Wybrór projektora do ok. 10tyś

Wilham

New member
Drodzy użytkownicy,

Jak w temacie, poszukuję rzutnika do użytku domowego, głownie mecze, jakiś film lub serial.

Rzutnik będzie stać w "pokoju filmowym", podłączony będzie do PS4 i NC+, niestety jestem laikiem co do takich rzutników, więc nawet podstawowe różnice będą na wagę złota... odległość rzutnika może być do 4-5m, ekran chciałbym na 150", wysuwany, biały.

Poniżej 3 urządzenia, które ktoś mi polecił, pytanie tylko jakie Wasze opinie, do tego, lepiej króko-ogniskowy czy "normalny"? Lepiej z lampą czy laserowy?

TW7300
LG HU80KG
Mi Laser Projector 150''
 

MarianPaz

Member
Jeśli projektor ma być w odległości 4-5 metrów, to lepiej wybrać klasyczną wersję. Przy budżecie na poziomie 10 tysięcy zamiast TW7300 lepiej wziąć 9300 który ma znacznie lepszy kontrast pod warunkiem, że pokój w którym będzie stał, jest przynajmniej w jakimś stopniu zaadaptowany. Przy tym budżecie zainteresowałbym się JVC DLA-X5900 który pewnie można by po negocjacjach wyrwać nieco taniej, ale tu już trzeba się przyłożyć do adaptacji pomieszczenia, ale z pewnością warto.

https://www.youtube.com/watch?v=W9o6XbRtcXY
 

Wilham

New member
Dzięki Marian,
O 4-5 m pisałem o możliwości, tylko pytanie czy trzeba to wykorzystywać czy lepiej zrobić krótkoogniskowy? Ma to jakies odzwierciedlenie na jakości? Czy tylko cena?
 

MarianPaz

Member
Krótkoogniskowy przydaje się do tego typu pomieszczeń w których umieszczenie tradycyjnego projektora jest kłopotliwe i w Twoim wypadku raczej jest zbędny, skoro możesz go ustawić w odległości 4-5 metrów. Ma też jeszcze tego rodzaju wadę, że wymaga bardzo gładkiej powierzchni, co w praktyce oznacza, że na dużym rozwijanym ekranie mogą być widoczne pewne deformacje.

Nikodem19 ma rację, 9400 to nowsza, ulepszona wersja 9300. Aczkolwiek ja bym zastanowił się nad JVC, bo to nieduża różnica w cenie. Zresztą polecam odwiedzić któryś z salonów audio wideo i samemu ocenić.
 

Wilham

New member
Dzięki Panowie raz jeszcze za pomoc, nie ukrywam napaliłem się na tego EPSONa, wziąłem metrówkę i niestety... najlepiej jak rzutnik będzie max. 3 m od ekranu, 4-5 m to jest, ale kanapa, a z racji, że to poddasze to niestety ponad metr ucieka...

Chyba jednak będzie trzeba zainwestować w krótko-ogniskowy, jakieś pomysły na miarę powyższego EPSONa? :)
 

MarianPaz

Member
Nie wiem czy znajdziesz coś podobnego parametrami do tego Epsona. Sam mam pokój na poddaszu i u mnie stoi on tak. Krótkoogniskowego bym nie chciał. :p
 

Wilham

New member
To ja akurat mam 4,5 ale byłoby to kosztem jeden osoby (środek kanapy...) a nad oknami jest już 3-3,5m, no i co tu zrobić...
 

Attachments

  • IMG-2338.jpg
    IMG-2338.jpg
    936,3 KB · Wyś: 25

MarianPaz

Member
Tylko zawsze możesz spróbować przesunąć nieco kanapę w jedną lub drugą stronę. Należy pamiętać, że Epson ma stosunkowo duży zakres lens shiftu co oznacza, że nie musi wisieć symetrycznie na wprost środku ekranu.



Nie byłoby symetrycznie, niemniej dla takiego projektora pewnie gotów byłbym na tego typu kombinacje. Oczywiście najpierw należałoby wszystko sobie pomierzyć i policzyć, posługując się kalkulatorem projekcji i instrukcją. Oczywiście w takiej sytuacji nie skorzystasz z pełnego poziomego lens shiftu, bo gdy obiektyw będzie na wysokości około metra, będziesz musiał nieco podnieść obraz do góry, co zmniejszy poziomy zakres, ale wygląda na to, że masz jeszcze całkiem spore pole manewru. Im wyżej umieścisz projektor względem przyszłego środka wysokości ekranu, tym większy zakres możliwości przesunięcia obrazu prawo - lewo.


 
Ostatnia edycja:
Do góry