Epson EMP-TW680 czy Mitsubishi HC1100

tomek67

New member
Nie mogę się zdecydować ;)
Epson kosztuje ok. 3700, a to Mitsubishi 3500.
Poprzednio miałem już 2 projektory DLP,
ale takie przeznaczone do prezentacji, nie do kina domowego.
Miały one dość słabe kolory.
Czy taki projektor do kina domowego DLP jak ten Mitsubishi
ma już kolory nie gorsze jak LCD ??
Drugie pytanie jak często projektor LCD
wymaga czyszczenia w serwisie ??
Słyszałem, ze z upływem czasu gromadzi się kurz na panelach.

Tomek
 

mobor

Banned
Ja bym wział (i biorę) na wstrzymanie
Szukam projektora do kina domowego - muslalem o Epsonie 700 ale sie wycofalem
Wchodzi obecnie nowa generacja paneli LCD - 20% "jaśniejsza" od obecnych
Poza tym - strasznie tanieją TV LCD. Obecnie za ok 8 tys mozna wyciagnac 50" w Full HD ...
Jak dla mnie projektor za 4.5 tys + ekran za 1000zl + koneicznosc ogladania tego w piwnicy (wymagane egipskie ciemnosci) nie wspominając o trwałości lamp ( i ich koszcie) to raczej kiepska alternatywa dla takiego telewizora... Dlatego biorę na razie na wstrzymanie.
 

tomek67

New member
mobor napisał:
Ja bym wział (i biorę) na wstrzymanie
Wchodzi obecnie nowa generacja paneli LCD - 20% "jaśniejsza" od obecnych
Poza tym - strasznie tanieją TV LCD. Obecnie za ok 8 tys mozna wyciagnac 50" w Full HD ...
Jak dla mnie projektor za 4.5 tys + ekran za 1000zl + koneicznosc ogladania tego w piwnicy (wymagane egipskie ciemnosci) nie wspominając o trwałości lamp ( i ich koszcie) to raczej kiepska alternatywa dla takiego telewizora... Dlatego biorę na razie na wstrzymanie.
No tak nowe modele wchodzą non stop, mozna czekać aż do śmierci na doskonały sprzęt ;)
A 50 cali to jednak nie to samo co 90 cali. Wielkość jednak ma znaczenie.
No i ten klimat projektora ma w sobie coś z prawdziwego kina.
Oczywiście do zwykłej TV używam normalnego telewizora,
bo projektor jest kłopotliwy (musi byc ciemno)
 

wojti12

New member
zdecydowanie zgadzam sie z tomek67
projektor w domu to namiastka kina - i jak ktos mial do czynienia we wlasnym domciu ze specjalnym pokojem na kino domowe (ja akurat tak - pokoj ok 30m2) to wie ze zaden nawet wilgasny TV w salonie tego nie zastapi.
tak salke mozna fajnie przygotowac (kolumienki na scianach, kinkiety ze sciemniaczem na pilota, fajny materrial na scianach) - czujesz sie jak w kinie
po prostu robisz klimat kina a w salonie to wiadomo kilmat tworzy sie inny :)
 

tomek67

New member
wojti12 napisał:
zdecydowanie zgadzam sie z tomek67
projektor w domu to namiastka kina
Po prostu jak na 2 metrowym ekranie leci helikopter to wygląda jak helikopter,
nawet na sporej plaźmie czy LCD to wygląda jak zabawka.
Ludzie, nawet samochody mają wielkość zbliżoną do naturalnej
i robi to wrażenie.
Tak samo krajobrazy,to trzeba po prostu zobaczyć.
Zresztą wystarczy spojrzeć na TV LCD w sklepach, 46 cali robi 2x większe wrażenie jak 40, 52 cale robi większe wrażenie jak 46 itp.
Przy projektorze mamy na ogół 80-100 cali, różnica jest kolosalna.
 

