Epson EMP-TW680 pierwsze wrażenia

tomek67

New member
Witam wszystkich :)

To już mój trzeci projektor.
Pierwszy był Infocus DLP SVGA kupiony z 7 lat temu (kosztował wtedy fortunę).
Druga była Optoma XGA też DLP ponad 2 lata temu kosztowała ok. 5 tys.
To jest mój pierwszy projektor LCD i pierwszy dedykowany do kina domowego.
Pierwsze wrażenie to że jest 2x większy jak na zdjęciach ;)
Jest naprawdę spory.
Różnica jakości obrazu do tych starszych projektorów DLP jest kolosalna.
Przede wszystkimw kolorach, są bardzo nasycone i o wiele bardziej naturalne.
Fotki z cyfrówek oglada się jak slajdy.
Nawet ze zwykłego DVD ostrość obrazu i ilość szczegółów jest lepsza niż przy tym starszym projektorze DLP XGA. Byłem tym zaskoczony.
Kontrast jest ok, fimy są takie bardziej plastyczny, ciut jakby był efekt trójwymiarowości (nie wiem jak to określić).
A reklamówki HD wyglądają jeszcze lepiej , aż trudno potem oglądać zwykłe DVD ;)
Mam pokój o wymiarach 3.9x4.6 metra o białych ścianach (wiem, że lepiej by było gdyby były ciemne).
Przy takim pomieszczeniu najlepiej mi pasuje obraz o szerokości ok. 2 m.
Da się też oglądać nawet 2.2, ale wtedy już spada kontrast.
Nie jest to wina projektora, po prostu światło z ekranu odbija się od jasnych ścian.
Mam dwuletnie DVD Samsunga. Najlepszy obraz daje przez HDMI.
Projektorek jest bardzo cichy w trybach koloru Theatre Black 1 i 2.
W innych jest już wyraźnie głośniejszy.
W Epsonach nie ma możliwości włączenia bezpośrednio ekonomicznej pracy żarówki, trzeba to zrobić poprzez wybór tych trybów kolorów.
Jak dla mnie w tych trybach obraz ma naturalne kolory i ma dobrą jasność.
Nie bawiłem się jeszcze zbyt dużo ustawieniami.
Jest baaardzo dużo regulacji parametrów obrazu, można się w tym łatwo pogubić ;)
Nie miałem możliwości ogladania innych nowych projektów np. Panasonica czy Sanyo.
Epsona wybrałem z dwóch powodów. Pierwszy to 3 letnia gwarancja także na żarówkę.
A drugi to, że Epson jest producentem paneli LCD, prawie wszystkie inne firmy kupują te podzespoły od niego.
Chyba tylko Sony robi własne.
Aha i jeszcze jedna uwaga, jednak projektor LCD jest dużo mniej męczący dla oczu.
Oglądałem na tym Epsonie po 2 długie filmy i nic, na DLP jednak zawsze mi się męczyły ciut oczy.
W tej chwilii taki Epson kosztuje ok. 3 700 zł
Z żadnego projektora nie byłem tak zadowolony jak z tego :)
Tomek
 

Buti

New member
kilka szczegółowych pytań ;)

