Czerny ekran

davey

New member
Witam,
idzie zima więc powrócił temat budowy własnego ekranu, i tu widzę w internetach że ludzie malują ścianę na czarny kolor (zamiast biały/szary) np. https://www.farbaprojekcyjna.pl/
czy ktoś coś takiego testował ? na pierwszy rzut oka rewelacja - nie potrzebne ruchome bordery
przy zmianie proporcji wyświetlanego materiału (serial/film)
czy ktoś, coś ? czy takie rozwiązanie dla każdego projektora ?

będę wdzięczny za pomoc/dyskusję/linki
 

radek0582

New member
a ja sie zastanawialem nad pomalowaniem na bialo ;)
Podobno farba tikkurila jest dobra. Obecnie mam jasno-szary h499.
Ale jezeli czarny bylby lepszy takze do jasnych scen, to spoko.
Widze tez, ze mozna kupic gotowa probke, to jeszcze lepiej.
 

LuckyS

New member
Nie znam farby choć sam mam H albo G499 (nie pamiętam) na ścianie i nie jestem w pełni zadowolony z powodu widocznych "pasów" od wałka (nieznaczne i mało kto to widzi- niestety ja widzę ...wrrr..) ale... zwróć uwagę na sam projektor. W jednym z filmików podany jest tw 5350- to jaśniejszy proj od twojego. Papierowo ma 2200lm vs 2000lm. Czerń zapewne polepszysz ale całą resztę można stracić: kolor i biel. Co do oglądania za dnia- przy świetle dziennym (tudzież innym) nie ogląda się czegokolwiek z proja- to moje zdanie :) za dużo się traci na kontraście.
W tej cenie szukałbym materiału (jakiś matt grey + rama) do tego częściowe chociaż przystosowanie pokoju do proja.

Co do ruchomych borderów: może być tanio i skutecznie- wykonałem w sumie trzy wersje tychże do ekranów ściennych: dwie manualne i jedną elektryczną prawię automatyczną ;). Zbieram się aby opisać moją walkę z tym tematem :)
 

adawro

New member
Witam,
idzie zima więc powrócił temat budowy własnego ekranu, i tu widzę w internetach że ludzie malują ścianę na czarny kolor (zamiast biały/szary) np. https://www.farbaprojekcyjna.pl/
czy ktoś coś takiego testował ? na pierwszy rzut oka rewelacja - nie potrzebne ruchome bordery
przy zmianie proporcji wyświetlanego materiału (serial/film)
czy ktoś, coś ? czy takie rozwiązanie dla każdego projektora ?

To chyba jednak nie jest czarny tylko szary.
Ja tam z tych nagrań to wolę obraz z laptopa stojącego obok niz z projektora
 

davey

New member
Nie znam farby choć sam mam H albo G499 (nie pamiętam) na ścianie i nie jestem w pełni zadowolony z powodu widocznych "pasów" od wałka (nieznaczne i mało kto to widzi- niestety ja widzę ...wrrr..) ale... zwróć uwagę na sam projektor. W jednym z filmików podany jest tw 5350- to jaśniejszy proj od twojego. Papierowo ma 2200lm vs 2000lm. Czerń zapewne polepszysz ale całą resztę można stracić: kolor i biel. Co do oglądania za dnia- przy świetle dziennym (tudzież innym) nie ogląda się czegokolwiek z proja- to moje zdanie :) za dużo się traci na kontraście.
W tej cenie szukałbym materiału (jakiś matt grey + rama) do tego częściowe chociaż przystosowanie pokoju do proja.

Co do ruchomych borderów: może być tanio i skutecznie- wykonałem w sumie trzy wersje tychże do ekranów ściennych: dwie manualne i jedną elektryczną prawię automatyczną ;). Zbieram się aby opisać moją walkę z tym tematem :)

to takie rozważania ;) pomysł czarnego ekranu mnie po prostu zaintrygował + ładna czarna ściana ;)
nie oglądam w dzień, pokój będzie dostosowany do projektor
opisz koniecznie jak wykonałeś ruchome bordery + dużo, dużo zdjęć
pozdrawiam
 

LuckyS

New member
Moje opisy mogą się pojawić...hmmm... nie wiem kiedy a że robiłem to w 2007 roku to przedstawię tylko zarys konstrukcji. Parę szczegółów mogło umknąć. Ze zdjęciami tamtej wersji będzie problem :(

To tak na szybko:

Pierwsza (i druga a raczej jej rozbudowa o dolny border) wersja była budowana na ekran 88" (16:9) Podstawą był mechanizm do roletek okiennych z łańcuszkiem /brązowy bo czarnych nie znalazłem;) /. Rura nawojowa to rurka do mebli (do wnętrza szaf) o ile dobrze pamiętam fi20. Mechanizmy były na fi 16 więc czymś trzeba było uzupełnić tę różnicę; tu pozostawiam dowolność. Ja wykorzystałem taśmę dwustronnie klejącą jednocześnie lekko zaciskając rurkę gdy już była na mechanizmie. Nie można przesadzić z zagniataniem bo może nie kręcić się w osi a wiąże się to bezpośrednio z liniowością opuszczania/podnoszenia borderów.
Mechanizmy przykręcone do ściany na borderach stałych (robionych z najczarniejszego pigmentu; tu-polecam jednak materiały: najlepszy flausz , aksamit) przez płytę pilśniową (ekran) do ściany.
Materiał na ruchomy/e border/y to jakaś lekka i nierozciągliwa (to ważne!) tkania oczywiście czarna. Polecam wizyty w hurtowniach /sklepach z materiałami tak aby zobaczyć i dotknąć osobiście.
Tkanina przyklejona do nawojowej na "kropelkę" (bo szybko łapała :) )
W późniejszej wersji na taśmę dwustronną (możliwość poprawek).
Materiał z drugiej strony(na dole) był zszyty tak aby powstała kieszonka na pręt (na całą szerokość) jako obciążenie materiału by się nie marszczył.

