Benq TK800 - dziwny problem :(

Aris1977

New member
Witam.

Od kilku dni jestem posiadaczem Benq TK800.
Wczoraj miałem dziwną sytuacje. W trakcie seansu, na kilka sekund nastąpiła przerwa w dostawie prądu!
Projektor oczywiście się wyłączył i włączył samoczynnie po kilkunastu sekundach.
I tu zaczął się problem...

Projektor zaczął świecić jakby dodatkowym światłem, które wychodzi poza projekcję :(
Światło wyglada tak, jakby ktoś z odległości 4m świecił latarką z komórki na ekran. Takie lekko blade światło, które zaczyna się tuż pod samym projektorem (widzimy na sobie jak siedzimy) - projektor jest na wprost ekranu zaraz za nami.
Oczywiście zrobiłem wszystkie procedury - typu reset, sprawdzanie kabli, wyłącznie całkowicie z prądu, ustawienie wzorca na nowo itp..
Nadal jest to straszne światło, które powoduje, ze wszystko na filmie, jest takie lekko mleczne i mam wrażenie, ze nawet kolory stały się jakby wypalone (przebarwione).

Podsumowując, bo nie wiem czy dobrze wyjaśniłem problem.

Film według wzorca ustawień mieści się idealnie na ekranie, a dodatkowe, dziwne podświetlenie wychodzi poza ekran na mniej więcej 20 cm z każdej strony ekranu :kom:

- Ekran projekcyjny, to 110 cali (elite screen)
- odległość projektora to 4m

Bardzo proszę Was o pomoc :blagam:
 

Aris1977

New member
Witam.

Od kilku dni jestem posiadaczem Benq TK800.
Wczoraj miałem dziwną sytuacje. W trakcie seansu, na kilka sekund nastąpiła przerwa w dostawie prądu!
Projektor oczywiście się wyłączył i włączył samoczynnie po kilkunastu sekundach.
I tu zaczął się problem...

Projektor zaczął świecić jakby dodatkowym światłem, które wychodzi poza projekcję :(
Światło wyglada tak, jakby ktoś z odległości 4m świecił latarką z komórki na ekran. Takie lekko blade światło, które zaczyna się tuż pod samym projektorem (widzimy na sobie jak siedzimy) - projektor jest na wprost ekranu zaraz za nami.
Oczywiście zrobiłem wszystkie procedury - typu reset, sprawdzanie kabli, wyłącznie całkowicie z prądu, ustawienie wzorca na nowo itp..
Nadal jest to straszne światło, które powoduje, ze wszystko na filmie, jest takie lekko mleczne i mam wrażenie, ze nawet kolory stały się jakby wypalone (przebarwione).

Podsumowując, bo nie wiem czy dobrze wyjaśniłem problem.

Film według wzorca ustawień mieści się idealnie na ekranie, a dodatkowe, dziwne podświetlenie wychodzi poza ekran na mniej więcej 10-15 cm z każdej strony ekranu :kom:

Bardzo proszę Was o pomoc :blagam:

Na zdjęciu po niżej widać problem.
Uruchomiłem projektor na gładkiej ścianie, żeby lepiej było widać problem.
7c29539b0bc5.jpg.html

 

crash555

New member
Jak jest na gwarancji to musisz skorzystać, przyczynę problemu raczej masz "na kilka sekund nastąpiła przerwa w dostawie prądu!". Tylko nie chwal się że prądu zabrakło.
 

Aris1977

New member
Jak jest na gwarancji to musisz skorzystać, przyczynę problemu raczej masz "na kilka sekund nastąpiła przerwa w dostawie prądu!". Tylko nie chwal się że prądu zabrakło.

Dziękuje za odpowiedź.
Miałem nadzieję, że istnieje jakieś rozwianie. Nie wiem... wgranie nowego sortu czy coś :?
Jutro oddaje do gwarancji i na przyszłość pomyśle o jakimś UPS’ie

Delikatne to to... :shock:
 

Aris1977

New member
Mi 2x brakło prądu i nie mam UPS, projektor żyje, ale domyślam się ze odbije się to na żywotności lampy.

