Ekran elektryczny z ramką 16:9 czy 4:3?

bmw5

New member
Witam
Zamierzam kupić ekran elektryczny Matt White g=1.0 z ramką i czarnym pasem od góry 50cm. Mam na oku wymiary ekranu (powierzchnia projekcji): 200x113 (16:9), 200x153 (4:3), 210x158 (4:3), 220x124 (16:9) i 220x165 (4:3). Do tego mam zamiar kupić Panasonica AX-200, wcześniej miałem na oku Sanyo Z5 ale Panasonic teraz wypada chyba lepiej, moje odczucia po przeczytaniu sporej ilości recenzji i testów.
Ale przejdźmy do rzeczy. Zastanawiam się jaki format ekranu wybrać. Jeśli kupię 4:3 to mogę oglądać większość programów w TV, dla obrazu z PC jest format ekranu obojętny. Jeśli będę miał zamiar obejrzeć film w formacie 16:9 to mogę zatrzymać ekran na odpowiedniej wysokości i uzyskać porządany format, ale tracę czarny pas oraz obraz przesuwa się do góry co może być męczące dla oczu. Jeżeli zostawię ekran w formacie 4:3 to przy oglądaniu filmów poniżej będę miał niewykorzystany obszar. Czy nie będzie on odbijał światła i czy generalnie nie będzie to miało negatywnego wpływu na oglądanie.
Mogę zakupić format 16:9 i wtedy przy oglądaniu czegoś w formacie 4:3 obraz będzie mniejszy i z kolei będę miał pasy po bokach.
Generalnie wszystko zmierza ku temu aby wyświetlać obraz w formacie 16:9. Można powiedzieć, że częściowo sobie odpowiedziałem na pytanie, ale chciałbym poznać wasze opinie na ten temat oraz panasonica AX-200.
Odległość od ekranu do projektora będzie wynosić około 5-5,3 m a oglądać będę z około 4,5-5 m. Zależy mi na panasonicu bo zamierzam oglądać również przy lekkim oświtleniu, mecze itp.
Czekam na wasze opinie
 

tomek67

New member
bmw5 napisał:
Witam
Ale przejdźmy do rzeczy. Zastanawiam się jaki format ekranu wybrać. Jeśli kupię 4:3 to mogę oglądać większość programów w TV, dla obrazu z PC jest format ekranu obojętny. Jeśli będę miał zamiar obejrzeć film w formacie 16:9 to mogę zatrzymać ekran na odpowiedniej wysokości i uzyskać porządany format, ale tracę czarny pas oraz obraz przesuwa się do góry co może być męczące dla oczu. Jeżeli zostawię ekran w formacie 4:3 to przy oglądaniu filmów poniżej będę miał niewykorzystany obszar. Czy nie będzie on odbijał światła i czy generalnie nie będzie to miało negatywnego wpływu na oglądanie.
Czekam na wasze opinie
Moim zdaniem lepiej wziąć 16:9, przecież taką matrycę ma projektor.
Mi osobiście nie chciałoby się bawić w przesuwanie ekranu i ewentualną regulację przy projektorze (chyba musiałbyś się pobawić zoomem),
przy każdej zmianie formatu. Przecież teraz nawet sporo programów w polskiej TV jest już panoramicznych.
 

bmw5

New member
Witam ponownie
Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź :grin:
Wkrótce muszę podjąć decyzję co do ekranu .....
Proszę o więcej opinii ...
Pozdrawiam
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
16:9 Prawdziwe Kino!!!

Zdecydowanie ekran 16:9 do kina.Oglądać programy na projektorze?To bez sensu,chyba że masz na myśli oglądanie meczu a to ja ci nie pomogę bo nie wiem jak mecze z jakich źródeł są nadawane jeżeli chodzi o format ,bo nie oglądam.Jeżeli kupujesz projektor zamiast telewizora to się pomyliłeś,kup lepiej plazme.
 

bmw5

New member
Witam
Projektor ma służyć przede wszystkim do filmów, koncerty z DVD i czasami gry. Telewizja sporadycznie np. mecz itp. Chyba jednak zdecyduję się na 16:9. Ekran będzie miał 2m szerokości, dokładna odległość od projektora to 5,20-5,40 m, ogladanie z około 5m. Do tego najprawdopodobniej Panasonic AX-200.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Ja mam ekran 16:9 wymiary 190x107(powierzchnia oglądana) olądam z odległości 3m dla mnie dobrze ale 200 szer byłby tez dobry.
Czarny pas z góry dzięki niemu jest możliwość opuszczenia go na dowolną wysokość.Ekran powinien być na wysokości wzroku ale to i tak niemożliwe aby go tak nisko opuśćić .5 mertów to troche dużo bmw5 zastanów sie nad ekranem 220 szer ,ale to tylko sugestia każdy woli co innego.
Pozdrawiam!!!
 

tomek67

New member
bmw5 napisał:
Witam
Projektor ma służyć przede wszystkim do filmów, koncerty z DVD i czasami gry. Telewizja sporadycznie np. mecz itp. Chyba jednak zdecyduję się na 16:9. Ekran będzie miał 2m szerokości, dokładna odległość od projektora to 5,20-5,40 m, ogladanie z około 5m. Do tego najprawdopodobniej Panasonic AX-200.
Kup sobie najpierw projektor i pooglądaj kilka filmów na ścianie.
Wtedy będziesz wiedział jaki ekran potrzebujesz.
Ja przy odległości 3.5 metra używałem obrazu o szerokości 1.8-2 m
w zależności od jakości techniicznej filmu.
Projektor ma tą zaletę, że można zmieniać w szerokim zakresie wielkość obrazu.
Jak kupisz za mały ekran to będziesz miał problem.
 

bmw5

New member
Dzięki za podpowiedzi. Ta moja odległość na 5m nie wydaje mi się aż taka duża. Wezmę więc szerokość 220 cm. To jest max jaki mogę wsadzić ponieważ wcześniej już miałem przygotowane korytko na ekran, tak aby nie było widać skrzynki, będzie tylko szpara z której będzie wyjeżdżał ekran. A czy ma ktoś już Panosonica AX-200?
 

Galczych

New member
"Oglądać programy na projektorze?To bez sensu,chyba że masz na myśli oglądanie meczu."

Ja ogladam telewizje na projektorze i bardzo sobie chwale - mam przekatna okolo 80 cali i odleglosc 3,75m. tvn hd z nki odbiera super. Pomijajac 2 pozycje HD dla których obraz jest jak dla mnie idealny, to np Taniec z Gwiazdami czy You can dance odbieraja bardzo dobrze. Nawet na TVP1 jak maja dobre zrodlo to odbiera niezle - przykladem jest Lost ktorego zawsze ogladam na projektorze. Bardzo dobry obraz jest na serialu detektyw monk w niedziele o 22 na tvn7. Tak wiec na projektorze jak najbardziej da sie ogladac telewizje z pelną satysfakcją. Oczywiscie telewizor takze mam do ogladanie wiadaomosci i programów któóre sa nadawane w dszień. Co do ekranu proponuje jak najbardziej 16/9 uwazam ze najlepsza jakosc jest potrzebna przy ogladaniu filmow, a one sa w wiekszosci 16/9, natomiast telewizje spokojnie mozna ogladac z bialymi pasami z bokow.
 

Slots123

New member
ekran zdecydowanie 16:9 ....

co prawda wiele koncertow wydawanych jest w formacie 4:3 ale i tak uwazam ze lepiej miec ekran 16:9 ...
 

