Ekran z powierzchnią ALR

Michal260675

New member
Witam,

Posiadam projektor OPTOMA UHD51
Kupiłem na Aliexpress ekran ramowy 100 cali z podłożem ALR.
Po zmontowaniu go, powieszeniu na ścianie i uruchomieniu projektora, okazuje się, że jaśniej świeci ta część, na którą patrzę pod kątem 0 stopni. Boki są dużo ciemniejsze. Stwierdziłem, że to podłoże z ALI jest trefne.
Zamówiłem próbki podłoży CineGrey 5D oraz CineGrey 3D od AEON Elite Screens.
Wprawdzie są to kawałki mniej więcej wielkości A4, ale efekt jest podobny. Przy kącie 0 stopni obraz jasny, natomiast gdy przyczepie próbkę na bok ekranu i patrzę pod kątem, to obraz jest bardzo zaciemniony.
Projektor mam zamontowany pod sufitem, ekran 98 cm od podłogi, a odległość obiektywu od ekranu to 330 cm.

Czy może mieć tu znaczenia ustawienie projektor vs ekran ?
Czy ma ktoś ekran ALR i napotkał się z tego typu problemami ?

Bardzo proszę o fachowe wypowiedzi.
Dziękuję z góry.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Co Tu gadać, poczytaj test ekranu magicscreen na konkurencyjnym forum hdtv i wszystkiego się dowiesz.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

darekguma

New member
Bez reklam
Nie bo i tak to moderator wytnie. Są dwa fora, to i bez com.pl tam jest zakładka testy i tam znajdziesz. Stary test musisz przekonać tamto forum

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Michal260675

New member
Na szybko to problem wszystkich ekranów alr

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Nie mogę tylko zrozumieć jednego, że coś takiego jest sprzedawane.
To co widzę na ekranie jest nie do zaakceptowania. W skrócie: po środku jasny pas, bo bokach ciemne pasy.
Poza tym czytam też wypowiedzi tych którzy kupili ALR i są zadowoleni. Chyba, że są to rekomendacje podstawionych klientów.
 

darekguma

New member
Bez reklam
To nie jest tak, takie problemy są większe lub mniejsze w zależności od ekranu A raczej firmy. Ekran magicscreen kosztuje kilka tysięcy i pewno takie problemy są mniejsze ale są, pamiętaj że sam projektor też daje efekt większej jasności na środku i mniejszej po bokach.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
ALR to standardowy problem. Sam mam ekran alr.

Pytanie z jakiej odleglosci patrzysz... jak z 3 metrow to juz nie powinienes miec z tym problemu az tak.

https://postimg.cc/p5WXZWLz



Masz ekran przedzielony na polowe. U gory zwykla szmata za 150zl z allegro na dole ekran ALR.
 
Ostatnia edycja:

Michal260675

New member
ALR to standardowy problem. Sam mam ekran alr.

Pytanie z jakiej odleglosci patrzysz... jak z 3 metrow to juz nie powinienes miec z tym problemu az tak.

Odległość patrzenia od ekranu w moim przypadku, to podobnie jak odległość obiektywu od ekranu, czyli około 3,3 m. Niestety w mojej konfiguracji, słabo to wygląda. Praktycznie to co widać, wyklucza możliwość korzystania z tego.
Gdybym miał to opisać, to ekran mogę podzielić w poziomie na 3 strefy, lewą, środkową i prawą.
Tylko środkowa jest jasna, dwie pozostałe ciemne, czyli 1/3 ekranu jasna, 2/3 ciemne.
Jeszcze dodam, że pomieszczenie mogę zaciemnić prawie w 100 %.

Chodziły mi taki myśli po głowie, że być może oddalenie się o ekranu, coś zmieni, ale ze względu na wielkość pomieszczenia, nic już nie mogę z tym zrobić.

LOLO2 Czy u Ciebie tez tak to wygląda, że większość ekranu ciemna czy tylko w skrajych miejscach ?
 

darekguma

New member
Bez reklam
A możesz zrobić zdjęcie jak to wygląda u Ciebie. Próbowałeś kiedyś coś oglądać na zwykłym ekranie?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Michal260675

New member
Odległość patrzenia od ekranu w moim przypadku, to podobnie jak odległość obiektywu od ekranu, czyli około 3,3 m. Niestety w mojej konfiguracji, słabo to wygląda. Praktycznie to co widać, wyklucza możliwość korzystania z tego.
Gdybym miał to opisać, to ekran mogę podzielić w poziomie na 3 strefy, lewą, środkową i prawą.
Tylko środkowa jest jasna, dwie pozostałe ciemne, czyli 1/3 ekranu jasna, 2/3 ciemne.
Jeszcze dodam, że pomieszczenie mogę zaciemnić prawie w 100 %.

Chodziły mi taki myśli po głowie, że być może oddalenie się o ekranu, coś zmieni, ale ze względu na wielkość pomieszczenia, nic już nie mogę z tym zrobić.

LOLO2 Czy u Ciebie tez tak to wygląda, że większość ekranu ciemna czy tylko w skrajych miejscach ?

