Projektor Epson EH TW 6800

appaloosa

New member
Polecono mi ten projektor do kina domowego, ekran 2m, odległość ok 3,5m
Źródła to głownie Netflix, Kodi, PS4.

Czy możecie polecić ten model? Wart uwagi?
 

hubio

New member
Polecono mi ten projektor do kina domowego, ekran 2m, odległość ok 3,5m
Źródła to głownie Netflix, Kodi, PS4.

Czy możecie polecić ten model? Wart uwagi?

Miałem niedawno ten model... i wymieniłem na 9300. Nie dlatego, że był zły, ale dlatego, że chciałem jeszcze lepszy.

W porównaniu do 9300 największą wadą jest czerń, ale to można rozwiązać kupując szary ekran (jak komuś nie przeszkadza kiepska biel). Co jeszcze ? Jak dla mnie - systemy poprawy jakości. Niby są, ale nie działają tak dobrze jak w 9300.

Jeśli chciałbyś go używać do filmów HD, gier to moim zdaniem spełni swoje oczekiwania. 6800 to porządny lub nawet najlepszy średniak wśród projektorów.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
a ja zapropnuje Optome HD141x, lub HD142x za 2500-3000 zl. Projek Full HD 3 D z fajnym obrazem. Jak nie miales wczesniej doczynienia z projektorami, bedziesz na pewno zadowolony. Reszte kase wydasz na inne przyjemnosci :)
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
a ja zapropnuje Optome HD141x, lub HD142x za 2500-3000 zl. Projek Full HD 3 D z fajnym obrazem. Jak nie miales wczesniej doczynienia z projektorami, bedziesz na pewno zadowolony. Reszte kase wydasz na inne przyjemnosci :)

Jak większość DLP zero lens shiftu z porządnego zdarzenia, zero systemów poprawy jakości obrazu, zero interpolacji ramki. W tym przedziale cenowym to już jest Epson 5300, który to wszystko ma...

DLP ma 2 wielkie zalety: czerń i żywotność lampy i na tym zalety się kończą..., a i są krótkiego rzutu.

Co do czerni można ją podrasować ekranem, co do lampy to nawet w Epsonach normalny człowiek będzie miał kilka lat a i wymiana lampy nie jest droga. Jedyną prawdziwą zaletą jest krótki rzut...
Ale czy na pewno ? Jeśli ktoś ma małe pomieszczenie to short throw i tak mu nic nie da bo gdzie niby usiądzie - za ścianą ? Projektory mają takie odległości, że maksymalne powiększenie jest w odległości minimalnej gdzie można usiąść. A nikt mi nie powie, że nie jest w stanie umieścić projektora na przeciwległej ścianie tylko musi być 1m od ściany.

Piszę o tym bo sam się na to nabrałem kupując do sypialni BenQ 1210ST. Co z tego, że z 2m miałem jakieś 120'' skoro sam siedziałem te 2m od projekcji i oczywiście nie obejmowałem wzrokiem nawet 60% projekcji ?

Normalne projektory zaprojektowane są z głową tzn tak rzucają projekcję, że maks. powiększenie jest jednocześnie minimalną wskazaną odległością np z 3m uzyskamy 100'' co jest minimum, a zalecane jest oglądanie z 4m. A jak pisałem trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że nigdzie na przeciwległej ścianie nie znajdzie się kawałek miejsca np. jakaś półeczka w meblu nie wspominając o montażu sufitowym.

Wracając do tej Optomy to nawet w DLP słabsza liga niż BenQ więc jeśli już coś DLP to z BenQ nawet dopłacając kilkaset zł. Jeśli LCD to Epson 5300. I należy też pamiętać o tym, że projektor to nie telewizor. Każda najmniejsza niedoskonałość obrazu jest widziana dlatego jak słusznie napisał raf - kup taki projektor na jaki Cię maksymalnie stać. Tu nie ma co oszczędzać.
 

bokciu

Banned
Piszę o tym bo sam się na to nabrałem kupując do sypialni BenQ 1210ST. Co z tego, że z 2m miałem jakieś 120'' skoro sam siedziałem te 2m od projekcji i oczywiście nie obejmowałem wzrokiem nawet 60% projekcji ?
A kto Ci kazał wyświetlać 120" skoro odległość oglądającego wynosiła tylko 2m? Trzeba było przysunąć urządzenie i zmniejszyć przekątną, aby poprawić komfort oglądania i zarazem obejmować wzrokiem 100 procent ekranu.
Coś słaby ten kontrargument co do projektora krótkoogniskowego...Swoimi skądinąd dziwacznymi wywodami, wprowadzasz w błąd nieświadomego dyskutanta.
 

