Projektor w salonie

east

New member
Witam,

Jestem na etapie kupna nowego mieszkania od developera. Będę je wykańczał, więc wpadł pomysł projektora.

TV mam obecnie w salonie 60 cali.

Pokoju oddzielnego do kina nie wygospodaruje i pomyślałem czy w salonie zainstalować projektor. Z tym, że ściana na której byłby obraz będzie na przeciwko okna a projektor by wisiał nad tym oknem. Innej możliwości nie ma ustawienia. Okno od zachodu wysoko , ładnie nasłonecznione.

I teraz pytanie, ma to sens, czy odpuścić temat i nie zawracać sobie głowy? Odległość od jednej do drugiej ściany ma 3,6 metra.


Bo mam dalej pytania, jak to podłączyć, jak tv jeszcze umieścić, ale to dalej bym pytał, jeśli to w ogóle ma sens.

Jest to Salon i pokój taką funkcje będzie dalej pełnić.

Prośba o porady opinie.

Dziękuje ślicznie.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Po to sa zaluzje czy zaslony czy ogolnie tkaniny Blackout aby zrobic ciemnie.
Ja mam zaslony, zamkne wszusykie to ciemno jak w tylku i film mozna ogladac.
 

east

New member
Ok, to już mamy, że się da.

Kolory ścian będą szare, sufit biały.

Odległość jak pisałem 3,6 metra od ściany do ściany.

Za dnia chcę też mieć telewizor do oglądania oczywiście. A projektor z ekranem spuszczanym na czas oglądania.

I teraz pytanie, jak to wszystko ma być zainstalowane, podłączone itp.?
Co ekipa remontowa jak będzie wchodzić mi na ten pokój ma zrobić?

Kable jak poprowadzone jakie i gdzie, jak ekran zainstalowany itp. , aby to miało ręce i nogi wszystko?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Sufit podwieszany czy kable w sciane?

Do projektora kabel HDMI (najlepiej nie dluzszy niz 10m, taki ciut lepszy niz najtansze g z allegro, najlepiej w standardzie 4k, zasilanie 230v do projektora i pokusilbym sie na kabel skretke FTP to projektora (mozna wykozystav potem na wiele sposobow (sterowanie, internet, sygnal video - tak na przyszlosc a koszt zerowy).

Jaki system glosnikow? 5.1 czy 7.1?
Odrazu wkulbym kable glosnikowe do glosnikow tylnich i bocznych) albo wmontowal gniazda w scianach: Kable.lepiej chociaz takie za 8zl/m

https://elektrozysk.pl/produkt/kont...zekroj-przewodow-dla-wyjscia-6-mm2-biale.html

Jeszcze tylko gdzie masz zamiar postawic subwoofer? Jezeli z tylu to tez kabel i zasilanie, jak bedziesz chcial suba po "wifi" to tylko zasilanie. Jak standardowo z przodu to nie ma problemu.

Przednia sciana. Ja u siebie w salonie puscilem kable do glosnikow frontowy w listwie przypodlogowej, zeby luzem nie lezalo tu juz bym polecal takie za 20 - 40zl/m.

Zasilanie kina domowego, tv, dekoderow itp osobne zasilanie ze skrzynki rozdzielczej na osobnym bezpieczniku. Kontakty pojedyncze zamontowane zgodnie ze "sztuka zawodu" po lewej stronie faza.


Jak masz potem zamiar montarz atmosa, to tez juz bym pociagnal kable glosnikowe w suficie, zaden koszt na etapie budowy a potem problemy.

To chyba tyle z podstawowych spraw.
 
Ostatnia edycja:

east

New member
Lolo wielkie dzięki za informację:
A więc od początku:


Oki, więc dźwięk najpierw:
Kino Domowe nowe kupiłem na razie 5.0 zestaw. Na tył kupiłem stojaczki i tak chcę zostawić.

O jakim poprowadzeniu kabli głośnikowych w ścianach mówiłeś? Jak to się robi itp.?

Ja obecnie prowadziłem kable w listwach przy panelach głośnikowe. Gniazda w ścianach itp.? Co to jest i jak to się ma?

Atmos odpada.

Teraz obraz:

Projektor: Na ścianie nad oknem ma zawisnąć na stojaczku jakimś, tam doprowadzić mam gniazdko zasilające i kabel HDMI w ścianie idący i wychodzący po drugiej stronie pokoju gdzie sprzęt stoi? Tak się zgadza dobrze to zrozumiałem? Tym łączę amplituner z projektorem.

A z przodu temat ekranu i tv jak połączyć? Co tutaj muszę porobić?

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Szary ekran i Optoma GT 5000 . Odpada Tobie wieszak , długi kabel hdmi i zasilanie .
Projektor stawiasz na komodzie przed ekranem .
Gdzie kolega mieszka ?
 

east

New member
Olsztyn.

Czemu wszystko odpada?

Doradź proszę, próbuje wszystko poukładać w co pójść przy wykańczaniu mieszkanka, bo potem już nic nie przerobię niestety.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Nie potrzebujesz 10m kabla hdmi , tylko 1m . Nie potrzebujesz wieszaka , półki do projektora , bo postawisz go na komodzie , nie potrzebujesz gniazda prądowego nad oknem , bo napewno będziesz miał przy komodzie ( tv ) .

