Projektor 4K do 8 tyś - jak najlepsza czerń - optoma uhd51?

maciek8792

New member
Dzień dobry,

na codzień używam optomy eh1020, to jest stary model optomy z niskim kontrastem 2200:1 i fatalną czernią. Zamiast czerni jest po prostu szary kolor. Projektor świetnie daje radę przy sporcie czy tv ale fatalnie spisuje się na ciemnych scenach, na filmie takim jak Blade Runner 2049 jest naprawdę fatalnie.
Sytuacji pewnie nie poprawi fakt, że używam białego ekranu avtek.

Chciałem przeskoczyć na projektor 4K i coraz lepsza cenowo staje się optoma uhd51A. Projektor ten zwrócił moją uwage już wcześniej bo zbiera bardzo, bardzo dobre recenzję.

Mam pytanie do posiadaczy tego projektora - jaki poziom czerni udaje się wam uzyskać? Czy ten projektor jest w stanie osiągnąc czystą głęboką czerń, czy w nocy przy zgaszonych światłach jednak cały Wasz ekran świeci na szaro?
Oczywiście zakładam sytuację całkowitego zaciemnienia.
Mam mieszane odczucia bo na YT nieraz widać na tym projektorze szarość, innym razem jest też głęboka czerń. Zastanawiam się, czy nie dopłacić z 5 tyś więcej do epsona tw9400.

pozdrawiam Maciek
 

buldoggg

Member
Bez reklam
nie wiem który będzie lepszy dla ciebie,ale mimo wszystko wydając już kawałem dobrego grosza,powinieneś zrobić sobie prezentacje projektorów gdzieś w sklepach(bo żadna opinia tutaj nie da ci prawdziwego porównania)
 

MarianPaz

Member
Jeżeli jesteś w stanie dołożyć te kilka tysięcy złotych, to na Twoim miejscu myślałbym o JVC na przykład DLA-X5900 który jest już za 14k a przecież to tylko kwota wyjściowa którą można zbić przy negocjacjach ze sklepem. Do filmów zdecydowanie bardziej wołałbym go bardziej jak Epsona.
Tu masz wideo recenzję:
https://www.youtube.com/watch?v=W9o6XbRtcXY
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Na tym forum raczej nie dowiesz sie ktory, bo chyba nikt nie ma tu projektorow z tej polki cenowej (jakis epson moze by sie znalazl) ale optom, benq i innycj 4k uhd nikt tu nie ma.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Widziałem i porównywałem tą optomę do m.in. epsona 7400, zdecydowanie ta optoma moim zdaniem. Po pierwsze leprze kolory, większy kontrast i ostrzejszy obraz. tylko jeden minus musisz zobaczyć czy widzisz rozszczepienie kolorów bo ta technologia dlp nie jest dla wszystkich. Ja np.odpadam...;-)
 

cezary777

Member
Widziałem i porównywałem tą optomę do m.in. epsona 7400, zdecydowanie ta optoma moim zdaniem. Po pierwsze leprze kolory, większy kontrast i ostrzejszy obraz. tylko jeden minus musisz zobaczyć czy widzisz rozszczepienie kolorów bo ta technologia dlp nie jest dla wszystkich. Ja np.odpadam...;-)

nie gadaj Bipo ze ta optoma jest lepsza od epsona 7400
 

edi7777

Member
Też myślałem o podobnym projektorze do ok. 8-10tyś. Oglądałem Epsona 7400 i Sony hw45. U kolegi widziałem też Optome 4k z tych tańszych ale nie pamiętam który model dokładnie. Sony jest według mnie o klasę wyżej niż Epson. Czarny jest czarny a nie szary. Kolory i płynność obrazu super. Kupiłem finalnie hw65 bo jest w okazyjnej cenie i jestem mega zadowolony :) Myślałem przez moment o tym jvc ale nie było okazji go zobaczyć a cena już dla mnie trochę za wysoka. Co do Sony to trochę bałem się że to "tylko" fullHD ale ostrość obrazu jest dużo lepsza niż na tanich 4k. Efekt jest taki jakby pojedyncze piksele były ciaśniej albo jakoś lepiej wypełnione niż na kilku moich poprzednich projektorach. Polecam a jak chcesz jeszcze lepiej to już pewnie tylko JVC albo Sony VW270ES :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

maciek8792

New member
poczekaj jeszcze jak wejdzie optoma 3000A MA lepszy kontrast od optomy 51A a bedzie nie duzo drozsza

