Optoma UHD300x vs UHD40

sensuel

New member
Hej,

Przymierzam się do kupna projektora. Waham się między optomą uhd300x i a uhd40. Z tego co udało mi się wyczytać to jedyna różnica między nimi to kontrast UHD300x ma 250000 :1 a uhd40 500000 :1
i jasność 2200 VS 2400 ANSI lumenów. O ile jasność nie ma dla mnie znaczenia bo projektor będzie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu to zastanawiam się czy 2 razy większy kontrast będzie faktycznie widoczny? Czy są to faktyczne dane czy tylko marketing? Wydaje mi się ze oba korzystają z tego samego chipu DLP.
 

żarówka

New member
Też się nad tym zastanawiałem. W końcu wybrałem uhd 40. Kontrast jest ok ale nie ma jakoś szału. Porównywałem z innym projektorem full hd. To specyfikacje na papierku podają jak chcą ,a w rzeczywistości jest inaczej. Pewnie uhd 40 ma faktycznie ciut lepszy kontrast od UHD300x ale na pewno nie dwa razy.
 

żarówka

New member
Zdecydowałem się na uhd40 na ten moment jestem zachwycony.


Czy obraz ci migocze czasami w 4k 60hz? zastanawiam się czy to może wina odtwarzacza, projektora, kabla. Sam nie wiem. Przy niższej rozdzielczości problem nie występuje. Albo występuje mniej przy zmniejszeniu hz na 50. Kabel mam hdmi 2.0. Podłączałem też inne kable HDMI 2.0 i jest podobnie.
 

sensuel

New member
Ja u siebie migotania nie zauważyłem.
Jedynie przy zmianie rozdzielczości z 4k na 1080 obraz trochę wariuje(migocze i kolory się rozjeżdżają ale potem jest OK).
Zauważyłem tylko że jak wyświetlam obraz testowy(tą kratkę co można wyświetli z menu projektora) to widzę jak linia skacze minimalnie góra dół. Masz tak u siebie? Projektor mam podłączony do x-boxa ona S za pomocą 5m kabla hdmi2.0. Z tego co czytałem to przy większych długościach może być własnie problem z wyświetlaniem 4k.
 

Michal260675

New member
Ja u siebie migotania nie zauważyłem.
Jedynie przy zmianie rozdzielczości z 4k na 1080 obraz trochę wariuje(migocze i kolory się rozjeżdżają ale potem jest OK).
Zauważyłem tylko że jak wyświetlam obraz testowy(tą kratkę co można wyświetli z menu projektora) to widzę jak linia skacze minimalnie góra dół. Masz tak u siebie? Projektor mam podłączony do x-boxa ona S za pomocą 5m kabla hdmi2.0. Z tego co czytałem to przy większych długościach może być własnie problem z wyświetlaniem 4k.

Ja do OPTOMY 51UHD mam podłączony XBOX ONE X. Do wyświetlania 4K długość i jakość przewodu, ma bardzo duże znaczenie. Musiałem zrobić wymianę przewodu, ponieważ mój stary miał problemy z 4K. Albo w ogóle nie wyświetlał, albo zanikał. Tyle tylko , że u mnie długość to 15 metrów.
Zauważyłem również, że dobrze jest gdy przewód prądowy jest jak najdalej od przewodu HDMI, ponieważ miałem różne zakłócenia w obrazie.
Ostatnio podłączałem starym , chyba 3 metrowym przewodem, dekoder 4K do TV i zauważyłem właśnie, że obraz potrafi zniknąć na chwilkę. Także obstawiam, że u kolegi, który rozpoczął temat, rozchodzi się właśnie o długość / jakość przewodu.
 

żarówka

New member
sensuel postaram się sprawdzic obraz testowy dzisiaj i odpisze Ci.
Co do kabla to posiadam 12metrowy hdmi 2.0. Podłączony do odtwarzacza ,który obsługuje HDMI 2.0.. O dziwo jak podłącze do odtwarzacza ,który obsługuje HDMI 1.4 takich anomalii nie ma z obrazem. Tylko z tego co pamiętam to jak podłaczałem kabel HDMI 2.0 5metrowy to obraz nadal migotał.
 

sensuel

New member
sensuel - sprawdziłem. Mi też tak skacze w "tescie" (góra - dół)

dzięki za info
A zmieniałeś coś w ustawieniach projektora?
Może coś się gryzie i dlatego jest migotanie.
Ja jedyne co zmieniłem to dałem lampę w tryb eco
Przynajmniej narazie. Potrzebuje trochę czasu żeby się zagłębić w te ustawienia
 

żarówka

New member
lampę w tryb eco też mam. Kolory bardziej naturalne. A tryb DynamicBlack mam na ON -rozświetla obraz i z szarego zamienia w czarny.
Ustawień jest sporo. Głownie mam na HDR (Standardowy) ,Gamma 1.8 lub 2.0. Słońce 0, Kontrast około 30-40. Reszta raczej bez zmian.
 

lisek152

New member
Witam, podłączę się do tematu. Chciałbym zapytać jak się ma optoma UHD40 do UHD550x? Mam opcję zakupu obydwu w podobnej cenie, który wybrać? Na papierze niby UHD550x ma lepszy konstrast jasność itp, lecz w jakimś teście wyczytałem, że ma kiepski HDR. UHD40 chyba jest natomiast nowszym projektorem.
 
Cześć, Optome UHD300X mam prześwietloną na wskroś. Dwa razy byl u naprawy raz wymienili płytę główną raz skaler. I nadal nie jest idealnie. Obraz ucieka raz ginie raz się pojawia. Pojawiają się zakłócenia. Kabel miałem 12metrowy, Potem 10 metrowy z dodatkowym wzmacniaczem, potem 8M i ciągle nie jest idealnie. Teraz serwis tłumaczy się tym, że w instrukcji producent zaleca, że długośc kabla nie powinna przekraczać 5m. Tylko jak projektor mam oddalony od ściany na ponad 4 metry a do amplitunera w dół następne ponad 3 metry to fizycznie nie moge mieć kabla krótszego niż 10 metrów. Nie wiem jaki bym musiał mieć kabel, żeby wszystko było idealnie. Projektor podłączony do amplitunera onkyo a dalej do xbox one S. Jakiej firmy macie kable?
 

sensuel

New member
Hej,

Ja mam amplituner Onkyo TX-SR494 i też czasami obraz zanika, dzieje się to czasami po upływie jakiś 2 godzin ale po restarcie amplitunera obraz wraca. Zakładam że to on własnie jest sprawca. Kabel hdmi mam jakiś tani z allegro tylko że w standardzie HDMI2.0 i własnie 5m. Obraz też podaje Xbox One S.
Kolega pisząc o HDMI optycznym ma na myśli że jest to kabel optyczny z końcówkami od HDMI a nie zwykły kabel miedziany.
 
Ja wczoraj w moim onkyo przestawiłem wyjście hdmi z opcji main + sub na samo main i wszystko zaczęło działać. Nie wiem jakie to ma znaczenie. Mam tylko projektor więc póki co nie potrzebuje dwóch aktywnych wyjść w amplitunerze. Być może problem polega na tym, że jak jest main + sub to do obu gniazd musi być podpięty kabel. Nie wiem, nie mam pojęcia.
 
Do góry