Tani projektor

seba29

New member
Witam. Mam zamiar kupić projektor wyłącznie do filmów DVD. Chciałbym się zmieścić w przedziale cenowym 2-3 tyś. Czy za takie pieniądze wyświetli on obraz jakościowo podobny do telewizora CRT. Odległość przewidywanego miejsca na projektor do ekranu ok. 4m. Czy do takich celów wystarczy rozdzielczość 800-600 czy lepiej wybrać taki z wyższą. Czy projektor z wyższą rozdzielczością przeskaluje sygnał z DVD do swojej rozdzielczości (czy będzie to zauważalne). Jeśli chodzi o trwałość lampy, podawana przez producentów ok 2-3 tyś. godz to początek słabnięcia jakości czy całkowity koniec lampy a zaczyna słabnąć już wcześniej. Z góry dziękuje za podpowiedzi w tej sprawie.
 

tomek67

New member
seba29 napisał:
Witam. Mam zamiar kupić projektor wyłącznie do filmów DVD. Chciałbym się zmieścić w przedziale cenowym 2-3 tyś. Czy za takie pieniądze wyświetli on obraz jakościowo podobny do telewizora CRT. Odległość przewidywanego miejsca na projektor do ekranu ok. 4m. Czy do takich celów wystarczy rozdzielczość 800-600 czy lepiej wybrać taki z wyższą. Czy projektor z wyższą rozdzielczością przeskaluje sygnał z DVD do swojej rozdzielczości (czy będzie to zauważalne). Jeśli chodzi o trwałość lampy, podawana przez producentów ok 2-3 tyś. godz to początek słabnięcia jakości czy całkowity koniec lampy a zaczyna słabnąć już wcześniej. Z góry dziękuje za podpowiedzi w tej sprawie.
W granicach 3 tys. jest już trochę projektorów 1280x720.
Są one dedykowane właśnie do filmów.
Mają ogólnie lepszą jakość obrazu (np. kontrast kolory)
Zobacz www.skapiec.pl
Miałem kiedyś 800x600. Ostrość filmów jest jednak odczuwalnie gorsza.
Czuje się to zwłaszcza na napisach.
Poniżej 3 tys, jest np. Sony AW10 a ciut powyżej BENQ W500.
To Sony ciągle jeszcze praktycznie nie ma opinii w internecie.
Nie ma też gawarancji na żarówkę (nie wiem jak Benq)
Ten Benq ma sporo dobrych opinii na tej grupie.
Jak kupisz tego typu projektor plus nawet dość tanie DVD z wyjściem HDMI to efekt jest już naprawdę fajny.
Każdy projektor przeskaluje Ci obraz z DVD do swojej rozdzielczości.
Różne projektory robia to z różna jakością,
ale tak praktycznie to przy w miarę markowym sprzęcie nie powinno być problemów.
 
Ostatnia edycja:

kolbi123

New member
też jestem zainteresowany do 3K ale w sklepach to praktycznie tego nie ma o właczonym nie wspominając a kota w worku za 3K to też bym nie chciał, duzo o tym benqu mozna poczytać o innych firmach w zasadzie nic, ja bym chciał do filmów i do 360 ale wacham sie jakis projektor czy tv 37cali też koło 3K
 

tomek67

New member
kolbi123 napisał:
też jestem zainteresowany do 3K ale w sklepach to praktycznie tego nie ma o właczonym nie wspominając a kota w worku za 3K to też bym nie chciał, duzo o tym benqu mozna poczytać o innych firmach w zasadzie nic, ja bym chciał do filmów i do 360 ale wacham sie jakis projektor czy tv 37cali też koło 3K

Z tym obejrzeniem projektora w akcji to faktycznie jest problem nawet w Warszawie.
Niektóre sklepy to nawet mi nie odpisywały na maile.
W jednym mogłem zobaczyć tego Epsona co mnie interesował,
ale warunki prezentacji były takie sobie. Obraz na ścianie o rozpiętości metra to nie to samo co w domu na 2 metrowym ekranie.
 

