To wkoncu Epson czy Benq?

Avalancher

New member
witam, to mój pierwszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumialosc. Czytalem tu o Benq, o Panasonicu i o Epsonie. Ok, piszecie zeby zapomniec o Panasonic AX100, no a co pomiędzy Epsonem a Benq? Cenowo są one przeciez bardzo zbliżone a co do parametrów, to Epson jest jaśniejszy o 500 i ma dwa razy lepszy kontrast, wiec...? czy jest jakiś argument za Benq? niestety nie mialem okazji zobaczyc "w akcji" żadnego z nich, a chcialbym do swiąt coś kupic. co Wy na to?
 

rccg

New member
Avalancher napisał:
witam, to mój pierwszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumialosc. Czytalem tu o Benq, o Panasonicu i o Epsonie. Ok, piszecie zeby zapomniec o Panasonic AX100, no a co pomiędzy Epsonem a Benq? Cenowo są one przeciez bardzo zbliżone a co do parametrów, to Epson jest jaśniejszy o 500 i ma dwa razy lepszy kontrast, wiec...? czy jest jakiś argument za Benq? niestety nie mialem okazji zobaczyc "w akcji" żadnego z nich, a chcialbym do swiąt coś kupic. co Wy na to?

witam

decyzje musisz podjąć sam, co do jakości obrazu to pewnie Epson i Benq sa bardzo do siebie podobne, osobiscie nie widziałem epsona w akcji ale wnioskuje po screenach innych uzytkowników. Wiec wez inne aspekty pod uwage jak cena lampy, gwarancja. Wiesz kazdy bedzie opowiadał sie za swoim sprzetem że jest najlepszy bo go kupił , ja np mając juz swojego BENQ W 500 po około 3 miesiacach nadal nie znajduje w nim wad i rozkoszuje się super kystalicznym obrazem o potężnej wielkosci 100 cali i to jest to :D .

pozdrawiam
 

rccg

New member
Avalancher napisał:
rccg, pewnie przeglądałeś inne projektory przed zakupem, dlatego zdecydowales sie na ten?


Witam

zdecydowałem sie na BENQ W 500 z kilku powodów.

1. Wielu znajomych ma projektory Benq od kilku lat i zero reklamacji a tym bardziej wizyt w serwisie.

2. Cena lampy znacznie sie rózni od ceny lamp innych producentów

3. 720 p czyli HD

4. gwarancja 36 miesiecy na projektor i 6 miesiecy na lampe

5. lubie płacić za FAKTYCZNĄ wartość jakiegoś produktu a nie że sie nazywa tak czy inaczej.

6. IRIS ,HQV, 3LCD, itp

7. fajny pilot :D

.......

mógłbym tak wymieniać i wymieniać ale mi sie nie chce :D

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

paprykarz18

New member
Istna paranoja.
Wystydzić się sprzętu RTV...
w dodatku takiego, o jakim 1/10 Polaków może tylko sobie pomarzyć...

wychodzi na to, że lepiej nie mieć wcale... wtedy przynajmniej wstydzić się nie trzeba ;)
 

aro21

New member
Do "rccg"
Moim zdaniem jednak epson (pisze o TW680)

1. Dużo jaśniejsza lampa
2. Wyższy kontrast (10000 do 5000)
3. Duuuużo lepsze warunki gwarancji 3 lata na lampe
4 . 3LCD to mają wszystkie projektory lcd na rynku
5. HQV, IRiS - marketingowa mowa trawa... nic wiecej
fakt jest taki że marketingowo benq jest najlepszy (przynajmniej w Polsce)
6. Majac do wyboru japońskiego a tajwańskiego producenta nie mam wątpliwości co wybrać
7. Zanim zużyjesz lampe może się zmienić bardzo dużo (technologia ,cena itp)

Pozdrawiam
 

tomek67

New member
aro21 napisał:
Do "rccg"
Moim zdaniem jednak epson (pisze o TW680)

7. Zanim zużyjesz lampe może się zmienić bardzo dużo (technologia ,cena itp)

Pozdrawiam

Dokładnie.
Miałem już 2 projektory, średnio po 3 latach robiły się baardzo przestarzałe.
Epson daje gwarancję na 3 lata i 1700 h na lampę.
Za trzy lata to Full HD bedzie mniej kosztowało niz dziś HD Ready.
 

paprykarz18

New member
Moim zdaniem jednak epson (pisze o TW680)

1. Dużo jaśniejsza lampa
2. Wyższy kontrast (10000 do 5000)
3. Duuuużo lepsze warunki gwarancji 3 lata na lampe
4 . 3LCD to mają wszystkie projektory lcd na rynku
5. HQV, IRiS - marketingowa mowa trawa... nic wiecej
fakt jest taki że marketingowo benq jest najlepszy (przynajmniej w Polsce)
6. Majac do wyboru japońskiego a tajwańskiego producenta nie mam wątpliwości co wybrać
7. Zanim zużyjesz lampe może się zmienić bardzo dużo (technologia ,cena itp)

Z większością się zgadzam.
Jednak z kilkoma punktami bym polemizował...

Projektor do kina domowego nie może być za jasny. Wartość w granicach 1000-1400 jest optymalna. Epson na papierze ma 1600, lecz w praktyce jest odrobinę ciemniejszy od Benq. Zatem W500 można używać w połączeniu z szarym ekranem, który dodatkowo poprawia kontrast.

Kontrastem bym się nie sugerował. Inaczej na papierze a inaczej w praktyce to wygląda. W ogóle dane przedstawiane przez producentów są mocno zbliżone do tych, które jesteśmy w stanie osiągnąć w domowych warunkach. Moim zdaniem, przy wyborze projektora powinny zadecydować praktyczne względy.

HQV, IRiS - zdaniem profesjonalnych recenzentów te bajery działają i pomogają. HQV znacznie poprawia wygląd skompresowanych filmów, a co za tym idzie DivX'y pozbawione są widocznych pixeli, które mogą przeszkadzać podczas seansu z Epsona. Ja oglądam głównie filmy niskiej rozdzielczości, więc HQV jest dla mnie silnym argumentem.

Poza tym Epson jest znacznie większy, głośniejszy i... droższy o ponad 700 zł!! A za tyle możemy dostać nową lampę do Benq.
 

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
Poza tym Epson jest znacznie większy, głośniejszy i... droższy o ponad 700 zł!! A za tyle możemy dostać nową lampę do Benq.
Twierdzisz Epson jest głośniejszy, porównywałeś na żywo ??
Wg danych fabrycznych Epson w trybie Eco ma 26 Benq 28 dB.
Czyli Epson jest cichszy.
Zobacz test.
http://www.projectorcentral.com/benq_w500_home_theater_projector.htm

Tam pod koniec jest porównanie do Epsona 400.
Ten Epson jest400 jest gorszym modelem niż EMP-TW680 a mimo to ma wg recenzetów lepszy kotrast,kolory i jasność od tego Benqa.
Benq ma za to lepszy skaler.
A jeśli chodzi o wagę to czy w przypadku tego typu projektora ma ona znaczenie ??
Tak szczerze to i ten Benq jest ciężki jak słoń.
Przenośne projektory komputerowe to mają poniżej 3 kg.
 
Ostatnia edycja:

paprykarz18

New member
tomek67 napisał:
Wg danych fabrycznych Epson w trybie Eco ma 26 Benq 28 dB.
Czyli Epson jest cichszy.
[...]
A jeśli chodzi o wagę to czy w przypadku tego typu projektora ma ona znaczenie ??
Tak szczerze to i ten Benq jest ciężki jak słoń.
Projektory komputerowe to mają poniżej 3 kg.

Waga tutaj nie ma nic do rzeczy. Chyba, że chce codziennie wyciągać i chować projektor do szafy. Z założenia projektor cały czas, w jednym miejscu stoi sobie na pułce lub zawieszony wisi pod sufitem. Nikt go nie rusza, więc wątpię, że ktokolwiek bierze pod uwagę wagę projektora ;)

Jeśli chodzi o głośność. Epson w dwóch z siedmiu trybów pracy jest cichszy od Benq'a o 0,2 B. Jednak we wszystkich pozostałych jest od niego głośniejszy. Benq używa się przeważnie cały czas w trybie eco, bo jasność jest zadowalająca, a w Epsonie tryby zmienia się w zależności od wyświetlanego materiału.
Sam bezpośrednio nie porównywałem obu projektorów, ale użytkownicy Epsona skarżą się głównie właśnie na jego rozmiary i hałas.