hubio

New member
A kto Ci kazał wyświetlać 120" skoro odległość oglądającego wynosiła tylko 2m? Trzeba było przysunąć urządzenie i zmniejszyć przekątną, aby poprawić komfort oglądania i zarazem obejmować wzrokiem 100 procent ekranu.
Coś słaby ten kontrargument co do projektora krótkoogniskowego...Swoimi skądinąd dziwacznymi wywodami, wprowadzasz w błąd nieświadomego dyskutanta.

bokciu znowu mnie nie zrozumiałeś... Mi nie chodzi o to, że nie było możliwe rzucenia mniejszej projekcji. To oczywiste... Tylko jeśli bym chciał oglądać sobie np 65'' to kupiłbym jakikolwiek projektor normalnego rzutu, ustawił go na przeciwległej ścianie i miał te 65'' z 2m.

Mnie chodzi o to, że trudno mi sobie po prostu wyobrazić sens ST. Na początku jak zaczynałem przygodę z projektorami po prostu tego wszystkiego nie ogarniałem. W sumie oczywistych spraw...

W zasadzie ST to są tylko dla ludzi którym nie przeszkadza oglądanie ogromnych projekcji z bliskiej (nie zalecanej) odległości. Bo trudno mi uwierzyć, że ktoś nie ma kawałka wolnej przestrzeni po przeciwległej ścianie. A jednocześnie kupując ST jesteśmy skazani na wszelkie ograniczenia z tego płynące np brak lens shiftu, brak systemów poprawy jakości obrazu, interpolacji ramki itd. Ty sobie wyobrażasz, że w tym BenQ 1210ST za 4200zł nie było nawet możliwości regulacji natężenia kolorów ?

Dla nowych użytkowników, którzy nie dysponują dużym budżetem obecnie bym polecił Epsona 5300 + szary ekran i będą mieli dobrą czerń i wiele więcej. I generalnie do małych pomieszczeń jak sypialnia to kupujcie telewizory, a nie projektory :)

No, już napisałem w temacie o tw9300, że mamy nowego eksperta od projekcji, hehe.

Raf za eksperta się nie uważam i nie chcę nawet w takiej roli występować, ale 4 projektory i 2 ekrany + 2 pomieszczenia w 3 miesiące dały mi trochę doświadczeń i jeśli ktoś może uniknąć takich błędów jakie ja popełniłem to chcę tylko pomóc. Nie wiem po co ta ironia. Niepotrzebna...

Może samych producentów projektorów na polskim rynku nie jest za dużo, ale modeli jest MNÓSTWO. Ja na początku myślałem, że projektor to taki duży telewizor :),a tu naprawdę trzeba pomyśleć nad ekranem, pomieszczeniem, nad tym do czego będziemy go używać i to determinuje jaki kupić. Pewno swój pierwszy projektor kupowałeś parę lat temu więc zapomniałeś jak to jest na początku, a ja wszystko mam w pamięci dlatego chcę pomóc nowym użytkownikom.

Polecono mi ten projektor do kina domowego, ekran 2m, odległość ok 3,5m
Źródła to głownie Netflix, Kodi, PS4.

Czy możecie polecić ten model? Wart uwagi?

Cały czas myślałem, ze chodzi o 6700. Kurcze kto Ci polecił 6800 ? Chyba tylko taki sprzedawca co chce pozbyć się go z magazynu. Napisz kto żebym tam nigdy nie kupował :)

6800 KOMPLETNIE się nie opłaca kupować - ma tragiczny stosunek jakości do ceny. Za 2 tyś więcej masz 7300 z 4k, elektronicznym lens shiftem, lepszym kontrastem i czernią i wiele więcej ! albo za 2500zl więcej Sony VPL-HW65ES co prawda HD, ale z genialną czernią, kontrastem - uważany przez ekspertów za najlepszy projektor HD
Jeśli już to za ok 5500zł masz 6700 zbliżony do 6800, a o wiele tańszy.

