Jaki projektor do około 6tys. z ekranem?

Smartek

New member
Witam!

Planuję zrobić w swoim pokoju "kino domowe", które będzie lepsze od obecnej plazmy Panasonica (42PV60), trzeba przyznać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a plazma przestała mi odpowiadać z dwóch powodów:

1). 42 cale w tak dużym pokoju (innym niż ten, o którym będę pisał za chwilę) po 2 tyg. to znacznie za mało,
2). Nie posiadam odpowiedniego sprzętu, który obsłużyłby na niej materiał lepszy niż DVD, a przenoszenie laptopa za każdym razem, jego podłączanie i konfigurowanie obrazu na 'drugim ekranie' mija się z celem.

Postanowiłem więc 'przenieść się' do innego pokoju - tam, gdzie niedawno zakupiony laptop stoi przez cały czas.
Jestem akurat w dobrej sytuacji, ponieważ zaopatrzyłem się w takiego, który poradzi sobie z materiałem HD i ma wyjście HDMI. Podłączyłem go raz do plazmy i 720p wręcz wgniata, więc zachciało mi się więcej... no, ale nie o tym chciałem.

Pokój ten ma wymiary 4,5m x 3,3m x 2,8m (dł. x szer. x wys. - właśnie zmierzyłem ;-)).
Projektor ma być podłączony do laptopa HP dv6540ew przejściówką HDMI -> DVI, dźwięk z głośników 5.1 Logitecha (Z-5500) - wszystko w planach, jak macie lepsze propozycje to chętnie wysłucham [dlatego wypisuję modele]. Dobrze gdyby był zawieszony pod sufitem, więc niezbędna będzie funkcja "lens shift" (wszelkie kable się pochowa w suficie/ścianach - planuję remont).

Obraz chciałbym wyświetlać na ekranie projekcyjnym o wymiarach 3m x 2m (zawieszonym na ścianie 3,3m x 2,8m), więc zostałoby mi 15cm na powieszenie z boku głośników - w sam raz.
Widziałem takie na allegro, ale za około 1100zł i bez sterowania pilotem co jest raczej rzeczą zbędną, a można na niej zaoszczędzić.
Zastanawiam się czy wymiary rzeczywistej projekcji 294 x 165 (cm) nie będą za duże dla widza siedzącego około 4m od ekranu? Czy czytanie napisów nie będzie męczące? Szkoda, żeby ściana się 'marnowała', bo nie ma na niej żadnych mebli, więc chciałbym wykorzystać ją możliwie najlepiej.

Pokój jest od strony wschodniej, więc problemu ze słońcem nie będzie, mam też rolety, które dość dobrze zacienią mieszkanie, a filmy oglądałbym głównie wieczorami, więc to nie jest problemem.

Czytałem gdzieś, że DLP o wiele trudniej zainstalować i dopasować do posiadanego ekranu niż LCD.
Do tego niektóre osoby mogą cierpieć na bóle głowy, oczu, nudności podczas projekcji z DLP - czy to prawda?
Wolałbym nie ryzykować, ponieważ nie tylko ja oglądałbym filmy, ale i także znajomi i mój ojciec, który ma bardzo wrażliwe oczy.
Jak na razie jestem "za" LCD i po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów, postów i obskoczeniu paru for wyodrębniłem następujące modele:

- Hitachi PJ-TX300 (najdroższy ze wszystkich, nic o nim nie znalazłem?)
- Panasonic PT-AX200 (następca 100tki, który pojawił się dosłownie kilka dni temu - podobno sporo poprawek w stosunku do poprzednika?),
- SANYO PLV-Z5 (często polecany, spotkałem się tylko z kilkoma złymi opiniami na jego temat),
- Panasonic PT-AX100 (bardzo popularny, tani, ale podobno sporo wad - nawet na naszym forum ktoś odradzał, słaby lens shift?),
- Sony VPL-HS60 (nic o nim nie znalazłem?),

Aktualnie moim faworytem jest Sanyo PLV-Z5, który _podobno_:
- jest najcichszy,
- ma najostrzejszy obraz,
- ma bardzo dobry lens shift

Jednak martwi mnie to, że np. nowy Panasonic ma aż 2000 lumenów, a ten Sanyo tylko 1100 - skąd taka duża różnica?
Chwyt marketingowy czy może faktycznie ten Panasonic świeci tak jasno? Ale raczej niewiele to zmienia w moim przypadku.

