Projektor i ekran BUDŻET 6000 zł - HELP

sqaya

New member
Już niebawem stanę przed wyborem zakupu swojego pierwszego projektora oraz ekranu i nie ukrywam, że liczę na Waszą pomoc ponieważ sam czuje się jak dziecko we mgle przy tak szerokim wyborze.

Projektor będzie zawieszony na suficie w części salonowej w odległości od ściany 2,5 – 3 m
Niestety nie za bardzo mogę ustawić go centralnie… będzie 1m przesunięty w prawą stronę od środka.
Ekran chce zamontować w suficie podwieszanym a więc raczej chciałbym żeby zsuwał się elektrycznie.
Przekątna jaką chciałbym osiągnąć to 120-130 cali
Odległość kanapy od ściany ok 2 – 2,5 m

Projektor jakiego szukam to fullHD, bez znaczenia czy DLP czy LCD, LED nie biorę pod uwagę ( chyba pułap cenowy nie ten) w miarę jasny i cichy ponieważ będę go miał prawie nad głową.

Czy warto zainteresować się funkcję 3D? Wcześniej na 65 calowym Sharpie podobała mi się możliwość oglądania filmów 3D. Pytanie czy ten efekt jest wart inwestowania w zakup filmów 3d poniewaz juz zbieram sobie kolekcje na wieczory przed projektorem. :)

Przeznaczenie:
Filmy FullHD, czasami konsola PS4, Netflix z konsoli.
Rozważałem:
Epson eh-tw5650
LG HF80JG – ale wtedy ekran robię z prześcieradła :D

Budżet jakim dysponuję to ok 5500 zł na wszystko. Jeżeli będę grzeczny to kobieta przymknie oko na wydatek 6000 – 6500 zł
Proszę o pomoc i opinie co do efektu – funkcji 3d
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Jesli podobal Ci efekt 3D na Sharpie, tym bardziej spodoba sie na wiekszym ekranie.
Osobiscie posiadam Optoma HD20 i jestem zadowolony, z samego ekranu jak i efektu 3D
 

bokciu

Banned
Jakoś sobie nie wyobrażam oglądać 120-130 cali z tej odległości. Wszystko w granicach rozsądku. Należy zachować pewną równowagę pomiędzy wielkością, jakością a komfortem oglądania.
 

sqaya

New member
za blisko mowisz? wydaje mi się że będę mógł zwiększyć odległość do 3 metrów a rozmiar ekranu 120 cali
 

hubio

New member
Już niebawem stanę przed wyborem zakupu swojego pierwszego projektora oraz ekranu i nie ukrywam, że liczę na Waszą pomoc ponieważ sam czuje się jak dziecko we mgle przy tak szerokim wyborze.

Projektor będzie zawieszony na suficie w części salonowej w odległości od ściany 2,5 – 3 m
Niestety nie za bardzo mogę ustawić go centralnie… będzie 1m przesunięty w prawą stronę od środka.
Ekran chce zamontować w suficie podwieszanym a więc raczej chciałbym żeby zsuwał się elektrycznie.
Przekątna jaką chciałbym osiągnąć to 120-130 cali
Odległość kanapy od ściany ok 2 – 2,5 m

Projektor jakiego szukam to fullHD, bez znaczenia czy DLP czy LCD, LED nie biorę pod uwagę ( chyba pułap cenowy nie ten) w miarę jasny i cichy ponieważ będę go miał prawie nad głową.

Czy warto zainteresować się funkcję 3D? Wcześniej na 65 calowym Sharpie podobała mi się możliwość oglądania filmów 3D. Pytanie czy ten efekt jest wart inwestowania w zakup filmów 3d poniewaz juz zbieram sobie kolekcje na wieczory przed projektorem. :)

Przeznaczenie:
Filmy FullHD, czasami konsola PS4, Netflix z konsoli.
Rozważałem:
Epson eh-tw5650
LG HF80JG – ale wtedy ekran robię z prześcieradła :D

Budżet jakim dysponuję to ok 5500 zł na wszystko. Jeżeli będę grzeczny to kobieta przymknie oko na wydatek 6000 – 6500 zł
Proszę o pomoc i opinie co do efektu – funkcji 3d

Przy odległości 2,5m - 3m ekran 120'' jest stanowczo za wielki... Będziesz miał dyskomfort w oglądaniu i nie obejmiesz wzrokiem całości projekcji.

Ja mam w odległości 2,9m ekran 100'' i w 16:9 obraz jest trochę za duży, anamorficzny - idealnie, ale to już. maximum. Pomijam fakt, że jeśli nie kupisz projektora ST to żaden projektor normalnego rzutu ni da ci 120'' w odległości 2,5 do 3m.

Sam przerabiałem temat z za dużą powierzchnią projekcyjną i po 2 filmach i tygodniu używania musiałem zmienić koncepcję... Co do wyboru technologii czy DLP czy LCD to sam musisz wybrać który - czy np. wolisz lepszą czerń czy lepsze odwzorowanie kolorów itd.

A , ekran ramowy nie wchodzi w grę ? Z kąd jesteś ?

Na ramowy to może go nie być stać skoro magic screen to koszt ok 5 - 6 tyś, a cały budżet ma na tyle...
 
Ostatnia edycja:

sqaya

New member
dzięki wielkie za odpowiedź... widzę, że problemem staje sie odległość. Idąc za twoją radą 100 cali w odległości 3m będzie idealnie.
 

hubio

New member
dzięki wielkie za odpowiedź... widzę, że problemem staje sie odległość. Idąc za twoją radą 100 cali w odległości 3m będzie idealnie.

100 cali w odległości 3m w pełnym 16:9 jest trochę za duże, ale spokojnie można oglądać. Ale ponieważ większość filmów jest w obrazie anamorficznym to z automatu zmniejsza się ten obraz i wtedy ta odległość jest jak znalazł...

I jeszcze mam taką radę - głównie zwracaj uwagę przy wyborze projektora na kontrast on/off i kontrast ANSII bo to wg mnie najważniejszy parametr projektorów i ich największa bolączka w stosunku do telewizorów. Słaby kontrast szczególnie dokucza w jasnych scenach...
 

buldoggg

Member
Bez reklam
mam 130" z odległości 4,5 m i tylko podczas oglądania filmów(format kinowy)jeżeli włączam np youtuba gdzie większość filmików jest w inny formacie to muszę zmniejszyć do prawie minimum zoom ponieważ nie ogarnia się całego obrazu(a mam 4,5m)
 

AMP

New member
mam 130" z odległości 4,5 m i tylko podczas oglądania filmów(format kinowy)jeżeli włączam np youtuba gdzie większość filmików jest w inny formacie to muszę zmniejszyć do prawie minimum zoom ponieważ nie ogarnia się całego obrazu(a mam 4,5m)

Jak dla mnie to kwestia indywidualna.. bo u mnie jest 136" cali z 4,5 - 5m i jest idealnie. Żona, wielu moich gości nigdy nie powiedziało, że jest za duży ekran i go nie ogarniają - dla każdego było komfortowo. Po pewnym czasie, dochodzi przyzwyczajenie i nawet mógłby być większy (ale oczywiście już 21:9)

Zanim podjęliśmy decyzje parę dni oglądaliśmy różne materiały, na różnych rozmiarów powierzchniach projekcyjnych wyświetlanych na ścianie. 136" okazał się najbardziej optymalny.

Śmieszy mnie szczególnie przy TV dobieranie rozmiaru matrycy do odległości, Teraz jak coś oglądam na 60" samsunga w salonie z 4m, jest tak biednie, że mogę to porównać z oglądaniem filmu na laptopie :p za 60ks7000 dałem tyle co za projektor i ekran łącznie, a wisi i się kurzy bo szkoda mi dobrego filmu oglądać na tak małym ekranie :) Dla mnie czym większy ekran tym lepszy, oczywiście dopóki nie widzimy "pikseli" i obejmujemy wzrokiem całość.
Jeden lubi oglądać film w kinie w 1-5 rzędzie inny preferuje sam koniec sali.

