Ekran projekcyjny DIY - czarny

Arri3

New member
Hej,

Pomyślałem, że wrzucę mój ekran, który robiłem od podstaw. Może kogoś zainspiruje.

Wymiary:

294cm x 170cm
132"

Pierwsza wersja klasyczna biała na trójwarstwowym podłożu matowym.
Dość szybko stał się mało użyteczny w ciągu dnia czy wieczorem ze znajomymi przy zapalonym świetle. Zacząłem szperać, grzebać, czytać. Natrafiłem na ekrany typu black diamond. Drogie jak cholera, ciężko dostać w takim rozmiarze jaki upatrzyłem i posiadające wady takie jak malutki kąt widzenia i widoczny bez przerwy hot spot. Taki też efekt uzyskałem równiez przy wersji drugiej.

Nie przestałem rozmyślać i wersja trzecia jest już bliska ideałowi.

[edit] zdjęcia działają po kliknięciu. Nie ma miniaturek nie wiem czemu.

1. najpierw rama wielkości ściany w pokoju.

qWX2cB9



2. naciągnięcie materiału

pQ0q2d3



3. test 1.

YTpBTNJ



4. wykonanie obramowania ozdobnego.

pfYXfQL

JRy4Hrv



4. Efekt pinalny wersji 1

7pkwtqn

Tby3vRw

jz2Qyff



No ładne. Ale zobaczyłem coś fajnego:

nf6pWBb

wsKX7Cf



To jedziemy:

5. Przygotowanie farby podobnej do black widow

hFcw5wz



6. Malowanie wałkiem. NIE DA SIĘ pomalować tego tworząc jednolite tło. Pigment się ciągnie pod wałkiem ile razy i jak delikatnie by go nie lizać.

tXp99zT

C9DjsvR



7. Niemniej, efekt jest - kosmos w porównaniu do wersji pierwszej. Jak wiadomo kolor czarny wyświetlony będzie tak czarny jak ekran. Czyli w tym wypadku jak ściana nad ekranem, bo oba były białe.

37fJh9c



Powyższe, pomijając nierówne malowanie wałkiem daje efekt podobny do black diamond czyli hot spot i małe kąty widzenia. Efekt podobny do momentu, kiedy farba jest jeszcze mokra:

HTW2wm9



No więc skombinowałem zupełnie nową recepturę na farbę. Efekt? Sami oceńcie w różnych wrunkach oświetleniowych - od zaciemnienia zacłkowitego do odsłoniętych okien za dnia z włączonym światłem górnym:

5G3rxbX

y68Q4gt

QrNc80K

ZdTpw5J

qJ9dy9p

CHSy6Hc

xmFt8xS

3vdvLMc



Aaaa... no i kąt widzenia:

DVyngk3


Koszty?

Ułamek ceny black diamond a efekt i tak lepszy :p
Dobra, musiałem kupić agregat do malowania natryskowego ale on mi się przyda jeszcze w przyszlości ;)
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Po kliknięciu w "obrazek" otwiera sie pełen rozmiar, a nie wyświetla się chyba dlatego, że ma tylko 1 post.
 

Arri3

New member
Pewnie tak jest. Jak dodam kilka postów to już będę mógł wrzucać linki i zdjęcia. Ale na siłę nie ma co pisać. Przywitałem się na razie :)
 

Nikodem19

Klub HDTV.com.pl
VIP
1 raz widzę czarny ekran.
Jaki masz projektor?
Mam Optomę hd29Darbee.
Czy przy tym projektorze sprawdzi się czarny ekran?
Twoje okienka wszystkie się wyświetlają.
 

Excalibue

New member
Na sąsiednim forum jakiś Czech także kombinował z takimi farbami.

Ciekawy jestem jak sprawdza się to w całkowitej ciemni, zmiana in plus ?
Farba nie wpływa bardzo na jasnosc i kolory projektora ?
 

Excalibue

New member
Można linka prosić, albo chociaż adres forum?


HDTV Polska, wątek epson 7300/9300 w codziennym użytkowaniu, strona coś koło 151.

 

Arri3

New member
Na sąsiednim forum jakiś Czech także kombinował z takimi farbami.

Ciekawy jestem jak sprawdza się to w całkowitej ciemni, zmiana in plus ?
Farba nie wpływa bardzo na jasnosc i kolory projektora ?

Nocną fotkę przy prawie pełnym zaciemnieniu też wrzuciłem. Nabijam piątego posta, więc naprawię linki ze zdjęciami w pierwszym poście zaraz ;)
W nocy jest kosmos. I spokojnie mogę mieć białe ściany w pokoju, bo nie wpływają w ogóle na rozjaśnenienie ciemnych partii obrazu psując kontrast.