Zobacz specyfikacjię Optoma GT 5000 , GT 5500 . Uzyskasz 100 " , powyżej mogą już wychodzić problemy z ostrością na brzegach ekranu .
 

east

New member
Wystawiać z szafki projekotr na stolik i chować z plątaniną kabli na podłodze, tylko do oglądania filmu nie brzmi długofalowo przy wykańczaniu mieszkania fajnie.... chciałem docelowo coś zrobić...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Lolo wielkie dzięki za informację:
A więc od początku:


Oki, więc dźwięk najpierw:
Kino Domowe nowe kupiłem na razie 5.0 zestaw. Na tył kupiłem stojaczki i tak chcę zostawić.

O jakim poprowadzeniu kabli głośnikowych w ścianach mówiłeś? Jak to się robi itp.?

Ja obecnie prowadziłem kable w listwach przy panelach głośnikowe. Gniazda w ścianach itp.? Co to jest i jak to się ma?

Atmos odpada.

Teraz obraz:

Projektor: Na ścianie nad oknem ma zawisnąć na stojaczku jakimś, tam doprowadzić mam gniazdko zasilające i kabel HDMI w ścianie idący i wychodzący po drugiej stronie pokoju gdzie sprzęt stoi? Tak się zgadza dobrze to zrozumiałem? Tym łączę amplituner z projektorem.

A z przodu temat ekranu i tv jak połączyć? Co tutaj muszę porobić?

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.

No mozesz poprowadzic kable w listwach tak jak masz, lub normalnie wkuc w sciane. Dalem ci linka do gniazd w scianach.

Tak. Amplituner i TV podlaczasz do amplitunera.
Musisz wiedziec ze sa projektory krotko ogniskowe i wystarczy je postawic na stoliku kawowym przed kanapa i na scianie rzuci ci te 100cali (z bardzo bliskiej odleglosci) [tak jak kolega wyzej doradza] a niektore projektory trzeba umiescic bardziej z tylu.

Z tym umiejscowieniem projektora nad oknem 3.6metra od ekranu to bym uwazal bo jak bedzie za daleko to bedziesz mial problem ze zmniejszeniem obrazu. Obraz bedzie za duzy.
Projektor za 3000zl spokojnie rzuca bardzo dobry obraz 120" sam tak mam i jest ok. Choc apetyt rosnie.

Jak masz poprowadzic kable do projektora na stale, ktorych nie bedziesz mogl potem "wymienic" sciagnac. To.doprowadzilbym kabel HDMI i skretke FTP (kabel internetowy) no i zasilanie.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Wystawiać z szafki projekotr na stolik i chować z plątaniną kabli na podłodze, tylko do oglądania filmu nie brzmi długofalowo przy wykańczaniu mieszkania fajnie.... chciałem docelowo coś zrobić...


A , po co go chować ? Ma stać na komodzie , a tv wisieć na ścianie. Jak Tobie , to narysować ?
Zamontujesz projektor nad głową przy oknie ? A , bierzesz pod uwagę hałas wentylatora ?
No , chyba , że szarpniesz się na Sony 55 , 65 .

Zobacz jeszcze projektor Xionami laser 4K z Chin. Daje 150" :) Ale ma tylko czajnis menu :)
 

east

New member
Hmmm, to co radzicie, bo z tego co piszecie to kupić projektor na stolik postawić i nie bawić się w żadne wykańczanie pod projektor? W jakim kierunku pójść?
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Czy ja piszę stolik ? Wiesz , co , to jest komoda , szafka rtv ?
Ten mebel stoi pod ścianą na której wisi telewizor. Nad nim wieszak ekran . Zobacz na YouTube jak działa Optoma GT 5000 , 5500 lub Xionami Laser 4K.
 

hubio

New member
Hmmm, to co radzicie, bo z tego co piszecie to kupić projektor na stolik postawić i nie bawić się w żadne wykańczanie pod projektor? W jakim kierunku pójść?

1. Kupić najlepszy projektor na jaki Cię stać normalnego rzutu i postawić na 2 końcu pokoju (możesz go postawić gdzie chcesz byle by był na przeciwko ekranu, projektory, które mają lens shift można dość dobrze regulować, inne muszą być centralnie wymierzone w ekran). Może stać na półce w regale, na komodzie, na stoliku lub montowany do sufitu
2. Poprowadzić do niego JEDEN długi kabel HDMI z przodu pokoju gdzie będziesz miał źródła (konsola, TV BOX, amplituner ect) - jak ten kabel poprowadzisz to kwestia Twojej estetyki - ja mam np pod wykładziną dywanową przy ścianach
3. Kupić amplituner (najlepiej z 2 wyjściami hdmi żebyś mógł również korzystać z TV) i podłączyć pod niego źródła
4. Z amplitunera wyprowadzić kabelkiem HDMI sygnał do projektora
5. Cieszyć się wielkim 100 - 120'' obrazem
 
Ostatnia edycja:
Do góry