Slots123

New member
a moze cos z INFOCUSa ?!?!?!?

sa relatywnie niedrogie a jakosc i trwalosc ponadprzecietna.
mozna chyba jeszcze kupic model 4806 za jakies 1500 - 1800 pln ... (poprzez ich oddzial w NL)
 

tomek67

New member
Slots123 napisał:
a moze cos z INFOCUSa ?!?!?!?

sa relatywnie niedrogie a jakosc i trwalosc ponadprzecietna.
mozna chyba jeszcze kupic model 4806 za jakies 1500 - 1800 pln ... (poprzez ich oddzial w NL)

No ja swojego eks projektorka Infocusa na pewno nie zapomnę.
Któregoś dnia w czasie filmu usłyszałem głośną eksplozję.
W pierwszej chwili myśłałem, ze to element filmu.
Tylko po tym nastała ciemność.
Po prostu strzeliła lampa ;)
W sumie miał na oko z 500 h.
Dokłądnie nie wiem bo licznik nie chciał działać od nowości
(serwis Infocusa nie był w stanie usunąć tej usterki)
 

shinay

New member
tomek67 napisał:
Po prostu strzeliła lampa ;)
W sumie miał na oko z 500 h.
Dokłądnie nie wiem bo licznik nie chciał działać od nowości
(serwis Infocusa nie był w stanie usunąć tej usterki)
hehe kombos
"jakosc i trwalosc ponadprzecietna" :)
 

Slots123

New member
shinay napisał:
hehe kombos
"jakosc i trwalosc ponadprzecietna" :)


ja mam za to juz drugiego INFOCUSA i jak dla mnie za ta cene to rewelacja ... lampa w pierwszym wytrzymala ponad 3000 godzin !!!
na drugim mam teraz prawie 1000 godzin i wszystko OK .... wiec ....


P.S. moj znajomy ma Rolls Royce'a ... w zeszlym tygodniu jechalismy do serwisu bo padla sprezarka do klimatyzacji .... a mial sie nie psuc .... jak widac zdarza sie najlepszym :)))
 

seba29

New member
Trochę poczytałem o tanich projektorach i jest sporo informacji o dwóch modelach: Benq w 100 i Epson tw 20. Mają podobne dobre opinie jak za tą cenę i podobne parametry. Pierwszy to DLP a drugi LCD. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał okaze widzieć te projektory w akcji, który wyświetli lepszy obraz. Koszty są porównywalne (i cena i lampy). Czy gdzieś na Ślasku jest sklep oferujący możliwość porównania tych modeli?
 

paprykarz18

New member
seba29 napisał:
Trochę poczytałem o tanich projektorach i jest sporo informacji o dwóch modelach: Benq w 100 i Epson tw 20.

Benq w100 już nie jest produkowany. Nie można go już kupić w sklepach. Teraz świetne recenzje zbiera jego następca - W500 (ceny od 2998 zł).
 

tomek67

New member
seba29 napisał:
Trochę poczytałem o tanich projektorach i jest sporo informacji o dwóch modelach: Benq w 100 i Epson tw 20. Mają podobne dobre opinie jak za tą cenę i podobne parametry. Pierwszy to DLP a drugi LCD. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał okaze widzieć te projektory w akcji, który wyświetli lepszy obraz. Koszty są porównywalne (i cena i lampy). Czy gdzieś na Ślasku jest sklep oferujący możliwość porównania tych modeli?
Nie widziałem tych modeli, ale to jest "pojedynek" DLP-LCD w tej samej klasie cenowej.
Po Epsonie możesz spodziewać się bardziej nasyconych, żywych kolorów.
Projektory LCD dają ostry obraz,
ale przy tej rozdzielczości piksele mogą być wyraźnie widoczne.
Ma on też lens-shift, możesz postawić projektor nieco z boku od środka ekranu.
Oglądanie LCD jest też mniej męczące dla oczu.

Z kolei DLP nieco lepiej radzi sobie przy ciemnych scenach (lepszy kontrast).
Piksele są mniej widoczne przy tej samej rozdzielczości,
ale obraz jest o włos mniej ostry, taki bardziej miękki.
Nie trzeba czyścić w nim filtra powietrza. Nie ma możliwości, żebyś trafił na egzemplarz z uszkodzonymi pikselami.
To najważniejsze różnice.