Witam.
Jak wyglada ta sprawa z głośnością pracy projektora, w jakiej odległości umieszczony jest od widza? W moich warunkach taki projektor byłby umieszczony nad widzem w odległości ok 1m. Czy z takiej odległości w trybach Theatre 1, 2 jest on wyraźnie słyszlny? Jaki jest rodzaj wydobywanego z niego dzwięku?
Czy w warunkach zaciemnienia poziom jego czerni jest ok? Może zamieściłbyś jakieś foto?
Ten projektor jest bardo ciekawy z uwagi na jego cenę i coraz bardziej biorę go pod uwagę. W sumie wybieram spośród w500, z5, tw680, hd70.
Dzięki z góry za info.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Buti napisał:
Witam.
Jak wyglada ta sprawa z głośnością pracy projektora, w jakiej odległości umieszczony jest od widza? W moich warunkach taki projektor byłby umieszczony nad widzem w odległości ok 1m. Czy z takiej odległości w trybach Theatre 1, 2 jest on wyraźnie słyszlny? Jaki jest rodzaj wydobywanego z niego dzwięku?
Czy w warunkach zaciemnienia poziom jego czerni jest ok? Może zamieściłbyś jakieś foto?
Ten projektor jest bardo ciekawy z uwagi na jego cenę i coraz bardziej biorę go pod uwagę. W sumie wybieram spośród w500, z5, tw680, hd70.
Dzięki z góry za info.
Dla mnie on jest cichy, stoi około 1 metra ode mnie i w czasie filmu jest praktycznie niesłyszalny.
Ton dźwięku nie jest dokuczliwy, chyba można powiedzieć, że w stylu cichego komputera. Dla porównania moje projektory DLP miały taki ostry nieprzyjemny dźwięk.
Jak dla mnie poziom czerni jest ok. nawet w ciemnych scenach.
Kadr z filmu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6e1de941886675c.html
 

tomek67

New member
Buti napisał:
Witam.
Ten projektor jest bardo ciekawy z uwagi na jego cenę i coraz bardziej biorę go pod uwagę. W sumie wybieram spośród w500, z5, tw680, hd70.
Dzięki z góry za info.
W 10 numerze PC WORLD KOMPUTER był test projektorów tej klasy.
Był EPSON EMP-TW700(praktycznie identyczny jak 680), PANASONIC AX100,
SANYO Z5 i OPTOMA HD72 (to chyba ciut lepsza jak 70)
 

Buti

New member
Witam.
Dzięki za fotkę. Mam kilka spostrzeżeń i pytań.
Czy mocno widać pikselizację? Tzn. z jakiej odległości przy wielkości twojego ekranu. Ja dodatkowo zauważam przekolorowanie zdjęcia w odcieniu magnety. Może to błąd wniesiony przez aparat, którym zrobiono fotkę ale wyczytałem w testach, że niektóre projektory mają podbarwienia. Najlepiej to sprawdzić na czarno białym materiale. Ciekawe czy da sie to skutecznie wyeliminować ustawieniami.

Nie udało mi się znaleźć recenzji tw680. Wszędzie piszą o tw700 w mniej lub bardziej konkretny sposób. Czytałem artykuł z audio video na temat tw700, wymieniają zalety a wady bagatelizują i wystawili mu wysoką notę. Stwierdzili np., że smuży i posiada aberację chromatyczną. Czy faktycznie projektory lcd smużą? Epson podobno dostarcza matryce lcd do wiekszości firm produkujących projektory. Kręci mnie bardzo optoma hd70 niestety jest droższa i nie miałem sposobności zobaczyć nigdzie projektora DLP w akcji czy efekt tęczy byłby dla mnie zauważalny.

Z5, TW700 i panas są droższe i narazie chyba skłaniam się w stronę optomy hd70 lub tw680, który jest najtańszy. Benq raczej odpada bo zbiera przeciętne noty choć jak zwykle najlepiej było by sprawdzić samemu. Ciągle szukam wiecej informacji o tw680 - co go rózni od tw700.

Pozdrawiam
 

tomek67

New member
Buti napisał:
Czy mocno widać pikselizację? Tzn. z jakiej odległości przy wielkości twojego ekranu. Ja dodatkowo zauważam przekolorowanie zdjęcia w odcieniu magnety. Może to błąd wniesiony przez aparat, którym zrobiono fotkę ale wyczytałem w testach, że niektóre projektory mają podbarwienia. Najlepiej to sprawdzić na czarno białym materiale. Ciekawe czy da sie to skutecznie wyeliminować ustawieniami.

