Zagięty czy prosty? Dobór projektora.

boku95

New member
Witam,
to mój pierwszy post tutaj, nie bijcie za amatorszczyznę :)

Dotychczasowy zestaw to EPSON EMP-400We, 1800 ANSI lumenów- pokój zaciemniany na czas oglądania w 95%, 3LCD, 1280x800, wyświetla obraz około 120 cali jeśli dobrze liczę. Biała ściana kartongips, szpachla i farba.
Tak wiem słabizna, ale za niecałe 600 zł używka z nową lampą współczynnik cena/jakość jest- OK- nie było wolnych funduszy, telewizor wychodził jeszcze drożej. A służy już 4 lata :)

Planuję przebudowę pomieszczenia w tym również zmianę projektora jak i powiększenie ściany na ekran projektora. Docelowo szerokość obrazu to 3500mm, wysokość pomieszczenia około 2600mm.
Całe pomieszczenie w granicach- 4600 szerokości i 5000-6000 długości.

Pierwsze pytanie, to czy warto bawić się w zagięty ekran, po przeczesaniu internetu i wrażeń z kin IMAXA chętnie bym zaryzykował. Ekranem będzie ściana z kartongipsu w kolorze białym/szarym (prawdopodobnie najpierw próba na białej, później ewentualna zmiana na szary (mieszanka dekoral z forum)), POMYSŁ: zagięcie na mokro, przytwierdzone do wyciętych profili w celu utrzymania kształtu, gładź nałożona łukiem wyciętym laserowo, planuję wykorzystać "proste" prowadnice w celu uzyskania idealnego łuku (może wpadnie inna koncepcja)- krawędzie wysunięte o około 100mm względem środka ekranu (na chwilę obecną).
Ściany boczne będą pokryte ciemnymi panelami dźwiękochłonnymi, sufit biel, tył jeszcze nie wiem ale to raczej mniej ważny aspekt.

Kolejne w sumie najważniejsze pytanie to jaki wybrać projektor, nie chciałbym przekroczyć kwoty 3000 zł, im więcej zagłębiam się w temacie tym większy kłopot z wyborem, który jest dość duży, ciężko też jest coś sprawdzić na żywo. Rozdzielczość 1080p, bardzo zależy mi na czerni dlatego myśl o szarej ścianie. Do tego uwielbiam mocne, intensywne "oledowe" kolory.
Odległość siedziska ~ 3 metry, projektor będzie wisiał na suficie, mocowanie jest obojętne, dorobię sam.
Wyczytałem wprawdzie, że DLP ma gorsze kolory od innych aczkolwiek pierwsza myśl to Optoma HD27.

Pomóżcie proszę ;-)
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Dlp ma naturalne kolory w porównaniu do lcd , to popiersie.
Po drugie ma lepszą czerń . A , po trzecie do poprawnego wyświetlenia obrazu w Curvwed potrzebna jest specjalna soczewka lub dwa projektory skalibrowane do wyświetlania obrazu 50/50
Gdzie kolega mieszka ?
 

boku95

New member
Nie wiem czy nie wolałbym żywszych niż naturalne- chyba że note 9 w trybie dynamicznym wyświetla naturalne barwy- wtedy jak najbardziej :D
Ludzie którzy mają lekko zagiete ekrany, nie zauważali zazwyczaj ani utraty ostrości ani niczego podobnego, dlatego myślałem, że będzie to działało. Tym bardziej że to tylko około 10 cm na dużej szerokości.
Najbliższa cywilizacja- Opole.
3500mm to będzie raczej max, może się okazać że bedzie nieco mniej.
Jeśli pokój będzie miał 5m może odległość kanapy od ściany wyniesie 3.5, jeśli 6 to może nawet 4. Co nie zmienia faktu że "rozrysowałem" sobie wymiary na ścianie i z odległości 3m ogarnąłem wszystko bez problemu. W kinie nie siedzę dalej niż w połowie, staram się bliżej, nie rozumiem po co oglądać ściany wokoło ekranu?
 

bokciu

Banned
Skoro po co oglądać ściany wokół ekranu, to dlaczego nie 4,6 od razu? W końcu tyle szerokości ma ściana z tego co doczytałem...Aha - musi być miejsce na głośniki - rozumiem.
 

boku95

New member
Skoro po co oglądać ściany wokół ekranu, to dlaczego nie 4,6 od razu? W końcu tyle szerokości ma ściana z tego co doczytałem...Aha - musi być miejsce na głośniki - rozumiem.

Gdybym chciał siedzieć daleko- czyli widzieć małego rozmiaru obraz, kupiłbym tv.

Z tą szerokością ekranu to jednak przesadziłem, pokój po wymierzeniu (pomyliłem piętra) ma 4,5m, na ścianie gdzie docelowo ma być wyświetlany obraz są drzwi które przesunę- zyskam 50cm. Aktualnie obraz ma 225cm, więc docelowo jednak 275 cm, katastrofa. Możliwe, obrócę pokój o 180* i uzyskam zakładane 3,5m+, nie ważne, nic to aktualnie nie zmienia.