Na Twoim miejscu przymierzyłbym się do Benqa W500.
Wiele osób na forum chwali ten model.
Jeśli nie masz 3 tys. to poczekaj parę tygodni.
Może po nowym roku ceny spadną.
1280x720 to jednak już zupełnie inna rozdzielczość i jakość obrazu.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>tomek67
Troszkę mijasz się z prawdą:
Generalizując to LCD:
- gorszy kontrast ANSI, z reguły lepszy kontrast on/off poprzez zastosowanie dynamicznej przesłony,
- mniej ostrzejszy obraz (spójrz na model Mistubishi serii HC lub HD, Optomy serii HD lub Infocusy serii IN...),
- lepsza plastyka kolorów,
- lepsze przejścia tonalne,
- słabsza czerń, zwłaszcza w scenach z jasnymi elementami, w których przesłona nie zamyka się do końca,
- są cichsze,
- mają lens shift w pionie i poziomie.
DLP:
- lepsza dynamika obrazu (kontrast ANSI),
- ostrość obrazu,
- brak lens shiftu poziomego, pionowy tylko w droższych modelach,
- lepsza czerń przy kontrastowych scenach,
- przetwarzanie obrazu czarno-białego na kolorowy poprzez siatkę tysięcy lusterek może być dla niektórych osób uciążliwe, przy dłuższym oglądaniu.
Najlepsze high-endowe projektory są w tej chwili wykonyane tylko w technologii DLP (Sim2). DLA jeszcze dużo braku. Nie wspominając o LCD.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Najlepsze high-endowe projektory są w tej chwili wykonyane tylko w technologii DLP (Sim2). DLA jeszcze dużo braku. Nie wspominając o LCD.
Tak tylko, że te high-endowe projektory mają trzy panele DLP, a te tańsze tylko 1.
Miałem już DLP i jak obejrzałem 1-2 filmy to zawsze miałem ciut zmęczone oczy.
LCD jest tu bez porównania.
Na pojedynczym DLP brakowało mi też nasycenia kolorów takiego jak jest w LCD.
Jak zejdą trzyprzetwornikowe DLP do normalnych cen bardzo chętnie je kupię.
Ostatni raz jak sprawdzałem to full HD z 3xDLP kosztował zdrowo ponad 100 tys. zł w USA !!
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie twierdzę, że DLP są lepsze w budżetowej i średniej klasie.
Sam używam od pół roku Epsona TW1000. Przeglądałem kilka modeli przed wyborem. Wcześniej świeciłem na Infocusie IN78 (2 miesiące), Panasonicu AE900 (2 lata), Sony HS-1 (3 lata) i Sharp (jakiś tam model).
Przygodę z projektorami rozpocząłem w 1997, więc jakieś tam doświadczenia mam. Wtedy o takich urządzeniach w prasie i naszych grupach dyskusyjnych się nie pisało.
42 calowe plazmy w sklepach kosztowały 60 tysiaków. Co niektórzy na grupach chwali się tym rozmiarem, gdy tymczasem ja delektowałem się w swoim skromnym pokoi obrazem 100 calowym. Pewnie "plazmowcy" nawet nie mieli świadomości o czymś takim... Ach - miło wspomina się te czasy. Wtedy nie patrzyło się kontrast, poziom czerni - wystarczyło że świeci. No i te miny znajomych, którzy przychodzili na seansik :))
Ten pierwszy Sharp to był model wypożyczany z pracy. Długo mi służył, kiedy zdecydowałem się kupić Soniaka.
Widziałem co potrafi zrobić z obrazem Sim2 D80 oraz Sim2 HT380. Obydwa są 1 chipowe DLP. Do prawie doskonałości nie potrzeba 3 DLP.
Choć taki C3X EVO to rzeczywiście super maszynka.
 