Myślałem jeszcze, że może jasność projektora tu coś może zrobić. Mój ma 2400 Ansi.
Dopiero teraz zauważyłem Twoje foto. Wygląda to porównywalnie do mnie.
Na tej szmacie generalnie całość wygląda lepiej.
Co to za materiał ?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Chodziły mi taki myśli po głowie, że być może oddalenie się o ekranu, coś zmieni, ale ze względu na wielkość pomieszczenia, nic już nie mogę z tym zrobić.

LOLO2 Czy u Ciebie tez tak to wygląda, że większość ekranu ciemna czy tylko w skrajych miejscach ?

Masz zdjecie wyzej jak u mnie wyglada.
Lewy dolny rog
Dolny srodkowy
Prawy dolny rog to ekran ALR.

Gorny lewy rog
Gorny srodkowy
Gorny prawy rog to ekran zwykly rozwijany za 150zl


Oddalenie od ekranu pomaga bo katy sie mniejszaja, no ale nie o to chodzi.
 

Michal260675

New member
A możesz zrobić zdjęcie jak to wygląda u Ciebie. Próbowałeś kiedyś coś oglądać na zwykłym ekranie?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Zaraz zrobię foto i gdzieś wrzucę. Wcześniej miałem ścianę pomalowaną farbą TIKKURILA FEELINGS INTERIOR H499 bez żadnego bordera. Nie było źle, ale brakowało zamknięcia części projekcyjnej w ramkę. Miałem nawet kupić za 50 - 70 PLN na allegro tkaninę welurową z taśmą klejącą (kiedyś to na surowej ścianie zrobiłem i efekt był oszałamiający), ale nie chciałem teraz na w wykończonym pokoju robić "lipy" i zacząłem szukać ekranu. Przez przypadek natknąłem się na tkaniny refleksyjne na aliexpress. Gdy projektor był na głową i kąt widzenia 0 stopni, to efekt był jak w TV. Myślałem , że ALR to jest też coś w podobie, tylko z lepszymi kątami widzenia.
 

Michal260675

New member
Zaraz zrobię foto i gdzieś wrzucę. Wcześniej miałem ścianę pomalowaną farbą TIKKURILA FEELINGS INTERIOR H499 bez żadnego bordera. Nie było źle, ale brakowało zamknięcia części projekcyjnej w ramkę. Miałem nawet kupić za 50 - 70 PLN na allegro tkaninę welurową z taśmą klejącą (kiedyś to na surowej ścianie zrobiłem i efekt był oszałamiający), ale nie chciałem teraz na w wykończonym pokoju robić "lipy" i zacząłem szukać ekranu. Przez przypadek natknąłem się na tkaniny refleksyjne na aliexpress. Gdy projektor był na głową i kąt widzenia 0 stopni, to efekt był jak w TV. Myślałem , że ALR to jest też coś w podobie, tylko z lepszymi kątami widzenia.

Wrzuciłem 3 fotki. To właściwe z projekcją jest trochę dziwne, bo tak jakby po tylniej stornie ekranu.
Chodzi tu o to, że teraz na ekranie mam lewą stronę tej PCV, ponieważ ta lewa, choć nie daje żadnego efektu ALR, to przynajmniej obraz jest jednakowy na całości.
 

Attachments

  • IMG_20191118_143613.jpg
    IMG_20191118_143613.jpg
    475,3 KB · Wyś: 285
  • IMG_20191118_111855.jpg
    IMG_20191118_111855.jpg
    326,5 KB · Wyś: 429
  • IMG_20191118_111905.jpg
    IMG_20191118_111905.jpg
    266,6 KB · Wyś: 252

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wszystko w normie.
Dokladnie tak swiecic bedzie ekran ALR.


Ale zaslonisz okno to nie powinno byc tego widac. Zreszta w filmach tak tego sie nie odczowa.
 

Michal260675

New member
Wszystko w normie.
Dokladnie tak swiecic bedzie ekran ALR.


Ale zaslonisz okno to nie powinno byc tego widac. Zreszta w filmach tak tego sie nie odczowa.

Zasłonięcie okna ani oddalenie się na te około 3,3 m. nic nie pomaga.
Już wolałbym moja starą powierzchnie pomalowaną TIKKURILA, niż tą powierzchnię ALR, ale zamkniętą w ramce.
Dlatego już myślę, że aby nie inwestować w to zbyt dużo, pomalować tą PCV farbą TIKURRILA lub jakimś DULUXEM. Są tez jakieś NOXSCREEN na ALLEGO, ale drogie i wydaje mi się, że szkoda na to pieniędzy. Myślę o białym macie lub jakiś lekkim szarym. Ciekawe jak to będzie trzymało się na tym PCV. Lewa strona tego daje nadziej, że się przyjmie.
 

Michal260675

New member
Ale zaslonisz okno to nie powinno byc tego widac. Zreszta w filmach tak tego sie nie odczowa.

Z filmami mogę się zgodzić, że może być to akceptowalne, ale jak np ogląda się mecz piłki nożnej, gdzie od lewej do prawej jest jednakowy, zielony kolor trawy, to jest to już nie do zaakceptowania.
Czy też granie w PRO EVOLUTION SOCCER.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie. Ogladanie meczu sprawa ze oczy krwawia.

Nie wiem jakie farby, musialbys poszukac na hdtv_polska_co. pl tam gdziej jest temat o farbach na ekrany projekcyjne
 
Do góry