Kolumny do tej pory nie przeszkadzały, mają około metra, obraz wyświetlam zaraz nad nimi, jeszcze nie wiem czy będę je wymieniał.
 

lll

New member
Przy szerokości ekranu 3,5 m i wysokości pomieszczenia 2,6 m, nie dasz rady wyświetlić obrazu 16:9 nad kolumnami, wszak wysokość ekranu 16:9 wyniesie prawie 2,0 m. Chyba, że obraz 2,39:1, ale nad kolumnami też nie bardzo, bo prawie zahaczałby o sufit.
 

bokciu

Banned
Przy szerokości ekranu 3,5 m i wysokości pomieszczenia 2,6 m, nie dasz rady wyświetlić obrazu 16:9 nad kolumnami, wszak wysokość ekranu 16:9 wyniesie prawie 2,0 m. Chyba, że obraz 2,39:1, ale nad kolumnami też nie bardzo, bo prawie zahaczałby o sufit.

To jest oczywista sprawa, ale chyba ktoś tu tego nie uwzględnił.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
nie no bez przesady,ja mam 120" 265x149(nie licząc borderów) oglądam z 4,3m i jest akurat,przy szerokości jaką podajesz 350 na 200 to z 3,5 m będziesz widział pixele przy projektorze 1920x1080.
 

boku95

New member
Teraz oglądam 2 szerokości 225cm, z odległości 4 metrów i nie ma się jakoś szczególnie do czego doczepić- jeśli chodzi o szczegółowość itd. A projektor ma rozdzielczość około HD. Z 3 metrów już jest gorzej- -fakt.

Nic nie zmienia faktu, że jeśli nie będę zadowolony z rozdzielczości, to zmniejszę obraz, a jeśli obrócę pokój o 180* to odsunę kanapę na 4 metry.

Także zostawmy ten temat, wróćmy do dziwnego pomysłu zagiętego ekranu- czy jest sens/ czy warto.

Jaki dobrać projektor o maksymalnie żywych kolorach i "najczarniejszej czerni".

Przez chwilę przez myśl mi przeszło czy aby nie warto wydać więcej i zakupić projektor laserowy, xiaomi wersja 5000 lumenów- 5700zł, wersja 7000 lumenów- 8300zł. Przy tych projektorach widoczność w "dzień" jest całkiem dobra. Do tego teoretyczny stosunek ceny do trwałości+ jakości jest na poziomie 0,42/h w droższym i 0,29 przy tańszym- zakładając 20 000h. (tak wiem- w tym przypadku oczywiście zagięty ekran nie ma prawa bytu, chyba że się mylę :?)
"normalne" projektory dają w moich widełkach 1zł/h zakładając: -projektor 3k, wymiana lampy 1k, 4000h "świetlności".
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
kupując epsona,oryginalna lampa z oryginalnym modułem w sklepie epson.pl to koszt około 360 zł za komplet lampka+moduł(oryginał)
 

boku95

New member
Jakieś konkrety?

Bo do w miarę dobrego tw5600 zamiennik kosztuje 472 a ori 647.
A co ze zużyciem projektora, słyszałem że żywot 3 lcd to trzy lampy- blaknięcie barw.

12 postów i nie wiem praktycznie nic więcej, niż za nim tu trafiłem..
 

Gregor85

New member
Nie tędy droga

Żaden projektor nie jest przewidziany do pracy z zakrzywionym ekranem, ponieważ ich zespoły optyczne zaprojektowane są do wyświetlania obrazu na płaskiej powierzchni. Ujawni się to:
- po pierwsze problemem z ostrością: uzyskasz ją w środkowej części obrazu a krawędzie będą rozmyte, lub na odwrót
- po drugie "beczułkowatym" kształtem wyświetlanego obrazu: lawa i prawa krawędź obrazu będzie niższa niż wysokość w jego środkowej cześć (tak jak byś obrócił beczułkę o 90 st).

By temu zaradzić trzeba by stosować odpowiednie soczewki. Podejrzewam że ich cena przewyższy wartość samego projektora...


Budżet 3000 zł na projektor to kompromis pod tytułem "wybierz 2 elementy z 3":
- kolory
- czerń
- upłynniacz

Poniższe dotyczy projektorów w budżecie do 3kzł (nie dotyczy to SONY, JVC, oraz to są inne technologie i co najmniej 3x -10x droższe)

Najlepsze odwzorowanie kolorów daje technologia DLP, ale występuje efekt tęczy.
LCD dają gorsze kolory - zwłaszcza jak nie jest skalibrowany.
Lepszą czerń daje DLP, jest głębsza i nie ma zabarwienia na niebiesko (jest szara a nie granatowa mówiąc kolokwialnie).
Projektory w technologi LCD zazwyczaj posiadają "upłynniacz" który może się okazać istotny przy takich dużych przekątnych.