Chciałbym jeszcze się dowiedzieć - ile miejsca potrzeba "z tyłu" projektora, który jest zawieszony pod sufitem?
Wisiałby przed oknem, więc musiałbym go tak zawiesić, żeby nie haczył przy otwieraniu.

Projektor i cała resztę kupowałbym dopiero około lutego (po remontach), więc jest szansa, że pojawi się coś nowego / więcej opinii o Panasonicu AX200 (niestety, mogę liczyć jedynie na polskie fora, gdyż mój angielski nie jest na tyle dobry, żeby czytać o projektorach na zagranicznych forach) / stanieją obecne modele / stanieją modele FullHD do obecnego pułapu HDReady (aczkolwiek wątpliwe ;-)).

Bardzo proszę o rady (głównie związane z odległościami, ekranem projekcyjnym - jego wymiarami, odcieniem itp. i samym projektorem).

Pozdrawiam.
 

Deimos

Banned
Witaj, z tych modeli co podałeś to najciekawiej wypada Sanyo Z5, bardzo dobre warunki gwarancji + zapasowa lampa gratis.
Co do wielkości ekranu do tego pomieszczenia to zdecydowanie przesadziłeś, tutaj max. to 240x139 Projecta Matte White S.
Przy takim ekranie odległość projektora od ekranu to minimum 3m.
Cena projektora bardzo korzystna tutaj:http://www.cyfrowe.pl/projektory/sanyo-plv-z5-i-dodatkowa-lampa.html
Ale do lutego to może Panasonic PT-AE 1000 zjedzie z ceną i wówczas ja bym brał zdecydowanie jego (full HD). No chyba, że do tego czasu coś doskrobiesz kasy i będziesz mógł wydać troche więcej... Co do samego pomieszczenia to dobrze, że masz rolety, im lepsze zaciemnienie tym lepiej będzie obraz wyglądał, a i lampa dłużej "pożyje". I najważniejsze nie rób białych ścian w pokoju, bo to najgorsze z możliwych niekorzystnych warunków dla dobrego obrazu(im ciemniej tym przyjemniej;) ) Pozdrawiam:)
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
Dzięki za odpowiedź.

W jakim sensie przesadziłem z wymiarami ekranu?
Projektor nie poradzi sobie z wyświetleniem obrazu z odległości 3,5m na ekranie takich rozmiarów czy chodzi Ci o komfort przy oglądaniu?

Kupując plazmę 42" straszyli mnie, że z 2,5m nie da się jej oglądać, a moim zdaniem można nawet z 1,5m...
W ekranie 139cm wysokości martwi mnie mała wysokość rzeczywistego wyświetlania - będzie prawie o metr mniejsza niż sobie planowałem.

Kasy więcej nie będę miał, bo tak jakby jestem w trakcie zbierania ;-), więc ~6 tys. to granica.
 

scott

New member
1. ekran 135" (3m szerokości to duża przesada w tym pokoju. Wszystko będzie ci się odbijać od ścian, czyli w jasnych scenach zapomnij o szczegółach i "czerni"
2. Sanyo Z5 - tak, ale do oglądania z odległości większej niż 1,6 x szerokość ekranu i co ważne, ten projektor i inne tej jasności nie oświetlą wystarczająco ekranu większego niż 100" (oczywiście w trybie kinowym)
3. sumując powyższe:
- ekran - 100" (może być nieco większy np. 106)
- projektor usytuowany tak aby zoom był na najszerszym położeniu, czyli możliwie blisko ekranu (obiektyw tak jak w aparatach zabiera światło)
- odległość od ekranu 100" większa niż 3,5 m z powodu widocznej siatki pikseli przy bliższej odległości.
- ściany malujesz na bardzo ciemno szary kolor albo przesłaniasz ciemną zasłoną. Żeby łatwo zrozumieć ten punkt zaświeć w tym pokoju lampę halogenową 150W skierowaną na tą właśnie ścianę :D

W tej rozgrywce liczą się tak na prawdę tylko Panasonic i Sanyo i oczywiście LCD. Technologia DLP już dawno została w tyle i nie warto sobie nią zawracać głowy. Rozważ nowszy projektor AX200. jego jasność można wykorzystać montując ciemny ekran, który wzmocni czernie i nie będziesz musiał szczelnie zasłaniać okien.
Moim zdaniem teraz jednak nie ma sensu kupować niczego co nie ma rozdzielczości 1920x1080.