Cześć, widziałem recenzję tej OPTOMY na niemieckiej stronie, wyglądało dobrze. Pojawił się też jej opis na polskich stronach ale ceny nie ma. Z tego co kojarzę powinna kosztować ok. 1800 EUR także jednak znacznie drożej niż 51A. Ale poczekam faktycznie niech wyjdzie ta optoma.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie znam się na optoma ch ale ten model który mi podlaczyli wypadł lepiej niż epson7400. Może kwestia kalibracji a i tak bym wolał sony 55/65... :)
 

towalski

Member
Ja uważam, że przy takich zakupach nie ma co się posiłkować testami.3/4 z nich to opłacone recenzje. Ja kupując TV czytając recenzje popełniłbym błąd, to samo tyczy się kolumn i odtwarzacza. Trzeba jechać samemu, ze swoim materiałem i poświęcić trochę czasu na testowanie.
 

Excalibue

New member
Daj sobie spokój z tą Optomą jeśli chodzi Ci o poprawę ciemnych scen.

Te chipy dmd 0,47" to niewypały pod kątem kontrastu na poziomie projektorów z przedziału 2000-3000zł ( niektóre są nawet pod tym kątem lepsze ), czerń nie jest ich mocną stroną delikatnie mówiąc.
Dołóż troszkę do Sony HW-65, lepiej mieć super Full HD niż byle jakie 4K.



Dla zobrazowania przepaści ( Dane z jednego francuskiego źródła, testowany na tym samym ekranie i pomieszczeniu )
Optoma UHD51 Kontrast natywny 685:1, z opcją DynamicBlack 2200:1

Sony HW65 Natywny 5600:1, z dynamiczną przesłoną 13805: 1

 

maciek8792

New member
ny HW-65, lepiej mieć super Full HD niż byle jakie 4K.


Dla zobrazowania przepaści ( Dane z jednego francuskiego źródła, testowany na tym samym ekranie i pomieszczeniu )
Optoma UHD51 Kontrast natywny 685:1, z opcją DynamicBlack 2200:1

Sony HW65 Natywny 5600:1, z dynamiczną przesłoną 13805: 1


Cześć, jesteś pewny? W 2019 roku, przy apple tv które serwuje większość filmów w 4K za kilkanaście złotych, netflixie, konsolach 4k itd. pchać się w drogi projektor Full HD?

Za projektor FHD nie warto w tej chwili dać więcej niż 2000 zł. Pomyśl też o odsprzedaży takiego sony który kosztuje dzisiaj ok 7-8 tyś za rok. Jest za dużo treści 4K już.

W mojej ocenie to sony FHD, pomimo że pewnie faktycznie da lepszą czerń i kontrast niż optoma czy jakieś benq za 4000 zł, nie ma sensu w 2019 w ogóle brać pod uwagę -to już niestety spory krok w tył. Może faktycznie trzeba poczekać co zaraz wyjdzie, bo widać, że ceny lecą w dół i co chwila wychodzi coś nowego. Jest też duży rozstrzał jeśli chodzi o ceny tych bardziej wypasionych projektorów. X5900 JVC można wyrwać za ok 12K, ten nowy ESPON TW9400 już w okolicach 10-11K.

To już wolałbym te kilka tys dołozyć do JVC niż za 8 tyś kupować projektor FHD. To sony chyba nawet nie ma hdcp 2.2 które wymaga dekoder N-ki 4K.
 

