Epson EH-TW5400 i...co dalej? Jaki ekran?

maks87

New member
Witam
zostałem poproszony o pomoc w doborze projektora i ekranu do kina domowego u rodziców. Ponieważ u siebie posiadam Epsona EH-TW5300 to również polecam dla nich LCD a nie DLP, a ponieważ mówimy o kwotach 2-3tys za projektor to nic innego niż Epson się nie znajdzie. Więc wybór projektora był prostu: padło na EH-TW5400. Natomiast problem pojawia się z wyborem ekranu, jego rozmiarem oraz rodzajem.
Odległość między ścianami to 4m, ekran ma zjeżdżać przed szafkami które mają 40cm, więc odległość między ekranem a obiektywem to 4m-0,4m(szafki)-0,4m(głębokość projektora+kable) = 3,2m.
Projektor będzie wisiał do góry nogami przy suficie, nad kanapą.

Jaka więc będzie optymalna wielkość ekranu? Celuję w jakieś 110" czyli ekran o szerokości 240cm. Będzie to dobra wielkość czy jednak za mało/dużo?

Drugie, nawet ważniejsze pytanie to jaki ekran wybrać, chodzi mi o rodzaj i jakość. Przeglądając różne sklepy z ekranami oraz inne portale, ekrany elektryczne takiej wielkości kosztują 2-3tys, ale są też po 500-700zł. Domyślam się, że tymi drugimi nie warto sobie zawracać głowy i lepiej kupić dobrej jakości ekran rozwijany ręcznie niż jakiś tani elektryczny?
Jaki więc ekran wybrać? Są białe, są szare, mają różne współczynniki które mi nic lub niewiele mówią, ale kompletnie nie wiem jak to wszystko przekłada się na wygodę oglądania 2-3 filmów tygodniowo przez osoby w wieku 55-60 lat (o ile to ma znaczenie).
No i jeszcze jedna rzecz, czy warto wybrać ekran z napinaczami, czy przy takiej szerokości (zakładając, że było by to 240cm) nie ma takiej potrzeby?

Zadam jeszcze jedno pytanie, jak sobie radzicie z tym, że w epsonach obiektyw można zasłonić ręcznie za pomocą "suwaka", a projektor wisi przy suficie. Za każdym razem stajecie na kanapie etc żeby to odsłonić, czy może nie ma potrzeby w ogóle zasłaniania i dla wygody lepiej zostawić otwarte?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
cześć ja używam epsona 5300 od ponad 2,5 roku i obiektyw jest cały czas otwarty,nie ma potrzeby zasłaniać go co gdy film się skończy(można raz na jakiś czas przetrzeć szmatką+wyczyścić filtr)

ten projektor który poleciłeś jest sporo gorszy od tego który ty masz (5300) ponieważ mimo że ma oznaczenie 5400 to ma dużo gorszy kontrast

jeżeli chodzi o ekran to jako pierwszy polecałby najtańszy jaki się da i ja polecam ci taki jaki ja mam 120" czyli 265x149 firmy 4world ja jestem zadowolony jak na kwote 300 zł,tym bardziej że osoba jest w wieku 60 lat,tym bardziej celowałbym w 120"(może nie będzie używał okularów)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
następca eh-tw5300 to eh-tw 5600 i tego polecam,jest jaśniejszy,posiada większy zoom.

5600 zmieści się w budżecie do 3tyś
 

maks87

New member
5600 ma faktycznie nieco większy kontrast i większy zoom, ale kosztuje 800zł więcej (2200zł vs 3000zł) a szukam czegoś budżetowego więc nie wiem czy różnica w kontraście (30tys vs 35tys) będzie aż tak widoczna aby dopłacać 800zł?
 

Tedzik

New member
Mam 5400 i tani ekran 4world . Dla mnie efekt więcej jak dobry. Do weekendowego obejrzenia filmu, czasem xbox lub mecz nadaje się idealnie. Za 800 zł masz ekran i zostanie trochę na inne przyjemności.
 

JaAgent

New member
Ja mam właśnie 5400 i do tego kupiłem ten ekran: ivolum elektric 240x135
ekran kosztował 519zł i naprawdę super obraz.
 

andzej00

New member
Posiadam taki zestaw:
-Projektor Optoma HD230X
-ekran 265x 150 greyHD

Obraz super na tym tle. miałem jedynie mały problem żeby zmieścić się w ramki.
 
Do góry