Projektor na krótką odległość ?

Soocysty

New member
Siemanko, jestem tu nowy i w dodatku totalnie zielony. Potrzebuje porady od ludzi którzy się znają a jak mniemam znajdę takich na tym forum ;). Chciałbym zrobić sobie takie mini kino domowe w swoim pokoju, a mianowicie chciałbym kupić projektor który chciałbym zawiesić nad łóżkiem (ok 30-40 cm nad głową) który rzucałby mi obraz na ekran przyczepiony do sufitu który wisiał by zaraz za łóżkiem (ok 2 metrów od projektora). Przeznaczony głównie do oglądania filmów z laptopa, granie w Heroes 3 i planuje zakupić Playstation 4 do tego :). Rozdzielczość obrazu musiałaby być w granicach 70-80". Nie oczekuje obrazu Ultra 4K HD itd. Obraz w dobrej jakości mi wystarczy, jak będzie HD będzie super - im lepszy tym lepiej ale z tym się również wiąże cena... Widziałem link gdzie sie wybiera marke i model projektora i odległość itd. ale co mi z tego jak nie wiem który z projektorów jest dobry i wart zainteresowania ?
Jeśli znajdzie sie jakaś dobra duszyczka która to przeczyta to prośba o odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuje ludziska :)!
 

hubio

New member
Siemanko, jestem tu nowy i w dodatku totalnie zielony. Potrzebuje porady od ludzi którzy się znają a jak mniemam znajdę takich na tym forum ;). Chciałbym zrobić sobie takie mini kino domowe w swoim pokoju, a mianowicie chciałbym kupić projektor który chciałbym zawiesić nad łóżkiem (ok 30-40 cm nad głową) który rzucałby mi obraz na ekran przyczepiony do sufitu który wisiał by zaraz za łóżkiem (ok 2 metrów od projektora). Przeznaczony głównie do oglądania filmów z laptopa, granie w Heroes 3 i planuje zakupić Playstation 4 do tego :). Rozdzielczość obrazu musiałaby być w granicach 70-80". Nie oczekuje obrazu Ultra 4K HD itd. Obraz w dobrej jakości mi wystarczy, jak będzie HD będzie super - im lepszy tym lepiej ale z tym się również wiąże cena... Widziałem link gdzie sie wybiera marke i model projektora i odległość itd. ale co mi z tego jak nie wiem który z projektorów jest dobry i wart zainteresowania ?
Jeśli znajdzie sie jakaś dobra duszyczka która to przeczyta to prośba o odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuje ludziska :)!

A jaki budżet ?
 

hubio

New member
Kurcze nie wiem nie znam sie na tym, nie wiem ile może kosztować projektor który by spełniał takie wymagania... Okolice 2 tysięcy ?

Dobrze się zastanów czy obraz 70''-80' nie będzie za wielki jeśli i Ty miałbyś to oglądać z odległości 2m. No może nie...

Jeśli chodzi o same projektory to nie jesteś skazany na krótki rzut i ultra krótki rzut bo Epsony z odległości 2m dadzą Ci 67'', 2,4m dadzą Ci 80''.

W okolicach 2 tyś może być Epson EH-TW5300 za ok 2,5 tyś - projektor HD. Znajdziesz też pewno jakieś BenQ i Optomy. Większość projektorów zaczyna się na poziomie ok 2000zł do 15000zł i z reguły cena idzie skokowo wraz z jakością obrazu. Co do wyboru konkretnego modelu musisz sam dużo poczytać bo każdy charakteryzuje się czym innym. Np DLP mają dobrą czerń, Optomy ostrość, Epsony - kolory - tak w skrócie...