PS. sprawdź jakiej wielkości obraz dostaniesz z odległości, w jakiej chcesz zamontować projektor - np. 100" z 3m, 110" z 3,5m itp. Od tego trzeba zacząć. Potem reszta.
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
OK.
Więc tak:
Projektor będzie wisiał pod sufitem w odległości 3,7m od ściany, na której zawiśnie ekran.
Wnioskując z Twojego posta mogę szukać czegoś koło 110", ale największy, który znalazłem ma wymiary 244x190, co w przeliczeniu daje około 105" (rzeczywistej projekcji).

1. Czy ten ekran byłby dobry? Chodzi mi głównie o rodzaj i materiały, z których jest wykonany.

2. Czy może lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie jakiegoś z ciemniejszym odcieniem (na tym się kompletnie nie znam i nie wiem na co patrzeć, więc bardzo proszę o rady :) ) i do tego nowego Panasonica, który świeci jaśniej od Sanyo?
Gdzie szukać takiego ekranu? Na allegro nie widzę, może polecicie jakieś sklepy internetowe? Przy czym proszę pamiętać o maksymalnej kwocie jaką chcę przeznaczyć (około 1k na sam ekran).

Co Ty, scott wybrałbyś na moim miejscu mając taki pokój i moje fundusze? (FullHD rzecz jasna kupiłbym z ogromną chęcią, ale mnie nie stać, więc nie bierz ich proszę pod uwagę).

Obrazując ;-) :
pokojyg2.jpg


I konkretnie: 1. Jaki projektor, 2. Jaki ekran (odcień, rodzaj, współczynnik gain), 3. Odległość widza,
Liczę na odpowiedź i następne dobre rady :).
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Też zamierzam niedługo kupić projektor.
Mam pokój o podobnej długości tylko ciut szerszy.
Miałem już dwa projektory.
Przy oglądaniu DVD to dla mnie optymalna szerokość obrazu wynosiła około 2 m. HD jeszcze nie mam, ale pewnie około 240cm b ędzie optymalną szerokością..
Teraz przymierzam się do Panasonic PT-AX100 lub Epsona EMP-TW680 [SIZE=-1]Na tej stronie masz kalkulator, pozwoli Ci oszacować wielkość obrazu .
[/SIZE][SIZE=-1]http://www.projectorcentral.com/Panasonic_Home-PT-AX100U.htm
[/SIZE]Do Panasonica ciut mnie zraziło dużo opinii o awaryjności na forach.
Jeśli chodzi o ekran szary to znalazłem coś takiego:
http://www.prono.com.pl/produkt/ekran_recznie_rozwijany_suprema_fenix_234x132cm_ma.php
Ekrany szare podobno dają lepszy kontrast i nasycenie barw (sam jeszcze tego nie oglądałem).
Lepiej się podobno też sprawują od zwykłych jak masz pomieszczenie o jasnych ścianach.
Tylko musisz mieć do takiego ekranu dość jasny projektor,
Sanyo raczej odpada.
 

scott

New member
Smartek napisał:
Co Ty, scott wybrałbyś na moim miejscu mając taki pokój i moje fundusze?

1. Zacznijmy od tego, że jeśli będziesz siedział 3,5 m od ekranu (oko), to w przypadku Sanyo Z5 ekran nie może być szerszy niż ok. 220 cm (350/1,5), bo będziesz widział siatkę pikseli. 221 cm to dokładnie 100". I TEGO SIĘ TRZYMAJ

2. Przy tych proporcjach pokoju, tzn. jeśli siedzisz po krótszym boku możesz wybrać ekran, który będzie miał tzw. gain większy niż 1. Im większy gain, tym mniejszy kąt tego gainu ;) czyli jeśli siedzisz pod kątem do ekranu, masz nieco ciemniejszy obraz.

3. Skoro tak możesz myśleć o ekranie o wyższym kontraście i lekko szarym. Gain nie powinien być wyższy niż +-1,2.

4. Ja na twoim miejscu na pewno kupiłbym farbę ScreenGoo i pomalował całą (?) ścianę. Są dostępne w Polsce, musisz poszukać. Takie rozwiązanie da ci elastyczność w doborze przekątnej i sam sprawdzisz jaka naprawdę przekątna będzie dla ciebie najlepsza + jeśli zmienisz projektor na np. jaśniejszy i większą rozdzielczość, będziesz mógł powiększyć sobie obraz bez kosztownej zmiany ekranu.

