Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Format kinowy (2,35:1) na ekranie "panoramicznym" 16:9 wygląda mniej wiecej tak jak obraz 16:9 na ekranie tradycyjnym 4:3.
W mojej opinii filmy w formacie kinowym ogląda się dużo lepiej.
W takim formacie to nawet ekran o szerokości 200 cm zdaje średni.
Nie wyobrażam sobie teraz oglądania takiego filmu na np. 42 calowym TV
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Dlatego wszystkie lcd i plazmy robią w formacie szerokokątnym ale niestety są jeszcze telewizory 4;3 i większość stacji telewizyjnych nadaje w 4;3 idąc pod publikę.Jeszcze poczekamy na całkowite przejście!
Ps. timonek najpierw kup projektor i na białej śćianie (ja oglądałem na prześcieradle bo mam boazerię )pooglądaj z 5-10 filmów a potem będziesz wiedzial jaki wielki kupić ekran.Też mialem z alegro i różnicy w obrazie między projektą nie zauważyłem wymieniłem bo pokój do oglądania się zmienił.Gdybym teraz kupował kupił bym na allegro a potem pomyślał o farbach do czarnych obwódek widziałem kiedyś takie farby na alegro.
 
Ostatnia edycja:

lipa_ml

New member
Leeonsjo napisał:
Dlatego wszystkie lcd i plazmy robią w formacie szerokokątnym ale niestety są jeszcze telewizory 4;3 i większość stacji telewizyjnych nadaje w 4;3 idąc pod publikę.Jeszcze poczekamy na całkowite przejście!
Ps. timonek najpierw kup projektor i na białej śćianie (ja oglądałem na prześcieradle bo mam boazerię )pooglądaj z 5-10 filmów a potem będziesz wiedzial jaki wielki kupić ekran.Też mialem z alegro i różnicy w obrazie między projektą nie zauważyłem wymieniłem bo pokój do oglądania się zmienił.Gdybym teraz kupował kupił bym na allegro a potem pomyślał o farbach do czarnych obwódek widziałem kiedyś takie farby na alegro.
no to juz sam nie wiem jaki ekran kupic bo jesli nie ma miedzy projektą a tanim made in allegro róznicy to po co wydawac 1 tys na ekran ? kurde znowu kolejne wątpliwości
 

tomek67

New member
lipa_ml napisał:
no to juz sam nie wiem jaki ekran kupic bo jesli nie ma miedzy projektą a tanim made in allegro róznicy to po co wydawac 1 tys na ekran ? kurde znowu kolejne wątpliwości
Na pewno allegro jest lepsze jak ściana,
ale ta różnica do droższych ekranów jednak jest.
Ostatnio w pracy oglądałem film na allegro.
Jakość była super (film HD), ale jednak nie było tak dobrego kontrastu.
Po prostu ekran jest śnieżnobiały , jak oglądasz film to zawsze jest trochę światła odbitego, wpływa to na kolory i ciemne partie obrazu.
Projecta HC na tym polu jest o niebo lepsza.
Może najlepsze byłoby tu porównanie:
jak oglądasz obraz na allegro to wygląda on jak obraz z projektora rzucony na ekran, Projecta HC robi wrażenie jakby to była wielka plazma lub TV LCD.
Być może jakby pokój miał ciemne ściany to ta różnica byłaby mniejsza,
ale nigdy nie oglądałem allegro w takich warunkach.
Matt White wciąż nie widziałem, w pracy dopiero za tydzień-dwa będę mógł go przetestować.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Timonek
Jeżeli masz dobrej klasy projektor, nieźle skalibrowany, dodatkowo masz adaptowane pomieszczenie (w miarę ciemne, brak odbić wtórnych) - wierz mi, że jest różnica pomiędzy ekranem Projecty, a jakimś tanim z Allegro.

Wystarczy zrobić test i np. włączyć delikatne światło w pomieszczeniu (półmrok). Wtedy rzeczywiście zatraca się różnica pomiędzy ekranem, a np. białą ścianą. Po prostu warunki zewnętrzne nie pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu, więc wpływ ekranu na jakośź staję się znikoma!
W TW1000 kolory są tak głębokie, że każdy czynnik zewnętrzny ma tutaj wpływ! To nie czasy pierwszych projektorów...
Mam np. sampla filmu HD "Black book", w którym na początku widać odjeżdzający autobus, a potem kobietę w pokoju. Wzorki kwiatów na jej sukience - zwłaszcza fiolet... Po prostu - to trzeba zobaczyć. Testowałem na monitorze i TV LCD Loewe... Daleko im do głębi Epsona...

Ktoś kto pisze, że ekran nie ma wpływu, nigdy nie widział dobrego obrazu z projektora...
 

lipa_ml

New member
Meloman69 napisał:
>>Timonek
Jeżeli masz dobrej klasy projektor, nieźle skalibrowany, dodatkowo masz adaptowane pomieszczenie (w miarę ciemne, brak odbić wtórnych) - wierz mi, że jest różnica pomiędzy ekranem Projecty, a jakimś tanim z Allegro.