Na każdym projektorze wyświetlisz obraz :) Nawet na takim za 200zł. Chodzi jednak o to, że na dużym ekranie widać wszelkie mankamenty obrazu. Musisz też pomyśleć nad ekranem lub pomalowaniem ściany farbą projekcyjną, a także o jakimś zaadaptowaniu pomieszczenia. Projektor to nie telewizor :)

Co do grania w hirosów na projektorze to ja sobie tego osobiście nie wyobrażam :)
 

Soocysty

New member
Dobrze się zastanów czy obraz 70''-80' nie będzie za wielki jeśli i Ty miałbyś to oglądać z odległości 2m. No może nie...

Jeśli chodzi o same projektory to nie jesteś skazany na krótki rzut i ultra krótki rzut bo Epsony z odległości 2m dadzą Ci 67'', 2,4m dadzą Ci 80''.

W okolicach 2 tyś może być Epson EH-TW5300 za ok 2,5 tyś - projektor HD. Znajdziesz też pewno jakieś BenQ i Optomy. Większość projektorów zaczyna się na poziomie ok 2000zł do 15000zł i z reguły cena idzie skokowo wraz z jakością obrazu. Co do wyboru konkretnego modelu musisz sam dużo poczytać bo każdy charakteryzuje się czym innym. Np DLP mają dobrą czerń, Optomy ostrość, Epsony - kolory - tak w skrócie...

Na każdym projektorze wyświetlisz obraz :) Nawet na takim za 200zł. Chodzi jednak o to, że na dużym ekranie widać wszelkie mankamenty obrazu. Musisz też pomyśleć nad ekranem lub pomalowaniem ściany farbą projekcyjną, a także o jakimś zaadaptowaniu pomieszczenia. Projektor to nie telewizor :)

Co do grania w hirosów na projektorze to ja sobie tego osobiście nie wyobrażam :)


Właśnie też tak sobie myślałem i stwierdziłem że 80" to może być trochę za dużo jak na tak małą odległość, a osobiście wole mieć obraz o 10" mniejszy ale z lepszą jakością. Dzięki wielkie za pomoc bo bardzo rozjaśniłeś mi sytuacje. Ekran muszę kupić bo na ścianie nie pójdzie (tylko nie wiem jeszcze jaki :p) a co do adaptacji pokoju, czy wystarczy zapewnić ciemność ?

PS. dlaczego nie wyobrażasz sobie Hirołsów na projektorze ?
 

hubio

New member
Właśnie też tak sobie myślałem i stwierdziłem że 80" to może być trochę za dużo jak na tak małą odległość, a osobiście wole mieć obraz o 10" mniejszy ale z lepszą jakością. Dzięki wielkie za pomoc bo bardzo rozjaśniłeś mi sytuacje. Ekran muszę kupić bo na ścianie nie pójdzie (tylko nie wiem jeszcze jaki :p) a co do adaptacji pokoju, czy wystarczy zapewnić ciemność ?

PS. dlaczego nie wyobrażasz sobie Hirołsów na projektorze ?

Czy to będzie 70'' czy 80'' to nie ma znaczenia dla jakości obrazu. Chodziło mi o komfort oglądania.
Gra strategiczna na wielkim ekranie ? Ja nawet na TV 65'' nie gram w takie gry tylko na monitorze. Problemem może być ostrość napisów, menu itd
 

Soocysty

New member
Czy to będzie 70'' czy 80'' to nie ma znaczenia dla jakości obrazu. Chodziło mi o komfort oglądania.
Gra strategiczna na wielkim ekranie ? Ja nawet na TV 65'' nie gram w takie gry tylko na monitorze. Problemem może być ostrość napisów, menu itd

Aha aha, rozumiem. A przez pryzmat swojego doświadczenia jaki projektor byś mi polecił ?
 

hubio

New member
Aha aha, rozumiem. A przez pryzmat swojego doświadczenia jaki projektor byś mi polecił ?

Ja w krótkim odstępie czasu wymieniłem 4 projektory... Zaczynałem na takim co kosztował 2400zł, a skończyłem na takim co kosztuje 14000zł ...

