Rozterki przy zakupie taniego i używanego projektora, minimum HD - prośba o pomoc.

Vendeur

Member
Witam,

moim marzeniem jest w przyszłości projektor laserowy w stylu WeMax, ale chwilowo muszę zejść na ziemię...

Znajomy kupił niedawno jakiś stary projektor za 250 zł i jest zachwycony ;). Chciałbym spróbować podobnie, może z nieco większym budżetem. Projektor służyłby do oglądania filmów wyłącznie w nocy przy całkowitym zaciemnieniu, z odległości 3m, 1-2 filmy na tydzień. Podstawą dla mnie jest minimalna rozdzielczość 720p, choć wolałbym natywne 1080p. Tylko że tutaj już ceny mocno rosną... Chciałbym, aby udało się z takich 2,5m odległości projektora od ściany osiągnąć około 80".

Nie wiem też co w przypadku podawania sygnału (przez HDMI lub DVI) z komputera, który na monitorze wyświetla 1080p do takiego projektora, który obsługuje tylko HD. Tu mam największą zagwozdkę i kompletnie nie wiem co by się stało. Czy projektor wtedy zmniejszy rozdzielczość? Czy w ogóle musi mieć możliwość, aby przyjąć taki sygnał, a jeśli nie ma, to czy nic nie wyświetli?

Znalazłem ciekawy PANASONIC PT-AE500U https://www.projectorcentral.com/Panasonic-PT-AE500U.htm, wedle testów ma dobre opinie. Na Allegro ktoś sprzedaje używkę za 200-300 zł, ale ma rzekomo jakiś "kurz". Sprzedający jednak rzekomo nie może wysłać zdjęć obrazu, bo jest na delegacji, a projektor spakowany do wysyłki... Śmierdzi mi to, więc raczej odpada. Ten Panasonic dla przykładu ma natywne 720p, ale obsługuje maksymalnie 1080. Czyli zakładam, że przyjąłby taki sygnał z komputera bez problemu.

A co z projektorem, który też ma 720p, ale w instrukcji nie ma nic o obsłudze wyższych rozdzielczości? Jest np. coś takiego napisane "INPUT SIGNAL Video Standard 525i / 625i / 525P / 625P / 750P / 1125i ".

Podsumowując zatem, pytania:
1. Jak jest z przyjmowaniem obrazu FHD przez projektory, które są tylko HD, czy muszą dodatkowo obsługiwać w jakiś sposób FHD?
2. Na rynku jest sporo nowych projektorów FHD do domu w cenie 2000 zł. Trudno natomiast znaleźć jakieś dobre używki, mogą być nawet 10-letnie, ale w cenach 400-500zł. Czy ktoś w tej cenie mógłby polecić jakiś dobry sprzęt, na który faktycznie można trafić? Bo czytając różne testy i specyfikacje, po wyborze około 10 projektorów z lat 2005-2008, to nie natrafiłem na Allegro ani OLX w zasadzie na żadne egzemplarze...
3. Najbardziej bym chciał, aby projektor miał opcję LensShift (o ile wiem, mają ją tylko LCD), żebym nie musiał idealnie go pozycjonować.
4. Największym ideałem (poza laserowym oczywiście) byłby projektor ultra/krótkiego rzutu, który można ustawić przy ścianie. Albo chociaż taki, który nie musi być 2,5-3m od ściany, tylko mógłby być 1-1,5. To już byłoby dobrze. Ale to są chyba raczej stosunkowo nowe produkty, czyli w niezbyt niskich cenach.

Bardzo proszę o rady.
 
Ostatnia edycja:

rojam

New member
Miałem wcześniej projektor OPTOMA z wbudowanym odtwarzaczem dvd - model Optoma DV10 MovieTime Home Theater , potem przez 4 lata ACER H5360BD - projektor HD - bez problemu przyjmował sygnał full hd - np z odtwarzacz blu ray -ale odtwarzał na ekranie tylko w rozdzielczości hd.
W tamtym roku sprzedałem Acera i kupiłem używanego BENQ 1080ST (1 tyś zł) - projektor full hd o krótkim rzucie (moje 80" proj wyświetla z odległości 1,2m od ekranu). Mam wyświecone w trybie eco 1800 godzin, wiec zamówiłem ze wschodu oryginalna lampe za 130 zł.
Różnica w stosunku do Acera (ostrość i szczegółowość ) zauważalna - oglądam z około 2,6-3m). Filmy odtwarzam z blu ray UHD Sony UBP-X700 i te w 4K (pomimo że projektor jest tylko fullhd) wyglądają znacznie lepiej niż zwykłe blu ray.
Następnym etapem będzie projektor UHD ale niestety moje finanse są skromne - poczekam.
Na chwile obecną planuje zakupić jeszcze DARBEE DVP5000S - procesor obrazu i podłączyć go do odtwarzacza blu ray.
Ekran wykonałem sam z płyty spienionej i pomalowałem farba Tikurilla H499. Pokój w miarę przystosowany do projekcji (poddasze) z zaciemnionymi oknami (rolety gumowane) oraz częściowo pomalowany sufit i ściany na czarno (tez Tikurilla czarny mat). Kino domowe Amplituner Yamaha RX-V1071 oraz 7 głośników KEF (tzw jajka z seri KEF KHT 2005)
Reasumując - za 1200 zł wrażenia kinowe pomimo tylko 80" bezcenne. :)
 
Ostatnia edycja:

Excalibue

New member
1. Jak jest z przyjmowaniem obrazu FHD przez projektory, które są tylko HD, czy muszą dodatkowo obsługiwać w jakiś sposób FHD?