5. Dlaczego Sanyo. Porównując obrazy z różnych projektorów można łatwo dojść do wniosku, że Sanyo Z5 dzięki małej aktywnej powierzchni piksela ma obraz najbardziej ostry zbliżony subiektywną ostrością do projektorów o większych rozdzielczościach. Oczywiście ilość detali będzie mniejsza, ale chodzi tu o wrażenie nierozmazanego obrazu.

6. Z tego właśnie powodu niestety odpada AX-100. Jego następca AX200 jak sądzę będzie pozbawiony wad poprzednika. Zaletą Panasonica jest to, że ma bardzo mocną lampę i (teoretycznie) możesz zaświecić większy ekran - ALBO - wybrać ciemniejszą powierzchnię ekranu, co daje lepsze czernie. Jednak im większy ekrany tym większy piksel i w pewnym momencie może się okazać, że obraz jest wprawdzie duży ale nieostry a z szarością ekranu też można przesadzić.

Drugą zaletą Panasonica jest całkowity brak widocznych przestrzeni między pikselami. Możesz oglądać z metra ;) I to jest coś - przy FullHD, którego nie bierzemy pod uwagę. Jeżeli chcesz kupić projektor w tym roku, to chyba nic lepszego nie mogę ci poradzić. Pozostałe firmy odpadają w przedbiegach. Liczą się tak na prawdę tylko te dwie.

Pamiętaj o ciemnym, niebłyszczącym wykończeniu pomieszczenia
 
Ostatnia edycja:

treumatic

New member
Witam

Ja z podobny pytaniem,tyle ze bardziej sprecyzowanym.

A wiec tak,mam remont mieszkania,czas na projektor i oto cuda co wybralem:)

Projektor - Mitsubishi HC6000
Ekran - Projecta max 100" - ramowy z czarna obwodka


Teraz tak czytajac wczesniejsze posty ktos radzil zeby malowac sciany na szaro,co w moim przypadku raczej odpada,gdyz na scianie na ktorej bedzie rzucony obraz bedzie biała. Odleglosc do soczewki projektora to 3.2m

i teraz tutaj pytanie czy da sie ogladac? Czy bedzie az tak zle jak nie pomaluje jej na szaro?..wydaje mi sie ze nie, no ale czekam na odpowiedzi.

Drugie pytanko to odnosnie instalacji:
Czy kupic kabel zasilajacy (bo wejscia takie same ja w PC) 10 m i pod sufitem go tynkiem zaklepac,czy po prostu gniazdko zrobic na suficie?

Trzecie:
Co do okien w pokoju to okolo 3 m gdzies bedzie(szerokosci) no ale zaluzje zaloze albo jakies rolety. Czy da sie cokolwiek obejrzec w dzien cos z Cyfry+ z zaslonietym oknem? (ten projektor ma 1000 ANSI)

Czwarte:
Jaki material na ekran..Matt Grey czy Matt White? I ile Gain'a 0.8 czy 1.0 (w obu przypadkach,liczone na Projector Central 1.0 czy 0.8 miesci sie w podanej skali)
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
treumatic napisał:
Witam
Projektor - Mitsubishi HC6000
Ekran - Projecta max 100" - ramowy z czarna obwodka

Teraz tak czytajac wczesniejsze posty ktos radzil zeby malowac sciany na szaro,co w moim przypadku raczej odpada,gdyz na scianie na ktorej bedzie rzucony obraz bedzie biała. Odleglosc do soczewki projektora to 3.2m

i teraz tutaj pytanie czy da sie ogladac? Czy bedzie az tak zle jak nie pomaluje jej na szaro?..wydaje mi sie ze nie, no ale czekam na odpowiedzi.

Drugie pytanko to odnosnie instalacji:
Czy kupic kabel zasilajacy (bo wejscia takie same ja w PC) 10 m i pod sufitem go tynkiem zaklepac,czy po prostu gniazdko zrobic na suficie?