Wystarczy zrobić test i np. włączyć delikatne światło w pomieszczeniu (półmrok). Wtedy rzeczywiście zatraca się różnica pomiędzy ekranem, a np. białą ścianą. Po prostu warunki zewnętrzne nie pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu, więc wpływ ekranu na jakośź staję się znikoma!
W TW1000 kolory są tak głębokie, że każdy czynnik zewnętrzny ma tutaj wpływ! To nie czasy pierwszych projektorów...
Mam np. sampla filmu HD "Black book", w którym na początku widać odjeżdzający autobus, a potem kobietę w pokoju. Wzorki kwiatów na jej sukience - zwłaszcza fiolet... Po prostu - to trzeba zobaczyć. Testowałem na monitorze i TV LCD Loewe... Daleko im do głębi Epsona...

Ktoś kto pisze, że ekran nie ma wpływu, nigdy nie widział dobrego obrazu z projektora...
takiej odpowiedzi oczekiwałem , zresztą nie dziwne to ze na specjalnie przygotowanej powierzchni bedzie obraz lepszej jakosci niz na tandetnej
 

trobud1

New member
Farby do malowania borderów

Witam
Pytania do tych forumowiczów którzy sami domalowywali bordery do ekranów.Podzielcie się proszę, uwagami spostrzeżeniami i radami na ten temat, jakiej farby urzyć, jakiej szerokości paski domalować, jaki efekt Wam to przyniosło i czy warto tym się samemu zająć,oraz jak szukać w wyszukiwarce takich farb, bo to napewno nie olejna, ani emulsja a wpisując "bordery" nie wiele się na ten temat wyświetla.Czy może być zwykła farba dla malarzy do płótna?
Dzięki wielkie za poświęcony czas.
Pozdrawiam
 

kurcze

New member
Ja uważam, że ktoś kto kupuje projektor za 10k zl to oczekuje naprawdę dobrego obrazu i ma na to pieniądze. Dla takich osób napewno ekran z allegro nie jest. Ale jeżeli ktoś chce kupic projektor za 3k zl to moim skromnym zdaniem bardziej sie oplaca kupic ekran z allegro za 150zl a z tego co zostanie dołożyć do projektora. Ekran zawsze mozna zmienic a projektor kupuje sie na kilka dobrych lat.
 

lipa_ml

New member
kurcze napisał:
Ja uważam, że ktoś kto kupuje projektor za 10k zl to oczekuje naprawdę dobrego obrazu i ma na to pieniądze. Dla takich osób napewno ekran z allegro nie jest. Ale jeżeli ktoś chce kupic projektor za 3k zl to moim skromnym zdaniem bardziej sie oplaca kupic ekran z allegro za 150zl a z tego co zostanie dołożyć do projektora. Ekran zawsze mozna zmienic a projektor kupuje sie na kilka dobrych lat.
no ja uwazam ze szybciej sprzeda sie proja niz ekran , i nie ma co oszczedzac na ekranie , troche wątpie w jakość ekranu za 100 zł
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ekran powinno się kupować docelowo lub dla dłuższej perspektywy użytkowania.
Technologia projekorów tak dynamicznie się rozwija, że większość użytkowników wymienia sprzęt co 2-3 lata.
Na rynku ekranów zmiany nie są tak szybkie...
 

Deimos

Banned
I to prawda, ja ekran Projecty mam już trzy lata, niedawno pozbyłem się troche już leciwego Panasonica PT-AE500, ale ekran oczywiście zostaje:)
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Jeżeli ekran ma zostać na długo to wielkość musi być dopasowana do swoich oczekiwań dlatego zalecam obejżeć kilka filmów na ścianie a potem wybrać .Nie mówię że rużnicy między ekranem z allegro a projektą nie ma ale jest niezauważalna przynajmniej dla mnie a ten mechanizm zwijania mnie tak rozbroił więc zraziłem się do ekranów zwijanych ręcznie.Jena żecz co mnie ciekawi to to że jak popatrzeć za ekran to widać że przenika przez niego światło czy to nie jest stratne?czy nie mam jakiejś podróby?czy tak powinno być.
 