mobor

Banned
Tak ale przy 80-100 calach z WXGA nie ma SZANS na obraz o jakości (chodzi mi głównie o ostrość) takiej jak na 50" FullHD ... Gęstość pixeli na cal niestety robi swoje
Kwestie kontrastu pomijam choć powszechnie wiadomo że wyciągnąć głęboką czerń z projektora jest o wiele trudniej niż z LCD...
Nie kwestionuje samej idei posiadania projektora- po prostu dziele sie własnymi przemysleniami na ten temat. Obecnie jadę na ledwie 40" (w czasach kiedy go kupowałem 50" FullHD kosztowały po 18-20 tys złotych) dlatego coraz częściej mysle o czymś trochę wiekszym. Myslałem o projektorze jako uzupełnieniu obecnie posiadanego TV ale coraz częsciej zastanawiam się czy nie lepiej kupić 50" TV ... Wieksza przekątna- fajna rzecz - ale wg mnie ma to sens tylko wtedy jesli zasili sie to czymś wiecej niż WXGA (ceny projektorow FullHD póki co są jeszcze stanowczo zbyt wysokie)
 

tomek67

New member
Już się zdecydowałem.
Zamówiłem Epsona EMP-TW680.
Powinien być w przyszłym tygodniu.
Tego Mitsubishi nie udało mi się nigdzie zobaczyć na żywo,
bałem się kupić w ciemno.
Do tego zamówiłem ekran o szerokości 240 cm High Contrast firmy Projecta.
 

anti2k

New member
#tomek67

I jak wrażenia ? :) Jestem bardzo ciekawy jak ten projektor daje sobie radę, teraz w pixmanii jest fajna promocja, 680 + nieduży ekran za 3338 bodajże.
Też się przymierzam do zakupu tego modelu, także za każde uwagi będę wdzięczny :)
 

tomek67

New member
anti2k napisał:
I jak wrażenia ? :) Jestem bardzo ciekawy jak ten projektor daje sobie radę, teraz w pixmanii jest fajna promocja, 680 + nieduży ekran za 3338 bodajże.
Też się przymierzam do zakupu tego modelu, także za każde uwagi będę wdzięczny :)
Wrażenia są pozytywne :)
Sprawdź mój wątek Epson EMP-TW680 pierwsze wrażenia.
Wczoraj zaliczyłem aż 3 filmy jednym ciągiem w tym jeden HD.
O kurcze to ja za swojego w Wawie dałem aż 3715 bez bonusów.
Ta cena jest w pixmanii rewelacyjna.
Poprzedni projektor 2 lata temu kupowałem właśnie w Pixmanii.
Weź tylko pod uwagę, ze oni mają siedzibę bodajże we Francji.
Nie każda firma chce honorować gwarancję europejską,
sprawdź czy polski Epson to robi.
Nie pytaj w Pixmani tylko w Epsonie.
Trochę też musiałem czekać 2 lata temu na dostawę no i ciut się pomylili przy pakowaniu.
Sprawdz też komentarze o tym sklepie na www.skapiec.pl
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
>>mobor
Nie pisz proszę o rzeczach, o których nie masz pojęcia.
Projektor nie jest do oglądania telewizji.
Wymaga zaciemnienia, to fakt, ale to tworzy klimat i pozwoli czuć się jak w kinie.
Choć faktycznie - ani obiadku nie zjesz, ani gazetki sobie nie poczytasz, tak jak przy telewizorku. No nieszczęście - musisz cały czas skupić się na filmie.
I czy widziałeś naprawdę obraz z projektora? Bo opiniami o strukturze pikseli tylko się ośmieszasz...
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
>>mobor
Nie pisz proszę o rzeczach, o których nie masz pojęcia.
Projektor nie jest do oglądania telewizji.
Wymaga zaciemnienia, to fakt, ale to tworzy klimat i pozwoli czuć się jak w kinie.
Choć faktycznie - ani obiadku nie zjesz, ani gazetki sobie nie poczytasz, tak jak przy telewizorku. No nieszczęście - musisz cały czas skupić się na filmie.
I czy widziałeś naprawdę obraz z projektora? Bo opiniami o strukturze pikseli tylko się ośmieszasz...
No tak ludzie lubią narzekać i wymagać Bóg wie czego ;)
Z 10 lat temu kolega miał pierwszy projektor LCD jaki widziałem w życiu.
Kosztował on całkiem sporo.
Miał on olbrzymią rozdzielczość 640x480 i zawrotny kontrast 150.
Miał kilka wadliwych pikseli i olbrzymią nierównomierność jasności.
Acha i miał tylko jeden panel ,a nie 3 i był baaardzo głośny.
Mimo to oglądało się filmy super, było to nieporównywalne do TV.
Podczas oglądania tych filmów nabawiłem się "chronicznej projektorozy" ;)
Dziś projektory są 10x lepsze a ludzie i tak narzekają, najbardziej Ci co nie widzieli w miarę dobrego projektora w akcji.
Jak ktoś narzeka na WXGA to mi się przypomina ten projektorek VGA i moje kolejne SVGA, XGA. Dawały mi one naprawdę dużo frajdy.
WXGA to już naprawdę praktycznie kino.
 