Nie twierdzię wcale, że Benq jest lepszy. Raczej rozstrzygam remis ze wskazaniem na Epsona. Jednak ten jest tylko odrobinę lepszy, a za to aż 700 zł droższy.

Ja wybieram Benq. W razie czego mam gwarancję door-to-door.
 

tomek67

New member
paprykarz18 napisał:
Jeśli chodzi o głośność. Epson w dwóch z siedmiu trybów pracy jest cichszy od Benq'a o 0,2 B. Jednak we wszystkich pozostałych jest od niego głośniejszy. Benq używa się przeważnie cały czas w trybie eco, bo jasność jest zadowalająca, a w Epsonie tryby zmienia się w zależności od wyświetlanego materiału.
Sam bezpośrednio nie porównywałem obu projektorów, ale użytkownicy Epsona skarżą się głównie właśnie na jego rozmiary i hałas.
W trybie Eco Epson 26dB Benq 28 czyli dwa decybele.
W trybie normalnym Epson 33 dB Benq 32 czyli tylko decybel.
W tym trybie "pełnej mocy" różnica jest bliska zeru.
A z tą jasnością Epsona w trybie Eco jest naprawdę bardzo dobrze,
ma żarówkę 170W Benq 140.
Ogólnie te różnice nie są duże.
Ja nie mogę się już doczekać kiedy dobre projektory Full HD będą w cenach poniżej 4 tys. ;)
Wtedy różnica będzie ciut większa ;)
To pewnie kwestia roku, może ciut więcej.
 

paprykarz18

New member
tomek67 napisał:
W trybie Eco Epson 26dB Benq 28 czyli dwa decybele.

Trochę skomplikowałem, bo 0,2B to po prosu 2 dB :)
Wychodzi ze mnie fizyk :D

Ja teraz kupuję Benq w500, pokój przerabiam na kino z prawdziwego zdarzenia i cieszę się tym, na co mnie stać.
Za trzy lata będzie można pomyśleć od zmienie projektora. Wtedy już na pewno na coś z full HD :)
 

scott

New member
Jak już ktoś tu wcześniej zauważył BenQ w zasadzie nie ma wad. I to na rzeczywiście wydaje się być prawdą! Na potrzeby tego wątku znalazłem porównanie, które warto zobaczyć, szczególnie jeśli ktoś jeszcze nie wybrał. Wiem też, że ciężko jest porównywać coś co się właśnie kupiło, dlatego warto sprawdzić porównania obrazu - nie liczby z zestawień producentów. Zwłaszcza takie parametry jak jasność czy kontrast albo czas reakcji (w monitorach LCD) są często raczej życzeniem producenta niż realnym faktem.
Oto wspomniane porównanie:
http://www.projectorreviews.com/panasonic/pt-ax200u/imagequality.php
i jeszcze dokładniej same obrazy (warto wejść na tą stronę i zobaczyć więcej zdjęć porównawczych różnych projektorów.
http://www.projectorreviews.com/images-projectors-q4-07/PT-AX200U_aeon_security_close_lg.jpg
http://www.projectorreviews.com/images-projectors-q4-07/ph530_vs_w500_aeon_security_closeW_lg.jpg
 

Avalancher

New member
paprykarz18 napisał:
Nie twierdzię wcale, że Benq jest lepszy. Raczej rozstrzygam remis ze wskazaniem na Epsona. Jednak ten jest tylko odrobinę lepszy, a za to aż 700 zł droższy.

Na pixmanii Epson TW680 kosztuje z ekranem 80'' 3 257zl, natomiast Benq W500 kosztuje 3466zł, nie wiem jak ci wyszło 700 zł różnicy :hmm:
 
Do góry