Pit80

New member
Zastanawiam się nad kupnem takiego ekranu Da-lite http://da-lite.com/products/product.php?pID=229
Rozmiar 106'' ,format 16:9,wersja z czarnym pasem u góry, powierzchnia White Matt.Mogę go nabyć w (chyba) atrakcyjnej cenie, około 490zł.
Mieszkam w wynajętym domu a mając na uwadze Wasze powyższe wypowiedzi chcę kupić ekran na dłużej.
Będę świecił Benq w 500 z odległości 3,5m. Dystans oglądania około 3,8m.
Będę oglądał wieczorami, z zaciemnieniem nie ma problemu.
106 cali wydaje mi się trochę za dużo, ale tak jak pisałem mieszkanie nie jest docelowe a cena ekranu atrakcyjna.
Czy dużym dyskomfortem będzie oglądanie obrazu np 90'' na większym ekranie ?
Dopiero zaczynam się bawić w ''projektory'' i nie mam doświadczenia, nie oglądałem, porównywałem itp.
Nie wiem np jakie znaczenie mają czarne ramki dookoła w trakcie oglądania.
Poradźcie czy brać go czy szukać właściwego,mniejszego rozmiaru.
Nie wiem też czy White Matt czy HC lepszy do Benqa.
Z tego co czytałem to chyba Tomek67 świeci mniejszy obraz na większym ekranie, jak to wygląda?
Projektor zamówiony, główkuje nad ekranem i już sam nie wiem :roll:
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ja bym tego Da-Lite za tą cenę kupował w ciemno...
Po drugie - prawda jest taka. Im lepszy projektor, tym wpływ ekranu jest bardziej odczuwalny...
 

timonek

Member
Bez reklam
Meloman69 napisał:
>>Timonek
Jeżeli masz dobrej klasy projektor, nieźle skalibrowany, dodatkowo masz adaptowane pomieszczenie (w miarę ciemne, brak odbić wtórnych) - wierz mi, że jest różnica pomiędzy ekranem Projecty, a jakimś tanim z Allegro.

Wystarczy zrobić test i np. włączyć delikatne światło w pomieszczeniu (półmrok). Wtedy rzeczywiście zatraca się różnica pomiędzy ekranem, a np. białą ścianą. Po prostu warunki zewnętrzne nie pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu, więc wpływ ekranu na jakośź staję się znikoma!
W TW1000 kolory są tak głębokie, że każdy czynnik zewnętrzny ma tutaj wpływ! To nie czasy pierwszych projektorów...
Mam np. sampla filmu HD "Black book", w którym na początku widać odjeżdzający autobus, a potem kobietę w pokoju. Wzorki kwiatów na jej sukience - zwłaszcza fiolet... Po prostu - to trzeba zobaczyć. Testowałem na monitorze i TV LCD Loewe... Daleko im do głębi Epsona...

Ktoś kto pisze, że ekran nie ma wpływu, nigdy nie widział dobrego obrazu z projektora...

Witaj meloman zauwazylem tu jakas pomylke piszesz na poaczatku jakby do mnie ale ja nie pamietam zebym w zadnym swoich tekstach pisal o tym ze zastanawiam sie nad ekranem z allegro ,tutaj wysapila jakas pomylka nie wiem skad sie wziela ja od razu zastanawialem sie nad ekranem konkretniejszej firmy a nie jakiegos niepewnego z allegro , pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
timonek napisał:
Witaj meloman zauwazylem tu jakas pomylke piszesz na poaczatku jakby do mnie ale ja nie pamietam zebym w zadnym swoich tekstach pisal o tym ze zastanawiam sie nad ekranem z allegro ,tutaj wysapila jakas pomylka nie wiem skad sie wziela ja od razu zastanawialem sie nad ekranem konkretniejszej firmy a nie jakiegos niepewnego z allegro , pozdrawiam.

No i lipa!
Rzeczywiście, to miałobyć do lipa_ml, nie do Ciebie...:D
Za pomyłkę zainteresowane strony przepraszam.
 

drobers

New member
A nie myślał nikt z was o farbach screen goo???, wydaje mi się , że wychodzi o wiele taniej, a efekt jest piorunujący...Meloman co Ty na to?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
drobers napisał:
A nie myślał nikt z was o farbach screen goo???, wydaje mi się , że wychodzi o wiele taniej, a efekt jest piorunujący...Meloman co Ty na to?

Mi przeszkadzałaby faktura tynku na ścianie. Fuj.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
drobers napisał:
A nie myślał nikt z was o farbach screen goo???, wydaje mi się , że wychodzi o wiele taniej, a efekt jest piorunujący...Meloman co Ty na to?

Nie mam doświadczenia z tymi farbami, ale np. Cinematic chyba wyżej je ceni od produktów Projecty...
Wiem, że przygotowanie podłoża i właściwe rozporwadzenie farby to 90% sukcesu. Tego nie maluje się jak zwykłej ściany.
Czytałem kiedyś gościa, który opisywał sposób przygotowanie. Wiem, że farbę rozporwadzał mu znajomy blacharz, za pomocą pistolecika.
Ja kilka lat temu potestowałem stary ekran. Część powierzchni pokryłem delikatnie szarą farbą. Bardzo uważałem, aby zrobić to starannie i jednolicie. I wszystko wydawało się okej, dopóki nie puściłem na to światła z projektora. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że w silnym świetle projektora widać każdą niedokładność. A to co wydawało się jednolite, wcale takim nie było :-( Na tak pomalowanej powierzchni nie dało się oglądać...
Jednym słowem - trzeba UWAŻAĆ!
 

drobers

New member
Meloman dlatego w instrukcji malowania stoi napisane aby malować dwie warstwy podkładem na wcześniej pomalowana na biało powierzchnie, a potem dwie warstwy farba właściwą:)
 
Do góry