Miejsce ekranu projektora na poddaszu ze skosami

mario5791

New member
Witam
Właśnie układam ocieplenie i montuje karton-gipsy na poddaszu ze skosami.
Ostatni gwizdek na ułożenie okablowania pod projektor i ekran oraz głośniki.
Prośba o poradę co do miejsca ekranu projektora na poddaszu ze skosami.
Dodam, że widoczne okno jest od strony północnej i będzie posiadało rolety zewnętrzne oraz dodatkowe wewnętrzne. Więc z zaciemnieniem nie będzie problemu.
Telewizor jest z kolei zaplanowany za ekranem B. Instalację głośnikową 5,1 mam rozprowadzoną miej więcej w cztery rogi pomieszczenia. Dołożę jeszcze dwa kable na wszelki wypadek do 7,1 po prawej i po lewej stronie.
Plan jest aby oglądający siedział twarzą do ekranu B. Wówczas z przodu będą 3 głośniki i sub, po bokach dwa i z tyłu dwa. (oczywiście ich położenie będzie na miarę korygowane od tych baz).


Mam dwie opcje usytuowania ekranu dla projektora A i B .

Plusem dla opcji B jest planowane ustawienie TV oraz planowana inst. głośnikowa. Czy są jakieś minusy takiej organizacji?

Proszę o opinię znających się w temacie oraz praktyków i użytkowników takiego poddasza z projektorem. Nie chciałbym wyważać otwartych drzwi.

P.S. szkice post niżej
 
Ostatnia edycja:

mario5791

New member
Zapomniałem wrzucić wymiarów i szkicu usytuowania ekranu.
 

Attachments

  • wymiary poddasza projektor.jpg
    wymiary poddasza projektor.jpg
    91 KB · Wyś: 430
  • usytuowanie ekranu.jpg
    usytuowanie ekranu.jpg
    92,7 KB · Wyś: 519

buldoggg

Member
Bez reklam
moim zdaniem bez znaczenia gdzie dasz ekran to i tak musisz kupić rolety 100% zaciemniające lub grube czarne zasłony plus rolety zaciemniające.
 

mario5791

New member
Ok.
Zatem decyzja podjęta ekran będzie wisiał pod skosem.

Ponieważ musze rozplanować okablowanie oraz wzmocnienia do powieszenia projektora i ekranu elektrycznego wydedukowałem z pomiarów z natury, ze maksymalnie wejdzie mi 150".


150" pod skosem oznacza ok 0,35m od podłogi i 0,35m od sufitu.
Odległość od projektora to ok 5m. Zaś wysokość projektora od podłogi ok 2m.

Czy to ma sens ?
ekran 150 cali.jpg


Jeśli tak to będę miał wyznaczone pkt. bazowe do których rozprowadzę przewody.

Plan okablowania jest:
A)Głośnikowe 7,1
B) do ekranu
-230V z lewej strony (dodatkowo do włącznika na ścianie oraz pilot)
zastanawiam się czy nie pociągnąć dodatkowego do włącznika gdyby przyszła chęć domontować dodatkowych ramek wysuwanych z drugiego napędu.
C) do projektora
-230V
-LAN RJ45
-3x HDMI 2.0
-Może antenowy do naziemnej
 
Ostatnia edycja:

mario5791

New member
No i jeszcze pytanko czy te 150" jest ok czy za duży waszym zdaniem (chodzi o odległość ekranu od podłogi i sufitu oraz od kanapy etc.)?

A drugie pytanie czy odległość ok 5 miedzy ekranem a projektorem będzie ok? W sensie, ze projektor i ekran będą dokupowane za jakiś czas i żebym się nie wpakował, że przy tej odległości to tylko jakiś wynalazek się nada albo z kosmiczną ceną.
Mianowicie czy te 5m odległości i 150" to ogarnie większość typowych projektorów w budżecie do 5tyś zł?
 

buldoggg

Member
Bez reklam
musisz sprawdzić zoom w projektorze który cię interesuje i sprawdzić czy będzie okej,ale moim zdaniem 150" to ciut za dużo ja miałem 150" z 4,5m i widziałem już pixele jak dobre się przyjrzałem,jeżeli film będzie w proporcjach filmowych to będzie okej ale jak będzie film na całym ekranie bez pasów to moim zdaniem ciut za dużo(chodzi o to żebyś ogarniał ekran).

ja mam 120" z 4,5 metra i myślę,że na taką odległość to max 130" nie więcej.
 

AMP

New member
Potwierdzam, u mnie jest 4,5 - 5m, i 135" jest to max, więcej ciężko objąć wzrokiem a przede wszystkim widać będzie pixele.

Jeśli jesteś na etapie adaptacji to koniecznie pomyśl o okablowaniu pod system Dolby Atmos 5.1.2 / 5.1.4
 
Ostatnia edycja:

mario5791

New member
Potwierdzam, u mnie jest 4,5 - 5m, i 135" jest to max, więcej ciężko objąć wzrokiem a przede wszystkim widać będzie pixele.

Jeśli jesteś na etapie adaptacji to koniecznie pomyśl o okablowaniu pod system Dolby Atmos 5.1.2 / 5.1.4

Dzięki za zwrócenie uwagi. Jakoś nie pomyślałem o dźwięku.
Położę kabelki pod Dolby Atmos 7.1.4. Napiszę o tym osobny wątek w odp. dziale aby się nie narazić adminom.