Ja po 2tygodniowym obcowaniu zarówno z projektorem DLP jak i LCD zdecydowałem się na DLP.
(145" odległość oglądania 4,8m)
Projektor mam 8 miesięcy:
- nie dostrzegam, nie zwracam uwagi na efekt tęczy.
- nie drażni mnie granatowa "czerń" jak w projektorze LCD.
- brakuje mi upłynniacza

Dzisiaj wiem że zmienię projektor na taki który posiada upłynniacz oraz być może posiada lepszą czerń.


Jeżeli jadnak masz dostosowane pomieszczenie oraz BUDŻET (8300 na xiaomi?), to wydaj to lepiej na:
- Projektory SONY HW65 (może 45 albo 55 zależy co jest, gdzie dostępne)
Będziesz mieć super czerń, bardzo dobry upłynniacz, rewelacyjne kolory, cichy nie szumiący sprzęt.
- Projektor EPSON TW9300/TW9400(9000-11000 zł)
Rozdzielczość 4K, dobre kolory po kalibracji, nieco gorsza czerń niż SONY, ale nadal przepaść do projektorów za 3000 zł.
 
Ostatnia edycja:

boku95

New member
No i okej, sprawa wyjaśniona, zakrzywienie olewam.

Jeśli 2 z 3, to wolałbym kolor i czerń, przynajmniej tak mi się wydaje, nie miałem przed oczami projektora z upłynniaczem, nie wiem czego się spodziewać :D

Czyli jeśli będzie do 3k to wybieram DLP.

Nie chcę się bawić w profesjonalne projektory, zresztą jak by to wyglądało- wyświetlać na pomalowanej ścianie :p

Xiaomi Laser Projector 5000 lumenów- od 5600pln, WEMAX ONE PRO 7000 lumenów, od 8300 zł, te projektory wymieniłem jedynie dlatego, że stosunek ceny do reszty parametrów, w tym żywotności lampy powyżej 25000 godzin jest świetny. Do tego w pokoju oświetlonym na "50%" obraz dalej jest dobrej jakości, dzięki wysokiej jasności.
Wemax przy nasłoneczniomym oknie (wprawdzie na specjalnym ekranie, który poprawia obraz o kilkanaście % względem zwykłej ściany) https://www.youtube.com/watch?v=g2CVrCfrLJs&feature=youtu.be

Więc podsumowując kwestia tego, jaki jest najlepszy wybór w okolicach 3000 zł w technologii DLP. Wtedy spróbuję gdzieś "zobaczyć" ten projektor.
Chyba że wybiorę laser, ze względu na teoretyczną trwałość i świetne kolorki.
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
Jakieś konkrety?

Bo do w miarę dobrego tw5600 zamiennik kosztuje 472 a ori 647.
A co ze zużyciem projektora, słyszałem że żywot 3 lcd to trzy lampy- blaknięcie barw.

12 postów i nie wiem praktycznie nic więcej, niż za nim tu trafiłem..


mówiłem ci że oryginalna lampa z oryginalnym modułem w sklepie epson kosztuje 360 zł-myliłem się bo kosztuje 320 zł tutaj masz link do strony epson.pl

https://www.epson.pl/products/options/elplp96-v13h010l96

oryginalna lampa z oryginalnym modułem.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Na olx masz poczciwy Benq W 1400 z procesorem Darbee 5000 s
Sam projektor kosztował 5k i procesor Darbee około 800 PLN . Ma uplynniacz .
Widziałem bez Darbie , robi świetną zabawę
 

boku95

New member
mówiłem ci że oryginalna lampa z oryginalnym modułem w sklepie epson kosztuje 360 zł-myliłem się bo kosztuje 320 zł tutaj masz link do strony epson.pl

https://www.epson.pl/products/options/elplp96-v13h010l96

oryginalna lampa z oryginalnym modułem.

Szanuję, zwracam honor, słabo szukałem :/

@up
Nie chcę używanego sprzętu, obojętnie czy wyższa klasa czy nie.

Szukam:
-najlepszego projektora do 3000 zł
-koloru ściany do tegoż projektora
-jeśli jednak zdecyduję się na coś droższego- to tylko laser z przyczyn wymienionych już kilka razy
 

buldoggg

Member
Bez reklam
jeżeli do 3 tyś to bierz tego epsona,bardzo dobre kolory,ładnie świeci,długa gwarancja na urządzenie 2 lata i 3 lata na lampę lub 3000h,i co najważniejsze "ma upłynniacz" a przy 120" jest to pozycja OBOWIĄZKOWA.
 

Gregor85

New member
Sprawdź sam

Jeżeli 3000 zł na projektor to tylko...
... pojedź, umów się gdzieś, poświeć jeden dzień czy tam kilkadziesiąt zł na dojazd i porównaj je "na żywo". One są diametralnie różne pod kątem wad i zalet.
Wydasz 3000 zł i coś Ci będzie nie pasować.
 
Do góry