Projektor w jasnym salonie - czy to ma sens i co może pomóc?

dr_Fell

New member
Hej.

Planuję zrobić sobie małe kino domowe w salonie, który z racji tego, że jego podstawowa funkcja jest inna niż bycie salą kinową, jest zupełnie nieprzystosowany do tego celu. Projektor na jaki się zdecydowałem to na 90% Benq w2000. Odległość projektora / oczu od ekranu to ok 300 cm. Chcę osiągnąć obraz o przekątnej w okolicach 100 - 110''. W oknach rolety / plisy zaciemniające, które bardzo ograniczą ilość wpadającego światła, ale pewnie nie zaciemnią pomieszczenia całkowicie.

Ostatnio w ramach próby odpaliłem swojego starego Epsona, który w poprzednim mieszkaniu dawał nieźle radę i przeżyłem mały szok - obraz był fatalny, mydlany, bez kontrastu. Problemem jest prawdopodobnie to, że w poprzednim mieszkaniu sufit był na wysokości 3,5m, prawie 200cm nad górną krawędzią ekranu a podłoga była względnie ciemna. Tutaj od ekranu do sufitu i podłogi jest kilkadziesiąt cm, sufit jest biały, podłoga jasonszara. Farba na ścianach to magnat, który jest świetnie zmywalny ale opłaca to bardzo wysoką refleksyjnością. Podczas projekcji połowa salonu robi się właściwie jasna...

Ponieważ przemalowanie pomieszczenia nie wchodzi w grę, mogę jedynie rozłożyć coś ciemnego pod ekranem, co minimalnie zmniejszy problem, zastanawiam się, czy szary ekran (najchętniej DIY + jakaś dobra mieszanka, np. oparta o folkart, może black widow, może zwykła tikkurilla) jest w stanie uratować sytuację?
 

marioking

Member
Uwielbiam filmy. ale nie sądzę, że oglądanie go w domowej atmosferze będzie miało taki sam efekt


Co to za jakies dziwne wizje... O niczym tak nie chce zapomnieć jak o smrodzie naczosów z każdej strony.... ludzi gadających... krecących się... Odkąd walnąłem sobie projektor nawet kijem by mnie do kina nie zagonili... 120-130" we własnym salonie to coś pięknego... nawet tylko interpolowane 4k przebija kino... polecam wszystkimi czterema łapami :p
 

Spili

Klub HDTV.com.pl
VIP
Podpinam się jak najbardziej do pytania.

Po tragicznych doświadczeniach z OLEDem chcę go zamienić na projektor laser 4k plus ekran,
Ale będzie to jedyny zestaw do codziennej TV i filmów.

Również mam nasłoneczniony salon i najbardziej się obawiam że w ciągu weekendów w dzień jakość obrazu będzie bardzo mierna nienadająca się do oglądania.
A w przypadku takiej inwestycji to żona mi obetnie nie powiem co jak efekt oglądania Netflixa będzie słabiutki... ;)

No i pytanie czy projektor laserowy (Wemax lub Vava) nada się do całkowitego zastąpienia zwykłego TV?
 

Gregor85

New member
Hej.

Ostatnio w ramach próby odpaliłem swojego starego Epsona, który w poprzednim mieszkaniu dawał nieźle radę i przeżyłem mały szok - obraz był fatalny, mydlany, bez kontrastu.

Ponieważ przemalowanie pomieszczenia nie wchodzi w grę(...)


I to załatwia sprawę. Bez adaptacji widzisz jakie są efekty... żadne. Przykro


No i pytanie czy projektor laserowy (Wemax lub Vava) nada się do całkowitego zastąpienia zwykłego TV?
Nie ma szansy, nie nada się.


Generalnie projektor wymaga:
- całkowitego zaciemniania pomieszczenia: brak innych źródeł światła niż sam projektor

- pewnej adaptacji pomieszczenia: bordery, ciemna ściana i przynajmniej ciemna kolorystyka pokoju.


Jasny słoneczny salon jest tego zaprzeczeniem.
 

marioking

Member
Generalnie projektor wymaga:
- całkowitego zaciemniania pomieszczenia: brak innych źródeł światła niż sam projektor

- pewnej adaptacji pomieszczenia: bordery, ciemna ściana i przynajmniej ciemna kolorystyka pokoju.


Jasny słoneczny salon jest tego zaprzeczeniem.


Bez przesady... ja mam salon z białymi scianami gdzie może zasłony i rolety zaciemniaja tak 75-85% wciagu dnia i da się oglądać... kwestia tolerancji... jakkolwiek jest troche racji że projektor wymaga sporo wiecej od otoczenia... ale jak koledze oled nie wystarcza to chyba i sala kinową oraz projektor sony za 15-25k nie byłby zadowlony... ogóleni raczej projektory nie mają startu do oledów poza takim uber sprzetem i przygotowaną salą kinową... projektor wygrywa "rozmiarem dozaniania" a nie idealnym obrazem...
 

dr_Fell

New member
Ja generalnie już się zdecydowałem, zamówiłem projektor i będę eksperymentował z ekranem. Widziałem bardzo dobre efekty w zestawieniu z ekranami pomalowanymi specjalnie dobranymi mieszankami farb i będę eksperymentował. Szara, matowa farba z tego co widzę powinna znacznie pomóc.
 

gerrard

New member
Od paru lat mam projektor w jasnym salonie i nie planuję zakupu telewizora.
Najważniejszy jest ciemny ekran ALR.
Do malowania użyj farby satynowej, zamiast matowej. To najłatwiejszy sposób na własny ekran alr diy.
 
Do góry