Odległość projektora vs "kolor" ekranu.

koralfx

New member
Serdecznie witam Forumowiczów!

Mam prośbę o sugestię, dotyczącą wyboru "koloru" ekranu do pierwszego prawdziwego projektora,
nie znalazłem na forum odpowiedzi na moje rozterki.

Najpierw kilka informacji.

  1. Mam Epsona tw5650 (ustawiony tryb eco) i biały ekran 16:9, 210cm szerokości netto, który muszę wymienić bo to badziew na statywie, pozostałość po biedronkowym hykkerze kupionym dla zabawy.
  2. Odległość siedzących od projektora 2.5-2.7m
  3. Pokój dosyć ciemny, nie czarny :) ale ponadstandardowo ciemny, zero bieli na scianach i suficie itp.
  4. Oglądanie filmów w zasadzie w całkowitym zaciemnieniu.
  5. Odległość projektora od ekranu (opcje):
3.5m
5.0m​


W odległości 3.5m jasne sceny są bardzo jaskrawe i dają po oczach. Ciemne elementy sceny są jednak szare, wyprane.

W odległości 5.0m wszelkie tonacje są ok. Nic nie razi, ekpslozje, błyski światła nie są za bardzo przgaszone i wystarczająco jasne, żeby nie razić a jednak oddawać fajnie światło. Tony ciemne zauwzażalnie lepsze (ciemniejsze, bardziej kontrastowe), ale tez nie żeby od razu smoła - mimo wszystko czerń świeci. Jednak taki obraz jestem w stanie zaakceptować.

Ale zastanawiam się, co lepsze z punktu widzenia kontrastu, bieli i czerni - zostawić na tych 5m projektor i kupić biały ekran, czy dać na 3.5m i kupić szary?
Niestety nie mam nic szarego co mógłbym potraktować jako test ekranu.
Czy szary ekran poprawi czerń (nie pogarszając zbytnio bieli) w stosunku do wersji z dalej umieszczonym projektorem i białym ekranem?

Z góry dzięki za sugestie!
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Jakim cudem chcesz wyciągnąć czerń z projektora LCD ? Skoro sama technologia wyświetlania nie ma prawa fizycznego wyświetlić czerni , a co najwyżej różne gradacje granatu . Albo cukierków kolory i zero czerni , albo naturalne kolory i lepsza czerń w projektorze DLP. 6-cio kolorowe koło barwne eliminuje w znacznym stopniu efekt tęczy.

No chyba , że masz budżet na Sony hw lub Jvc Dla-x :)
 

Ostry1

New member
witam
Miałem ten sam problem przy projektorze EH-TW5300. Wyświetlałem na białej ścianie obraz 135". Pomalowałem ścianę na szaro (srebrno) farbą SCALA super mat i czerń poprawiła się (nie jest idealna) nic nie tracąc na bieli (nie tylko moje odczucie). Kolega który ma Optomę HD27 podobnej klasy (DLP) też twierdzi, że obraz jest lepszy na Epsonie. Mam projektor powieszony pod sufitem w odległości około 3,5m.
pozdrawiam wszystkich, nie byłem na forum ładnych klika lat, ostatnio za czasów plazmy Panasonic TX-P50X10Y (nadal działa-nic nie wypalone, codziennie włączona klika godzin:))
 

koralfx

New member
... albo naturalne kolory i lepsza czerń w projektorze DLP. 6-cio kolorowe koło barwne eliminuje w znacznym stopniu efekt tęczy.

No chyba , że masz budżet na Sony hw lub Jvc Dla-x :)

Byłem w tym roku na Audio Video Show, na Narodowym. W jednej z salek były 2 projektory, lcd i dlp. Nota bene salka była biała więc czerń na obu słaba i taka sama. Może nawet lepsza na lcd. Nie pamiętam, to chyba były Epsony ale głowy nie dam. Dziś bym się bardziej zainteresował. Zakładam, że nie pokazywali tam najtańszych sprzętów. Obrazu z dlp nie mogłem oglądać. Efekt tęczy prześladował mnie za każdym ruchem gałek ocznych. A nie były to duże ekrany.

Dodam tylko, że nie o to chodziło w pytaniu, ale dziękuję za wypowiedź.
 

gerrard

New member
Skoro jest za jaskrawo to tym bardziej nie ma się co zastanawiać. To jest jasny projektor. Poprawa czerni zawsze będzie bardziej zauważalna niż ewentualna utrata bieli. Wzrok jest łatwy do oszukania. Ciemniejsza biel i tak wyda się biała, a szarą czerń widać od razu.
 
Do góry