Trzecie:
Co do okien w pokoju to okolo 3 m gdzies bedzie(szerokosci) no ale zaluzje zaloze albo jakies rolety. Czy da sie cokolwiek obejrzec w dzien cos z Cyfry+ z zaslonietym oknem? (ten projektor ma 1000 ANSI)

Czwarte:
Jaki material na ekran..Matt Grey czy Matt White? I ile Gain'a 0.8 czy 1.0 (w obu przypadkach,liczone na Projector Central 1.0 czy 0.8 miesci sie w podanej skali)
Pierwsze pytanie. Nie powinno być tak źle. Oglądam w dwu pomieszczeniach o białych ścianach i jest całkiem ok. Sporo zależy od wielkości pomieszczenia.
U mnie przy szerokości obrazu około 2 metrów w pokoju o szerokości 3.9 jest prawie super, w pokoju o szerokości 3.1 jest wyraźnie gorzej, ale dalej ok.
Podobno szary ekran powinien poprawić sytuację. Zamówiłem Projecte HC, ale ciągle jeszcze nie doszła.

Drugie pytanie. Lepiej daj gniazdko. W projektorach bywają różne typy kabli zasilających. Jak zmienisz go za powiedzmy 3 lata to nie będziesz musiał nic przerabiać.

Trzecie pytanie. Wydaje mi się, że same żaluzje to za mało. One przepuszczają sporo światła. W pracy mam Epsona 2000 lumenów i ekran 180 cm. Nawet przy prezentacjach (nie video) jak jest silne słońce to bywa kiepsko. Moim zdaniem lepiej dobre rolety, a najlepiej żaluzje plus rolety.
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
Witam po krótkiej przerwie ;-).
Przychodzę tym razem z bardziej sprecyzowanymi pytaniami i wymaganiami.

Jestem po remoncie pokoju, mam ciemnobordową tapetę ;-) i niestety biały sufit.
Odległość jak poprzednio - około 3,7m,
Odległość widza - około ponad 4m.
Projektor pod sufitem.

Myślałem o takim ekranie z bordowym 'wykończeniem':
http://www.awnet.pl/product_info.php?products_id=6297

108" cali powinno być idealne, prawda?

I teraz, co wziąć?
Na pewno LCD, na pewno konieczny lens shift.

Jakieś propozycje?
Panasonic AX200?
Sanyo Z5?

Proszę o pomoc.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
ZDECYDOWANIE nie polecam Matt Gray i to ze współczynnikiem 0,8 do Sanyo Z5. Przy 100 calach to będzie nieciekawie wyglądać...
 

batalona

New member
a moze Sony BRAVIA VPL-AW15 ? paramtery podawane przez prod sa pod kazdym wzgledem lepsze od np sanyo a cena porownywalna,
jasnosc: 1300
kontrast: 12 000
glosnosc tylko 20 db
ponadto przyjmuje 1080/24p

sam uzytkuje eisowy VPL-VW60 oraz cineza vpl-hs10, sa to moze proj z wyzszej polki i wiadomo ze spisuja sie doskonale ale mysle vpl-aw15 rowniez jest niezlym produktem
http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2392
 

Smartek

New member
Czy mogę zatem prosić o polecenie najlepszego ekranu o wielkości 108" w cenie do około 1,5k dla projektorów :

Sanyo Z5 i Panasonic AX200?

Podejrzewam, że między tymi rozegra się ostateczna walka za dwa miesiące.
 

tomek67

New member
Smartek napisał:
Czy mogę zatem prosić o polecenie najlepszego ekranu o wielkości 108" w cenie do około 1,5k dla projektorów :
Sanyo Z5 i Panasonic AX200?
Podejrzewam, że między tymi rozegra się ostateczna walka za dwa miesiące.
Bierz Projectę. Ogólnie to jest fajny ekran.
Tylko uprzedzam, że przez pierwszy okres zapach jest zabójczy ;)
No i trzeba się przyzwyczaić do zwijania.
Jak zaczynałeś wątek to pisałeś o budżecie 6 tys.
Na sam projektor daje to ponad 4.5.
W tej chwili Sanyo Full HD kosztuje około 7 tys.
przypuszczam, że cena w ciągu 2 miesięcy może jeszcze spaść.
Na przełomie roku kosztował ponad ...10 tys.
Nie pomyślałeś o czymś w tej klasie ??
Zawsze na grupie propagowałem HD Ready,
ale ceny FUll HD zaczynają być coraz bardziej rozsądne.
Jeszcze trochę i będą akceptowalne.
 
Ostatnia edycja:
Do góry