Tak właśnie Raf to wygląda jak się zaczyna, a sprzedawca poleca za 8000zł projektor HD...
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Niestety mimo twojego "doświadczenia", nadal nie ogarniasz.
Projektor krótkiego rzutu, nie służy do wieszania po drugiej stronie pokoju.
Jakikolwiek wad by nie miał, ma jedną zaletę i dla niej się go kupuje.
Żeby sobie postawić go na stoliku pod eranem albo powiesić blisko ekranu, niezależnie co jest tego powodem .
Druga sprawa.
Skrytykowałeś na maksa te niższe modele epsona z szarym ekranem a teraz taki zestaw polecasz kupić?
Może trochę więcej konsekwencji w wypowiedziach....
 

bokciu

Banned
Niestety mimo twojego "doświadczenia", nadal nie ogarniasz.
Projektor krótkiego rzutu, nie służy do wieszania po drugiej stronie pokoju.
Jakikolwiek wad by nie miał, ma jedną zaletę i dla niej się go kupuje.
Żeby sobie postawić go na stoliku pod eranem albo powiesić blisko ekranu, niezależnie co jest tego powodem .
Druga sprawa.
Skrytykowałeś na maksa te niższe modele epsona z szarym ekranem a teraz taki zestaw polecasz kupić?
Może trochę więcej konsekwencji w wypowiedziach....

Dokładnie tak jak mówisz. Sam mam ST, gdyż w moich warunkach taki sprawdza się najlepiej...i o dziwo nie oglądam zbyt dużego obrazu ze zbyt bliskiej odległości, tak jak to twierdzi Pan H. :)
Natomiast brak konsekwencji w jego wypowiedziach od samego początku, jest tak wielce rażący, że przyćmiewa doświadczenie i wiedzę, jakakolwiek by ona nie była.
 

hubio

New member
Niestety mimo twojego "doświadczenia", nadal nie ogarniasz.
Projektor krótkiego rzutu, nie służy do wieszania po drugiej stronie pokoju.
Jakikolwiek wad by nie miał, ma jedną zaletę i dla niej się go kupuje.
Żeby sobie postawić go na stoliku pod eranem albo powiesić blisko ekranu, niezależnie co jest tego powodem .

No właśnie, ale jaki by ten powód nie był nie jest wart kupowania ST z jego ograniczeniami. Za samo ST płaci się kupę kasy i dostaje projektor bez upłynniacza, bez lens shiftu i tylko dlatego żeby go sobie postawić na stoliczku :) No ok świetny powód.

Pytanie za 100 pkt czy lepiej kupić coś lepszego i postawić po drugiej stronie pokoju czy coś gorszego żeby postawić na stoliczku przy ścianie ? Ok może mobilność ST jest jakimś powodem, stawia się blisko i rzuca projekcję i prezentuje power pointa, ale do kina domowego ? Na to wychodzi, że jedyna zaleta ST to żeby postawić sobie na stoliczku... Co tam kontrast, co tam czerń, co tam lumeny najważniejsze że będzie STAŁ NA STOLICZKU - można i tak :)


Druga sprawa.
Skrytykowałeś na maksa te niższe modele epsona z szarym ekranem a teraz taki zestaw polecasz kupić?
Może trochę więcej konsekwencji w wypowiedziach....

W tamtym temacie chodziło mi o to, że jak ktoś ma fundusze nie powinien tu oszczędzać. Może wtedy niezbyt dokładnie to wyjaśniłem. Owszem napisałem że należy zaopatrzyć się w min. 10000zł i cały czas to podtrzymuję bo w projekcji wszystko widać, ale jeśli już ktoś koniecznie chce kupić projektor i nie ma funduszy to najlepszym rozwiązaniem w mojej ocenie będzie Epson 5300. Zresztą cały tamten temat dotyczył osoby, która chciała kupić proj. za 400zł....

Moja krytyka dotyczyła w tamtym temacie tego, że w tej technologii każda niedoskonałość jest od razu widziana i dlatego trzeba celować w najwyższe modele i to ma sens większy niż w telewizorach. Szary ekran jest też kompletnie nie dla mnie, ale jak widać w pogoni za doskonałą czernią wielu ludziom nie przeszkadza kiepska biel..., a na pewno projektory ze słabą czernią taki ekran podrasuje więc piszę o tym co można zrobić.

Jeśli ktoś ma małe fundusze to Epson 5300 + szary ekran wydaje się być jakimś rozwiązaniem.

I co wy z tym brakiem konsekwencji ??? Prawdziwi faceci się znaleźli :) Jak coś powiem to będę się trzymać tego do usr..ej śmierci ? Ja przez ostatnie 3 miesiące w sprawie projektorów i ekranów to już kilkanaście razy zmieniłem zdanie, ale to właśnie nazywa się zdobywanie doświadczenia...
 
