Użycie (przeróbka) kabla VGA na component, DVI i HDMI

bmw5

New member
Witam
Chciałbym poruszyć temat kabli do podłączenia sygnału video.
Temat może być szczególnie przydatny dla osób korzystających z projektora ze względu na długość kabla oraz ilość podłączanych urządzeń: PC, DVD, Tuner SAT.
Przejdźmy do rzeczy: kiedyś położyłem w domu 15m kabel VGA oraz 15m kabel SVHS z myślą podłączenia DVD oraz PC oraz drugi kabel 15m VGA również do podłączenia PC lecz z drugiego pokoju.
Standardy przesyłu sygnału video szybko się zmieniają. Po przeczytaniu kilkunastu stron dotyczących jakości sygnału SVHS postanowiłem pozostawić ten kabel na rzecz sygnału RGB lub component. I tu powstaje pytanie: co mogę zrobić z kablem VGA? Kabel jest położony w scianie oraz podłodze, kucie korytek na nowy kabel nie bardzo mi się uśmiecha.
Po przeanalizowaniu dokumentacji na temat standardów VGA, DVI, HDMI, Component doszedłem do wniosku, że mógłbym mój kabel po odpowiednich przeróbkach lub użyciu odpowiednich przejściówek użyć do przesyłania innego sygnału niż VGA (RGBHV). Nie mówimy tu o jakiejkolwiek konwersji sygnału. W kilku kwestiach nie jestem do końca pewny dlatego liczę na gorący udział w dyskusji.

1. VGA->COMPONENT Kabel VGA posiada 15 żył i z powodzeniem możemy użyć go do puszczenia sygnału component, przerbiając wtyczkę lub przy użyciu przejściówki. Chcąc podłączyć większą ilość urządzeń możemy uzyć np. amplitunera yamaha (w zależności od wersji 2 lub 3 wejścia component). Jedno wyjście component od amplitunera do projektora podłączamy przy uzyciu kabla VGA odpowiednio przerobionego.

2. VGA->DVI Wdług specyfikacji
http://www.hardwarebook.info/Digital...face_%28DVI%29
przy pomocy standardu DVI w zalezności od wersji możemy przesyłać zarówno sygnał analogowy jak i cyfrowy.
2a. Do przesyłu analogowego potrzebujemy 5 względnie 6 żył, w tym przypadku kabel VGA spełnia te kryteria.
2b. W przypadku przesyłu sygnału DVI-I Single Link (cyfrowego) wg schematu potrzebujemy 17 żył, brakuje nam 2. Patrząc na specyfikację widzimy pin 15 Ground for +5VDC, może ten pin możnaby było puścić na masie wtyku VGA, pozostaje jeszcze jedna żyła, może możnaby było opuscić któryś z pinów? np 16 Hot Plug Detect, z opisu można wywnioskować, że przy stałym podłączeniu kabla może on okazać się zbędny. Tym sposobem teoretycznie przy pomocy kabla VGA i odpowiednim przerobieniu wtyczki moglibyśmy puścić sygnał cyfrowy.
Nie wiem jaka jest różnica między Single Link a Dual Link, domniemam, że do komunikacji powrotnej. Kiedy należy używać kabla DVI Dual Link?

3. VGA->HDMI Wiedząc, że istnieją przejściówki lub kable DVI-HDMI można wywnioskować, że kablem HDMI leci ten sam sygnał cyfrowy co DVI. HDMI posiada dodatkowe żyły do przesyłania dźwięku co w naszym przypadku nie jest potrzebne.
Możemy zarobić odpowiednio wtyczki HDMI do kabla VGA lub wykorzystać kabel przerobiony tak jak w punkcie 2b, gdzie dodatkowo musimy użyć powszechnie dostepne przejściówki DVI-HDMI. Teoretycznie powinno to zadziałać.

Znalazłem gddzieś artykuł, gdzie koleś opisuje jak wykorzystał zwykłą skrętkę UTP nawet nieekranowaną do przesyłu sygnału component zarabiając z jednej strony wtyczkę VGA zdrugiej strony gniazda RCA (chinch). Napisał, że kabel dobrze spisuje się na dużych odległościach.

Wydaje mi się, że pewne przejściówki nie istnieją, aby nakręcać popyt na nowe kable, nowy standard. Kable wszędzie lecą takie same tylko różni się sygnał przesyłany nimi.

Czekam na opienie w tej sprawie
 

scott

New member
Uważaj z sygnałami cyfrowymi. Przy sygnale analogowym (D-Sub przenosi więcej niż Full HD) dostaniesz co najwyżej niezauważalne odbicie sygnału - przy sygnale cyfrowym będą to przebarwienia, np. cały obraz na czerwono. Ja bym tego nie zmieniał, o HDMI w ogóle zapomnij. Ten standard wymaga identycznych długości przewodów w kablu, ponieważ przy tak dużej ilości danych następują przesunięcia części sygnału w poszczególnych przewodach kabla, co skutkuje w najlepszym wypadku przebarwieniami, o których wspomniałem a w najgorszym całkowitym brakiem obrazu. Nawet drogie markowe kable HDMI nie zawsze przenoszą sygnał idealnie. Nie widzę powodu do narzekania na Full HD po D-Sub.
 

bmw5

New member
Mam nadzieję, że szybko nie znikną złącza VGA (D-SUB). W ostateczności pozostaje złącze (przejściówka) DVI.
A co w przypadku, gdy w danym sprzęcie jest tylko złącze HDMI?
Rozumiem, że przy uzyciu przejściówki DVI na HDMI tarsnmitowany jest tylko sygnał cyfrowy a nie jak w przypadku przejściówki VGA-DVI analogowy.

Co do kabla HDMI to aż mam ochotę zrobić taki długi kabel np. ze skrętki i zobaczyć jaki będzie efekt.
 

bmw5

New member
To chyba zależy jeszcze w którą stronę idzie sygnał.
Wiem, że jak idzie component do D-SUB np. do projektora, to producenci podają czy projektor może obsłużyć w gnieździe D-SUB sygnał component to wtedy nie ma problemu.
Odnośnie twojego podłączenia D-SUB -> component to nie jestem pewien. Z tego co mi wiadomo to sygnał w D-SUB to RGB z synchronizacją pionową i poziomą.
Ja w swoim wątku chciałem zaznaczyć fakt wykorzystania kabla VGA do przesyłu różnych sygnałów, przeważnie tych samych po obu stronach.
W twoim przypadku raczej nie będzie to możliwe.
 
Do góry