Uniwersalny projektor do ~3k

techabc

New member
Witam,

w sprawie projektorów jestem laikiem. Szukam sprzętu, który będzie w niewielkim pomieszczeniu (15m2 ok. 5m x 3m) rzucał obraz ostry, z żywymi kolorami, dynamiczny (mecze, gry). Dobrze, żeby nie było lagów.

Dobrze żeby był cichy.

Jeśli chodzi o zastosowanie to filmy (z laptopa, netflix), sport, sporadycznie gry.

Pomieszczenie nie jest specjalnie "przygotowane" pod projektor (tyle co rolety), więc fajnie jakby też dało się oglądać coś w niewymagających warunkach, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.

Po wyborze projektora będę przymieżać się na zakup ekranu, na który będzie puszczany obraz.

Po lekturze mam parę typów:
- Optoma GT1080e (cichy, ale drogie lampy)
- Optoma HD27 (cichy, ale drogie lampy)
- Benq W1090
- Epson 5350 (dużo tańsze lampy)
- BenQ w1070
- Epson 5600 (lens shift)

Fajnie jakby miał w miarę długą żywotność lub niskie koszty wymiany lampy.

Czy warto może dopłacić do Epsona EH-TW5650?

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Witam,

w sprawie projektorów jestem laikiem. Szukam sprzętu, który będzie w niewielkim pomieszczeniu (15m2 ok. 5m x 3m) rzucał obraz ostry, z żywymi kolorami, dynamiczny (mecze, gry). Dobrze, żeby nie było lagów.

Dobrze żeby był cichy.

Jeśli chodzi o zastosowanie to filmy (z laptopa, netflix), sport, sporadycznie gry.

Pomieszczenie nie jest specjalnie "przygotowane" pod projektor (tyle co rolety), więc fajnie jakby też dało się oglądać coś w niewymagających warunkach, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.

Po wyborze projektora będę przymieżać się na zakup ekranu, na który będzie puszczany obraz.

Po lekturze mam parę typów:
- Optoma GT1080e (cichy, ale drogie lampy)
- Optoma HD27 (cichy, ale drogie lampy)
- Benq W1090
- Epson 5350 (dużo tańsze lampy)

Fajnie jakby miał w miarę długą żywotność lub niskie koszty wymiany lampy.

Czy warto może dopłacić do Epsona EH-TW5650?

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Ja bym na twoim miejscu nie patrzył czy drogie czy tanie lampy bo szybciej wymienisz sam projektor niż lampę. Oblicz ile czasu obecnie korzystasz z telewizora dziennie i ci wyjdzie. Pamiętaj, że max czas pracy lampy dotyczy tego jak by projektor chodził non stop, a prawda jest taka, że z reguły to jest dziennie 2-3 godziny. Do filmów projektory się nadają, ale moim zdaniem do sportu już nie bardzo, ale jak ma być sport koniecznie wybierz z upłynniaczem. Polecam osobiście Epsony.
 

techabc

New member
Hej,
dzięki za szybką odpowiedź. A czy warto wg Ciebie dopłacać z Epsona 5350 (3100) do Epsona EH-TW5650 (4k) biorąc pod uwagę powyższe kryteria?
Pozdrawiam.
 

hubio

New member
Hej,
dzięki za szybką odpowiedź. A czy warto wg Ciebie dopłacać z Epsona 5350 (3100) do Epsona EH-TW5650 (4k) biorąc pod uwagę powyższe kryteria?
Pozdrawiam.

W projektorach to jest tak, że każda nawet minimalna lepsza ostrość, kontrast, jasność polepsza wrażenia bo pamiętaj, że obcujesz z ogromnymi obrazami od 100 cali w górę. To nie TV 55'' w którym nie widać tak szczegółowo. Dlatego moim zdaniem w kupowaniu projektorów należy przyjąć zasadę: kupić najlepszy na jaki Cię stać. Ten wyższy model co podajesz ma lepszy deklarowany kontrast dynamiczny i lepszą deklarowaną jasność. Warto jeszcze przypatrzyć się testom syntetycznym czyli kontrastowi ANSI i on/off i jeśli będzie lepszy kupić wyższy model.

Ja zacząłem od projektora 720p za 2000zł, po 2 tyg wymieniłem na BenQ1210ST za 4200zł, po miesiącu na Epsona 6700 za ok 6 tyś, a ostatecznie mam Epsona 9300 za 14 tyś. Wielki obraz robi wrażenie, ale przez to widać wszystkie niedoskonałości obrazu... Ważne jest też to jakie masz pomieszczenie. Odcięcie światła zewn. to obowiązek, a warto jeszcze zadbać o zmniejszenie bieli szczególnie otaczających powierzchnię projekcyjną czyli ściany i sufit, błyszczący jasny parkiet - to trzeba eliminować.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Tylko epson i modele bez wifi czyli 5300 lub 5600-to wifi to tylko do tego ze bedziesz puszczał toutuba z telefonu-zbędny bajer jak za taka dopłatą

Kolory ekstra,ostrość tanie oryginalne lampy z modułem ze sklepu epson za 385 zł i najważniejsze przy 120-140 calach matryca 120hz z upłynniaczem co robi kolosalną rożnice.
 

techabc

New member
Tylko epson i modele bez wifi czyli 5300 lub 5600-to wifi to tylko do tego ze bedziesz puszczał toutuba z telefonu-zbędny bajer jak za taka dopłatą

Kolory ekstra,ostrość tanie oryginalne lampy z modułem ze sklepu epson za 385 zł i najważniejsze przy 120-140 calach matryca 120hz z upłynniaczem co robi kolosalną rożnice.

hmm w sumie to było moje kolejne pytanie, czy warto dopłacac do wifi (5600 vs 5650).
Wg recencji na youtubie te dwa modele różnią się jeszcze kontrastem.
 

techabc

New member
Tylko epson i modele bez wifi czyli 5300 lub 5600-to wifi to tylko do tego ze bedziesz puszczał toutuba z telefonu-zbędny bajer jak za taka dopłatą

Kolory ekstra,ostrość tanie oryginalne lampy z modułem ze sklepu epson za 385 zł i najważniejsze przy 120-140 calach matryca 120hz z upłynniaczem co robi kolosalną rożnice.

W projektorach to jest tak, że każda nawet minimalna lepsza ostrość, kontrast, jasność polepsza wrażenia bo pamiętaj, że obcujesz z ogromnymi obrazami od 100 cali w górę. To nie TV 55'' w którym nie widać tak szczegółowo. Dlatego moim zdaniem w kupowaniu projektorów należy przyjąć zasadę: kupić najlepszy na jaki Cię stać. Ten wyższy model co podajesz ma lepszy deklarowany kontrast dynamiczny i lepszą deklarowaną jasność. Warto jeszcze przypatrzyć się testom syntetycznym czyli kontrastowi ANSI i on/off i jeśli będzie lepszy kupić wyższy model.

Ja zacząłem od projektora 720p za 2000zł, po 2 tyg wymieniłem na BenQ1210ST za 4200zł, po miesiącu na Epsona 6700 za ok 6 tyś, a ostatecznie mam Epsona 9300 za 14 tyś. Wielki obraz robi wrażenie, ale przez to widać wszystkie niedoskonałości obrazu... Ważne jest też to jakie masz pomieszczenie. Odcięcie światła zewn. to obowiązek, a warto jeszcze zadbać o zmniejszenie bieli szczególnie otaczających powierzchnię projekcyjną czyli ściany i sufit, błyszczący jasny parkiet - to trzeba eliminować.


hmm, możliwe, że i tak skończę, ale tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć ;) taki epson 5650 nie będzie rozczarowaniem?
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
hmm, możliwe, że i tak skończę, ale tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć ;) taki epson 5650 nie będzie rozczarowaniem?

Myślę, że nie... Nowy model. Kontrast ANSI 180:1 ( u mnie w 9300 za 14 tyś 190:1) a to on często się liczy bo często mamy w filmach sceny mieszane. Oczywiście kontrast on/off niższy, ale za 4tyś to ok. I zbiera dobre recenzje... Myślę, że się nie zawiedziesz...
 

hubio

New member
Zapomnij o czerni z projektora lcd .