seba29

New member
Ok. wracamy na ziemię, tani projektor:). Czy z odległości ok.4 m przy rozdzielczości 854-480 (materiał wyłącznie DVD) i LCD i w DLP będzie pikselioza bo jeśli tak to ta rozdzielczość odpada (obraz 100"). Czy projektory z wyższą rozdzielczością ten ewentualny efekt skasują. Na razie w cenie do 3tyś. sporo dobrych opini zbiera W500 (tanie lampy, dobre parametry) ale większość narzeka na duży hałas tego projektora. Czy są dobre i tanie (do 3tyś) projektory 1024-768 ale DLP?
 

tomek67

New member
seba29 napisał:
Ok. wracamy na ziemię, tani projektor:). Czy z odległości ok.4 m przy rozdzielczości 854-480 (materiał wyłącznie DVD) i LCD i w DLP będzie pikselioza bo jeśli tak to ta rozdzielczość odpada (obraz 100"). Czy projektory z wyższą rozdzielczością ten ewentualny efekt skasują. Na razie w cenie do 3tyś. sporo dobrych opini zbiera W500 (tanie lampy, dobre parametry) ale większość narzeka na duży hałas tego projektora. Czy są dobre i tanie (do 3tyś) projektory 1024-768 ale DLP?
Ten projektor 854-480 to chyba można oglądać obraz z odległości około 2 krotnej szerokości ekranu.
100 cali ekran panoramiczny ma około 220cm szerokości czyli można oglądać z około 4.4 metra. Oczywiście zależy to też od tego jak ostry masz wzrok.
1280x720 to podaje się ten współczynnik na około 1.6x,
czyli ten sam ekran możesz oglądać z około 3.5 metra.
Za niecałe na www.skapiec.pl 3 tys. jest projektor Optomy HD 720x,
jest także Benq PE 7700.
Oba mają 1280x720
Niestety ten model Optomy jest dość mało znany. Jest mało opinii o nim.
A Benq to sam zobacz:
http://www.projectorcentral.com/BenQ-PE7700.htm
Ja cały czas Ciebie namawiam na projektor dedykowany do kina domowego.
One mają na ogół o klasę lepszy kontrast, zoptymalizowane kolory i są cichsze.
 

seba29

New member
Dzięki za zainteresowanie, ten Benq PE 7700 ma bardzo dobre opinie i dane katalogowe (ciekawe jak w akcji). O Optomie HD 720x bardzo mało informacji. BQ ma jak dla mnie dobrą cenę. Ciekaw jestem jak wypadłyby w porównaniu PE 7700 i W 500. Cena podobna, parametry też ale W 500 ma dwa razy lepszy kontrast (na papierze). Jeżeli ktoś jeszcze widział PE 7700 w akcji to proszę o opinie bo o W 500 jest już mnóstwo tematów. Jeśli podzielacie opinie tomka67 to chyba się zdecyduje na tego BQ PE 7700.
 

tomek67

New member
seba29 napisał:
Dzięki za zainteresowanie, ten Benq PE 7700 ma bardzo dobre opinie i dane katalogowe (ciekawe jak w akcji). O Optomie HD 720x bardzo mało informacji. BQ ma jak dla mnie dobrą cenę. Ciekaw jestem jak wypadłyby w porównaniu PE 7700 i W 500. Cena podobna, parametry też ale W 500 ma dwa razy lepszy kontrast (na papierze). Jeżeli ktoś jeszcze widział PE 7700 w akcji to proszę o opinie bo o W 500 jest już mnóstwo tematów. Jeśli podzielacie opinie tomka67 to chyba się zdecyduje na tego BQ PE 7700.
Nie widziałem ich, ale pewnie W500 (LCD) ma bardziej nasycone kolory, takie bardziej żywe.
A wbrew danym technicznym przypuszczam, że ten PE7700(DLP) lepiej sobie radzi z ciemnymi scenami.
Kontrast przy projektorach DLP jest zbliżony do faktycznego.
Natomiast LCD jak W500 mają przysłonę i ten kontrast jest ciut naciągany.
Np. o Epsonie gdzieś czytałem, że dla modeli z kontrastem 10 000
kontrast przy wyłączonej dynamicznej przesłonie wynosi tylko ....1500.
 
Do góry