Pierwszy projektor, opis pokoju + wstepny wybór Epson i wątpliwości

mpac

New member
Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na forum.
Po latach oglądania filmów na iMacu noszę się z myślą o kupnie projektora. Jako że postęp względem obrazu z monitora będzie tak czy owak ogromny, liczę się z efektem WOW w każdym możliwym przypadku. Jednak, jak zazwyczaj początkującemu, pojawiło mi się kilka wątpliwości w kwestii wyboru modelu oraz okoliczności jego użytkowania. Trochę czytałem, oglądałem testy, sprawdzałem opinie ale robię to dopiero od tygodnia. Byłbym wdzięczny za opinie i pomoc.

Pokrótce przedstawię miejsce oraz zastosowanie projektora.
- Pokój dzienny, biały, o wymiarach 577 cm x 450 cm x 330 cm (wysokość), projektor będzie stał na półce na krótszej ścianie i wyświetlał obraz na przeciwległą.
- Póki co nie planuję kupna ekranu, ściana jest pomalowana na biało.
- Na krótszej ścianie dysponuję przestrzenią do wyświetlania o wymiarach ok 310 cm szer x 160 cm wysokość.
- Źródłem będzie najczęściej komputer stojący obok "ekranu", Realna długość kabla hdmi to ok 12m
- Do komputera mam podłączony DAC Usb Nad D1050 i głośniki, tu chciałbym wysyłać audio.
- Opcja wysyłania materiału przez WIFI, ze smartfona czy innych żródeł, jest bardzo pożądana, wręcz konieczna ale nie musi być zaimplementowana w samym projektorze - jestem otwarty na inne pomysły.
- Filmy, zdjęcia, tylko. Najczęściej wieczorem przy zasłoniętych oknach. Nie oglądam sportu, nie gram, nie robię prezentacji. Jeśli już to w znikomej ilości i nie ma to wpływu na wybór.
- Zakup na fakturę VAT

Celuję w Epsona, sprawdzona marka, duże możliwości regulacji ustawień obrazu.
Przyznaję, że również z powodu swojej ograniczonej wiedzy :) Chciałbym fajne Sony za 8 tys ale przekracza to budżet.
Z racji pandemii ciężko będzie o testy w salonach i chodzenie po sklepach, pozostaje wybór i zakup online. Z tego samego powodu odrzucam DLP, boję sie, że będę w grupie wybrańców którym to nie leży i widzą tęczę, a nie ma nic gorszego jak jedna irytująca cecha rzutująca na wszystko. Ale jeśli jest gdzieś jeszcze taka możliwość obejrzenia projekcji w Warszawie to chętnie sprawdzę.

Początkowo myślałem o modelu EH-TW6700W z transmiterem WiFi, ale raczej nie jest do kupienia. Znalazłem jakiś na serwisie aukcyjnym nowy w cenie 4890 i zastanawiam się czy warto.
W podobnej cenie jest EH-TW7000, 4k, bez WiFi. Generalnie to jest budżet, którym mogę dysponować.
Z tego co się orientowałem to są modele porównywalne klasowo.
4k wydaje sie bardziej przyszłościowe niż HD, z drugiej strony nigdy nie widziałem obrazu wyświetlanego przez projektor w podobnych warunkach jak moje, nie jestem w stanie ocenić różnicy.
Stąd moje wątpliwości.

I teraz czas na pytania:
1. Czy w powyższych warunkach będzie znacząca różnica w obrazie HD/4k, oczywiście przy założeniu, że mam żródło 4k, to oczywiste. A może przy żródle HD również?
2. Czy długość kabla 12m to jest coś, co powinno mnie niepokoić, nasuwać jakieś specjalne wymagania co do jego rodzaju, jakości itd. Jeśli idzie za tym dużo wyższa cena, to może od razu iść w WiFi, jeśli jest funkcjonalne.
3. Czy jasność wyżej wymienionych projektorów będzie wystarczająca dla wymiarów i warunków pomieszczenia?
4. Jakie są możliwości przesyłu bezprzewodowego obrazu i dźwięku do projektora, jeśli nie jest on wyposażony w moduł WIFI czy jakikolwiek inny? Do 6700 dołączany jest transmiter, czy są jakięs inne transmitery, które można połączyć z projektorem, które umożliwią przesyłanie materiału ze smartfona lub innego komputera?
5. Kwestia audio, to pytanie jest głupie ale ważne - czy puszczając filmy z PC, będę mógł używać do audio dotychczasowego zestawu? Czyli obraz idzie na projektor a dźwięk na DAC? Czy jest to bardziej skomplikowane?
W obliczu tych wszystkich wątpliwości, mam jeszcze jedną, zasadniczą. Może po prostu do HD wystarczyłby model EH-TW5650 + jakiś transmiter bezprzewodowy ekstra?
Albo jakiś zupełnie inny model/firma?

Wiem, że to długi post, dużo pytań ale prosiłbym, przynajmniej w części, o pomoc w tych kwestiach.
 

marioking

Member
TW-7000 to projektor o którym też sam myśle, bo to ponoć najlepsza ekonomiczna opcja by wejść w 4k nawet jeśli tylko interpolowane... i uważam że jak na ten czas szkoda brać już coś FHD... Jasność 3000 to jest bliskie maksimum co sie orientuje w tym co można kupić i ciężko wyłuskać jakiś sprzęto co ma dużo więcej...

Co do kabla... 12m to chyba może być naciągane, chociaż schody zaczynają się dopiero od 4k bo do fhd to nie jest chyba jakieś wyzwanie... sam licze że przy 7m uda się jednak jakimś lekko lepszym za 200-300 uniknąć problemów ale jak więcej to nie wiem.

Co do wifi, to jak spora epsonów mimo że nie ma wbudowanego sa specyficzne dongle epsona przygotowane... ale uważam że lepszą opcja byłby jakiś smart dongle w stylu amazon fire 4k stick czy coś w tym stylu....o czym sam myśle... od razu z wifi zyskujesz smarta... w cenie niższej od tego dongla epsona.

Nie wiem czy zauważyłes ale dzwiekiem nie musisz się przejmować :) Bo ten model nie ma głośnika... :) Ale jako jeden z nielicznych ma wbudowany transmiter bt... a mój zestaw akurat to wspiera, ale w twoim jeśli bedziesz puszczał tym co zwykle to dzwięk też stamtad będzie musiał iśc ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry