Budżetowy ekran projekcyjny 80-90"

wudz

New member
Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie starego, bardzo mało używanego rzutnika Optoma HD600X-LV. Jest to DLP, ma to WXGA 1280x800 (16:10), ale też opcję 16:9, więc HD 720p, jasną lampę 2500lm i throw ratio 1.55-1.7x. Potrzebuję do niego dobrać ekran w rozsądnym budżecie (biorąc pod uwagę wartość rzutnika to pewnie okolice 1500 zł) oraz zaplanować jego instalację. Spędziłem nad tym z 20 godzin by coś liznąć wiedzy i przejrzeć oferty, jednak wciąż mam wątpliwości.
Ze względu na ograniczenia lokalowe rzutnik musi być zainstalowany w niemożliwym do lepszego zaadaptowania salonie. Ekran musi być spuszczany w dół przed półkę, gdzie jest sprzęt stereo i ma zasłonić obrazki na ścianie. Najwygodniejszym rozwiązaniem zdaje się być ekran z napędem elektrycznym na pilota.

1. Kolor i proporcje ekranu
Ze względu na jasne kolory w otoczeniu ekranu (biały sufit i ściana za ekranem) zdaje się, że byłoby zalecane, by ekran miał czarne, nieprzepuszczalne plecy oraz czarną ramkę i top. Z powodu otoczenia, ale także dość jasnej lampy, pewnie dobrze byłoby, aby ekran był jednak raczej szary niż biały. Niestety nie znalazłem nic budżetowego 16:10. AVERS Cumulus to sporo pow. 2000 zł, a pozostałe szare tło mają tylko dla proporcji 16:9, więc wychodzi wybór 16:10 biały lub 16:9 szary. W którą stronę iść?

2. Wielkość ekranu
To kolejna zagwozdka. Odległość między ścianami to 384 cm. Półka na sprzęt odsuwa ekran od ściany o 38 cm. Minimalne odległość rzutnika od ściany by wygodnie wpiąć wtyki i nie wyginać przewodów to 9 cm. Rzutnik ma 19 cm, więc odległość soczewki od ściany to 28 cm. Maksymalna odległość między rzutnikiem a ekranem wyjdzie więc 318 cm. Wg kalkulatora projectorcentral.com da to obraz w zakresie od 187x117cm (87”) do 205x128cm (95”). Odległość między oczyma a ekranem to ok. 304 cm. Wg kalkulatora dopuszczalna odległość od oglądających to 262/281-412/451 cm, więc niby się mieści. Jednakże wg większości poradników minumum to 1,5x szerokość ekranu (wg któregoś dla HD Ready nawet 1,8x), a optymalna dla kina domowego to wręcz 2,5x. Tyle, że to dla najmniejszego obrazu to aż 468 cm (większa niż dopuszczalna wg kalkulatora!), dla 1,8x to i tak wychodzi 337 cm, zaś 1,5x 281 cm. Wg poradnika doboru przekątnej dla telewizorów FHD dla 85” zalecana odległość to 357 cm (1.95x szerokość). Licząc z drugiej strony, dla odległości 304 cm poradni TV zaleca przekątną zaledwie 73” (157x98), maksymalna dla HD (1.8x) to 78” (168x105cm) zaś nieprzekraczalna (1.5x) 94” (203x127). Daje to więc zakres rozmiarów od 73-94” w zależności co przyjąć za wytyczną. Moje pytanie jest, czy powinienem dążyć jednak do zmniejszenia tej odległości, czy jednak te okolice 90” to nie jest zbyt wiele przy oglądaniu z tych 3m?

3. Wysokość środka ekranu
Rzutnik to DLP, więc naturalnie wprowadza mocne przesunięcie pionowe centrum wyświetlanego obrazu od osi soczewki. Z tego powodu musi stać na ławie lub wisieć pod sufitem do góry nogami. Zamierzam go zamocować właśnie pod sufitem. Wysokość pomieszczenia to 252 cm. Oczy oglądających będą na wysokości ok. 100 cm nad podłogą. Wg poradników zalecane jest by umieścić centrum ekranu właśnie tak, ale można pójść 10-20 cm w górę. Przy założeniu ekranu 16:10 90” (122 cm) da dół pola wyświetlania 39 cm nad podłogą. Uwzględniając obudowę ekranu 8 cm to wymagałoby to pola rozbiegowego 83 cm. Góra wyświetlanego znajdowałaby się na wysokości 161 cm. Wg instrukcji rzutnika przy odległości 318 cm przesunięcie między górą obrazu a osią soczewki będzie mieć ok. 17 cm. Należy dodać 5 cm między osią soczewki a obudową, by otrzymać wysokość montażu rzutnika 188 cm. To trochę nisko, pytanie jest więc na ile w górę można wyciągnąć środek ekranu, by wciąż oglądać to w miarę komfortowo? Wydaje się, że środek ekranu na 130 cm przy oczach na wysokości 100 cm biorąc pod uwagę pozycję jaką człowiek przyjmuje na kanapie jest akceptowalna, czy się mylę?