Miałem kiedyś starsze projektory 720p, bez problemu przyjmowały FHD.

3. Najbardziej bym chciał, aby projektor miał opcję LensShift (o ile wiem, mają ją tylko LCD), żebym nie musiał idealnie go pozycjonować.

W tej cenie zapomnij, są co prawda starsze LCD z Lens shiftem, jednak problem jest taki, że najcześciej mają już spory przebieg a LCD źle znoszą upływ czasu i obraz przez degradacje i zakurzenie optyki niewiele przypomina to z czasów, kiedy był nowy.

4. Największym ideałem (poza laserowym oczywiście) byłby projektor ultra/krótkiego rzutu, który można ustawić przy ścianie. Albo chociaż taki, który nie musi być 2,5-3m od ściany, tylko mógłby być 1-1,5. To już byłoby dobrze. Ale to są chyba raczej stosunkowo nowe produkty, czyli w niezbyt niskich cenach.

W kinówkach rzadko spotyka się takie rozwiązania, częściej są to projektory bardziej multimedialne, w kazdym razie także zapomnij : )


2. Na rynku jest sporo nowych projektorów FHD do domu w cenie 2000 zł. Trudno natomiast znaleźć jakieś dobre używki, mogą być nawet 10-letnie, ale w cenach 400-500zł. Czy ktoś w tej cenie mógłby polecić jakiś dobry sprzęt, na który faktycznie można trafić? Bo czytając różne testy i specyfikacje, po wyborze około 10 projektorów z lat 2005-2008, to nie natrafiłem na Allegro ani OLX w zasadzie na żadne egzemplarze...

Na allegro jest optoma HD70 z nową lampą, jeśli udałoby Ci się wylicytować ją za 500zł, będzie to dobra opcja, wyżej raczej nie warto.
Na plus nowa lampa i przeczyszczony tor optyczny więc obraz powinień być jak po wyjęciu z fabryki ( Choć zapewne nie ma co liczyć na oryginalną lampę więc żywotność jak i jasność będzie mniejsza, ale nie ten budżet )
Zdarzają się też kinówki pokroju Sanyo PLV-Z5, Panasonic PT-AE900, AX-100/200 czy Epsony TW-680/700 ale tutaj bez uprzedniego obejrzenia na żywo byłbym ostrożny. Podstawa to jak najmniejszy przebieg poprzedzony zdjęciem z menu serwisowego.
Z DLP omijaj modele Optomy HD65/67, ACER H5360/5350, Benq W600 ze wzgledu na wady fabrzyczne.
Fajne są Mitsubishi HC910/3100, zdarzają się w tych pieniądzach, Benq W700..
Możesz też poszukać coś na olx.
 

Vendeur

Member
Z ciekawych, jakie znalazłem, to coś takiego https://allegro.pl/oferta/projektor-kina-epson-emp-tw700-1280-x-720-148h-gw-7805024939 - praktycznie nowa lampa 620 zł z pilotem. Ale tylko HD niestety.

Natomiast przemyślałem kwestię i w zasadzie nie miałbym możliwości instalacji u siebie normalnego projektora... Pozostaje mi chyba tylko wybór jakiegoś krótkoogniskowego. I tu pojawia się problem. Bo jakkolwiek zwykły projektor FHD udało mi się znaleźć 2 szt za 800-900 zł (OPTOMA HD141X), tak FHD krótkoogniskowe to wydatek chyba kilku tysięcy. Nowe 1024x768 kosztują po kilka tysięcy, co jest dla mnie jakimś śmiesznym nieporozumieniem.

Natomias jest trochę EPSONów EB-410W, krótkoogniskowy, 1280x800 => https://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EMP-400We.htm (widzę, że tam błędy są na tej stronie, taki projektor na pewno nie ma Lens Shifta). Wydaje się nawet ciekawy, w teście PCWORLD nic złego nie pisali.

I nad nim się trochę zastanawiam. Może byłby to jakiś kompromis na moje warunki obecnie. Trochę mnie martwi brak jakiegoś cyfrowego złącza video, jest tylko D-SUB. Czy przez takie złącze będzie znacznie gorsza jakość obrazu niż DVI lub HDMI? Z drugiej strony przez lata miałem monitor z takim złączem i jakoś żyłem...


I jescze pozostaje kwestia ew. ekranu. Oczywiście też coś taniego, najlepiej maks 150 zł. Nowe pewnie kiepskie będą, nie wiem jak z rynkiem używanych. Natomias większy problem jest taki, że nie mam możliwości ustawienia takiego ekranu na stojaku na podłodze, ani podwieszenia pod sufitem. Na ścianie mam tylko jeden hak i raczej więcej dziur w tej ścianie nie zrobię...

Dlatego ideałem dla mnie byłby jakiś ekran, który na górze i na dole byłby przymocowany do po prostu rurki, a górną rurkę można by zawiesić na rozpiętym sznurki, właśnie na 1 haku w ścianie. Tylko że takich ekranów to ja nie widziałem. Ew. mógłbym kupić zwykły z kasetą i tę kasetę jakoś podwieszać, lub gdyby była ciężka, usunąć ją i zastąpić rurką...
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Jak będziesz kupował używany, to pamiętaj aby najpierw się upewnić że wyświetlany obraz jest bez wad. Musi to być napisane w ofercie. Jeśli nie ma, to zapytaj o to w mailu, żebyś miał to na piśmie. W razie czego to będzie podstawa do reklamacji. Same zdjęcia wyświetlanych kolorowych obrazków są często złej jakości i robione telefonem - po to aby ukryć wady.

Nie zauważysz różnicy między dvi, hdmi a vga.
 
Do góry