Nie udało mi się znaleźć recenzji tw680. Wszędzie piszą o tw700 w mniej lub bardziej konkretny sposób. Czytałem artykuł z audio video na temat tw700, wymieniają zalety a wady bagatelizują i wystawili mu wysoką notę. Stwierdzili np., że smuży i posiada aberację chromatyczną. Czy faktycznie projektory lcd smużą? Epson podobno dostarcza matryce lcd do wiekszości firm produkujących projektory. Kręci mnie bardzo optoma hd70 niestety jest droższa i nie miałem sposobności zobaczyć nigdzie projektora DLP w akcji czy efekt tęczy byłby dla mnie zauważalny.
Pozdrawiam
To są wyniki tego testu
Epson EMP-TW700 Optoma HD72 Panasonic AX100 Sanyo Z5
Czystość obrazu/szumy 9 9 9 10
Ostrość 10 10 9 10
Naturalność koloru 10 9 9 9
Głębia czerni 9 9 7 8
Kontrast 9 10 7 8
Szczegółowość obrazu 9 9 9 9
Głośność 9 7 10 10
Ja się nie dopatrzyłem przekolorowania o którym piszesz, może mam gorsze oko do kolorów ;)
Dla RGB jest regulacja offset i gain.
A dla RGBCMY (tu będzie ta Twoja magenta) jest hue i saturation.
Jest jeszcze oddzielna regulacja odcienia twarzy.
Jak mi podasz maila na priva to Ci wyślę instrukcję do tego Epsona,
zobaczysz jakie tam są opcje do regulacji kolorów, może to rozwieje Twoje wątpliwości.
Jak dla mnie to tych opcji jest tyle, że na razie wolę nie mieszać.
EPSON EMP-TW680 różni się bodajże tylko wielkością zoomu, ma 1.5 zamiast ok. 2. Ma to znaczenie chyba tylko przy specyficznym umiejscowieniu projektora. Innych różnic się nie dopatrzyłem.
Z odległości ok. 3.5 metra przy szerokości ekranu około 2 metrów nie widzę pikseli. Osobiście dostrzegam je chyba około 3 metrów a nawet trochę bliżej.
Jak dla mnie to z takiej odległości rozmiar ekranu już jest po prostu za duży,
nie lubię siedzieć w pierwszy rzędzie w kinie ;)
A DLP to jednak lepiej obejrzyj przed zakupem, mnie osobiście kolory bardziej podobały się z LCD.
Oczywiście to kwestia gustu.
Efekt tęczy na DLP widziałem tylko sporadycznie, ale mimo to LCD duuuużo mniej mi męczy wzrok.
Smużenia się na razie nie dopatrzyłem, zwrócę może uwagę w weekend.
W sumie wszyscy Ci producenci i tak mają matrycę Epsona więc nie powinno tu być jakichkolwiek różnic pod tym względem.
Acha, jak byś jednak chciał to DLP to zobacz jeszcze Mitsubishi HC1100.
Kosztuje od. 3500zł. On ma dobre opinie.
 
Ostatnia edycja:

reyq

New member
Od tygodnia mam Epson TW700 - rewelacyjny sprzęt. TW680 z tego co można wyczytać w danych technicznych ma zoom 1.5x, a TW700 2x - ale może w TW680 jeszcze na czymś przyoszczędzili, dlatego dołożyłem te kilkaset zł do TW700. Oprócz tego TW700 jest na rynku od co najmniej roku, Epson miał trochę czasu na ew. drobne poprawki, a TW680 to niesprawdzona nowość.