Buti

New member
Kupiłem HC1100 - wrażenia

Witam.
Niedawno kupiłem HC1100. Testuję już około 120 godzin. Obraz wyświetlam z odległości ok 3m na namalowany na ścianie biały ekran (gładź gipsowa i biała farba) o szerokości podstawy 180cm. Pokój ma wymiary 3.5m x3.5m. Moje wrażenia są następujące:
- Zauważalny z bliska szum obrazu (odcienie szarości wyraźnie mrowią i ponoć jest to normalne w projektorach DLP - są to szybko przemieszające sie białe punkciki i czasem można je wyraźnie dostrzec z wiekszej odległości),
- pomimo tego, że przy wyświetlaniu planszy testowej gradacji szarości (od koloru białego do czarnego) nie jest widoczne zabarwienie na kolor niebieski lub czerwony (sugeruje to poprawną temperaturę barw) to podczas filmów wyraźnie widać zielone zabarwienie w cieniach. Np. w cieniach brązowych włosów lub ciemnych pomieszczeniach daje się zauważyć zieleń. Nie wiem czy ten efekt można wyeliminować bo w zasadzie jedyny wpływ na kolory z poziomu ustawień użytkownika można wywierać tylko przez zmianę jasności i kontrastu każdego z trzech podstawowych kolorów R, G, B. Obniżenie jasności zeleni powoduje znowu zabarwienie na inny kolor i zakłócenie temperatury barwowej a i tak w cieniach dostrzegalne jest zabarwienie na zielono. Próbowałem podłączać komputer, dekoder n i dvd pioneer - wszystko na wejście hdmi i problem zielonego zabarwienia był podobny.
- Poziom czerni jest wg mnie satysfakcjonujący, gdyż podczas oglądania filmów obraz jest wyraźny i kontrastowy, jedynie odbicia od ścian przy jasnych scenach wyraźnie mają wpływ na obniżenie kontrastu. Aby przybliżyć sprawę powiem, że przy jasnych scenach można czytać gazetę ;)
- Szczegółowość w cieniach wyraźnie zależy od ustawienia w moim dvd opcji RGB lub RGB szeroki dla wejścia hdmi - w projektorze nie ma takich opcji. Gdy ustawiam w dvd na RGB szeroki to po dokonaniu kalibracji kotrastu i jasnośći szczegóły w cieniach są gubione i to wyraźnie - zlewają się w czarne plamy. Przy ustawieniu w dvd opcji RGB i dokonaniu ponownej kalibracji jasności i kontrastu szczegóły są na dobrym poziomie. Przy tak skalibrowanym projektorze dalsze zwiększanie jasności nie odkrywa wiele nowych szczegółów więc jest ok. Kalibracji dokonuję przy użyciu planszy testowej z szarymi paskami od białego do czarnego - znawcy wiedzą o co chodzi.
- Bardzo wygodna jest możliwość zapamiętania 3 ustawień obrazu dla każdego źródła w tym pozycji obrazu na ekranie.
- Moźliwość przesuwania obrazu w pionie. Np. przesuniecie filmu w formacie 2.35:1 do dolnej krawędzi ekranu.
- Projektor jest cichy w trybie oszczednym lampy. Wyraźnie głośny jest w trybie pełnej jasności lampy choć podczas filmu i odtwarzaniu muzyki dźwięk ten przestaje być słyszalny ale jednak powraca przy cichych momentach.
- Efekt tęczy jest zauważalny sporadycznie przy kontrastowych scenach ale mnie osobiście nie rozprasza mimo, że jestem na takie rzeczy wyczulony. Krawędź białej linii boiska nie ciągnie za sobą zielonych krawędzi tak jak to zauważam w telewizorach plazmowych. Tutaj efekt jest minimalny prawie niezauważalny.
- Nie odczuwam zmęczenia, otępienia i bólu głowy (niektórzy wspominali o takich dolegliwościach przy obcowaniu z projektorami DLP) nawet po kilku godzinnym oglądaniu wyświetlanego obrazu. Problem dla mnie nie istnieje.
- Elastyczność instalacji projektora DLP z tańszej półki nie jest tak duża jak w projektorach LCD z lens shiftem ale w moim przypadku z instalacją i pozycjonowaniem obrazu nie miałem problemu z racji mojego uchwytu na projektor. Dla zainteresowanych konstrukcją fotkę można znaleźć w wątku "Zabudowa projektora na suficie"

Podsumowanie:
Duży ekran robi wrażenie ale do szczęścia i pełnej satysfakcji brakuje poprawnego odzwierciedlenia kolorów w cieniach (zazielenione cienie). Może ktoś ma na to receptę? Ciekawe czy użytkując inne projektory DLP miał ktoś podobny problem - nawiasem mówiąc nie taki duży ale jednak jest.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Buti napisał:
- Zauważalny z bliska szum obrazu (odcienie szarości wyraźnie mrowią i ponoć jest to normalne w projektorach DLP - są to szybko przemieszające sie białe punkciki i czasem można je wyraźnie dostrzec z wiekszej odległości),
- Szczegółowość w cieniach wyraźnie zależy od ustawienia w moim dvd opcji RGB lub RGB szeroki dla wejścia hdmi - w projektorze nie ma takich opcji. Gdy ustawiam w dvd na RGB szeroki to po dokonaniu kalibracji kotrastu i jasnośći szczegóły w cieniach są gubione i to wyraźnie - zlewają się w czarne plamy. Przy ustawieniu w dvd opcji RGB i dokonaniu ponownej kalibracji jasności i kontrastu szczegóły są na dobrym poziomie. Przy tak skalibrowanym projektorze dalsze zwiększanie jasności nie odkrywa wiele nowych szczegółów więc jest ok. Kalibracji dokonuję przy użyciu planszy testowej z szarymi paskami od białego do czarnego - znawcy wiedzą o co chodzi.
- Projektor jest cichy w trybie oszczednym lampy. Wyraźnie głośny jest w trybie pełnej jasności lampy choć podczas filmu i odtwarzaniu muzyki dźwięk ten przestaje być słyszalny ale jednak powraca przy cichych momentach.
- Efekt tęczy jest zauważalny sporadycznie przy kontrastowych scenach ale mnie osobiście nie rozprasza mimo, że jestem na takie rzeczy wyczulony. Krawędź białej linii boiska nie ciągnie za sobą zielonych krawędzi tak jak to zauważam w telewizorach plazmowych. Tutaj efekt jest minimalny prawie niezauważalny.