Ostatnia edycja:

mikas

Member
Polecono mi ten projektor do kina domowego, ekran 2m, odległość ok 3,5m
Źródła to głownie Netflix, Kodi, PS4.

Czy możecie polecić ten model? Wart uwagi?

Koledzy proponują Ci lepsze modele i mają rację. Ale jeśli Cię nie stać na nic droższego to bierz ten 6800. Miałem go kilka dni i wymieniłem na 7300 bo ma 4k. Ale 6800 też był niezły jak za tą kasę. Miał bardzo ładne kolory i dużą jasność, dzięki czemu można oglądać w jasnym pomieszczeniu. A czerń możesz poprawić szarym ekranem. Jak posmakujesz kina to za jakiś czas wymienisz go na lepszy sprzęt.
 

RAF1977

Banned
No właśnie, ale jaki by ten powód nie był nie jest wart kupowania ST z jego ograniczeniami. Za samo ST płaci się kupę kasy i dostaje projektor bez upłynniacza, bez lens shiftu i tylko dlatego żeby go sobie postawić na stoliczku :) No ok świetny powód.

Pytanie za 100 pkt czy lepiej kupić coś lepszego i postawić po drugiej stronie pokoju czy coś gorszego żeby postawić na stoliczku przy ścianie ? Ok może mobilność ST jest jakimś powodem, stawia się blisko i rzuca projekcję i prezentuje power pointa, ale do kina domowego ? Na to wychodzi, że jedyna zaleta ST to żeby postawić sobie na stoliczku... Co tam kontrast, co tam czerń, co tam lumeny najważniejsze że będzie STAŁ NA STOLICZKU - można i tak :)




W tamtym temacie chodziło mi o to, że jak ktoś ma fundusze nie powinien tu oszczędzać. Może wtedy niezbyt dokładnie to wyjaśniłem. Owszem napisałem że należy zaopatrzyć się w min. 10000zł i cały czas to podtrzymuję bo w projekcji wszystko widać, ale jeśli już ktoś koniecznie chce kupić projektor i nie ma funduszy to najlepszym rozwiązaniem w mojej ocenie będzie Epson 5300. Zresztą cały tamten temat dotyczył osoby, która chciała kupić proj. za 400zł....

Moja krytyka dotyczyła w tamtym temacie tego, że w tej technologii każda niedoskonałość jest od razu widziana i dlatego trzeba celować w najwyższe modele i to ma sens większy niż w telewizorach. Szary ekran jest też kompletnie nie dla mnie, ale jak widać w pogoni za doskonałą czernią wielu ludziom nie przeszkadza kiepska biel..., a na pewno projektory ze słabą czernią taki ekran podrasuje więc piszę o tym co można zrobić.

Jeśli ktoś ma małe fundusze to Epson 5300 + szary ekran wydaje się być jakimś rozwiązaniem.

I co wy z tym brakiem konsekwencji ??? Prawdziwi faceci się znaleźli :) Jak coś powiem to będę się trzymać tego do usr..ej śmierci ? Ja przez ostatnie 3 miesiące w sprawie projektorów i ekranów to już kilkanaście razy zmieniłem zdanie, ale to właśnie nazywa się zdobywanie doświadczenia...
Poprostu expert się wypowiedział.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Hubio, czy Ty rżniesz głupa, czy faktycznie nim jesteś?
Czy Ty serio nie słyszysz siebie? Czy Ty czytasz w ogóle co piszesz? Czy Ty nie widzisz, że zaprzeczasz sam sobie? Czy Ty w ogóle wiesz, że z konsekwencją wypowiedzi jesteś na bakier?
Gdybym mógł Cię zgłosić na leczenie dysfunkcji mózgu, związanej z poprawnym rozumowaniem - zrobiłbym to bez wahania. Bo co jak co, ale takie przypadki powinny mieć pierwszeństwo i w całości być pokrywane z NFZtu.
Choroby psychiczne mają to do siebie, że sami ich nie zauważamy. Zawsze jedyną nadzieją są osoby z najbliższego otoczenia, które w poczuciu obowiązku, powinny im pomóc.

Człowieku masz jakiś problem ??????????????????????????:x Ja dyskutuję kulturalnie i merytorycznie, a ty mnie obrażasz ????? Czy ja Cię kiedykolwiek wyzwałem od debili co nie rozumieją jak im się enty raz pisze to samo ????? Mogę nie być konsekwentny, ba.... mogę się kompletnie mylić w kwestii projektorów bo nie mam żadnego wykształcenia w tym kierunku, ALE to nie powód żeby mnie obrażać !!! Zresztą najczęściej jak się nie ma żadnych argumentów to atakuje się personalnie. Przerabiałem to już wielokrotnie na wielu forach.