Excalibue

New member
Dałbym sobie rękę uciąć, że gdybyś miał na teście UHD51 i HW65, zostawiłbyś tego drugiego.
Jeżeli UHD51 kosztuje ok 6k, a HW65 8k, to Sony jak najbardziej wart jest te 8k i wątpię, że w najbliższym czasie cena widocznie spadnie.
Rozdzielczość to tylko jeden z elementów na który składa się jakość ogólna obrazu, wcale nie najważniejsza ( tym bardziej, że FHD dalej daje radę, a w Sony obiektyw jest lepszej jakości niż w Optomie co także wpływa na ostrość )
Przypomina mi to trochę pogoń za megapixelami w aparatach, im miało ich być więcej tym lepszy obraz, choć rzeczywistość była inna.

4k ma oczywiście sens, tym bardziej przy dużych przekątnych, jednak musi iść to w parze z resztą obrazu.
Co z tego, że będzie super szczegółowość/ostrość jak obraz będzie płaski, bez dynamiki, z wypranymi do granic możliwości scenami w ciemnościach.

Krokiem w tył można by nazwać wymiane HW65 na UHD51, mimo, że optoma operuję większą rozdzielczością.

Nie wiem, musiałbyś na żywo zobaczyć oba projektory i wyrobić sobie opinie.

Oczywiście jeśli posiadasz możliwości finansowe by kupić JVC w 4k to jak najbardziej jest to najlepsza opcja, w innym wypadku nie zrób błedu i nie bierz tej optomy, ani innych tanich 4k, tym bardziej, że sam pisałeś, że zależy Ci na dobrej czerni.

Kiedyś już chyba pisałem, że UHD51 to taka Optoma HD143X tylko, że w 4k.
 
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Najważniejsza w dobrym kinie jest czerń. Jej brak to pierwsza rzecz jaką zauważamy. Co z tego że znajomym włączysz 4K, skoro i tak wszyscy zapamiętają świecącą czerń :) Rozdzielczość fajnie wygląda na papierze i w testach. Przy normalnym oglądaniu z paru metrów różnica się zaciera.
Poza tym obraz takiego np. SXRD z dobrym kontrastem i obiektywem wyda się bardziej ostry i szczegółowy od pseudo-4K DLP.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Maciek?
Wedlog ciebie co lepsze?

Aparat w telefonie 30mpx
Czy lustrzanka 12mpx?

Taki przyklad tylko. nie znam optomy.
 

Prze87mo

New member
Posiadalem Projektor Optome UHD40 Potem Optome uhd51. Kazdy z nich borykal sie z problemem wyjsciowym hdmi tzn dlugi czas reakcji na obraz przy zmianie czestotliwosci hz badz rozdzielczosci. nawet do 10sek a czesem nie znajdowalo obrazu pomimo ze HDMI premium Swiatlowodowy. Ostrosc obrazu w moim projektorze nie byla rownomierna srodek ok dol np zamazany.. Nie wiem moze mialem wadliwa sztuke..ale jak dla mnie duzy skok to HDR w 4k. Na czern w calkiem zaciemnionym moim salonie nie narzekalem. i Teraz tez sie wlasnie borykam z problemem czy poczekac 2 msc i kupic epsona tw9400 czy jakiegos SONY fhd tylko jak widze porownania HDR bardzo ale to bardzo duzo zmienia w FHD tego nie ma. Panowie jakies rowniez rady?:)
 

crash555

New member
Standard w DLP, przy zmianie częstotliwości, musi się synchronizować i zmienić prędkość obrotu koła kolorów , z stąd ten długi czas. Ja miałem jakiegoś blu-ray smart samsunga, w menu wyświetlał bodajże 60hz po włączeniu materiału na netflixe czy byle gdzie zmieniał na 50hz. Musiałem się pozbyć dziada, bo nie szło wytrzymać i bałem się że w końcu koło kolorów się rozsypie od tej żonglerki
 
Do góry