Zoom a jakość obrazu (Sanyo Z5)

eempee

New member
Witam,
mam pytanie głównie do posiadaczy projektora Sanyo Z5, ale chyba nie tylko, gdyż wydaje mi się, że pytanie dotyczy raczej technologii w ogóle.
Mianowicie jak się ma ustawienie zooma do jakości obrazu? Wiadomo, jeśli mamy za mało miejsca to zooma trzeba używać, aby uzyskać żądaną wielkość obrazu, ale co z jego jakością? I jeszcze jak to wygląda z Sanyo Z5, bo rozumiem, że różne projektory mogą różnie na zoom reagować.

Dzięki i pozdrawiam,
[FONT=&quot]m.[/FONT]
 

tomek67

New member
eempee napisał:
Witam,
mam pytanie głównie do posiadaczy projektora Sanyo Z5, ale chyba nie tylko, gdyż wydaje mi się, że pytanie dotyczy raczej technologii w ogóle.
Mianowicie jak się ma ustawienie zooma do jakości obrazu? Wiadomo, jeśli mamy za mało miejsca to zooma trzeba używać, aby uzyskać żądaną wielkość obrazu, ale co z jego jakością? I jeszcze jak to wygląda z Sanyo Z5, bo rozumiem, że różne projektory mogą różnie na zoom reagować.
[FONT=&quot].[/FONT]
Mam Epsona EMP-TW 680. Nie zauważyłem, żeby zoom odczuwalnie pogarszał ostrość.
Natomiast chyba wszystkie zoomy mają to właściwość, że przy położeniu tele zmniejsza się jasność. Podobnie jak w aparatach fotograficznych.
Na www.projectorcentral.com jak testują projektory to na ogół podają spadek tej jasności.
Przypuszczam, że gdyby producenci wypuścili projektory z obiektywem stałoogniskowym(bez zoomu), to jasność wzrosłaby o kilkadziesiąt % przy tej samej żarówce. Ostrość takiego obiektywu byłaby też o oczko lepsza.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
To oczywiste, że spada przy zwiększonym zoomie spada zarówno ostrość, jak i kontrast obrazu.
Przecież liczba pikseli w obrazie się nie zwiększa, to samo dotyczy mocy lampy.
 

Obecny

New member
W takim razie pytanie, czy straty na obrazie sa takie same w przypadku ustawinia obiektywu blisko ekranu z maksymalnym zoomem czy tez daleko w pozycji bez zoomu przy tej samej wielkosci ekranu ?
 

czeczot

New member
Na moim epsonie tw2000 przy maksymalnie bliskim ustawieniu projektora od ekrany na obrazie kontrolnym widać minimalną różnice w ostrości na środku i brzegu obrazu. Z maksymalnym oddaleniem nie testowałem ale powinien być spadek jasności..... Wychodzi na to że najlepiej ustawić*gdzieś po śrdku zooma?
 

Rudeford

New member
Projektor mam w odległości 2,5m od ekranu(65”) i z takiej oglądam. Zoom jest ustawiony mniej więcej na x1,6 i ma jeszcze trochę zapasu. Sanyo ma chyba bdb optykę gdyż na takim ustawieniu ostrość jest idealna na całej powierzchni obrazu bez zauważalnych zniekształceń. Może mam „idealny” egzemplarz, wiadomo jak to jest z projektorami:D Jasność i kontrast oczywiście spada, jednak pamiętajmy, że im bliżej projektor jest ekranu tym świeci mocniej a (rozsądny)zoom rozprasza tylko nadmiar mocy. To samo dzieje się przy większej odległości projektora od ekranu bez zoomu. Tak więc eempee spokojnie można bawić się w projekcje w mniejszych pomieszczeniach byle nie przesadzać, bo faktycznie na max widać piksele i spadek dynamiki.
 
Ostatnia edycja:

Obecny

New member
Ja powiem tak, jak narazie uzywam projektora w malym pokoju i jest on 2,5m od ekranu oraz z tekiej samej odleglosci ogladam obraz, projektor wisi nad glowa siedzacego czyli warunki takie jak powyzej, zoom mam ustawiony na maxa, ostrosc na calej powierzchni tez jest idealna, co do dynamiki hmm moze ja mam jakies ograniczenia ale nie widze roznicy pomiedzy ta na maxa a ta na minimalnym zoomie, wielkosc ekranu jak dla mnie jest ok, wcale nie za duzy choc tak sie moze wydawac na pierwszy rzut oka, cos jak z trzeciego rzedu w prawdziwym kinie, wiem bo na co dzien wyswietlam w takim filmy :) co prawda na analogowych projektorach z tasma filmowa no optycznie wszystko idzie do jednego wora :)
 
Do góry