Jaki projektor do 300-400 zł z ali. Cichy?

hubio

New member
Jak chce się mieć dobry obraz, nie wystarczy projektor za 10k czy 20k, trzeba też popracować nad pomieszczeniem.

Taki W1070 w przystosowanym, ciemnym pomieszczeniu da zapewne całościowo obraz lepszy niż TW9300 w jasnym salonie.

Wystarczy popatrzeć na testy.

Fizyki się nie oszuka.

Tyle.

To oczywiście zawsze.... Ja w każdym razie testowałem te swoje cztery w tym samym lub zbliżonym pomieszczeniu (nie do końca zaadaptowanym) więc pisałem na tej podstawie gdzie wszystko było takie samo. I nawet w nie do końca zaadaptowanym 9300 bije wcześniejsze. Obraz jest świetnie skontrastowany czego wcześniej nie było.

Przez nie do końca zaadaptowane rozumiem brak czarnej powłoki w całym pomieszczeniu co nie oznacza, że mam wszystko białe. Biały jest kawałek ściany po jednej stronie i to też zamierzam zmienić i sufit, ale projekcja jest 55 cm pod nim gdzie wcześniej jest czarny pas rozbiegowy więc z sufitu nie widzę absolutnie żadnych rozbłysków itd. Powiedziałbym, że to moje pomieszczenie jest tak zaadaptowane na ok 70%-80%.

Oczywiście dużo daje też ekran. Np. taki ramowy magic screen mógłby ostro podrasować tańsze modele projektorów, ale on sam ma cenę ok 5000zł więc jak by nie patrzeć trzeba by było mieć te 10 000zł. Ja bym na pewno jak bym miał możliwość zamontowania Magic Screena został przy Epsonie 6700 i wtedy posprawdzał, ale u mnie może być tylko zwijany :(
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli nie masz ekranu typu ARL lub pomieszczenia typu jaskinia czyli wszystko na czarno to większość projektorów i to z różnych półek cenowych będzie wyświetlało obraz na podobnym poziomie. Chodzi mi głównie o nasycenie barw i poziom czerni. Miałem kiedyś możliwość porównania w jednym nieprzystosowanym pomieszczeniu epsona 9300 oraz laserowego projektora epsona ls10000. Obraz był na tyle zbliżony do siebie, że poprosiłem sprzedawców aby choć w najbliższym otoczeniu ok2-3m przy ekranie zrobili zaciemnianie. Po założeniu czarnych zasłon na sufit i ściany w odległości do 2,5m od ekranu w stronę widza nagle przewaga nasycenia kolorów i poziom czerni była znacząco odczuwalna pomiędzy ww.projektorami.
Ponadto byłem na pokazie projektora sim którego koszt to grubo ponad 100 tyś w nieprzystosowanym pomieszczeniu i obraz był dużo słabszy niż to co osiągam u siebie w salonie z mojego projektora .
Samo posiadanie drogiego lub bardzo drogiego projektora nic nie da jeśli się go zamontuje w nieprzystosowanym pomieszczeniu....:)
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Jeśli nie masz ekranu typu ARL lub pomieszczenia typu jaskinia czyli wszystko na czarno to większość projektorów i to z różnych półek cenowych będzie wyświetlało obraz na podobnym poziomie. Chodzi mi głównie o nasycenie barw i poziom czerni. Miałem kiedyś możliwość porównania w jednym nieprzystosowanym pomieszczeniu epsona 9300 oraz laserowego projektora epsona ls10000. Obraz był na tyle zbliżony do siebie, że poprosiłem sprzedawców aby choć w najbliższym otoczeniu ok2-3m przy ekranie zrobili zaciemnianie. Po założeniu czarnych zasłon na sufit i ściany w odległości do 2,5m od ekranu w stronę widza nagle przewaga nasycenia kolorów i poziom czerni była znacząco odczuwalna pomiędzy ww.projektorami.
Ponadto byłem na pokazie projektora sim którego koszt to grubo ponad 100 tyś w nieprzystosowanym pomieszczeniu i obraz był dużo słabszy niż to co osiągam u siebie w salonie z mojego projektora .
Samo posiadanie drogiego lub bardzo drogiego projektora nic nie da jeśli się go zamontuje w nieprzystosowanym pomieszczeniu....:)


To wszystko co piszesz to prawda..., ale nie wiem czy już pisałem tutaj o tym czy gdzie indziej - wzorcowe "nieprzystosowane" pomieszczenie jak i wzorcowe "przystosowane" otoczenie to 2 bieguny. Na słynnym filmie gdzie Pani odsłania i zasłania czarny materiał zauważ, że nieprzystosowane pomieszczenie jest zrobione w iście niemieckiej dokładności tzn WSZYSTKO jest absolutnie białe łącznie z wykładziną, nie ma żadnych mebli i malutki klosik. Rolety są zewnętrzne, a po prawej stronie też jest wszystko białe... I dobrze bo w warunkach testowych tak należy. Tym nie mniej raczej nikt z nas, a na pewno nie ja ma takie wzorcowe nieprzystosowane pomieszczenie. U mnie widzialny i mogący wpływać na projekcję to jest w zasadzie mały kawałek ściany w kolorze białym, który i tak będzie niebawem zamalowany/zaplakatowany lub w inny sposób zamaskowany. Nie jest to więc jaskinia, ale nie jest też wzorcowo nieprzystosowane pomieszczenie. I tak myślę jest u większości ludzi.

Po za tym ja dokładnie w tym samym pomieszczeniu i to parę dni, tygodni miałem okazję sprawdzać swoje 4 projektory, to nie była godzina czy dwie i 9300 bije poprzednie po całości właśnie w czerni i w kontraście. Jest też taki niemiecki test porównujący bardzo zbliżone modele Epsona: 7300 i 9300 gdzie również w nie przystosowanym pomieszczeniu 9300 wygrywa na czerni i kontraście. Nie w takim stopniu jak w jaskini, ale wygrywa. A to są przecież bardzo zbliżone modele, gdzie tu do Epsona 6700.

Tak więc moim zdaniem prawie zawsze lepszy obraz będziemy mieli w droższych modelach. Tu w tej technologii dokładnie cena idzie za jakością. Oczywiście im bardziej nie przystosowane pomieszczenie tym te różnice będę mniejsze, ale zawsze będą tak czy inaczej.
 
Do góry