Hm..
zastanawiam się, czy przypadkiem nie jest to moja wyobraźnia i problem tkwił od samego początku :(

.. kupiłem projektor, to byłem tak zachwycony, ze tego nie zauważyłem? :shock:

Obejrzałem sporo filmów na YT wpatrując się w brzegi ekranów i zauważyłem, ze w niektórych modelach to taka przypadłość.. W każdym razie, strasznie mnie to wkurza! Psuje cały efekt projekcji.
Na ścianie to jeszcze nie jest tak źle (jakby ramka) , ale już na ekranie to masakra, bo światło tej ramki pada za ekran na ścianę i wyglada to paskudnie. Kiedy jest ciemna scena, to tak jakby ktoś latarką z komórki świecił na ekran. Dosłownie tak to wyglada. Jakby jakieś dodatkowe światło :x

Mógłby się ktoś wypowiedzieć, kto posiada ten projektor - byłbym pewny, możliwej wady projektora.
 

Aris1977

New member
W tym modelu ramka może mieć nawet 4,5% szerokości ekranu.
https://www.projectorcentral.com/BenQ-TK800-review.htm

Czarne szerokie ramki kiedyś były niezbędne. Dzisiaj projektory są coraz lepsze i wyświetlają już obraz bdb jakości więc bordery można sobie darować. Tym bardziej jeśli ekran jest w salonie.

Dzięki za zainteresowanie.
Przeczytałem antyków i rzeczywiście jest napisane o ramkach.

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem, a mianowicie światło, które generuje projektor na ciemnej scenie.. Pisałem o tym w głównym poście.
W momencie kiedy projektor się uruchamia (ma to tez związek z ramkami) i jest logo BENQ, z projektora wydobywa się delikatne światło padające na ekran i poza ekran twórzac te ramki. Światło wyglada tak, jakby ktoś świecił latarką z komórki. Oczywiście pozostaje już tak do wyłączenia projektora. Widać je nawet podczas wyświetlania filmu, a szczególnie kiedy jest bardzo ciemna, czarna scena. Wtedy dosłownie widać tą „latarkę”:x
Nie wiem jak miałabym zaaranżować pomieszczenie, to światełka z „komórki” się nigdy nie pozbędę! Wkurza mnie to :?
A pseudo czerń, nigdy nie będzie zbliżona do czerni... :-(

Jestem laikiem w dziedzinie projektorów - proszę o wyrozumiałość. :blagam:
 

MarianPaz

Member
Nie wiem jak miałabym zaaranżować pomieszczenie, to światełka z „komórki” się nigdy nie pozbędę! Wkurza mnie to :?
A pseudo czerń, nigdy nie będzie zbliżona do czerni... :-(
Trudno oczekiwać dobrych rezultatów kiedy projektor instaluje się w pomieszczeniu o tak jasnych ścianach i suficie i gdy obraz sięga tak wysoko. Odbicia masz potworne i stąd pseudo czerń. Te ramki na początku sprobowalbym zasłonić jakimś czarnym materiałem tworząc prowizoryczne bordery by sprawdzić na ile to coś pomoże.

Sam gdy kupiłem sobie projektor i wyświetlałem pierwsze fragmenty, obserwowałem rozjasnienia wychodzące poza obraz. Po zakupie ekranu ramowego obitego czarnym materiałem problem przestał istnieć.
 

Aris1977

New member
Ściany może tak - masz kolego rację. Lecz tak jak pisałem w pierwszym poście... Projekcję celowo rzuciłem na ścianę, żeby lepiej przedstawić problem.
Posiadam ekran z borderami 110” Elite Screen, lecz ramka którą daje projektor, jest na tyle duża, że wpada na ścianę po 15 cm z każdej strony.

Na zdjęciu poniżej przestawiłem bardziej obrazowo.
- niebieskie to wiadomo bordery
- białe linie to artefakty z projektora, które rozświetlają ramki po 15 cm z każdej strony.