Więc najlepiej samemu przetestować różne opcje po prostu na ścianie, i na podstawie tego podjąć decyzje.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Zasada prosta - maksymalny obraz rzucany przez projektor normalnego rzutu = minimalna odległość widza od projekcji...

Z 4,5m 130-136'' jest jak najbardziej właściwe...
 

sqaya

New member
dzięki za wszystkie rady... już wiem, że będę musiał kuć bruzdę na kabel żeby odsunąc projektor od ekranu :)
Co z tym 3D? czy na powiedzmy 100-120'' ekranie będę miał efekt już podobny jak w kinie czy nie?

Kolejne pytanie odnośnie ekranu. Trafiła mi sie okazja kupic zdecydowanie taniej ten ekran:

Optoma DE-1109EGA 234 x 146,3 cm 16:10 (109") ekran elektryczny Matt White Gain 1,0
Ekran elektryczny o przekątnej 109" w formacie 16:10
Powirzchnia biała robocza: 234 x 146,3 cm
Czarne obramowanie prawa lewa strona: 4,7 cm
Czarne obramowanie na dole: 5 cm
Czarny spadek u góry: 30 cm
Współczynnik odbicia światła (Gain) 1.0
Tkanina włokno szklane Matt White (Glass-fibre)
Co o nim sądzicie?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie przy odległości 300cm-320cm 120", przy materiale 16:9 jest w sam raz (w zyciu nie zszedłbym na 110"), natomiast przy 21:9 (czyli praktycznie wszystkie filmy) już delikatnie brakuje cali, ale jeszcze na granicy dobrej odległości.
Gdyby nie YT i inne materiały w formacie 16:9 które też często się trafiają, to wziąłbym 130" z uwagi na proporcje kinowe 21:9, ale 120" uznaje za optimum.

Jeżeli Cie interesuje również 3d, to poniżej 120" nie schodziłbym.
Ja się przysuwałem (do materiału 16:9), tak, żeby faktycznie poczuć 3d, a nie kawałek czegoś w okularach.
 
Ostatnia edycja:

iT!T

Member
U mnie podobnie jak u kolegi AMP. Mam 150" z odległości 4,5 m. Sam jestem bardzo zadowolony, a jedyne co słyszę od gości, którzy czasami wpadają na seans, to słowa zachwytu. Przy tej samej odległości testowałem przekątne od 120 do 150+" i wybrałem wariant dla najwygodniejszy.

Dla mnie równie ważna co wielkość ekranu jest wysokość obrazu i to, w moim przypadku, niezależnie czy mowa o ekranie do projekcji czy TV. W jednym i drugim przypadku dolną krawędź obrazu mam kilkadziesiąt cm od ziemi co siedząc lub półleżąc na dość niskiej sofie nie zmusza do zbytniego zadzierania głowy.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokladnie, dlatego przy takich 120" istotny jest pas rozbiegowy.
Również nie lubię zadzierać głowy, wręcz ciężko mi jest tak oglądać, dlatego całą akcje mam przed oczami. Pędzące konie wpadają wprost na widza, a nie z sufitu, ale co kto lubi.
 

bokciu

Banned
Ale przyznacie, że przy takim stosunku odległości do cali, nawet najlepsze FHD traci na jakości i wygląda jak zwykłe SD...Taka jest prawda.
 

hubio

New member
U mnie przy odległości 300cm-320cm 120", przy materiale 16:9 jest w sam raz (w zyciu nie zszedłbym na 110"), natomiast przy 21:9 (czyli praktycznie wszystkie filmy) już delikatnie brakuje cali, ale jeszcze na granicy dobrej odległości.
.

Naprawdę oglądasz z 3m 120'' ? Jesteś w stanie objąć wzrokiem z takiej odległości cały obraz 16:9 ?

Ja przy swoich 100'' w 16:9 wiem, że to trochę za dużo i absolutne maximum. Byli u mnie różni znajomi i też mówili, że to już jest absolutne maximum i więcej by nie objęli wzrokiem.

Może kwestia, że masz jakoś podniesioną powierzchnię projekcyjną i dochodzi jeszcze z ileś cm do góry ? Ja mam swój ekran na linii wzroku...
 
Do góry