Projektor w jasnym poddaszu

doondie

New member
Witajcie!

Proszę o konsultację w wyborze rzutnika i ekranu.

Pytanie jest uzupełnieniem / rozszerzeniem wątku "HDforum > Audio > Amplitunery AV > Centrum rozrywki - audio" (mam problem z wrzuceniem linka) w którym toczy się dyskusja na temat optymalnego audio (2.0, 5.1, jaki ampli itd...).

Skupmy się na obrazie.

Po pierwsze charakterystyka pomieszczenia - jest słabo! Są jasne ściany, otwarta przestrzeń więc warunki są dalekie od kinowych. Niemniej jednak szukam rozwiązania, które jest uzupełnieniem przestrzeni gdzie się siedzi w większym gronie. Projektor ma służyć do filmów, oglądania TV i gier na konsoli. Wyliczyłem, że optymalnym ekranem dla mnie będzie 106".

Projektor będzie się znajdował ok 4 metrów od ekranu na wysokości ok 2 metrów (około, bo jeszcze nie wiem jaki założę uchwyt).

Należy zagospodarować przestrzeń między filarami. Odległość między nimi to 4 metry, na planie kwadratu.

Pytania:
1. Jaki rzutnik będzie optymalny, przede wszystkim pod kątem jasności. Dominujące będą filmy i TV, gry na drugim planie.
2. Jaki ekran? Wielkość raczej nie ulegnie zmianie, ale pytanie jaki gain?

Mam jakieś przemyślenia po przeczytaniu sporej części forum ale chciałbym poznać Wasze zdanie dla tego konkretnego przypadku.

Mam problem z wrzucaniem linków, zdjęcia pomieszczenia są w wątku o audio. Uzupełnię tu jak tylko będę mógł wrzucać. Swoją drogą dlaczego tam mogłem a tu nie??

Pozdrawiam,
Wojtek
 

hubio

New member
Bez chociaż częściowego zaciemnienia zrezygnuj w ogóle z kupna projektora. Mija to się z celem. Pomyśl nad zaciemnieniem, potem nad projektorem. Generalnie do słabo zaadoptowanych pomieszczeń lepszy jest ekran szary/szara specjalnie pomalowana ściana.

Myślę, że nie ma takiego pomieszczenia, którego nie dało by się zaadoptować. Nie mówię o przemalowywaniu ścian, ale odcięciu źródła światła zewnętrznego.
 

hubio

New member
Odcięcie światła z zewnątrz, to jeszcze nie adaptacja.

Tak, oczywiście, ale lepsze to niż poddasze w słońcu i gwiazdach i do tego projekcja :)

1. Odcięcie światła zewn.
2. Zaadaptowanie pomieszczenia

O ile to pierwsze jest niezbędne o tyle to drugie potrzebne, ale nie uniemożliwiające dobrą projekcję.
 

doondie

New member
Dzięki za odzew! :)

Projekcje na poddaszu będą się w 90% odbywać po zachodzie słońca. Niezależnie od tego mam markizy na oknach a jak będzie trzeba to dołożę rolety, więc światło zewnętrzne traktujemy jako nieobecne. Mówiąc jasne pomieszczenie miałem na myśli ściany. I tu pola manewru nie ma.

Mogę już wrzucić linki:




Chciałbym powiesić ekran między filarami a projektor po drugiej stronie pod sufitem.
 

RAF1977

Banned
Ja bym dał szyny na te belki i rozciągnął czarny materiał na 5ciu płaszczyznach a na podłogę jakąś ciemną wykładzinę i masz idealne pomieszczenie do projekcji, jednocześnie w parę minut wracasz do jasnego poddasza.
 

doondie

New member
Ja bym dał szyny na te belki i rozciągnął czarny materiał na 5ciu płaszczyznach a na podłogę jakąś ciemną wykładzinę i masz idealne pomieszczenie do projekcji, jednocześnie w parę minut wracasz do jasnego poddasza.

