Kino domowe - projektor i ekran (pomoc)

kivlov

New member
Hejka,

Już prawie jestem gotowy do swojego kina. Jest to pomieszczenie 30m2 o wysokosci 2,2m. Wszystkie ściany wraz z sufitem będę malować na czarno i będzie na podłodze czarna wykładzina (czekam jak będę mógł malować, bo miałem zabieg więc za tydzień pewnie już coś będzie się dziać, podkład już pomalowany i gruntem przejechane).

Ekran chciałbym rozwijany może być ręcznie ze względu na cenę. Wielkość ok 120" proporcje 16:9, cena najniższa to najlepiej.

Projektor To będzie Optoma, albo Benqu chyba, że cos jest ciekawszego za ok 2500zł.

Nie jestem jakoś specjalnie wybredny co do VIDEO, albo może inaczej, nie miałem okazji oglądać czegoś magicznego. Projektor raz widziałem w akcji na Audio Show w 2016r. i bardzo mi się spodobało.
Odległość szerokość pomieszczenia ok 5m (na tej ścianie ekran) długość 6m.

Dodatkowo wykonam jescze dodatkowe wygłuszenie z PT80, ale nie o tym.

Bardzo proszę o poradę jaki wybrać ekran i projektor.
 

kivlov

New member
Cześć,
Widze, że na forum małe zainteresowanie :(
Ekran będę robić DIY 120" 16:9
ale nie wiem jaki wybrać projektor do jaskini? Optoma 27E czy Benq W1050? Dla totalnego amatora - w tygodniu max 4 godziny. Dwa mecze 90 minut :0 i jeden film na tydzień no chyba, że będzie extra to do tego dojdą jeszcze seriale.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli ekran będzie służył głównie do projekcji filmów to zastanów się nad ekranem 21:9. I tak 99% filmów jest w tym formacie, więc będziesz miał pasy u góry i u dołu na ekranie 16:9
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jak napisałem, wszystko zależy od częstotliwości oglądania 16:9.
Projektory prawie zawsze mają opcję zmniejszenia wyświetlania obrazu, aby dopasować 16:9 do 21:9.
Ja kupiłem ekran 16:9 i stwierdzam, że w moim przypadku praktycznie nigdy nie jest używany ten format. programy TV oglądam na TV a filmy na projektorze, przy czym mało który film został nakręcony w 16:9
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Pomiary porobione i wyznaczona linia górna przyklejania pasa 45cm samoprzylepnego welwetu czarnego.
Teraz jakaś konstrukcja wspierająca, żeby było do czego przycisnąć (ekran wisi, nie zdejmuję go).
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Podparcie zdobione na 1.7m.
Po przyklejeniu przeniesie się tą konstrukcje na prawo i doklei resztę.
aeed367cbace8bc7bab89186a2fb3d2f.jpg
 

kivlov

New member
O ciekawie się zapowiada.
Chyba zostanę przy 16:9 filmów jest mniej, a serialów więcej no i mecze to dla mnie najważniejsza rzecz. Warto pchać się w DIY MDF wraz z farbą czy to nie ma sensu?
Projektor Optome 27E czy Benqu czy coś innego.
 

MarianPaz

Member
Akurat niedawno kupowałem ekran i zdecydowałem się na 16:9 z dwóch przyczyn. Po pierwsze nie chciałoby mi się co chwilę bawić w regulacje obrazu, bo projektor nie ma automatyki obiektywu. Po drugie lubię stare filmy które najczęściej są w 4:3. Na ekranie 21:9 miałbym po prostu bardzo mały obraz toteż u mnie wybór był prosty.

Na szczęście wybrałem wersję szarą na której wyświetlany obraz jest znacznie jaśniejszy jak na ciemnej ścianie i z tego powodu jest więcej odbić z góry. Niestety z tego powodu pogorszyła się czerń i przemalowanie sufitu na czarno staje się u mnie koniecznością. W sumie aż boję się pomyśleć jakby to wyglądało w pokoju z jasnymi ścinami i meblami.
 
Do góry