Podsumowanie:
Duży ekran robi wrażenie ale do szczęścia i pełnej satysfakcji brakuje poprawnego odzwierciedlenia kolorów w cieniach (zazielenione cienie). Może ktoś ma na to receptę? Ciekawe czy użytkując inne projektory DLP miał ktoś podobny problem - nawiasem mówiąc nie taki duży ale jednak jest.
Jeśli chodzi o odbicia od ścian to wyraźną poprawę daje lekko szary ekran np. Projecta z powierzchnią HC. Oglądałem na niej dość mało filmów i nie wiem czy nie daje ta powierzchnia jakiegoś złego wpływu na kolor biały.
Jeśli chodzi o lekkie zielonkawe zabarwienie to mój Epson EMP-TW680 też tak miał fabrycznie. Udało mi się to częściowo wyeliminować, ale nie tak na sto procent. Ogólnie kolory są super.
Czasem ciągle jeszcze jest jakaś domieszka o niesprecyzowanym kolorze.
Epson ma pełną regulację kolorów, ustawień jest naprawdę mnóstwo, ale ja już po prostu nie wiem, jakim suwakiem to regulować.
Jestem facetem i nierozróżniam tak subtelnych odcienii ;)
Zamówiłem zestaw Spyder2Express (335 zł), współracuje on z darmowym oprogramowaniem HCFR.
Profesjonalna kalibracja i sprzęt do niej kosztuje dużo więcej.
Zobaczę jak ta namiastka sobie radzi.
Jeśli chodzi o te opcje HDMI szeroki to też zauważyłem u siebie duży wpływ.
Przynajmniej jedno z urządzeń projektor lub DVD MUSI mieć możliwość jej zmiany. U mnie DVD nie ma, ale projektor na szczęście ma.
Na fabrycznych ustawieniach nie było żadnych szczegółów w ciemnych scenach.
Mój Epson też zaliczył już ok. 120 h w ciągu 2 miesięcy ;)
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Buti
Gratulacje! Jedna z nielicznych szczerych opinii. Już mi się troszeczkę mdło robiło od tych super entuzjastycznych recenzji.
Każdy sprzęt ma wady - także mój TW1000.
Szumienie, tzw. dithering noise to niestety minus technologii DLP. Większość budżetowych modeli ma tą przypadłość. Niezauważalny szum w obrazie był np. w Infocusie IN78 i wszystkich modelach Sim2 jakie widziałem.
Co do właściwej reprodukcji kolorów - niestety chyba jedynym wyjściem jest próba profesjonalnej kalibracji. Nie próbowałbym tego robić samemu - po pierwsze trzeba mieć spore doświaczenie, po drugie - dobry sprzęt kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.
Możesz skorzystać z usług firm - np. Intertype czy Cinematic (piekielnie drodzy) lub poszukać w internecie.
W przypadku zaniżonego konrastu przy mocnym świetle jedynym rozsądnym wyjściem jest adaptacja pomieszczenia, choć wiem, że nie zawsze jest to możliwe. Spróbuj może tak umieścić obraz z projektora, aby wpływ światła odbitego był jak najmniejszy.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
>>Buti
Gratulacje! Jedna z nielicznych szczerych opinii. Już mi się troszeczkę mdło robiło od tych super entuzjastycznych recenzji.
Każdy sprzęt ma wady - także mój TW1000.
To często jest tak, że jak się coś kupuje to w pierwszej chwilii jest euforia
bo sprzęt jest kilka razy lepszy od poprzedniego.
Potem z czasem dostrzega się jakieś wady.
W sumie bawię się projektorami od kilku lat.
Te dzisiejsze to po prostu ideał w porównaniu do tamtych.
Mam obecnego Epsona już 2 miesiące, wciąż mam olbrzymią frajdę z oglądania filmów. Przy żadnym projektorze nie miałem takiej.
Z Epsona EMP-TW680 jestem baaaardzo zadowolony.
Z ekranu Projecty HC to jeszcze nie jestem pewny.
Wciąż muszę sie przyzwyczaić do tego zwijania, zapach to druga sprawa.
No i nie jestem pewny białego i koloru. W pierwszej chwilii zdawały mi się idealne, a teraz to sam nie wiem. Muszę chyba jeszcze pobawić regulacją projektora i obejrzeć jakiś znany mi film. Ostatnio oglądam tylko nowości a wtedy trudno ocenić.
 

timonek

Member
Bez reklam
Witam pytanie do melomana czy spotkales sie z czyms takim jak to zielone zabarwienie o ktorym pisza tutaj inni na swoim lub innych projektorach czy to we wszystkich tak wystepuje zwlaszcza chodiz mi o lcd czy to jakas wada czy moze trzeba lepiej dostroic obraz czy to zabarwienie to jets zwiazane ze zla kalibracja czy mzoe wystepuje poprostu w ciemnych scenach ?.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
timonek napisał:
Witam pytanie do melomana czy spotkales sie z czyms takim jak to zielone zabarwienie o ktorym pisza tutaj inni na swoim lub innych projektorach czy to we wszystkich tak wystepuje zwlaszcza chodiz mi o lcd czy to jakas wada czy moze trzeba lepiej dostroic obraz czy to zabarwienie to jets zwiazane ze zla kalibracja czy mzoe wystepuje poprostu w ciemnych scenach ?.

W większości przypadków jest to wyłącznie wina niewłaściwej kalibracji, albo złych ustawień fabrycznych.
Nie mniej odcień zielonkawego w barwie czarnej może wynikać z wadliwego modelu.
Osobiście nie spotkałem się z takim zjawiskiem.
 
Do góry