Niestety kontrast na zdjęciu uniemożliwia uwidocznienie ramek - dlatego te mazgaje :)

Nie chcę Was męczyć tym tematem, bo może stać się to uciążliwe, jednak staram się przedstawić problem dokładnie tak jak widzę.

Kurde... gdybym wiedział, że projektory o tych parametrach robią takie dziwacznie rozświetlające ramki na ścianie za ekranem, to pomyślałbym o dołożeniu i zainwestowaniu w coś droższego.

Trudno... pierwszy projektor... Następnym razem będę mądrzejszy ;)

 

MarianPaz

Member
https://www.youtube.com/watch?v=E-CMwgFIwQ4

Na tym filmiku masz dokładnie to samo. Gdybyś miał ciemną matową ścianę plus szerokie bordery pewnie efekt byłby minimalnie widoczny a tak jest jak jest.

BTW w tak jasnym pokoju nawet najlepszy projektor nic nie pomorze skoro warunki sprawią, że będzie "mydło" chyba, że wymienisz ekran na ARL.


Czarne szerokie ramki kiedyś były niezbędne. Dzisiaj projektory są coraz lepsze i wyświetlają już obraz bdb jakości więc bordery można sobie darować. Tym bardziej jeśli ekran jest w salonie.
Patrząc na ofertę takich producentów jak k.a.u.b.e.r. czy Adeo nie zauważyłem aby produkowali oni ekrany do użytku domowego bez borderów. Nie maja ich ARL typu Magic Screen, ale to już inna konstrukcja. Mało tego idealny ekran to multiformat.
 
Ostatnia edycja:

Aris1977

New member
https://www.youtube.com/watch?v=E-CMwgFIwQ4

Na tym filmiku masz dokładnie to samo. Gdybyś miał ciemną matową ścianę plus szerokie bordery pewnie efekt byłby minimalnie widoczny a tak jest jak jest.

BTW w tak jasnym pokoju nawet najlepszy projektor nic nie pomorze skoro warunki sprawią, że będzie "mydło" chyba, że wymienisz ekran na ARL.


Patrząc na ofertę takich producentów jak k.a.u.b.e.r. czy Adeo nie zauważyłem aby produkowali oni ekrany do użytku domowego bez borderów. Nie maja ich ARL typu Magic Screen, ale to już inna konstrukcja. Mało tego idealny ekran to multiformat.

Dzięki kolego za odpowiedź. Już rozumiem o co „kaman” Na tą chwilę spróbuje się przyzwyczaić do tej mlecznej czerni, bynajmniej do czasu kiedy kupię MagicScreen ;)
Jestem na etapie rozmów z żoną :roll:

A takie pytanko... Coś tańszego od MagicScreen z podobną powłoką?
 

Frog_PL

New member
Wszystkie projektory DLP 0,47" UHD mają podobne ramki

Dlatego wyszla nowa poprawiona wersja TK800M ktora poprawia "szare krawedzie" jesli mowimy o tym samym...
Cytuje zmiany w nowym modelu w stosunku do TK800 : "The two hardware changes that I know of are 1) improved lens and optical quality and 2) new 'no gray border' DLP DMD from TI. These two changes should yield better contrast and color from the TK800."
 

Aris1977

New member
Dlatego wyszla nowa poprawiona wersja TK800M ktora poprawia "szare krawedzie" jesli mowimy o tym samym...
Cytuje zmiany w nowym modelu w stosunku do TK800 : "The two hardware changes that I know of are 1) improved lens and optical quality and 2) new 'no gray border' DLP DMD from TI. These two changes should yield better contrast and color from the TK800."

Ta nowa poprawiona wersja jest już dostępna?
Oddałem projektor do reklamacji i nachodzi mnie pewien pomysł? Myślicie, że mógłbym dogadać się z firmą Benq o wymianę na nowszy model, oczywiście za dopłatą?
Projektor używałem 3 dni..
 

Frog_PL

New member
Do góry