Projektora używam w pokoju 16m^2, stoi 3m od ściany. Obraz o szerokości 180cm jest wyświetlany na białej ścianie, źródłem sygnału jest dvd Wiwa 128U podłączony przez komponent. Brakuje źródła sygnału hd, dvd na tak dużym ekranie jest nieco rozmyte - w końcu obraz jest skalowany 2x w górę. Dema obrazu hd odtwarzane z PC podłączonego przez kabel D-sub (VGA) wyglądają dużo lepiej niż dvd, jakbym oglądał prawdziwą scenę przez prostokątne okno. Spodziewałem się problemów z kontrastem i kolorem czarnym w pomieszczeniu z jasnymi ścianami ale okazało się, że przy ekranie około 80 cali wszystko jest ok. Kolor czarny (gdy cały ekran jest czarny) na obszarze oświetlonym, w porównaniu do obszaru poza ekranem, jest o około 10-15 procent jaśniejszy. Nie mam zastrzeżeń do jakości obrazu. Nie miga jak w plazmach, kolory są dużo lepsze niż w telewizorach lcd. Przejścia między kolorami są płynne, widać odcienie których do tej pory nie widziałem na innych urządzeniach, np. pewne odcienie fioletowego, przyjemny żółty, czerwony. Projektor w trybie econo jest cichy, nie przeszkadza w oglądaniu, wentylator mojego notebook'a jest głośniejszy. Tryb econo (Theatre Black 1) jest wystarczająco jasny do oglądania filmów w dobrze zacienionym pomieszczeniu, najlepiej w nocy. Siatka pikseli jest widoczna dopiero przy bardzo bliskiej odległości (1m?), nie widać jej gdy siedzę 2-3m od ekranu. Obraz nie miga gdy przesuwa się wzrok w poziomie. Takie irytujące migotanie poziomych linii widziałem w projektorze prezentacyjnym Epson s3. Aberracja chromatyczna występuje ale ma wielkość około 1 piksela, co przy obrazie 80 cali, 1280x720 oglądanym z 2-3m nie ma znaczenia, po prostu tego nie widać.

Ogólnie: wspaniały sprzęt, wspaniały obraz.


reyq
 

Buti

New member
drążę temat...

reyq - czy masz możliwość prstryknięcia jakiejś foty by oddać na niej różnicę poziomu czerni między tłem a czernią wyświetlaną przez projektor? Ciekawe jak to wygląda. Ponoć w tych modelach (nie twierdzę, że w innych nie) występuje smużenie. Jak to wygląda podczas meczu tenisowego lub piłki nożnej?
Dzięki za informacje z pierwszej ręki.
Ps. Ile dałeś za projektor?;)
Pozdrawiam.
 

reyq

New member
Buti napisał:
reyq - czy masz możliwość prstryknięcia jakiejś foty by oddać na niej różnicę poziomu czerni między tłem a czernią wyświetlaną przez projektor? Ciekawe jak to wygląda. Ponoć w tych modelach (nie twierdzę, że w innych nie) występuje smużenie. Jak to wygląda podczas meczu tenisowego lub piłki nożnej?
Dzięki za informacje z pierwszej ręki.
Ps. Ile dałeś za projektor?;)
Pozdrawiam.


Postaram się wrzucić gdzieś zdjęcie ale:

W przypadku projektora intensywność czerni uzależniona jest od koloru ekranu, na którym wyświetlamy obraz. Gdy ekran jest biały, to odbija więcej światła i czerń jest ciemno szara, prawie czarna, a przy ekranie szarym czerń jest... czarna. Więc jeżeli ktoś chcę czerniejszej czerni, po prostu inwestuje w ciemniejszy ekran czy farbę. Kolor czerni w scenach gdzie część obrazu jest ciemna a część jasna uzależniony jest też od koloru ścian w pomieszczeniu i od wielkości ekranu. W pokoju z białymi ścianami przy jasnych scenach, im większy ekran tym więcej światła odbija się od niego i później od ścian, przez co czerń jest jaśniejsza.

Co do smużenia: niestety nie mam dostępu do materiałów sportowych ale na filmach z dvd smużenia nie widać, jest ok.

TW700 znalazłem w cenie 4400 zł, TW680 był za 3700 zł.

reyq
 

Buti

New member
Witam.
Reyq,
Doczytałem więcej na temat uzyskiwania czerni przez projektory. Np. epson jak wiele innych zresztą ma automatyczną przysłonę (Iris). Wiec gdy wyświetlana jest tylko czerń bez jasnych elementów to efekt jest ponoć dobry, w przypadku gdy na ekranie jest scena z ciemnymi i jasnymi obszarami to już jest gorzej w dodatku ciemne sceny ponoć przez to są za ciemne. Wobec tego próba mojej oceny na podstawie zdjęcia w warunkach o jakie prosiłem nie zda egzaminu. Ewentualnie można by taką próbę oceny czerni zrobić przy otwartej przysłonie (Iris).
Chciałem projektor kupić jak najszybciej a nie mogę się zdecydować. Nigdzie nie mam możliwości zobaczenia DLP (hc1100 i opotomy hd70) oraz konkurenta LCD tw700 lub tw680.