A wiesz, że myślałem o tym...
Chciałem założyć najzwyklejsze szyny karniszowe i odcinać przestrzeń między filarami. Nie wiem co prawda jaki materiał miałbym zastosować, żeby nie był za ciężki ale jednocześnie tłumił światło. Ale ten kierunek jest dobry. Pozostają konsultacje z żoną... :)
 

RAF1977

Banned
Aksamit byłby idealny ale to drogi gips.
Na boki jakieś czarne zasłony a na suficie coś lżejszego, może Aksamit na sufit. ..
 

doondie

New member
Aksamit byłby idealny ale to drogi gips.
Na boki jakieś czarne zasłony a na suficie coś lżejszego, może Aksamit na sufit. ..

Zasłony myślę, że mi się uda i zamknę kwadrat po bokach.
Baldachim raczej nie przejdzie.

Jaki dla takich parametrów pomieszczenia i docelowego użytkowania polecasz projektor? No i w konsekwencji ekran?
 

RAF1977

Banned
Nie podałeś budżetu na projektor.
Ekran, jeśli byś zrobił takie zaciemnienie jak pisałeś, to można by się pokusić o biały ekran. Może być Adeo, Krauber.
 

doondie

New member
No tak, wszystko na koniec sprowadza się do pieniędzy :D:D:D

Chciałbym projektor i ekran zmieścić w 4k PLN.
Chciałbym.

Jak się ma moje chcenie do rynku?
Robiąc bardzo ogólne rozeznanie widziałem np INFOCUS IN119HDX. Ekran liczyłem w granicach 1,5k stąd takie założenie budżetowe.

Że drożej można to ja wiem.
A da się taniej?
 

RAF1977

Banned
No te co podałem, to takie droższe trochę. Ale może być ten co napisałeś. Czyli na projektor zostaje 2.5-3 tys. Optoma, BenQ. Coś wybierzesz. Oby był 1080p.
 
Ostatnia edycja:

doondie

New member
No dobra.
Czy zatem wybór Optoma HD142X będzie sensownym wyborem dla moich warunków?

Z kalkulatora wychodzi mi, że ekran jaki zakładałem (106") będzie za mały a rzutnik nie ma aż takiej możliwości regulacji.

Ekran 120" będzie miał dolną krawędź tylko pół metra nad podłogą- nie za nisko?
Ekran będzie przymocowany do belki na wysokości 2,1 metra.
 

hubio

New member
Dzięki za odzew! :)

Projekcje na poddaszu będą się w 90% odbywać po zachodzie słońca. Niezależnie od tego mam markizy na oknach a jak będzie trzeba to dołożę rolety, więc światło zewnętrzne traktujemy jako nieobecne. Mówiąc jasne pomieszczenie miałem na myśli ściany. I tu pola manewru nie ma.

Chciałbym powiesić ekran między filarami a projektor po drugiej stronie pod sufitem.

I to jest właśnie przykład IDEALNEGO niezaadaptowanego pomieszczenia... które łatwo zaadaptować...

I mam takie pytanie: Wiem, że to mało profesjonalne i może głupie ale czy na białych drzwiach i kawałku białej ściany powiesił jakiś ciemny plakat to by zdało egzamin ? Najbliżej ekranu jedyne elementy białe to właśnie drzwi pokojowe i kawałek ściany. Jedno i drugie po 80 cm szerokości.

Reszta białych elementów jest znikoma.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ekran 120" będzie miał dolną krawędź tylko pół metra nad podłogą- nie za nisko?

Tylko? Ja mam ok. 40cm i jest idealnie - akcja jest centralnie przed widzem, a musisz też pamiętać, że to wysokość przy materiale 16:9, a seanse są zazwyczaj w 21:9, także dolną linie wizji będziesz miał wyżej.
 

RAF1977

Banned
No dobra.
Czy zatem wybór Optoma HD142X będzie sensownym wyborem dla moich warunków?

Z kalkulatora wychodzi mi, że ekran jaki zakładałem (106") będzie za mały a rzutnik nie ma aż takiej możliwości regulacji.

Ekran 120" będzie miał dolną krawędź tylko pół metra nad podłogą- nie za nisko?
Ekran będzie przymocowany do belki na wysokości 2,1 metra.
Będzie dobrze. I 120" to już fajnie jest.

Hubio. No lepszy czarny plakat niż biała ściana. Najlepiej matowy żeby był.
 
Do góry