Ktoś kto jest przyzwyczajony do jakości telewizorów LCD ciężko może się zaadaptować do projektorów. Jeśli lubi się chodzić do kina, lubi się plazmy lub na TV LCD korzysta z trybu "kino" i innych z przyciemnieniem matrycy proces adaptowania do projekcji powinien być znacznie mniej bezbolesny. Na podstawie swoich doświadczeń powiem, że oprócz wyboru samego projektora niemniej ważny jest dobór odpowiedniego ekranu, a właściwie materiału projekcyjnego bo ekrany są (oprócz MagicScreen) podobne. Trzeba wybrać czy ekran matt white czy matt grey co jest o wiele trudniejszym wyborem (jak dla mnie) niż sam projektor. Trzeba pamiętać, że na wielkich powierzchniach każdy drobiazg jest widoczny (nie to co w telewizorach). Więc odpowiadając na Twoje pytanie - kup taki na jaki Cię w danej chwili maksymalnie stać...

Na pewno Espony (5300/5600) mają niezły stosunek jakości do ceny. Na pewno też BenQ potrafią ładnie zaświecić. Generalnie cenowo wygląda to tak:
- najniższa półka to 2000 - 5000zł
- średnia pólka to 5000 - 10000 zł
- wysoki półka to 10000 - 20000zł (i tu już są takie projektory, które sprostały moim wymaganiom, TV mam samsunga JS8500)
- ultra wysoka półka to powyżej 20000zł (moim zdaniem mające fatalny stosunek jakości do ceny)

Całkiem dobrym wyborem w średniej półce jest Epson 6700. Na pewno odradzam Ci kupowanie projektorów krótkiego rzutu (ja miałem BenQ 1210 ST) - dla kogoś kto wchodzi w temat może to być dobra opcja z myślą o małym pokoju, ale zapomina się, że nie ma sensu wrzucania z 2m 200''' bo zasięgiem wzroku nie obejmiesz całości obrazu, a argument, że nie ma miejsca po 2 stronie pomieszczenia jest po prostu abstrakcyjny. Jedyną realną przewagą ST ma być to, że ustawi je się blisko ściany jak by w pomieszczeniu nie było możliwości zamontować na 2 końcu pokoju. Głupota ! ST nie mają upłynniaczy, nie mają lens shiftów i wielu rzeczy, które mają projektory w tej samej cenie normalnego rzutu. Dlatego ST odradzam.
 

Soocysty

New member
Ogólnie rzecz biorąc na projektor i ekran planowałem wydać coś w granicach 3-3.5 tysiąca więc sam nie wiem czy to wszystko ma sens czy nie...
 

Soocysty

New member
właśnie go obczajam, z tego co mi się wydaje to jest spoko sprzęt, jak myślicie ludzie którzy się na tym znacie, warto pakować 3500zł w taki używany projektor i ekran ?
Edit: Jeszcze pytanie, czy projektor musi być zamontowany pod sufitem? czy może być zamontowany mniej więcej na środku wysokości ściany ? Ja bede oglądał leżąc wiec jego wysokość nie będzie mi w niczym przeszkadzała, chodzi mi wyłącznie o sprawy techniczne i jakościowe odnośnie obrazu :p
 
Ostatnia edycja:

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
100 " daje z 287cm od ekranu . Aby mieć obraz zaczyna ajacy się od podłogi 60 cm , uchwyt musi mieć 57 cm (?) Lub coś koło tego. Projektory DLP rzucają obraz do góry.
Musisz mądrze zaplanować montaż nad łóżkiem. Jest jeden dość spory minus .
Hałas z wentylatora , ale to jest przypadłość wszystkich małych projektorów.
 

Soocysty

New member
100 " daje z 287cm od ekranu . Aby mieć obraz zaczyna ajacy się od podłogi 60 cm , uchwyt musi mieć 57 cm (?) Lub coś koło tego. Projektory DLP rzucają obraz do góry.
Musisz mądrze zaplanować montaż nad łóżkiem. Jest jeden dość spory minus .
Hałas z wentylatora , ale to jest przypadłość wszystkich małych projektorów.

