

kinder

Member
...a tego nie wiedziałem że adeo można na wymiar zmówić to w takim razie max 100' myśle że będzie nie za duże z 3.70m... nie mam za dużego pokoju i nie chce przesadzić z wielkością ekranu co by nie widać było pixeliozy...
 

rami321

New member
jak ktoś już napisał wcześniej kup projektor i wyświetlając na ścianie zobaczysz jaka wielkość Ci odpowiada, bo każdy ma inne preferencje i każdy jest w stanie zaakceptować inną maksymalną wielkość, żadne wzory żadne opinie innych tylko Twoja własna , bo wydasz pełno kasy i będziesz miał duży ekran ale będziesz myślał "no mógłby być ciut większy", co prawda pewnie z tym "ciut" za małym ekranem mógłbyś normalnie i bez problemu funkcjonować, ale jak już coś robić to dobrze
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja ostatnio szukam dobrego ekranu high power (ok. +/- 3 gain) i przyznam, że znalezienie takiego w Europie jest nie lada wyczynem. Nie mówię tu oczywiście o szmatach typu Projecta czy o ekstremalnych sposobach na rozwód typu Stewart. ale o czymś rozsądnym. Znalazłem za to bardzo ciekawą ofertę Prismasonic. Moim zdaniem zamiast kupować chińskie i drogie Adeo, lepiej kupić soczewkę + szeroki ekran 2.35 z wysokim gainem. Ten pomysł chodzi mi po głowie od dłuższego czasu i jak tylko będą warunki, będzie soczewka i szeroki ekran z jakimś własnej roboty maskowaniem. Się zobaczy.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Niestety, jeśli chce się mieć soczewkę+140cali wide, to zawsze będzie za mało :) Przy zakrzywionym ekranie wskazany jest jednak mieć jakiś gain, a wg kalkulatora wychodzi mi ok. 2.5 gain w środku i 1.5 przy krawędziach, więc hotspot powinien być minimalny.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Fanek: cennik masz na http://www.prismasonic.com/account/order_form.php

Niestety nie jest to tania zabawka i kosztuje tyle, co średniej klasy projektor.

Hotspot występuje w ekranach o podwyższonym gainie i występuje w jego centrum. Jest to najjaśniejsze miejsce na ekranie, które odznacza się od reszty. Stąd też ekrany o wysokim gainie mają bardziej ograniczony kąt widzenia. Najlepiej jeśli widz siedzi na środku, wtedy wszystko jest ok, ale osoby siedzące przy krawędziach będą mogły dostrzec minimalny hotspot, gdyż z ich strony ekran będzie ciemniejszy na krawędziach i jaśniejszy w centrum. To jest niestety cena jaką płaci się za płonący światłem wielki ekran :)

Zakrzywienie ekranu likwiduje efekt ścieśnienia obrazu, kreowany przez soczewkę anamorficzną. Większość dobrych kin ma zakrzywiony obraz.
 

topek

New member
Witam,
chcialem tylko zaprezentowac ile daje zaciemnienie scian, jesli ma sie tak wybitnie zle, jak ja mam :), warunki do projekcji.
Aparat jest na tych samych nastawach :)

Ekran i sciany wylozylem czarna agrowloknina.
Koszt to 25zl za wszystko.
Troche srubek malych i haczykow w sciane, gumki od majtek naciagajacej wloknine i ogien :)
Wszystko jest montowalne/demontowalne w ciagu 1-2minut. Zostaja tylko glowki srubek wystajace ze scian na 3mm pomalowane na bialo. Nie przeszkadza jakos bardzo :)
Zakladam tylko na czas projekcji bo by mnie kobita z domu pogonila :>
Dziurki obszylem nitka, bo by byly za slabe. Dawno, od czasow podstawowki nie operowalem tak dlugo igla i nitka :)

Tak wyglada agrowloknina na scianach
zaciemnieniebezprojekto.jpg


Tak obraz z proja (benq W500) bez zaciemnienia agrowloknina
brakzaciemnieniabialasc.jpg


Tak po zalozeniu agrowlokniny (chwile przed/po)
zaciemnieniebialasciana.jpg


Aparat na dokladnie takich samych nastawach w trybie manualnym.
Przeslona manual
Balans bieli manual
Czas otwarcia migawki manual
Autofocus wylaczony (a szkoda, ze nie mogl zlapac sam ostrosci :)
ISO 100

Wlasnie skonczylem ekran robic.
Plyta HDF przykrecona srubami bezposrednio do sciany (nawet kolkow nie wzialem, tylko wkretami bezposrednio w sciane). HDF jest na sczczescie lekki.
Pomalowane black widow (farba bermuda beige + auto air aluminimum).
Rama zrobiona z listewek za 20zl + pomalowanie jej na czarno akrylowa matowa.
Fotki wkrotce :)
 

sviru

New member
U mnie problem jest z sufitem. Jest bialy. Caly pokoj przy jasnych scenach swieci jak szalony.

Macie jakis pomysl na tkanine ktora wyglada estetycznie i moze byc szybko zakladana zdejmowana?

Myslalem tez o czyms sztywnym co mozna szybko na sufit zalozyc i zdemontowac. Niestety nic mi nie przychodzi do glowy :)

Jedyny pomysl jaki mam to czarna roleta samozwijajaca sie wyciagana na cas projekcji - chowana po projekcji - na calej dlugosci sufitu.

Druga sprawa - ekran wisi nad meblami. Meble sa jasne i oczywiscie wszystko sie od nich odbija. Jesli daloby sie to jakos estetycznie zrobic to moge te czesci na ktore pada swiatlo czyms okleic na stale.

Prosze podajcie pomysly co do materialow jakich mozna uzyc bo nic mi nie przychodzi do glowy.
 
Do góry