Projektor a UPS

paprykarz18

New member
Drodzy Użytkownicy projektorów.

Czy korzystacie z UPS do ochrony swojego urządzenia przed spadkiem napięcia lub przerwą w dostawie prądu?

Jeżeli tak, to napiszcie, jaki UPS macie i czy już uratował Wam lampę.
Jeżeli nie, to napiszcie, czy spotkaliście się z konsekwencjami braku tego urządzenia.

Jednym słowem: UPS – konieczność czy wymysł zapobiegliwych?
 

reyq

New member
Mam TW700 podłączony pod ups APC ES 700VA. Wolałem nie ryzykować - po coś wentylator mieli przez 30 sekund po zgaśnięciu lampy. Ups to koszt 300-400zł, o 1000zł mniej niż nowa lampa:D

reyq
 

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
Czy korzystacie z UPS do ochrony swojego urządzenia przed spadkiem napięcia lub przerwą w dostawie prądu?
Jeżeli tak, to napiszcie, jaki UPS macie i czy już uratował Wam lampę.
Jeżeli nie, to napiszcie, czy spotkaliście się z konsekwencjami braku tego urządzenia.
Jednym słowem: UPS – konieczność czy wymysł zapobiegliwych?

Liczę tylko na Opatrzność i gwarancję Epsona;)
A poważnie to pierwszy projektor Infocus 340 kupiłem ze 6 lat temu, miałem go ze 3 lata.
Nigdy chyba sie nie zdażyło, żeby mi światło zgasło w czasie projekcji.
Mimo to lampa wybuchła z efektownym hukiem.
Potem miałem Optomę ze 2 lata. Tylko raz była wyłączona "na ostro",
koleżanka się pośpieszyła i wyjęła wtyczkę z sieci.
Nic się nie stało, używałem go jeszcze kilka miesięcy i sprzedałem.
Teraz mam Epsona. Przez kilka tygodni nabiłem ze 45h.
Epson sie chłodzi ok. 30s , z podobną żarówką prezentacyjny projektor w firmie wyłącza się natychmiast.
Myślę, że Epsony mają dobre chłodzenie, w firmie mieliśmy projektory co się chłodziły dużo dłużej.
Jeśli ktoś mieszka w takiej okolicy gdzie często są problemy ze światłem to na pewno warto mieć UPSa.
U mnie nie ma często takich problemów.
 

paprykarz18

New member
tomek67 napisał:
Liczę tylko na Opatrzność i gwarancję Epsona;)

Epson X3 wyłącza się od razu. Wcale nie chłodzi lampy po wyłączniu jej.

Zastanawiam się, czy kupić Epsona TW680 z konkretną gwarancją na lampę, czy Benq W500 + UPS.
Do tej pory oglądałem filmy na telewizorze. Przez kilka lat może z dwa razy wyłączyli mi prąd podczas seansu...
Jednak UPS dodatkowo chroni przed spadkami napięcia oraz przed przepięciami, które wpływają na długość życia lampy, więc jeszcze się zastanawiam i słucham doświadczeń innych.
 

rccg

New member
paprykarz18 napisał:
Epson X3 wyłącza się od razu. Wcale nie chłodzi lampy po wyłączniu jej.

Zastanawiam się, czy kupić Epsona TW680 z konkretną gwarancją na lampę, czy Benq W500 + UPS.
Do tej pory oglądałem filmy na telewizorze. Przez kilka lat może z dwa razy wyłączyli mi prąd podczas seansu...
Jednak UPS dodatkowo chroni przed spadkami napięcia oraz przed przepięciami, które wpływają na długość życia lampy, więc jeszcze się zastanawiam i słucham doświadczeń innych.


hm, tak sie zastanawiam że gdyby zdarzyła sie taka sytuacja że jest ta awaria prądu i przez to lampa sie konczy, to chyba gwarancja tego nie obejmuje bo jesli tak, to widzisz na liczniku 2900 godzin podchodzisz do gniazdka wyciagasz kabel i dzwonisz zeby ci nowa lampę przysłali, chyba tak nie jest jeżeli chodzi o gwarancje.
 