Jednego nie rozumiem, jak to uchwyt musi mieć 57 cm ? Jak ja chciałem zamontowac wisząca półkę nad łóżkiem i tam postawić projektor, to nie bedzie dobre rozwiązanie ?
 

hubio

New member
Jednego nie rozumiem, jak to uchwyt musi mieć 57 cm ? Jak ja chciałem zamontowac wisząca półkę nad łóżkiem i tam postawić projektor, to nie bedzie dobre rozwiązanie ?

Jak najbardziej dobre. Kolega wyżej pisał o specjalnym uchwycie do projektorów, które montuje się pod sufitem i projektor jest do góry nogami. Ja sam mam projektor normalnie postawiony na regale na 2 końcu pokoju. Opcja z półką jak najbardziej możliwa.

Jeśli projektor nie będzie w projekcji sufitowej (srebrzenie) możesz poszukać najtańszy ekran bueno za ok 700zł i kupić np epsona 5300 i zmieścisz się w tych 3500zł. Nie kupowałbym używki bo w projektorze jest zbyt dużo elementów, które mogą paść. Można też zresetować licznik itd itd. Płacąc ok 2000zł to moim zdaniem szkoda ryzykować kasę na używkę. Na forum jest parę historii ludzi, którzy kupili używki i mają problemy.

Jeśli byś trochę zwiększył budżet dobrym rozwiązaniem mógłby by być Epson 5350 (chwalony w wielu recenzjach) koszt ok 3500zł + ekran Bueno ok 700zł więc razem by Ci wyszło ok 4200zł
 
Ostatnia edycja:

Soocysty

New member
Jak najbardziej dobre. Kolega wyżej pisał o specjalnym uchwycie do projektorów, które montuje się pod sufitem i projektor jest do góry nogami. Ja sam mam projektor normalnie postawiony na regale na 2 końcu pokoju. Opcja z półką jak najbardziej możliwa.

Jeśli projektor nie będzie w projekcji sufitowej (srebrzenie) możesz poszukać najtańszy ekran bueno za ok 700zł i kupić np epsona 5300 i zmieścisz się w tych 3500zł. Nie kupowałbym używki bo w projektorze jest zbyt dużo elementów, które mogą paść. Można też zresetować licznik itd itd. Płacąc ok 2000zł to moim zdaniem szkoda ryzykować kasę na używkę. Na forum jest parę historii ludzi, którzy kupili używki i mają problemy.

Jeśli byś trochę zwiększył budżet dobrym rozwiązaniem mógłby by być Epson 5350 (chwalony w wielu recenzjach) koszt ok 3500zł + ekran Bueno ok 700zł więc razem by Ci wyszło ok 4200zł


O super, do projektora można podłączyć antenę żeby można było oglądać normalna TV ? No i główne pytanie które mi się teraz nasunęło, czy jak ten projektor będzie tak blisko głowy to nie będzie przeszkadzało jego głośne działanie ?
 

hubio

New member
O super, do projektora można podłączyć antenę żeby można było oglądać normalna TV ? No i główne pytanie które mi się teraz nasunęło, czy jak ten projektor będzie tak blisko głowy to nie będzie przeszkadzało jego głośne działanie ?

1. Do żadnego projektora na świecie nie podłączysz bezpośrednio anteny, ale każdy ma minimum 1 wejście hdmi, często dwa (są też splittery) więc dokupujesz za 150zł odbiornik do oglądania TV naziemnej i antenę za 50zł i podłączasz pod hdmi i masz to.

2. Ja mam u siebie Epsona 9300 w odległości 5cm od głowy i hałas mi nie przeszkadza. Kino domowe jest głośniejsze. Po prostu używasz najczęściej projektora z dźwiękiem. Oczywiście jeśli będzie 35db to będzie głośno musisz więc przy wyborze zwrócić uwagę na emitowany hałas. Ale jak półkę powiesisz w miarę wysoko nie powinno być żadnego problemu.
 
Do góry