4. Wnioski
Generalnie po przejrzeniu tego co jest ofertach udało mi się znaleźć trzy ekrany, które jako to mieszczą się w parametrach: AVERS Cumulus, Suprema Andromeda, oba, biorąc pod uwagę, że za sterowanie pilotem trzeba dopłacić, w cenach sporo pow. 2000 zł. No i AVtek, zarówno szary 16:9 jak i biały 16:10 dla przekątnej około 90” cena w okolicy 1000 zł. Niestety nic nie mogę znaleźć nt. grubości tkaniny AVtek ani AVERS, Suprema ma je 0,4mm. Osobiście coraz bardziej skłaniam się do AVteka, tylko nie wiem czy szary czy biały.

No więc tak: co radzicie :D
 

DrWredman

Active member
No muszę przyznać, że lekcje kolega odrobił i to z nawiązką. Dziwie się, tylko, że żaden z kolegów jeszcze nie odpisał. ;)
Ponieważ, niedawno miałem podobne dylematy, spróbuję coś doradzić, choć są tu większe tuzy, od których i ja czerpałem wiedzę. Swoją drogą podobne problemy na forum były już opisywane, ale sam wiem jak ciężko cokolwiek tu znaleźć.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

Ponieważ projektor już masz i jesteś pewien, że będzie wisiał, to spróbuj go umieścić pod sufitem, na jakimś prowizorycznym stelażu/konstrukcji ze stołków, szafek pudełek itp. Tylko wtedy przekonasz się czy to jest dla niego najlepsze miejsce. Generalnie projektor dobiera się do pomieszczenia, ale skoro Twój jest "zdobyczny" musisz go jakoś zaadoptować do własnego lokum.
Jak już uda Ci się umieścić projektor w przewidywanym miejscu, będziesz mógł rzucić obraz na ścianę i zobaczyć jaka przekątna będzie dla Ciebie najlepsza. W mojej ocenie najlepsza będzie maksymalna szerokość 200 cm i format 16:9. Jest dużo takich ekranów, bo to taki budżetowy standard. Jeśli trafisz szerokość 210-220 cm to też bierz, o ile projektor da radę wyświetlić taki rozmiar. Zapomnij o formacie 16:10, niczego w nim nie obejrzysz. Poza tym filmy na BR i kinówki są w formacie 24:1 lub zbliżonym, więc przekątna będzie mniejsza. Seriale na Netflix są w 16:9.
Nie wiem jakie funkcje ma Twój projektor, ale w moim mogę zaprogramować, że przy formatach kinowych projektor obniża projekcję do dolnej krawędzi ekranu, więc nie muszę regulować wysokości pilotem (którego z resztą rozpprogramowałem :)). Wtedy nie widzę dolnego pasa pod obrazem, pozostaje tylko ten górny.
Czarne ramki to konieczność. Górny pas rozbiegowy też jest potrzebny, to zdecydowanie poprawia kontrast. Zapomnij o ekranie bezramkowym bo będziesz się tylko denerwował. Idealnie projektora raczej nie ustawisz, a na czarnych ramkach zgubisz niedociągnięcia geometrii.
Wysokość projekcji - najlepiej centrum ekranu na wysokości wzroku. Możesz podnieść 10 cm, ale lepiej mieć możliwość regulacji, góra dół, niż zafundować sobie ból karku.

Szary czy biały oto jest pytanie?
Byłem na prezentacji szarego i białego. Też chciałem kupić szary, ale cena jednak trochę mnie przyblokowała, bo celowałem w szerokość 270 cm. Poszukałem więc używki. Na przyzwoity ekran w tej szerokości trzeba polować długo, a na szary jeszcze dłużej. W rezultacie wziąłem jakiegoś białego chińczyka (no name) o szerokości 250 cm. I szczerze powiedziawszy jestem zadowolony. Faktem jest, że mam ciemne zasłony na oknach, ale jasne beżowe ściany i biały sufit. W dzień praktycznie nic nie oglądam, bo zasłony nie są super ciemne i są szpary przez które wpada światło. Nie mam wtedy przyjemności z projekcji, poza tym w dzień nie mam czasu na oglądanie. Po zmroku to zupełnie inna bajka. Salon jest zaciemniony na ok 90-93%.
Byłem u kolegi Zochu, który ma tylko białe żaluzje przepuszczające światło. Nawet po zmroku uliczne latarnie potrafiły wcisnąć się do salonu i psuć przyjemność z oglądania.
Jeśli potrafisz zaciemnić pokój przynajmniej na 90% to możesz śmiało szukać białego ekranu. Jeśli Ci się to nie uda a poza tym chcesz oglądać za dnia, szukaj szarego.

