Projektor multimedialny do 5k - jasne pomieszczenie

adrianopel

New member
Witam,

szukam projektora 4K do pokoju ~35-40m2 (5,5*7m). Zamierzam go wykorzystywać do filmów, gier PC/konsola/meczów piłkarskich. Pokój ma 3 okna dachowe na południe i 1 na północ więc jest dobrze oświetlony ale nie jakoś przesadnie. Planuję zamontować jakieś rolety/żaluzje wewnętrzne ale nie chciałbym zamykać ich wszystkich każdorazowo a projektor chcę móc wykorzystywać także w dzień. Po przeczytaniu wielu wątków i artykułów doszedłem do wniosku, że potrzebuję projektora z dobrą jasnością. Mam zatem kilka pytań.

  1. Moją uwagę przykuł BenQ TK800M mający 3000 ANSI lumenów. Czy w budżecie do 5000zł jest coś lepszego z dobrą jasnością co mógłbym brać jeszcze pod uwagę? Może ACER H6810 choć BenQ jest chyba bardziej pewnym producentem?
  2. BenQ TK800M chyba nie ma lens shift a chcę go zamontować pod sufitem około 4,5m na wprost od ściany projekcyjnej (pomieszczenie ma 2,5m wysokości). Czy nie będę miał jakichś deformacji obrazu czy innych problemów z obrazem i da się go bez problemu używać podwieszonego pod sufitem?
  3. Czy Waszym zdaniem przy tak dużym pokoju (35-40m2) będzie mi przeszkadzać odbicie światła od sufitu i ścian/skosów dachowych jeśli będą one w kolorze białym (ściana do projekcji będzie w kolorze H499 Tikkurila, nie chcę inwestować w ekran)? Czy jasny szary także na suficie i ścianach/skosach coś zmieni? W ciemniejsze kolory nie chcę iść bo to ma być pokój uniwersalny i szukam złotego środka. Malowanie ciemnego pasa na suficie/ścianach o długości ~1m od ściany projekcyjnej też wykluczam ze względów estetycznych.

Z góry dziękuję za wszelkie porady :)
 
Ostatnia edycja:

Michal260675

New member
Witam,

szukam projektora 4K do pokoju ~35-40m2 (5,5*7m). Zamierzam go wykorzystywać do filmów, gier PC/konsola/meczów piłkarskich. Pokój ma 3 okna dachowe na południe i 1 na północ więc jest dobrze oświetlony ale nie jakoś przesadnie. Planuję zamontować jakieś rolety/żaluzje wewnętrzne ale nie chciałbym zamykać ich wszystkich każdorazowo a projektor chcę móc wykorzystywać także w dzień. Po przeczytaniu wielu wątków i artykułów doszedłem do wniosku, że potrzebuję projektora z dobrą jasnością. Mam zatem kilka pytań.

  1. Moją uwagę przykuł BenQ TK800M mający 3000 ANSI lumenów. Czy w budżecie do 5000zł jest coś lepszego z dobrą jasnością co mógłbym brać jeszcze pod uwagę? Może ACER H6810 choć BenQ jest chyba bardziej pewnym producentem?
  2. BenQ TK800M chyba nie ma lens shift a chcę go zamontować pod sufitem około 4,5m na wprost od ściany projekcyjnej (pomieszczenie ma 2,5m wysokości). Czy nie będę miał jakichś deformacji obrazu czy innych problemów z obrazem i da się go bez problemu używać podwieszonego pod sufitem?
  3. Czy Waszym zdaniem przy tak dużym pokoju (35-40m2) będzie mi przeszkadzać odbicie światła od sufitu i ścian/skosów dachowych jeśli będą one w kolorze białym (ściana do projekcji będzie w kolorze H499 Tikkurila, nie chcę inwestować w ekran)? Czy jasny szary także na suficie i ścianach/skosach coś zmieni? W ciemniejsze kolory nie chcę iść bo to ma być pokój uniwersalny i szukam złotego środka. Malowanie ciemnego pasa na suficie/ścianach o długości ~1m od ściany projekcyjnej też wykluczam ze względów estetycznych.

Z góry dziękuję za wszelkie porady :)

Witam,
Co do farby Tikkurila H499 mam dobre doświadczenie. Miałem tym kolorem pomalowaną ścianę, ale szukałem miodu w d. i kupiłem ekran ramowy ALR. Różnica praktycznie żadna, poza tym, że ekran ma ramkę, która jest jedynym plusem. Po fakcie żałowałem, że nie kupiłem samoprzylepnego weluru na allegro i nie wykleiłem borderów. Wtedy na bordery i farbę wydałbym lekko ponad 100 zł.
Kiedyś już kupiłem taki welur i robiłem taki "myk" na testowej ścianie + kawałek na suficie. Efekt był bardzo dobry.
Dobrze żeby ktoś się wypowiedział odnośnie input laga przy tym projektorze, albo "poszperaj" sobie na różnych forach, bo w kontekście grania na PC / konsoli może mieć to duże znaczenie, a w szczególności online. Ja mam OPTOME UHD51 i gram dużo w Pro Evolution Soccer. Niby wszystko dobrze mi działa, ale wyniki miałem słabe. Jak przeniosłem się na krótko na TV, zaraz zacząłem lepiej punktować, ale wiadomo, że TV to nie projektor. Już nawet ogłosiłem projektor na sprzedaż, aby kupić EPSONA EH TW 9400, ale zacząłem kombinować i wyłączyłem w XBOX ONE X HDR i nagle poczułem poprawę.
 

Michal260675

New member
Na jednym z zagranicznych forum znalazłem, że input lag dla tego projektora to około 42-43 ms. Wygląda to całkiem dobrze.
Ponoć ideał to do 30 ms.
 

adrianopel

New member
A czy macie jakieś zdanie na temat Epson EH-TW7000 i jak wypada w porównaniu do BenQ TK800M? Jasność mają oba na poziomio 3000 ANSI lumenów i wydaje mi się, że główna różnica to użyta technologia 3LCD vs DLP. To będzie mój pierwszy projektor i nie wiem czy doświadczę efektu tęczy. Epson ma na papieprze o wiele lepszy kontrast. Wiadomo może na jakim poziomie jest input lag do tego modelu? Da się to gdzieś sprawdzić? Jak czytam o obu to wydaje mi się, że 3LCD jest lepsze ale proszę o poradę.
 

Michal260675

New member
Ja przez moment, gdy chciałem sprzedać swoją OPTOME, to tez rozważałem właśnie Epson EH-TW7000, właśnie ze względu na niski input lag. Tu jest jeszcze lepszy, bo wyczytałem gdzieś, że na poziomie 20-30 ms, pewnie w zależności czy PC czy konsola i jeszcze czy FHD lub UHD z HDR. Widziałem też porównanie tego EPSONA z moją OPTOMą i ponoć sam obraz w OPTOMIE ogólnie trochę lepszy. Ale jeżeli nie jesteś maniakiem grania, to nawet jak będziesz miał 50-60 ms, to spokojnie przejdzie.
A jeżeli chodzi o efekt tęczy, to jedni to widzą, drudzy nie. Ja mam to szczęście, że nie dostrzegam.
Tu na forum jest wiele fachowców, którzy znają się na innych rzeczach o które pytasz, ale pewnie jeszcze SYLWESTRA pokutują :)
Niedługo pewnie się przebudzą i doradzą Ci.
Panowie do dzieła !!!
 
Do góry