Dolny border:
Taka sama rurka "szafowa", ten sam materiał jednakże "kieszonka" była tym razem przygotowana na rurkę fi 20. Kilka metrów żyłki. Dwa wkręty, coś do zatkania rury a raczej jej wypełnienie na końcach tak aby wkręty miały w co się wkręcać jednocześnie blokując obrót rury.

Na górnej rurze nawojowej zamocowana żyłka na stałe.
W miejscu gdzie żyłka będzie się nawijać trzeba zwiększyć średnicę- chodzi o szybkość podnoszenia/opuszczania dolnego borderu .
Dalej żyłka zblokowana w dolnej rurze.W tym miejscu regulujesz wstępną wysokość dolnego borderu
W ostatniej wersji (elektrycznej) pojawiły się śruby rzymskie z hakami co ułatwiło regulację.
Oczywiście po obydwu stronach.

Cały myk polegał na jednoczesnym (i w miarę równomiernym) przemieszczaniu się obu borderów ale to trzeba już doświadczalnie "ustawić" w/w średnicą.

Na koniec: rury trochę się uginają i to było widać głownie na dolnym borderze (tworzy się lekki banan) kwestia innego materiału, może grubszej rury ale wraz z grubością idzie waga...

W ostatniej wersji koncepcja pozostała ta sama z tą różnicą, że rura górna to alu fi 40 (grubość ścianki rury 2mm), zamiast mechanizmów roletek został wykorzystany silnik elektryczny też od rolet :) żyłkę zastąpiła linka stalowa a dolny border "wisi" na kształtowniku alu o przekroju prostokątnym a dobry materiał na border... został zastąpiony kiepskim czarnym podgumowanym również roletowym (akurat taki sam mam na oknach) i do tego drogim... :(
I najważniejsze: elektryczna była robiona pod " trochę" większy ekran 16:9... 141'' ;)

Pierwszą wersję myślę, że da się zrobić za ok 100pln maks i sporo własnej pracy.

Ostatnią elektryczną to już inne koszty (wersja bez pilota): silnik ok 150-200-, elementy mocowania rury i silnika ok 100-, sterownik ok 70-150, rury 50-100-, włącznik ok 20-, materiał na bordery (w moim przypadku) 320pln /sic!/ czyli ok 800pln + duuuużo więcej własnej pracy
 

LuckyS

New member
Kilka zdjęć udało mi się znaleźć tyle, że nie mechanizmu a całości... :)

1. Bordo- ver 1.2 ekranu (szary) to zdjęcie słabej jakości i najstarsze... coś tam widać tego już nie ma (2007-2014) :)
2. i 3. to już ver 1.3 ekranu dołożona rama + maskownica mechanizmu, flausz zamiast pigmentu jako stale bordery (ekran przygotowany do transportu - zaklejony papierem)
4. Biel i Czerń - ekran (biały i to był błąd powinien być nadal szary w takim pomieszczeniu) powieszony w miejscu docelowym (po zmianach kolorystyki tamtego pokoju i na tamten czas: 2014-2016)
5. Bez maskownicy- coś tam widać...

PS.1. Nie wiem czemu ale 4-te zdjęcie jest drugim...
PS.2. Ni diabła nie potrafię scalić jednego z drugim postem... sorki
 

Attachments

  • 001.jpg
    001.jpg
    17,5 KB · Wyś: 36
  • 002.jpg
    002.jpg
    117,4 KB · Wyś: 300
  • 003.jpg
    003.jpg
    104,4 KB · Wyś: 295
  • 004.jpg
    004.jpg
    25,7 KB · Wyś: 36
  • 005.jpg
    005.jpg
    101,6 KB · Wyś: 305

radek0582

New member
Na pierwsze wrazenie wydaje sie, ze ta probka EVO paint z fabrykaprojekcyjna generuje dobra czern i kontrast. Bialy co prawda zostaje zaciemniony, ale moze to jest kwestia lumenow, bo po zmniejszeniu obrazu na 120 cali lub przejscia lampy w tryb high, bialy jest lepszy, a czern i kontrast sa dalej dobre.
 

gerrard

New member
Czarny ekran projekcyjny...
Ktoś już testował ten wynalazek.
Cena jest zaporowa.
Sprawdzona Screen Goo zawsze wydawała się droga :>)
 

radek0582

New member
Tak na szybko zrobilem projekcje.
Na razie to tylko pierwsza warstwa, ale efekt finalny pewnie bedzie zblizony.
Tylko ze fotka nie oddaje rzeczywistego obrazu.
Ludzkie oko widzi duzo szersza glebie tonalna.
 

Attachments

  • IMGP9436.jpg
    IMGP9436.jpg
    89,3 KB · Wyś: 43
  • IMGP9437.jpg
    IMGP9437.jpg
    79,1 KB · Wyś: 35
  • IMGP9438.jpg
    IMGP9438.jpg
    93,5 KB · Wyś: 34
Do góry