Ustawienie (montaż) projektora

Negatywny

New member
Zawsze widywałem zdjęcia projektorów po prostu stojących sobie na półce za plecami widzów.
Wydawało mi się to najnormalniejszą rzeczą pod słońcem.
Zaplanowałem takie ustawienie projektora meblując pokój.

Kupiłem projektor. (benq w2000)

Okazuje się, że takie ustawienie nie wchodzi w ogóle w grę xD

Albo ustawienie nisko z przodu, albo podwieszenie do góry nogami pod sufitem.

Postawienie na półce - nie ma mowy.

Muszę powiedzieć, że jestem w szoku.

I teraz pytanie, co zrobić? Kupić inny projektor? To jest jakiś oddzielny typ projektorów umożliwiających takie ustawienie?
 

Negatywny

New member
Nie ma takiej możliwości w ogóle. Projektor rzuca obraz powyżej siebie, więc jeśli jest po sufitem, to musi być do góry nogami. Do tej pory wyobrażałem sobie, że czy obraz ma się wyświetlać powyżej czy poniżej projektora zmienia się jakimś ustawieniem, no ale nic z tych rzeczy. Są dwie możliwości montażu. postawienie wysoko na półce okazuje się nie istnieć :)

Co teraz? Jakiś specjalny projektor do takiego ustawienia?
 

RAF1977

Banned
Nie ma takiej możliwości w ogóle. Projektor rzuca obraz powyżej siebie, więc jeśli jest po sufitem, to musi być do góry nogami. Do tej pory wyobrażałem sobie, że czy obraz ma się wyświetlać powyżej czy poniżej projektora zmienia się jakimś ustawieniem, no ale nic z tych rzeczy. Są dwie możliwości montażu. postawienie wysoko na półce okazuje się nie istnieć :)

Co teraz? Jakiś specjalny projektor do takiego ustawienia?
No, tak się ustawia jak ma się projektor, który na to pozwala.
Epson tw7300 na przykład.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kupiłeś projektor w ciemno?

Skorzystaj z kalkulatora, np.
Projection Calculator Pro - Projector to Screen Distance

Musisz znać przynajmniej wielkość ekranu, którą chcesz osiągnąć. Zobaczysz jaki projektor da Ci zamierzoną przekątną z jakiej odległości. Tradycyjne projektory mają tzw. offset czyli fabrycznie ustawione przesunięcie wyświetlania obrazu względem osi obiektywu (gdy stoi - do góry, gdy wisi - w dół - bez skojarzeń proszę :D ). Tu trzeba się dokładnie wstrzelić z ustawieniem projektora, co często jest kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.
Do tego, jeśli projektor nie jest w odpowiedniej odległości od sufitu (lub półki) dochodzi często trapezowa krzywizna ekranu, którą można korygować cyfrowo poprzez tzw. Key Stone. Niestety degraduje to obraz.

https://abcprezentacji.pl/Jak-wybrac-projektor-multimedialny--d6.html

Dlatego zawsze polecam proje z Lens Shiftem. Nie maja powyższych kłopotów. Nie maja offsetu, a obraz zazwyczaj po wyjęciu z pudła ustawiony jest centralnie względem osi obiektywu. To użytkownik decyduje jak obraz przesunąć poprzez optykę bez degradacji obrazu. Dodatkowo brak łopotów z montażem, nawet przy popełnieniu błędu nie trzeba przewiercać się o 1 cm, LS to skoryguje. Nie musimy też martwić się odległością od sufitu.
 
Ostatnia edycja:

gatar

Active member
Bez reklam
Są dwie możliwości montażu. postawienie wysoko na półce okazuje się nie istnieć :)

Witaj.
Możesz "postawić" na półce wysoko "do góry nogami". :)
Sam tak czasami robię :) (nie mam stałej instalacji projektora, a tylko "rozwijam" od czasu do czasu :) )
Rozumiem, że uchwyt sufitowy nie wchodzi w rachubę.

Warto zawsze przed zakupem jakiejś "nowości" poczytać, a nie zdawać się na to co się widziało, bo nigdy nie widziało się wszystkiego :)

BenQ Projector Calculator
 
Ostatnia edycja:
Do góry