Dyskusja konstruktywna = polemika merytoryczna ad meritum, dyskusja niekonstruktywna = obrażanie ad personam

Jako, że z wykształcenia jestem prawnikiem wiesz, że ten Twój post nadaje się do skierowania sprawy na policję tak w trybie przepisów kk jak i kc ? Bardzo Cię proszę abyś więcej w ogóle nie kierował do mnie swoich uwag. Oczywiście skierowałem ten Twój obraźliwy wpis kolejny raz do moderacji.


Człowiek, który rozpoczął ten temat czekał dość długo aż ktoś mu odpisze. W końcu ja mu odpisałem i wtedy zaczęliście się udzielać ? Trzeba było od razu napisać wielcy eksperci za jakich się uważacie...

Bokicu - wszystkie Twoje kolejne ataki na mnie będę ignorował. Dalsze obraźliwe wpisy będą w zależności albo kierowane do moderacji albo zażądam udostępnienia IP w celu zgłoszenia sprawy na policję. Już na paru innych forach jak przyszło jednemu i drugiemu wezwanie to z miejsca stali się bardzo grzeczni.

No naprawdę nie przypuszczałem, że na forum o k. ... sprzęcie hdtv może być taki troll jak ty.

I proszę kolejny raz proszę o zabranie głosu jakiegoś moderatora tego forum w sprawie Pana Bokciu, który mnie systematycznie obraża a to do "wiadomej opcji politycznej" a teraz od "chorego psychicznie" nie prowadząc żadnej dyskusji merytorycznej.
 
Ostatnia edycja:

appaloosa

New member
Chłopaki, dyskusja zeszła trochę na inne tory. Bardzo dziękuję za konstruktywne porady i robię rozeznanie w modelach. Ekran już kupiłem, więc nie ma mowy o poprawie czerni szarym ekranem.

Jest znacząca różnica usprawiedliwiająca cenę, w jakości obrazu między 4k i HD między 7300 a 6800 ?
Ew ten projektor SONY ?
 

hubio

New member
Jest znacząca różnica usprawiedliwiająca cenę, w jakości obrazu między 4k i HD między 7300 a 6800 ?
Ew ten projektor SONY ?

Nie jestem żadnym ekspertem
:), ale w mojej i tylko mojej opinii różnica 2800zł między tymi modelami jest jak najbardziej uzasadniająca wybór 7300. Epson 6800 to taki najlepszy model HD Epsona, ale tylko... HD. Co prawda 7300 nie jest natywnym 4k, ale jak wykazały testy przesunięcie 4k daje bardzo zbliżony lub identyczny obraz dla ludzkiego oka co natywne 4k.

Cenowo w mojej i tylko mojej opinii (nie jestem żadnym ekspertem :) ) 6800 absolutnie nie opłaca się kupować. Tutaj albo bym kupił Epsona 6700 za ok 5500zł albo dołożył do Epsona 7300, który jest obecnie przedstawiany jako najtańszy projektor do 4k co nie jest do końca prawdą bo jest jeszcze Optoma, ale ma tak słaby kontrast, że nie należy jej brać pod uwagę. W 7300 będziesz miał HDR/4k - wszystkie potrzebne rzeczy do oglądania płyt UHD. Jest to po prostu projektor przyszłościowy. Pomijam też fakt o którym wielokrotnie pisałem, że w projekcji każda nawet minimalna poprawa jakości jest znacząca bo mamy ogromne ekrany i wszystko widać...

Tak czy inaczej na pewno różnica 2500zł między 6700 a 6800 nie uzasadnia kupna 6800 w przeciwieństwie do różnicy między 6800 a 7300 która jak najbardziej uzasadnia kupno 7300.
 
Ostatnia edycja:

appaloosa

New member
Kupiłem finalnie Epsona EH-TW7300, co możecie polecić mi do powieszenia, postawienia tego projektora? Kable mam wyprowadzone ze ściany i przewiduję albo półkę, albo uchwyt ścienny. Co polecicie?
 

appaloosa

New member
Hej, firma u której kupiłem 7300 ( jeszcze nie wysłany) kusi mnie modelem 9300W 4 pary okularów 3D za 15 000 brutto - warto dopłacić do wyższego modelu?
 
Do góry