Slots123

New member
nie mam UPSa ... nigdy w czasie ogladania nie zabraklo mi pradu ... nie zamierzam miec, bo wychodze z zalozenia ze nawet jak kiedys raz, czy dwa to sie zdarzy to i tak nie bedzie zadnej tragedi z lampa ...
w instrukcji napisane chyba jest ze odpowiednie schlodzenie lampy przedluza jej zywotnosc, a nie ze powoduje jej autodestrukcje ....

:)
 

paprykarz18

New member
Jeżeli zabraknie prądu to wentylatory nagle przestaną chłodzić lampę, a ona, rozgrzana do kosmicznych temperatur, może się przegrzać i przepalić lub wybuchnąć. Z resztą, nie bez powodu wentylatory chodzą jeszcze chwilę po wyłączeniu projektora. Nawet, jeśli z tą żarówką pozornie nic się nie stanie i nadal będzie ona działać, to znacznie skróci się jej żywotność.

Nie wiem, czy gwarancja obejmuje przegrzanie się lampy, gdyż owe przegrzanie jest efektem niewłaściwego jej użytkowania, a nie fabrycznej wady produktu.

Jak jednak, razem z projektorem, kupię sobie jakiś UPS. Grunt tylko, aby miał bardzo krótki czas reakcji, gdyż w przeciwnym razie może wcale nie zadziałać!
 

shinay

New member
mysle ze gdyby nagle odciecie bylo az tak niebezpiczne
to w projektorach instalowane by byly systemy zabezpieczajace
np. chocby mocne kondensatory oddajace energie przez kilkanasie sekund na wiatraki w razie naglego "unplugged"
mialem 5 proj. od 2002r i moim zdaniem szkoda kasy na ups specjalnie do projektora
pozdr
 

paprykarz18

New member
shinay napisał:
mysle ze gdyby nagle odciecie bylo az tak niebezpiczne
to w projektorach instalowane by byly systemy zabezpieczajace
np. chocby mocne kondensatory oddajace energie przez kilkanasie sekund na wiatraki w razie naglego "unplugged"
mialem 5 proj. od 2002r i moim zdaniem szkoda kasy na ups specjalnie do projektora
pozdr

kolejna cenna opinia; dzięki
 

laush

Member
witam
czy UPS APC Back-UPS ES 550VA 230V jest dobrym wyborem dla
Epson EMP TW-700 ?
moze wystarczy APC Back-UPS ES 400VA 230V ?
czy ten projektor potrzeboje na zasilaniu "czysta sinusoide" czy moze byc ona aproksymowana
pzdr
 

reyq

New member
laush napisał:
witam
czy UPS APC Back-UPS ES 550VA 230V jest dobrym wyborem dla
Epson EMP TW-700 ? moze wystarczy APC Back-UPS ES 400VA 230V ?
czy ten projektor potrzeboje na zasilaniu "czysta sinusoide" czy moze byc ona aproksymowana
pzdr

Mam TW700 i ups APC ES 700VA dający przybliżoną sinusoide ale od grudnia 2007 ani razu projektor nie miał okazji pracować na zasilaniu z ups'a. Inne sprzęty elektroniczne na tym ups'ie działały i żyją nadal, więc projektor pewnie też przeżyje takie zasilanie.
 

BoDeX

New member
shinay napisał:
mysle ze gdyby nagle odciecie bylo az tak niebezpiczne
to w projektorach instalowane by byly systemy zabezpieczajace
np. chocby mocne kondensatory oddajace energie przez kilkanasie sekund na wiatraki w razie naglego "unplugged"


Projektanci "zapomnieli", że są kraje w których przerwy w dostawach
zasilania są "normą" Dodatkowe zasilanie wentylatora w naszym regionie
byłoby polisą zabezpieczającą tak samą lampę, jak i co ważniejsze,
matryce projektora, które to w skutek wysokiej temperatury mogą ulec
uszkodzeniu. Jeśli masz projektor po gwarancji, warto o to zadbać .
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
projektor Optoma HD 65, jakis tam badziwny UPS, ktory sie zalacza po jakies 1,5 s. po wylaczeniu swiatala, ze 3 razy juz podczas projekcji nagle zgaslo swiatlo, na szczescie lampa to przezyla, z ups'a juz nie korzystam, bo ten moj model to wielkie G.....
 
Do góry