Wymiana projektora - co po sanyo z5 z dobrym lens shiftem

jarswi

New member
Witam
Jak w temacie - licznik lampy nieubłaganie dochodzi do 2000 h - dłużej boję się używać więc pomysł aby zamiast lampy kupić coś innego,
Ekran mam 140x250cm ustawiony w odległości 4m od projektora.
Miejsce na projektor jest po za polem ekranu około 0,5m z prawej strony. (półka w filarze)
Do tej pory aby nie było zniekształceń musiałem przestawiać projektor te 0.5 m na stojak lub na ławę(trudno było mi do końca usunąć trapez)
Szukam coś co sobie lepiej poradzi z przesunięciem bocznym obrazu (nie chcę przebudowywać pokoju i kabli w ścianie też nie chcę zmieniać.
Sygnał hd z cyfry, komputera i blu ray przesyłany za pomocą HDMI (przez amplituner)
Doradźcie coś bo zacząłem już kombinować z wymianą tv 55" na 65" ale obawiam się, że będę tęsknić do prawdziwego kina.
Budżet jaki przeznaczę na wymianę to do 5k, Kiedyś jak kupowałem sanyo to znalazłem fajną stronę gdzie obliczano optymalne odległości projektora od kranu i podawano maksymalne odchylenie od osi - teraz nie mogę na to trafić.
jarswi
 

jarswi

New member
Dzięki - ale te trochę do budżetu to nie może być 100% ( i tak wymienię tv z uwagi na robaczka zdechłego w matrycy więc ograniczam wydatki) co innego polecicie z możliwością przesunięcia bocznego około 40 stopni.
Jak nie da rady takiego przesunięcia w poziomie w cenie około 5 k to co w tej cenie polecicie w FHD (4 k nie będę oglądać) - najwyżej wyślę żonę do rodziny i zrobię mały remont.
 

RAF1977

Banned
Ja zaproponowałem model który jest najbardziej opłacalny cena/jakość ale są tańsze modele epsonów które mają też to przesunięcie, tylko nie wiem czy w poziomie mają. Podobno tw7300 można za 7tys wyrwać, więc nie całkiem 100%[emoji3]
 

jarswi

New member
Dziękuję - zgadzam się z Tobą. że bardzo dobry i najbardziej opłacalny i może gdybym poszukał po za ceneo o wiele tańszy niż myślałem.
Ale jeszcze raz sprecyzuję moje oczekiwania - FHD, do 5k, z jak największą możliwością przesunięcia obrazu w poziomie. Jak nie ma do takiej ceny z tymi 40 stopniami przesunięcia to pewnie przeproszę Sanyo i dokupię mu za około 500 PLN zamiennik lampy i dalej będę na seanse przestawiać projektor z półki na stojak.
 

hubio

New member
Dziękuję - zgadzam się z Tobą. że bardzo dobry i najbardziej opłacalny i może gdybym poszukał po za ceneo o wiele tańszy niż myślałem.
Ale jeszcze raz sprecyzuję moje oczekiwania - FHD, do 5k, z jak największą możliwością przesunięcia obrazu w poziomie. Jak nie ma do takiej ceny z tymi 40 stopniami przesunięcia to pewnie przeproszę Sanyo i dokupię mu za około 500 PLN zamiennik lampy i dalej będę na seanse przestawiać projektor z półki na stojak.

A może jakiś ST ? Nie ma co prawda za dużej regulacji, raczej minimalna, ale można go postawić blisko powierzchni projekcyjnej np jakiś stoliczek pod ekranem. 100'' osiągnie się z 1m. I do 5k kupisz bdb modele ST. Możesz też pomyśleć nad jakimkolwiek projektorem normalnego rzutu i montażem sufitowym projektora - wtedy jeśli masz wolny sufit, a zakładam, że masz bo oprócz żyrandola mało kto ma coś na suficie, możesz zamontować tak projektor żeby był idealnie wcelowany w ekran.
 

jarswi

New member
ST nie da rady, montaż sufitowy też już przerabiałem - kable musiałem wyciąć - żonka uparła się aby nie widzieć projektora więc przewody podtynkowo dałem do filara w środkowej części pokoju.
Jak postawiłem stojak przy półkach przy filarze to sanyo był na pograniczu przesunięcia bocznego - teraz mam problem gdyż stojak w sumie to nawet mi wizualnie i fizycznie przeszkadza a na półce -50 cm dalej już trapez.
Pozostaje mi albo wymienić projektor na taki z większym zakresem regulacji albo kupić lampę do sanyo i co jakiś czas bawić się na ustawienie stojaka (Masę koncertów mam na dvd więc 720p mi nie wadzi a swojego czasu ten projektor był jednym z lepszych dostępnych w normalnej cenie)
 

gerrard

New member
Niech się żonka pakuje. Nie znam modelu który miałby lens shift poziomy powyżej 50%. A na pewno nie w tej cenie. A 720p też już nie ma co dłużej trzymać. Czas na zmiany.
 

