Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Ekran projekcyjny DIY - czarny
Odpowiedz

Junior Member

Meldunek: Mar 2019
25-06-2019, 20:20
Domyślnie

Hej,

Z uwagi na to, że jak pisałem pierwszy post to nie mogłem dodawać zdjęć, a teraz już posta edytować nie mogę, zamieszczam wszystko jeszcze raz po kolei:

1. najpierw rama wielkości ściany w pokoju.

2. naciągnięcie materiału

3. test 1.

4. wykonanie obramowania ozdobnego.

4.1 Efekt pinalny wersji 1

No ładne. Ale zobaczyłem coś fajnego:

To jedziemy:

5. Przygotowanie farby podobnej do black widow

6. Malowanie wałkiem. NIE DA SIĘ pomalować tego tworząc jednolite tło. Pigment się ciągnie pod wałkiem ile razy i jak delikatnie by go nie lizać.

7. Niemniej, efekt jest - kosmos w porównaniu do wersji pierwszej. Jak wiadomo kolor czarny wyświetlony będzie tak czarny jak ekran. Czyli w tym wypadku jak ściana nad ekranem, bo oba były białe.

Powyższe, pomijając nierówne malowanie wałkiem daje efekt podobny do black diamond czyli hot spot i małe kąty widzenia. Efekt podobny do momentu, kiedy farba jest jeszcze mokra:

No więc skombinowałem zupełnie nową recepturę na farbę.
Efekt? Sami oceńcie w różnych wrunkach oświetleniowych - od zaciemnienia zacłkowitego do odsłoniętych okien za dnia z włączonym światłem górnym:

Aaaa... no i kąt widzenia:

NIe zamieniłbym tego już na żaden biały ekran ile by nie kosztował. W warunkach domowych on zawsze będzie biały i czerni na nim się nie uzyska.

Pojawiają się pytania o moją unikalną recepturę na farbę

Generalnie chodziło o pozbycie się męczącego hot spotu, który tworzy się przy farbie metalicznej przy której odbicie światła następuje w kierunku uprzywilejowanym, a otrzymać ładny biały kolor na ciemnym tle poprzez zawartości pigmentu, który odbija światło ale w inny sposób.

1. Jakakolwiek czarna farba do wnętrz czy fasadowa. Im czarniejsza tym lepsza.
2. Biała perła. Oczywiście chodzi o pigment perłowy, czyli w większości przypadków po prostu mikę. Pigment nie może być za drobny, bo będzie miał dużą intensywność koloru i farba zrobi się biała i będzie tylko rozpraszać światło. Grubszy pigment pozwoli na mniejsze krycie ale lepsze odbicie światła. Ta zasada dotyczy to również pigmentów metalicznych.

Proporcji nie podam bo malowałem aż uznałem, że jest ok. Objętościowo coś ok 15:1. Sporo tej perły musi być.
Odpowiedź z Cytatem
Arri3 jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Senior Member

Meldunek: Nov 2015

25-06-2019, 21:02
Domyślnie

Powiem Ci kolego że wygląda to świetnie
Ciekaw jestem jak naprawde wygląda biel ? nie jest szara czasami ?
Mam ekran multiformat i czasami zdarzy mi się borderem zjechać za nisko i obraz jest bardzo stonowany. Czy dodanie tej perły do farby az tyle daje ze bez problemu biały można nazwać białym ?
Odpowiedź z Cytatem
Noisy jest offline
Senior Member

Meldunek: Nov 2018
25-06-2019, 21:10
Domyślnie

Bardzo ładnie to zrobiłeś.
Brawo.
Odpowiedź z Cytatem
ralfik77 jest offline
reklama

Wspiera forum

Meldunek: Sep 2010

25-06-2019, 21:41
Domyślnie

Nie zgodzę się że na białym reference white 1.0 gain nie można uzyskać bardzo dobrej czerni. Wręcz przeciwnie jest to powierzchnia o referencyjnej barwie, na której uzyskamy kolory po kalibracji referencyjne zarówno czerń jak i biel.
Na ekranie innym niż biały np.szary, czarny uzuskanie referencyjnego poziomu bieli będzie bardzo trudne.
Ponadto nie oczekujemy że projektor z poziomu do 5tys da nam niesamowita czerń, pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
Kino: 4K HDR DTS X/DOLBY ATMOS 5.2.4 JVC-RS540 -kalibracja Maciej K wg.ISF,THX., 130" K.a.u.b.e.r Blue Label Tensioned referenc, Denon AVR-X6200W, OPPO UDP 203, Heco Celan GT 42, Heco MS200F, SVS SB 2000x2 szt.-Kalibracja dźwięku wg. THX I HAA CinemaPro
Stereo: Denon PMA 2020ae, Denon DCD 1510ae, Heco Music Style 900, Tomanek TAP8, Furutech FP-3TS762, Furutech FP-3TS20, Chord Odyssey 4, IC: Van Den Hul Second
Moja galeria http://www.hdtv.com.pl/forum/1156870-post1.html

Ostatnio edytowane przez Bipo ; 25-06-2019 o 21:49
Odpowiedź z Cytatem
Bipo jest offline
Senior Member

Meldunek: Nov 2018
25-06-2019, 22:43
Domyślnie

To dlaczego sprzedają ekrany szare z nazwą reference?
Nie da się na nich prawidło skalibrować projektora?
Odpowiedź z Cytatem
ralfik77 jest offline
Wspiera forum

Meldunek: Sep 2010

26-06-2019, 06:44
Domyślnie

Na wszystkich ekranach skalibrujesz projektor tyle, że biel na szarym będzie inna niż na białym. Miałem ekran szary i bialy oraz skalibrowany projektor. Biel i czerń na każdym z nich była inna po skalibrowaniu. Kalibracja dochodzi do pewnego momentu na tyle ile pozwoli elektronika i ekran.
Kino: 4K HDR DTS X/DOLBY ATMOS 5.2.4 JVC-RS540 -kalibracja Maciej K wg.ISF,THX., 130" K.a.u.b.e.r Blue Label Tensioned referenc, Denon AVR-X6200W, OPPO UDP 203, Heco Celan GT 42, Heco MS200F, SVS SB 2000x2 szt.-Kalibracja dźwięku wg. THX I HAA CinemaPro
Stereo: Denon PMA 2020ae, Denon DCD 1510ae, Heco Music Style 900, Tomanek TAP8, Furutech FP-3TS762, Furutech FP-3TS20, Chord Odyssey 4, IC: Van Den Hul Second
Moja galeria http://www.hdtv.com.pl/forum/1156870-post1.html
Odpowiedź z Cytatem
Bipo jest offline
Junior Member

Meldunek: Sep 2019
02-09-2019, 02:45
Domyślnie

Witam, mam pytanie jakiego dokładnie materiału na ekran użyłeś i gdzie go można zakupić ? Z góry dzięki pozdro
Odpowiedź z Cytatem
Jamess.bond jest offline
reklama

Odpowiedz

Tagi
diy, ekran, projektor

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania