Opinia na temat pomieszczenia i wybranego zestawu

Fly

New member
Witam

Proszę o poradę odnośnie instalacji projektora w pokoju.

Pokój ma wymiary 6,0 x 3,5 m
Ekran o wymiarach 2,1 x 1,2 m na środku krótkiej ściany, dolna krawędź ekranu 1,2 m od ziemi.
„Kanapa dla widza” oddalona 4,0 metry od ekranu.

Zestaw używany do kina domowego … 40% DVD; 40% divx; 20% TV …. W przyszłości (mam nadzieje niedalekiej) telewizja „n” lub inne źródło HDTV.

Wybrany projektor: Optoma HD70
Wybrany ekran: Avers Cumulus X (210 x 120)

Wybór poddaję oczywiście dyskusji, czy jest dobry, w podobnych cenach może jest coś lepszego ? Jaki wybrać materiał ekranu ? Jak dużo da mi ramka BB ?

Lokalizacja projektora
1. Podwieszony pod sufitem, nie dokładnie na przeciwko ekranu, tylko będzie przesunięty w lewo około 1 metr od osi ekranu. Jako, że będzie podwieszony pytanie, ile powinien być poniżej sufitu ? Czy nie będzie problemu gdyż będzie niecentralnie … ?

2. Ustawiony na szafce pod ścianą. Przesunięty w lewo od osi ekranu jakieś 1,5 metra, minimalnie niżej od osi ekranu. Odległość od ekranu ok. 5 metrów.


Która lokalizacja jest lepsza dla tego projektora ?

Jak dobrze rozumie stronę:
http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD70-projection-calculator-pro.htm
przy odległości 4 metry dla tego projektora uzyskam 210 x 120, dla 5 metrów obraz musi być większy.. nie zmieści się na ścianie… więc lokalizacja 2 odpada ?

Jeżeli zostaje lokalizacja 1 jak Optoma radzi sobie z redukcją trapezu w pionie i poziomie … musi mieć gdyż projektor będę miał niecentralnie …

Z góry dziękuję za komentarze, rady i uwagi

Pozdrawiam


Fly
 

scott

New member
Projektory Optoma mają specyficzną konstrukcję mało spotykaną już raczej w innych rozwiązaniach, co sprawia, że mogą one być montowane tylko w ściśle określonych miejscach w pomieszczeniu.

Przesunięcie źródła obrazu w stosunku do obiektywu - lens shift - jest stały i ustawiony do podwieszania projektora w ściśle określonym ułożeniu nad ekranem. Można oczywiście ustawić projektor np. na stoliku (wtedy poniżej ekranu).

Konstrukcja zakłada CENTRALNE ułożenie w osi pionowej ekranu i nie pozwala na przesuwanie w lewo ani w prawo. Można oczywiście stosować keystone correction - elektroniczną korekcję trapezu - ale degradacja jakości uzyskanego w ten sposób obrazu skłania do omijania tej opcji szerokim łukiem ;)

Projektor Optoma HD70 ma również tylko 8 bitowe przetwarzanie obrazu, co może w przypadku łagodnych przejść tonalnych skutkować pojawieniem się widocznego stopniowania zamiast płynnego przejścia.
 

Attachments

  • przyklad_inny_projektor.jpg
    przyklad_inny_projektor.jpg
    31,8 KB · Wyś: 409
Ostatnia edycja:

Fly

New member
Witam

Hmmm, dzieki za odpowiedź, czyli pozostaje mi albo wyrwać i przewiesić gdzieś lampę wiszącą w pokoju, albo pomyśleć nad innym projektorem.

Czy wszsytkie modele optoma działają na podobnej zasadzie (myślę o przesuwaniu jedynie w pionie) ??

Nad jakim innym modelem projektora w podobnym zakresie cenowym powinienem się skupić ?


dzięki za pomoc i pozdrawiam
 

Fly

New member
Witam ponownie

Dwa dni czytanie różnych stron w internecie i do grona wybranych projektorów dodałem:
Panasonic PT-AX100E
Sanyo PLV-Z5

to LCD... ale mają lens shift, więc zdecydowanie łatwiej umiejscowić "niecentralnie", co w moim przypadku jest praktycznei niemożliwe

Ekran niezły wydaje się również: Projecta ProCinema
Ktoś może ocenić ?

Czekam na opinie i wskazówki.


pozdrawiam


Fly
 

scott

New member
Fly napisał:
modele optoma działają na podobnej zasadzie (myślę o przesuwaniu jedynie w pionie)

projektory Optoma wogóle nie mają przesuwania - mają stałe przesunięcie osi obiektywu, niemożliwe do korekty, co w połączeniu z małym zakresem zooma (1,2x) powodije że można je wieszać lub stawiać tylko w ściśle określonych miejscach. Powoduje to dodatkowo że zastosować można tylko ściśle określone wielkości ekranów, których wielkość określa jasność lampy, rozdzielczość i ukłożenie do projektora.

Zaletą projektorów DLP jest zamknięty tor optyczny, co powoduje, że nie trzeba czyścić okresowo filtra powietrza (jak w LCD) a wadą jest większy szum wizyjny. Są też (pewnie z powodu wyższej temperatury wewnątrz) głośniejsze niż LCD.

Fly napisał:
Panasonic PT-AX100E
Sanyo PLV-Z5

Początkowo byłem stuprocentowo przekonany do Panasonica AX100 ze względu na bardzo jasną lampę, dzięki której można wyświetlać obraz na szarym ekranie nie zaciemniając całkowicie pomieszczenia (zresztą niezależnie od zaciemnienia przy jasnych scenach i tak robi się jasno ;))

Obraz Panasonica jest również pozbawiony efektu "Screen Door" czyli widocznej z bliska siatki między pikselami, ALE odbywa się to niestety kosztem znacznego obniżenia ostrości obrazu i ilości szczegółów, dających się wyodrębnić - obraz jest miękki, bardzo miękki.

Siatka pikseli jest niestety widoczna u Sanyo, ale tylko z bliska - a raczej z odległości mniejszej niż "odległość robocza", czyli taka z której się ogląda film (1,6-2,0 x szerokość ekranu) i tym sposobem największa wada tego projektora znika a nawet zmienia się w jego zaletę - szczegóły dzięki "ostrzejszym", mniejszym pikselom są niemal tak wyraźne, jak przy projektorach o większej rozdzielczości.

Dzisiaj, gdybym miał się decydować na projektor 720p na pewno wybrałbym Sanyo i ekran w okolicach 90" (+-10") a jeszcze lepiej farbę ScreenGoo, którą maluje się ścianę, mając taką wielkość ekranu jaką trzeba.
 

Fly

New member
Witam

Scott - dzięki wielkie za konkrętną odpowiedź.
na 99% padnie na Sanyo. Dodatkowo obecnie gdzie niegdzie można go znaleźć w drugą lampą "gratis". Gwarancja 36 miesięcy .. nic tylko kupować.
Może ktoś polecić jakiś sprawdzony sklep ?

Zostało jeszcze wybrać ekran, będzie to 117 x 200, propozycje:
- Projecta ProCinema (ręczny)
- Projecta Compact Electrol (elektryczny)
- AVERS Cumulus X (ręczny lub elektryczny)
- Suprema Andromeda (elektryczny)
wszystkie z powierzchnią Matt White

Czy ekran elektryczny ma jakiekolwiek inne zalety niż wygoda (zakładamy tą samą powierzchnie) ?
Czy na jakość ekranu w użytkowaniu wpływa prędkość, czy też równomierność jego rozwijania, zwijania (co gwarantuje silniczek) ?

Ktoś ma jakieś sugestie, czy uwagi co do wyboru ?

po raz kolejny z góry dzięki za pomoc.


Fly
 

grzybekm

New member
Fly napisał:
Witam

Może ktoś polecić jakiś sprawdzony sklep ?

Fly

Witam

Od paru dni jestem użytkownikiem Sanyo PLV-Z5 i muszę powiedzieć że warto - brać w ciemno!. Kolory, kontrast, i wielkosć ekranu super.
Mogę polecić firmę z Wrocławia www.projekcja.pl (sprzedają też na allegro). Przed zakupem umówiłem się na pokaz i za moment miałem już pudełko w rękach.
Jeśłi chodzi o ekran to kupiłem Projecta ProCinema (ręczny) o rozmiarze 117 x 200. U góry na ekranie masz czarny pas i ramkę wokół "brzegów"
Jedynie co jes trochę irytujące to składnie ekranu bo trzeba to robić w paru etapach.


Pozdrowienia
Michał
 

Fly

New member
Witam

Dzięki :)
Już "po fakcie" ale na szczęscie upewniłeś mnie w moim wyborze.
Wczoraj zamówiłem Sanyo właśnie w tej firmie.

mam nadzieje, że w weekend będę mógł się już bawić, napisze później na pewno jakąć opinię.

pozdrawiam


Fly
 
Do góry