Excalibue

New member
Mi oryginalna lampa w Z5 starczyła do 3500h, póżniej go sprzedałem.
2000h to jeszcze nie tak dużo, chyba, że był czesto wyłączany bez schłodzenia lub po prostu lampa jest już za ciemna.
 

jarswi

New member
Excalibue - dzięki masz rację gdzieś poczytałem, że nie należy ryzykować i używać ponad czas zalecany - teraz dzięki tobie doczytałem, ze okres gwarancji na lampę był na 2000 a rzeczywiście do 3500 spokojnie winny wytrzymać.
Tym bardziej pewnie nie powinienem się przejmować lampą gdyż cały czas mam ustawienie na oszczędzanie (chyba połowa mocy?) Nie zauważyłem spadku jasności.
Pokatuję jeszcze trochę Sanyo - net ciągnie mi tylko netflixa w hd, i zbyt dużo materiałów mam na dvd aby w tej chwili kupować coś lepszego.
Temat do zamknięcia.

P.S.
Gerard życzę Ci, żeby twoja ( o ile masz ) Cię nie spakowała jak poczyta forum.
Przesunięcie poziome tak jak pisałem potrzebne do moich celów to 40 a nie 50 (ale rozumiem, że i to tak za dużo)
Piszesz, że nie ma co trzymać 720p - według mnie mylisz się - jak coś spełnia swoje zadanie i nie trzeba w to inwestować to znaczy, że jest OK.
Rozumiem, że używasz 4k i wszystkie materiały masz w tej jakości - właśnie policzyłem - mam około 260 płyt dvd (większość koncerty ale i filmy i seriale też. Jak coś komuś wystarcza to po co na siłę zmieniać?
Jak doczekam się, że na obrzeżu miasta w dzielnicy willowej założą światłowód to wtedy założę nowy temat ale też ze skąpstwa (lub rozwagi -jak kto woli) nadal cenę graniczną wyznaczę gdzieś tak do 7k - są ciekawsze rzeczy na które warto przeznaczyć swoje pieniądze,
Jeszcze jedno - odnośnie tych wszystkich wstrętnych kobiet, które na siłę nas powstrzymują przed kupnem nowych zabawek - może mają trochę racji - ja dzięki mojej poznałem uroki zwiedzania innych krajów i okazało się że wcale nie muszę tam jechać nowym mesiem - stara camry też daje radę.
Oczywiście nie dajmy się zwariować - tak patrząc po sprzęcie to pewnie połowę kupiłem wmawiając jej, że jakaś premia nagle wpadła :)
 

hubio

New member
żonka uparła się aby nie widzieć projektora więc przewody podtynkowo dałem do filara w środkowej części pokoju.

Pozostaje mi albo wymienić projektor

Albo żonę... na bardziej tolerancyjną... :smile::bober::smile:Niekiedy nie rozumiem tych kobiet, nie pije, nie zdradza, pracuje, a one ciągle grymaszą... :?:

To kolejna wypowiedź gdzie przeszkodą do wymiany projektora jest żona... :smile:
 

gerrard

New member
Gerard życzę Ci, żeby twoja ( o ile masz ) Cię nie spakowała jak poczyta forum.
Przesunięcie poziome tak jak pisałem potrzebne do moich celów to 40 a nie 50 (ale rozumiem, że i to tak za dużo)
Piszesz, że nie ma co trzymać 720p - według mnie mylisz się - jak coś spełnia swoje zadanie i nie trzeba w to inwestować to znaczy, że jest OK.
Rozumiem, że używasz 4k i wszystkie materiały masz w tej jakości - właśnie policzyłem - mam około 260 płyt dvd (większość koncerty ale i filmy i seriale też. Jak coś komuś wystarcza to po co na siłę zmieniać?

Miałem na myśli żeby wyjechała do rodziny na czas remontu. Nie na stałe ;-)
Jeśli projektor jest poza krawędzią ekranu, to potrzebujesz lens shift ponad 50%.
Mam 106" i różnica między FHD a 720p jest widoczna. Dopal lampe do końca, a później kupisz coś lepszego.
 
Do góry