Z tym ekranem to trochę szkoda chciałem 150" .
Czyli poza objęciem wzrokiem o co się nie martwię to czego to wynika, że nie osiągnę tych 150"? .Czy z tego, że 5m to za mała odległość a większość budżetowych projektorów z kolei nie ogarnia powyżej tych 5m wyświetlania?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Montuj 150" bo później będziesz miał nie dosyt, ja miałem z 4.5m 130" i było to za małe jak dla mnie. Teraz Mam 3.5m do 130" i jest super. Było u mnie już kilka osób i mogą potwierdzić że jest ok. Jak bym siedział na 5m to bym na 100% brał te 150" tym bardziej do 4k..:) Ja ze swojego mogę osiagnac max 144" przy odległości projektora do ekranu 4.4m.
 

barburian

New member
Bez reklam
Jeśli projektor będzie 4K to z 5m ekran 150 cali będzie idealnie .
za chwilę wchodzi 8K więc będziesz gotowy na przyszłość z wiekszym ekranem
 

mario5791

New member
Fajnie zatem 150" będzie.

Jeszcze pytanko.
Mam te skosy i w związku z tym są takie możliwości montażu projektora pod sufitem.

Czy są jakieś minusy któregoś z rozwiązań?


Projektor pod poziomym sufitem będzie pod większym katem rzucał obraz w stosunku do ekranu(wysokość ok 2,4-2,5m)

Ten pod skosem będzie miał oś bliżej środka ekranu ale będzie niżej zamontowany (wysokość=ok 1,9-2m)
 

Attachments

  • projektor montaż.jpg
    projektor montaż.jpg
    66,6 KB · Wyś: 170

Bipo

Active member
Bez reklam
Przy projektorach z lenshiiftem nie ma to znaczenia a tylko taki bierz pod uwagę. Mój możesz sobie pod nogami położyć i też Ci zuci odpowiedni obraz. Kłopoty zaczynają się przy tanich projektorach bez lenshiiftem tutaj ma to kolosalne znaczenie ale takich bym nie brał pod uwagę z uwagi na montaż i kłopoty z nim związane.
 

MarianPaz

Member
Tylko za 5 tysięcy nie kupisz przyzwoitego projektora 4k. Być może wraz z wejściem nowych modeli Epsona starsze nieco potanieją, aczkolwiek wielkich przecen bym się już nie spodziewał. Ich wielką zaletą jest duża swoboda ustawienia względem ekranu. W Twoim wypadku przy tak dużym oczekiwanym obrazie może warto rozważyć proporcje 21:9.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak sledze ten temat i specjalnie nie zabieram glosu aby posluchac innych pomyslow. Ale wiekszosc rzeczy jest juz praktycznie uzgodniona wiec cos napisze :)

Nie wydaje sie wam ta salka prawie identyczna do tej?

http://www.hdtv.com.pl/forum/1286885-post1.html

Chyba te same projekty domow xD

Tak powoli juz mierze 150" w 21:9 u siebie.
 

mario5791

New member
Tylko za 5 tysięcy nie kupisz przyzwoitego projektora 4k. Być może wraz z wejściem nowych modeli Epsona starsze nieco potanieją, aczkolwiek wielkich przecen bym się już nie spodziewał. Ich wielką zaletą jest duża swoboda ustawienia względem ekranu. W Twoim wypadku przy tak dużym oczekiwanym obrazie może warto rozważyć proporcje 21:9.

Na razie będzie musiał wystarczyć full HD(budżet:().
Co do 21:9 biorę pod uwagę. Prawdopodobnie będzie muliformat we własnym zakresie wykonany. Przeglądałem już forum w tym zakresie.
 

mario5791

New member
Tak sledze ten temat i specjalnie nie zabieram glosu aby posluchac innych pomyslow. Ale wiekszosc rzeczy jest juz praktycznie uzgodniona wiec cos napisze :)

Nie wydaje sie wam ta salka prawie identyczna do tej?

http://www.hdtv.com.pl/forum/1286885-post1.html

Chyba te same projekty domow xD

Tak powoli juz mierze 150" w 21:9 u siebie.

Wg mnie to całkiem co innego ty masz dach trzy spadowy (3 skosy w pokoju). Nie ma u mnie też żadnych słupów, belek etc.
BTW. Czemu zdecydowałeś się na taki dach, wizualna estetyka z zewnątrz żadna względem dwuspadu, koszty większe, o środku nie wspomnę no i te słupy po co. Na etapie adaptacji można to było zmienić. U mnie to jest pokój nad garażem. W domu też miałem 4 słupy. Poustawialem je w ścianach poddasza i zrobiłem żelbetowe. Drewno w ścianie z murem to zawsze problem i pęknięcia.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To uproszczony rysunek dachu i pomieszczenia - jest bardziej skomplikowany.

3 spad dachu w tym pokoju jest malo wazny, bo na samym koncu.

Slupy faktycznie przeszkadzaja, ale jakbym mial zrobic tak jak ty teraz kombinujesz to by nie przeszkadzaly.

Problem tylko z rozmieszczeniem tylnych glosnikow atmosiwych
 

mario5791

New member
A tak to obecnie wygląda
 

Attachments

  • tmp-cam-947014894.jpg
    tmp-cam-947014894.jpg
    178,7 KB · Wyś: 208
  • tmp-cam-2146896486.jpg
    tmp-cam-2146896486.jpg
    113,5 KB · Wyś: 239
  • tmp-cam-1371329968.jpg
    tmp-cam-1371329968.jpg
    134,3 KB · Wyś: 238
Ostatnia edycja:
Do góry