Nieprawda !!! Miałem Epsona 6700, mam Epsona 9300 i czerń na 6700 z ekranem szarym była wymiatająca !!! Na 9300 to nawet nie ma co pisać. Miałem też BenQ na DLP więc mam porównanie. Może kiedyś za pierwszych LCD było źle, ale od dawna się to zmieniło. Kiedy ostatnio oglądałeś JAKIKOLWIEK projektor Epsona sparowany z ekranem matt grey ???

Jak ktoś jest maniakiem plazmy i absolutnej czerni to mam radę: niech w jakimkolwiek projektorze albo TV całkowicie wyłączy jasność lub podświetlenie matrycy w LCD i będzie miał absolutną czerń ! :)

Niektórzy to naprawdę mają albo fioła na punkcie kabelków głośnikowych albo idealnej czerni.
 

bokciu

Banned
Kiedy ja w swoim DLP nie widzę grama tęczy mimo, że od samego początku, bardzo się staram. Najwidoczniej nie wszystkie modele, cierpią na tę przypadłość.
 

hubio

New member
ale 3lcd mają JEDNĄ WIELKĄ PRZEWAGĘ,nie ma efektu tęczy,ja przy wyborze wolałem mieć gorszą czerń niż tęczę :).

Efekt tęczy to mało kto widzi... Ja na BenQ12010ST nie widziałem... Ale oprócz czerni jest wiele więcej atrybutów: kontrast, kolory, systemy poprawy jakości obrazu w tym upłynniacze, lens shift, stosunek ceny do jakości...

Wiecie dlaczego wymieniłem BenQ ? Każda scena zawierająca dalekie ujęcie np z lotu ptaka była TRAGICZNA ! Nie dość, że jasna bo zazwyczaj pejzaże są w dzień :) co powoduje, że każdy projektor sobie średnio radzi to obraz był tragicznie nie ostry i zamazany... Im był węższy kadr tym było lepiej. Zbliżenia np twarzy, albo coś kameralnego wypadało ok, ale filmy nie składają się wyłącznie z takich scen :) Dobrym testem dla projektorów może być film "2012" na BD gdzie jest dużo mieszanych scen, pejzaży, zbliżeń...

Nie wiem dlaczego ludzie narzekają na czerń w projektorach kiedy w jasnych scenach mają rujnowany kontrast. Akurat z czerniami to sobie wszystkie dobrze radzą. Wiadomo - to nie jest czerń telewizyjna jak smoła, ale np mi osobiście detale w czerniach na projekcji o wiele bardziej odpowiadają niż na telewizorze...

Podstawowym kryterium przy wyborze projektora powinien być wg mojego skromnego zdania kontrast on/off i kontrast ANSI... Całą resztę da się ogarnąć...
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Wystarczy szukać DLP z 6 kolorowym kołem :) I masz znikome szanse na efekt tęczy.
Jeżeli zamiast czerni wolisz granat no , to brawo :)
Kurz na lusterkach lcd i problem z ich zbieżnością z czasem gratis :)

Bez odzewu :)
 

bokciu

Banned
Wystarczy szukać DLP z 6 kolorowym kołem :) I masz znikome szanse na efekt tęczy.
Jeżeli zamiast czerni wolisz granat no , to brawo :)
Kurz na lusterkach lcd i problem z ich zbieżnością z czasem gratis :)

Bez odzewu :)

Również wspominałem o niebieskim/granatowy, ale spotkałem się z taką oto odpowiedzią:


"Napisał bokciu Zobacz post
Ano po to, że nie będzie miał niebieskiej poświaty zamiast czerni, jaką daje w tej klasie Epson."
"Napisał Hubio
Epson 5600 ma jakąś niebieską poświatę... ? Pierwsze słyszę... Poświatę to ty chyba masz w głowie, ale nie niebieską".

Więc sam widzisz z kim masz do czynienia...
 
Do góry