bmw5

New member
Już zdecydowałem się na 16:9. Decydujące było to, że żaden z projektorów, które biorę pod uwagę nie posiada mechanicznego ustawiania zoom oraz położenia obrazu: Panasonic AX-200, Sanyo Z5.
Jeden ze znajomych ma starszą wersję (wtedy wypasioną) projektora Toshiba. Ma zaprogramowane kilka formatów (ustawień) ekranu. Wystarczy, że włączy dane ustawienie w projektorze a projektor automatycznie dopasuje wielkość obrazu oraz położenie (do wcześniej zadanych). Wtedy ekran 4:3 byłby jak najbardziej uzasadniony, a tak manualnie to ustawiać to mi nie leży.
Czy np. w Sanyo Z5 czy Panasonic AX-200 jeśli podamy sygnał w formacie 4:3 to projektor może przeskalować na 16:9? Tak jak to robią niektóre telewizory tzw. "rozciąganie obrazu"?
Pozdrawiam
 

guti

New member
bmw5 napisał:
Dzięki za podpowiedzi. Ta moja odległość na 5m nie wydaje mi się aż taka duża. Wezmę więc szerokość 220 cm. To jest max jaki mogę wsadzić ponieważ wcześniej już miałem przygotowane korytko na ekran, tak aby nie było widać skrzynki, będzie tylko szpara z której będzie wyjeżdżał ekran. A czy ma ktoś już Panosonica AX-200?
Chyba jestem pierwszą osobą, która zdecydowanie poleci ci format 4:3. Sam zakupiłem projektor Benq W500 jakieś 2 tygodnie temu i trochę eksperymentowałem na rozwieszonym prześcieradle, bo nie miałem możliwości na ścianie, bo będę oglądał na tle okien i zdecydowałem się na 4:3. Już piszę o co chodzi.
Ja zakupiłem ekran firmy AVERS Classic, który miał mieć 234cm pow. wyświetlanej a okazało się, że mial 244cm. Ja oglądam z około 3,70 i rozmiar był maksymalny dla przyjemnego oglądania ale mam jeszcze fotele, które są metr bliżej i był wtedy zdecydowanie za duży, więc go oddałem za niezgodność i czekam teraz na ten sam model tylko mniejszy 210x160 matt white (ciekawe jaki będzie dokładnie rozmiar ;)). W twoim przypadku jeśli będziesz siedzieć tak daleko to naprawdę te 220cm szerokości to minimum dla Ciebie, ale w formacie 4:3 bo jeśli wyświetlisz sobie materiał w 4:3 na tym ekranie 16:9 to oprócz dwóch białych pasów po bokach to obraz będzie bardzo mały zwłaszcza dla Twojej odległości od ekranu. Pozatym napisałeś, że projektor będzie ponad 5 m od ekranu i musisz sprawdzić dokładnie specyfikację tego projektora bo mój z tej odległości nie zmieścił by obrazu na ekranie 220cm i ten Panasonic raczej też.
Zaletą 4:3 oprócz tego co napisałem powyżej jest także to, że masz 3 czarne pasy jak oglądasz film w formacie 16:9 i tylko decydujesz czy wolisz czarny z dołu czy z góry a te szerokie białe pasy po bokach napewno będą Ciebie bardziej drażniły no i ta duża strata wielkości obrazu zwłaszcza odczuwalna w Twoim przypadku bo to naprawdę duża odległość.
Pozdrawiam i chętnie odpowiem jeśli masz jakieś pytnia.
 

bmw5

New member
Dzięki za odpowiedź, ekran już kupiłem 16:9 w Niemczech, dokładnie to znajomy kupił. Nie brałem 4:3 bo widziałem, że Polsat nadaje mecze w 16:9, prawdopodobnie Euro2008 będzie tylko nadawane przez Polsat.
Obraz z komputera w tym gry bez problemu można wyświetlić w 16:9.
Większość przekazu z TV niemieckiej jest nadawana w 16:9. W Polsce po mału też już nadają w 16:9. Chyba z koncertami jest różnie.
Poza tym jak napisałem wcześniej w przypadku obrazu 4:3 musiałbym za każdym razem ustawić zoom i położenie ekranu.
Z tego co sprawdzałem to własnie projektory LCD potrafią z dużej odległości wyświetlić obraz na małym ekranie, czego nie potrafią DLP. Wcześniej miałem zakupić Mitsubishi HC1100.
Tak jak napisąłem moja odległość będzie około 5m. Wydaje mi się, że powinno być ok. Jak kupię projektor to pooglądam i zobaczymy.
 
Do góry