Naprawdę jedna z lepszych rzeczy jakie zrobiłem i do białego ekranu po prostu nie wrócę.

Farbę będę robił jeszcze raz, ponieważ uczyłem się dopiero malować i mam widoczne zacieki zwłaszcza w prawej częsci ekranu, gdzie zaczynałem malowanie. Wtedy spiszę recepturę :p
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Na sąsiednim forum jakiś Czech także kombinował z takimi farbami.

Ciekawy jestem jak sprawdza się to w całkowitej ciemni, zmiana in plus ?
Farba nie wpływa bardzo na jasnosc i kolory projektora ?
Nie "jakiś Czech", tylko nasz kolega Riddle [emoji1][emoji3]

Przy okazji, jak się nie mylę, to ekran jego produkcji będzie na AV show w Pradze, podawał namiary w którym pokoju będzie prezentacja.
 

Arri3

New member
Hej,

Z uwagi na to, że jak pisałem pierwszy post to nie mogłem dodawać zdjęć, a teraz już posta edytować nie mogę, zamieszczam wszystko jeszcze raz po kolei:


1. najpierw rama wielkości ściany w pokoju.



2. naciągnięcie materiału



3. test 1.



4. wykonanie obramowania ozdobnego.



4.1 Efekt pinalny wersji 1



No ładne. Ale zobaczyłem coś fajnego:



To jedziemy:

5. Przygotowanie farby podobnej do black widow



6. Malowanie wałkiem. NIE DA SIĘ pomalować tego tworząc jednolite tło. Pigment się ciągnie pod wałkiem ile razy i jak delikatnie by go nie lizać.





7. Niemniej, efekt jest - kosmos w porównaniu do wersji pierwszej. Jak wiadomo kolor czarny wyświetlony będzie tak czarny jak ekran. Czyli w tym wypadku jak ściana nad ekranem, bo oba były białe.




Powyższe, pomijając nierówne malowanie wałkiem daje efekt podobny do black diamond czyli hot spot i małe kąty widzenia. Efekt podobny do momentu, kiedy farba jest jeszcze mokra:




No więc skombinowałem zupełnie nową recepturę na farbę.
Efekt? Sami oceńcie w różnych wrunkach oświetleniowych - od zaciemnienia zacłkowitego do odsłoniętych okien za dnia z włączonym światłem górnym:











Aaaa... no i kąt widzenia:



NIe zamieniłbym tego już na żaden biały ekran ile by nie kosztował. W warunkach domowych on zawsze będzie biały i czerni na nim się nie uzyska.


Pojawiają się pytania o moją unikalną recepturę na farbę ;)

Generalnie chodziło o pozbycie się męczącego hot spotu, który tworzy się przy farbie metalicznej przy której odbicie światła następuje w kierunku uprzywilejowanym, a otrzymać ładny biały kolor na ciemnym tle poprzez zawartości pigmentu, który odbija światło ale w inny sposób.

1. Jakakolwiek czarna farba do wnętrz czy fasadowa. Im czarniejsza tym lepsza.
2. Biała perła. Oczywiście chodzi o pigment perłowy, czyli w większości przypadków po prostu mikę. Pigment nie może być za drobny, bo będzie miał dużą intensywność koloru i farba zrobi się biała i będzie tylko rozpraszać światło. Grubszy pigment pozwoli na mniejsze krycie ale lepsze odbicie światła. Ta zasada dotyczy to również pigmentów metalicznych.

Proporcji nie podam bo malowałem aż uznałem, że jest ok. Objętościowo coś ok 15:1. Sporo tej perły musi być.
 

Noisy

Member
Powiem Ci kolego że wygląda to świetnie :D
Ciekaw jestem jak naprawde wygląda biel ? nie jest szara czasami ?
Mam ekran multiformat i czasami zdarzy mi się borderem zjechać za nisko i obraz jest bardzo stonowany. Czy dodanie tej perły do farby az tyle daje ze bez problemu biały można nazwać białym ?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie zgodzę się że na białym reference white 1.0 gain nie można uzyskać bardzo dobrej czerni. Wręcz przeciwnie jest to powierzchnia o referencyjnej barwie, na której uzyskamy kolory po kalibracji referencyjne zarówno czerń jak i biel.
Na ekranie innym niż biały np.szary, czarny uzuskanie referencyjnego poziomu bieli będzie bardzo trudne.
Ponadto nie oczekujemy że projektor z poziomu do 5tys da nam niesamowita czerń, pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Na wszystkich ekranach skalibrujesz projektor tyle, że biel na szarym będzie inna niż na białym. Miałem ekran szary i bialy oraz skalibrowany projektor. Biel i czerń na każdym z nich była inna po skalibrowaniu. Kalibracja dochodzi do pewnego momentu na tyle ile pozwoli elektronika i ekran.
 
Do góry