Projektor do filmów i grania za do max 3000 zł

Lui_92

New member
Hej,

Znajomi szukają dla siebie projektora. Do oglądania filmów/seriali/Netflixa i grania na XBoxie. Bez specjalnego ekranu, tylko sama ściana. Odległość to ok. 4m. W pokoju nie będzie za jasno, a dodatkowo jest możliwość zasłonięcia okien by było jeszcze ciemniej.

Wiem, że patrzyli na:
  1. Epson EB-FH06
  2. Optoma HD143X

Ja z kolei zwróciłem uwagę na:
  1. Optoma HD27e
  2. Optoma HD28e
  3. Epson EH‑TW740
  4. Epson EH-TW5600

I chyba sam osobiście skłaniałbym się ku Optomie ze względu na DLP (czytałem, że lepiej nadaje się do filmów i lepiej oddaje czerń, co dla mnie jest plusem). No i jest te 10 dB cichszy. Z drugiej strony, lampy droższe niż Epson.
Pytanie tylko, czy któryś z nich nada się mniej lub bardziej, biorąc pod uwagę, że będzie też służył do grania (raczej gry single player, ewentualnie kanapowy co-op).
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
czesc.

Posiadam juz drugi projektor firmy Optoma i jestem bardzo zadowolony.

Aktualnie jest to model HD25.

Jesli chodzi o ceny lamp, to mozes kupic za male pieniadze zamiennik na popularnym serwisie sprzedazowym w Chinach. Aktualnie mam w projku taka lampe i jakosc obazu jest jak w oryginalnej lampie.

Pytanie brzmi, czy znajomi moga umiescowic peojektor na wprost sciany/ekranu, gdyz niedrogie projektory DLP maja niewielka mozliwosc ustawienia obrazu. Jeszcze pozostaje tzw. efekt teczy, czy znajomi obserwuja to zjawisko przy projekcji DLP...
Ja bym osobiscie wybral model HD28e
 

Lui_92

New member
Dzięki za szybką odpowiedź :) Projektor będzie wisieć albo będzie na półce i mają w planach by to było na wprost ściany.

Raczej żadne z nas nie miało styczności z projektorem domowym, więc ciężko mi się wypowiedzieć na temat potencjalnego efektu tęczy.
 

marrik

New member
Miałem HD27 i zmieniłem na Epsona. TW5600.
W Optomie efekt tęczy zauważalny.
Obawiałem się kupować tego Epsona ze względu na niby gorszą czerń, ale niepotrzebnie, nie zauważyłem zbytnio różnicy.
Kolory za to dużo lepsze, obraz wydaje mi się ostrzejszy i więcej możliwości ustawień.
Po doświadczeniach z tymi dwoma projektorami wiem, że już nie kupię nigdy projektora DLP.
 

Lui_92

New member
Ooo ciekawy feedback. Z ciekawości po jakimś czasie zdecydowałeś się na zmianę? I czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tych extra ustawieniach? :D
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Miałem HD27 i zmieniłem na Epsona. TW5600.
W Optomie efekt tęczy zauważalny.
Obawiałem się kupować tego Epsona ze względu na niby gorszą czerń, ale niepotrzebnie, nie zauważyłem zbytnio różnicy.
Kolory za to dużo lepsze, obraz wydaje mi się ostrzejszy i więcej możliwości ustawień.
Po doświadczeniach z tymi dwoma projektorami wiem, że już nie kupię nigdy projektora DLP.

Efekt teczy zauwazalny, zapomniales dodac, ze dla Ciebie. Ja np. nie jestem na niego podatny. Ponoc tylko 2% badanych doswiadcza tegoz efektu.
 

marrik

New member
Ooo ciekawy feedback. Z ciekawości po jakimś czasie zdecydowałeś się na zmianę? I czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o tych extra ustawieniach? :D
Zmieniłem po dwóch latach, Optoma siadła.
Co do ustawień to lepiej można ustawić obraz, bo korekcja jest w pionie i poziomie, a nawet gdy jeszcze wtedy coś nie pasuje to każdy róg można ustawić osobno.
Najlepiej zobacz sobie instrukcję obsługi obu projektorów i porównasz możliwości ustawień.
Obraz w Optomie nigdy do końca mi nie odpowiadał, mimo próbowania całej masy ustawień z netu, wydawał mi się jakiś taki wyblakły. Na Epsonie w końcu za którąś próbą wklepania gotowych ustawień mam zadowalający mnie obraz, kolory soczyste, nie krzykliwe a odcień skóry bez przebarwień.
Efekt teczy zauwazalny, zapomniales dodac, ze dla Ciebie.
No nie tylko dla mnie, żona też zauważyła a specjalnie jej o tym nic nie mówiłem.
Serio nie widzisz tęczy jak np oglądając film patrzysz w jeden punkt a później popatrzysz w inny? Myślałem, że się przyzwyczaję, ale zawsze mnie to irytowało.
 
Ostatnia edycja:

Noisy

Member
M drugi projektor DLP i nie zauważyłem nigdy efektu tęczy. Wcześnie był to BenQ W1070, teraz Optoma UHD42. Optoma lepszy obraz, lepsza czerń, lepsza jasność i kolory. Jedynie gdzie zauważam efekt tęczy to podczas robienia zdjęcia w trakcie oglądania.
 
Do góry