Możesz też za stówę, kupić ekran na stojaku, chociażby po to aby zobaczyć jaka jest różnica między ścianą, a ekranem, nawet najtańszym.
 

wudz

New member
Dzieki za odpowiedź. Przymiarkę i pomiary rzeczywiście rzucanego obrazu mam oczywiście za sobą, nawet jakieś próbne seanse na ścianę były robione i ogląda się nienajgorzej przy obrazie w okolicach tych 90". Myślałem i czytałem jeszcze o tym trochę i doszedłem do wniosku, że pójdę w 16:9 z 0.85 gain od tego AVteka, wyjdzie chyba przekątna 88". Twój post utwierdził mnie w przekonaniu, że to będzie najlepsza droga dająca odpowiedni kompromis między ekonomicznością, a akceptowalną jakością rozwiazania. Rzeczywiście spróbuję obniżyć rzutnik na ile się da, by centrum obrazu mieć na tych 110-120cm nad podłogą. Pochwalę się jako poszło ;)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
88" przy 3m od ekranu to zdecydowanie za mało! Przerabiałem ekran 82" przy takiej odległości i dopiero zmiana na 115" mnie usatysfakcjonowała. Minimum 100" przy takiej odległości. Jeśli Twój projektor nie jest w stanie wyświetlić większej przekątnej to pomyśl o zmianie projektora. Chyba że planujesz wydać na ekran nie więcej jak 500 zł.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja osobiście w ogóle bym się zastanowił, czy jest sens brnąć w tym przypadku w projektor z perspektywą inwestycji 1500zł w ekran.
Jeżeli to ma być 88" z 3m, to idea kinowych wrażeń mija się z celem.
Dochodzi jeszcze kwestia żródła na ekranie 16:9, którym jest w zdecydowanej większości filmowej 21:9, więc ten wizja jeszcze się zmniejszy.

Jeżeli nie możesz zwiększyć przekątnej, chociażby do tych min. 100", to ja bym kupił najtańszy używany ekran za max parę stówek.

Ja osobiście, odłożyłbym te 1500zł przeznaczone na ekran, sprzedał projektor i dozbierał do jakiegoś budżetowego tv, chociażby 75". Będzie mniej cali, ale bez ceregieli.
 

wudz

New member
Dzięki za opinie. Tak jak napisałem, przy tej odległości ten projektor wyciągnie max 95". Szary ekran od AVTeka 88" kosztował będzie ok 1 tys. zł. Budżetowe TV 75" to ile, 4.5 tys. zł? Spora różnica, i gdybym nie miał już rzutnika to tak bym zrobił, ale skoro jest... Z tego też powodu nie będę go na pewno zmieniał. Bałem się, że ekran 90" z 3 m będzie za duży, a tu mi piszecie, że wręcz przeciwnie, wiem, że powinien być szary, także rozwialiście mi wątpliwosci ;) Nom, także ide w tego AVTeka, a w wolnej chwili dam znać jak poszło :D
 

krogi_pl

New member
Dzięki za opinie. Tak jak napisałem, przy tej odległości ten projektor wyciągnie max 95". Szary ekran od AVTeka 88" kosztował będzie ok 1 tys. zł. Budżetowe TV 75" to ile, 4.5 tys. zł? Spora różnica, i gdybym nie miał już rzutnika to tak bym zrobił, ale skoro jest... Z tego też powodu nie będę go na pewno zmieniał. Bałem się, że ekran 90" z 3 m będzie za duży, a tu mi piszecie, że wręcz przeciwnie, wiem, że powinien być szary, także rozwialiście mi wątpliwosci ;) Nom, także ide w tego AVTeka, a w wolnej chwili dam znać jak poszło :D


Czy możesz napisać co w końcu kupiłeś (i gdzie) i jakie masz wrażenia z użytkowania?
 

wudz

New member
Kupiłem tego AVTek Cinema 200,o którym pisałem, tyle że po rozmowie ze sprzedawcą jednak poszedłem w wersję white. Kosztowało mnie to niecałe 1000zł.

Wrażenia z użytkowania? Generalnie bardzo pozytywne. Ekran działa, ma pilota, ogląda się bardzo przyjemnie. Ktokolwiek pisze, że jak ma się wydawać pieniądze na tani ekran, to lepiej rzucać na ścianę pomalowaną zwykłą farbą, ten pisze bzdury. Oczywiście ściana pomalowana dedykowanymi do tego celu produktami, ekran montowany na stałe, a nawet dobry ekran ręczny, jeśli komus nie przeszkadza uchwyt, na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż tani ekran elektryczny, a do takich mój należy.

Co do samego produktu, robi swoją robotę, jednakże nie mogę go szczerze polecić. Pierwsza wada to puszka z elementem sterującym, którą gdzieś trzeba zamontować. Nie jest to rozwiązanie kompaktowe niestety. Druga to fakt, że ekran od samego początku zawija się po bokach. Na szczęście poza polem projekcji, przynajmniej narazie. Trzecia to legendarny już zapach. Czy jednak w podobnej cenie można znaleźć ekran eletkryczny z równie dobrym polem rozbiegowym? Wątpię. Alternatywnym rozwiązaniem mogły być ekrani z nibynaciągaczami z Niemiec, ale zdaje się pole dostępne pole rozbiegowe nie spełniało moich wymogów. Podsumowując wybrałem optymalnie i mimo wad jestem z efektu bardzo zadowolony. A wieczorem wrzucę zdjęcia ;)
 
Do góry