W kwestii smużenia to dla mnie istotna sprawa - jeden z głównych powodów rezygnacji i sprzedaży mojego televizora LCD. Najlepiej chyba sprawdzić przy podłączeniu do komputera i ruchu jakiegoś dowolnego obiektu. Może ktoś za jakiś czas jeszcze się wypowie.
Dzięki.
 

Baryłaa

New member
Witam
Mam od kilkunastu dni Epsona TW680 i zauważyłem, że na górnej i dolnej krawędzi obraz jest minimalnie rozjaśniony(około 2cm przy 70”). Jest to słabo widoczne, wygląda jak jakaś delikatna poświata i pojawia się to szczególnie w ruchomych scenach. Nie wiem czy projektory tak maja czy może to jakaś wada?
Pozdrawiam
 

tomek67

New member
Baryłaa napisał:
Witam
Mam od kilkunastu dni Epsona TW680 i zauważyłem, że na górnej i dolnej krawędzi obraz jest minimalnie rozjaśniony(około 2cm przy 70”). Jest to słabo widoczne, wygląda jak jakaś delikatna poświata i pojawia się to szczególnie w ruchomych scenach. Nie wiem czy projektory tak maja czy może to jakaś wada?
Jak włączę jednolity obraz, np pulpit windows to prawa część ma minimalnie inną jasność.
Przy normalnych scenach nie jest to nigdy widoczne.
Może to dlatego bo używam lens-shiftu w poziomie.
Takiego zjawiska jak u Ciebie nie zauważyłem.
Nie masz jakichś odbić np. od sufitu ??
Mi się kiedyś "zepsuł projektor" pokazała sie jakaś mocna kreska na obrazie,
okazało się, że światło projektora odbijało się od obudowy lampy na suficie ;)
 

Baryłaa

New member
Lens-shift oraz zoom nie ma na to wpływu, zmieniałem położenie obrazu i bez zmian. Odbicia także nie wchodzą w grę. Co ciekawe efekt ten występuje także gdy film wyświetlany jest z czarnymi pasami. Pasy są równomiernie „czarne” a na krawędzi obrazu z pasami występuje ta delikatna poświata. W sumie to w oglądaniu nie przeszkadza(czepiam się:D) a moja żona tego nie widzi:confused:
Może to taki efekt na przejściu obrazu na czarne tło i oko odbiera końcówkę ekranu jako jaśniejszą(kontrast) Gdy nie ma sygnału lub wyświetlę czarny czy niebieski ekran testowy to jest OK. na całej powierzchni.
 

rtx2

New member
Witam

Zastanawiam się nad kupnem jednego z projektorow:

Epson tw680
Epson tw700
Benq w500
Panasonic 200AX

Glownie mam zamiar ogladac filmy DIVX i DVD.

Czy możecie zamiescic fotki wlasnie przedstawiajace kadry z filmow Divx. Najlepiej jakby obraz byl wuswietlany na 140" ekranie.

Jak uważacie ktory z tych projektorow najlepiejporadzi sobie z filmami DIVX?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
rtx2 napisał:
Witam

Zastanawiam się nad kupnem jednego z projektorow:

Epson tw680
Epson tw700
Benq w500
Panasonic 200AX

Glownie mam zamiar ogladac filmy DIVX i DVD.

Czy możecie zamiescic fotki wlasnie przedstawiajace kadry z filmow Divx. Najlepiej jakby obraz byl wuswietlany na 140" ekranie.

Jak uważacie ktory z tych projektorow najlepiejporadzi sobie z filmami DIVX?

Divx na 140 calach będzie wyglądał, wybacz porównanie, jakby ktoś nahaftował na ekran. :hmm:
 

Deker70

New member
Witam

Ponieważ pytanie mam podobne, to podłączę się pod wątek.

Który z projektorów HD Ready (TW700/AX200/?) da sobie radę z ekranem o szerokości 280-300cm MG/HC, ale w przypadku sygnału z Cyfry (łącznie z HD) i DVD?

Szerokość ekranu wychodzi mi z odległości oglądania, a za rok lub dwa projektor można zmienić na lepszy, ekran wolałbym mieć cały czas ten sam. Pomieszczenie jest raczej niezłe, ściany w kolorze brudnej żółci z tynkiem o bardzo nierównej fakturze, wysokość od 3,4 do 4,5m

Pozdrawiam
Deker
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Deker70 napisał:
Witam

Ponieważ pytanie mam podobne, to podłączę się pod wątek.

Który z projektorów HD Ready (TW700/AX200/?) da sobie radę z ekranem o szerokości 280-300cm MG/HC, ale w przypadku sygnału z Cyfry (łącznie z HD) i DVD?

Szerokość ekranu wychodzi mi z odległości oglądania, a za rok lub dwa projektor można zmienić na lepszy, ekran wolałbym mieć cały czas ten sam. Pomieszczenie jest raczej niezłe, ściany w kolorze brudnej żółci z tynkiem o bardzo nierównej fakturze, wysokość od 3,4 do 4,5m

Pozdrawiam
Deker

Sygnał z Cyfry w SD i DVD na tak wielkim ekranie - patrz moją wcześniejszą wypowiedź.

Ekran HC służy do tego by ograniczać ilość odbitego światła. W przypadku tak wielkiego ekranu światła będzie zawsze zbyt mało (w przypadku projektorow, które podaleś).
 

Deker70

New member
Tidus1024 napisał:
Sygnał z Cyfry w SD i DVD na tak wielkim ekranie - patrz moją wcześniejszą wypowiedź.

Ekran HC służy do tego by ograniczać ilość odbitego światła. W przypadku tak wielkiego ekranu światła będzie zawsze zbyt mało (w przypadku projektorow, które podaleś).
Jeżeli chodzi o sygnał SD z Cyfry, to nie będzie się on nadawał do oglądania nawet z większej odległości? Zresztą coraz więcej jest w HD, a telewizor CRT też przecież zostaje... Gorzej z DVD, aczkolwiek podobno upscaler w DV600 nie jest taki zły.

A jeśli chodzi o jasność i ekran, nawet dla teoretycznie bardzo jasnego Panasonica nic z tego nie wyjdzie? Miałem nadzieję, że ekran już zostanie, a jedynie projektor niedługo wymienię. Co do podanych przeze mnie modeli, to w podobnej klasie cenowej coś sobie lepiej poradzi?

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
Deker
 

tomek67

New member
Nie wytrzymałem i do Epsona EMP-TW680 kupiłem najtańszego Blue Raya Sharpa za 800 zł.
Wczoraj zaliczyłem pierwszy film "Stargate".
Oglądałem już parę filmów HD mających 4-8 GB.
Ale oryginalny Blue Ray to jednak przez kilka pierwszych minut po prostu szok.
Ostrość jest o oczko lepsza i to cały czas.
Te filmy 720p mają jednak w niektórych scenach wyraźnie gorzej,
pewnie transfer jest za mały.
Byłem bardzo zdziwiony, że aż tak fajny obraz dostałem na projektorze HD-Ready.
Chyba ciut to opóźni mój zakup Full Hd.
Po prostu w tej chwili jestem w pełni zadaowolony.
Poczekam na coś nowego i tańszego ;)
Zwykłe filmy DVD też wyglądają ciut lepiej w porównaniu do mojego 3 letniego Samsunga ze skalowaniem do 1080i.
 
Do góry