Zestaw kina oparty na projektorze co dalej?

Pepe_x

New member
Hej. To pierwszy mój post więc na początek cześć wszystkim.
Powoli kończę etap doboru sprzętu. Pozostały ostatnie dylematy a nogami przebieram jak pięcio latek, bo chciało by wszystko już stało, grało i buczało.
Ale od początku..

Jestem laikiem w temacie kina domowego opartego na projektorach (w kwestii TV również bo od 15 lat nie oglądam TV).
Na początek było więc czytanie. Masa stron, forów, testy na YT. Później kilka telefonów, wizyta w salonie gdzie z mą lubą mieliśmy szansę po raz pierwszym zobaczyć o czym my w ogóle mówimy (Sony Sony VPL-HW65ES/B).
Później wizyta w Warszawie no i porównanie Benq w1700, W2000, Epsona 6800, Sony 45 i 65. Po zatoczonym kole dotarliśmy do.... punktu wyjścia z okrojona listą i niemal podwojonym budżetem (z 6 na 12 tys.)

Na placu boju pozostały:
- VPL-HW65ES/B - najlepsza jakość obrazu spośród ogladanych
- Optoma UHD50 - z tą jednak problem jest taki, że jej jeszcze nie widzieliśmy.
Do tego soundbar JBL 5.1

Calość ma być ustawiona w pokoju z jasno szarymi ścianami, białym sufitem, z mozliwością całkowitego zaciemnienia roletkami okiennymi gumowanymi w odległości 3,5m ekranu od projektora (po boku będą prawdopodobnie zasłony z aksamitu podczas oglądania tworzące boszne kurtyny obok ekranu na 50cm a przy wyłączeniu zasłaniać będą ekran chroniąc go przed kurzem. Niestety sufit pozostanie biały ale mam nadzieję i to ogarnąć w przyszłości w formie cienkich linek rozciągniętych w poprzek pokoju po których rozsuwane i zsuwane będzie płótno.

Pozostało jednak jeszcze kilka kwestii i tutaj prosić chciałem o pomoc:
- jaki ekran? Ponieważ budżet odparował na wyższą półkę projektora, ekran musiał będzie być co najwyżej średniej klasy. Na pewno ramkowy. No i teraz dwa dylematy. Szary czy biały? Jesli wybierzemy projektor sony, to przy ustawieniu go w minimalnej odległości od ściany świecił będzie bardzo jasno. Może wykorzystać więc część tej jasności i rzucić to na szare płótno poprawiając tym samym pozostałe parametry? Dobrze rozumuję? Budżet jak wspomniałem został bardzo okrojony na ekran więc wstępnie decyzja padła na ESMART GERMANY TAGESLICHT-RAHMEN LEINWAND MIRALE GRAU 266 X 149 CM (120") 16:9. Macie jakieś doświadczenia z tym ekranem?
- jakie przewody HDMI wykorzystać? Sygnał będzie szedł z komputera (wyjście HDMI 1.4), odległość 6 m, z zapasem myśle o przewodzie 8m. Pamiętając o wyznaczniku ceny co mogli byście polecić?
- ostatania zagwostka to dźwięk.. Jak podłączyć go do soundbara? W komputerze jes zintegrowana karta dźwiękowa bez wyjścia optycznego (Asus P8B75-M). Do gniazd wyjścia podłaczony jest biurkowy zestaw głośników 5.1. Karta graficzna udostępnia jedynie jedno wyjście HDMI (Gigabyte Geforce GTX 760). Zastanawiałem się nad zakupem karty dźwiękowej, jednak znam jedynie Sound Blastera a te karty są na złączu PCI-E 1, natomiast moja płyta obsługuje PCI-E 16 (jedyny PCI-E 1 jest już zajęty). Nie znalazłem przejściówek. I moje pytanie. Znacie może dobre karty dxwiękowe (budżet 300-500zł, czym mniej tym lepiej) oferujące dobrą jakość dźwięku, możliwość podłączenia soundbara, zestawu biurkowego 5.1, mikrofonu pod port PCI-E 16 lub jakieś inne rozwiązanie? Zakładam w tym wypadku połączenie soundbara i karty przewodem optycznym (odległość 8m więc kabel 10m). Jak to rozwiązać?
- czy porównywał ktoś Optomę UHD 60 i Sony 65? Jakie wrażenia? Co byście wybrali (oczywiście porównujemy w full HD a 4k Optomy uznajmy za bonus) ?

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Piotrek
 

zibi_pl

New member
Osobiscie uzywam do pc karty muzycznej na usb Asus Xonar U7. Jestem z niej zadowolony.
Sam posiadam pod hw50es podlaczone:
Ps4 pro - hdmi - kino domowe lg - hdmi 1
Pc - hdmi 2 (obraz)
Dzwiek po optyku z pc (xonar u 7 na usb) do kina lg.
 
Do góry