Czy projektory 4k lub SONY LCoS skalują poprawiają jakość DVD ?

hubio

New member
Witam !

Mam pytanie jak na wstępie. Jako, że mam dużą kolekcję filmów na DVD, znacznie mniej na Bluray i zastanawiam się który projektor dobrze skaluje obrazy o niższej rozdzielczości do wyższych lub choćby dobrze poprawia jakość DVD.

Obecnie mam Epsona TW6700 i nie jest źle, ale widać sporą różnicę między materiałami FHD, 4K i DVD. Telewizor Samsunga sobie świetnie radzi ze skalowaniem/poprawianiem jakości DVD i zastanawiam się czy projektory 4k np. Epson TW9300 by coś poprawiły.

Siedzę też dość blisko ekranu, poniżej zalecanych odległości i czytałem, że w sprzęcie 4k można taką odległość skrócić - czy to jest też prawda w przypadku projektorów 4k ?
 

RAF1977

Banned
Tw9300, to nie projektor natywnie 4k.
Ma tą funkcję podnoszenia rozdzielczości i może wyświetlać obraz UHD. Czy dostaniesz obraz lepszy niż tw6700. Pewnie tak.
 

hubio

New member
Tw9300, to nie projektor natywnie 4k.
Ma tą funkcję podnoszenia rozdzielczości i może wyświetlać obraz UHD. Czy dostaniesz obraz lepszy niż tw6700. Pewnie tak.

Dzięki za odpowiedź.

Wiem, że tylko podnosi. Czytałem o tym, ale chyba nawet w teście na tej witrynie stwierdzono, że mimo, że nie jest to natywne 4k to działa tak, że ludzkie oko nie wychwyci różnicy z natywnym 4k. Najtańszy projektor 4k na rynku to Optoma i się zastanawiam właśnie czy uderzać w Epsona czy może tą Optomę, ale o niej jest bardzo mało informacji i testów. Sony za 25 tyś z natywnym 4k jest stanowczo za drogie. Max dla mnie to 15 tyś, ale chciałbym się zmieścić do 12 tyś. Jeszcze nie kupuję tylko gdzieś w ciągu 2 miesięcy, ale przy takim wydatku chcę mieć pewność, że to ma sens.

Głównie mi chodzi o podniesienie jakości DVD bo z bluray, 4k, 1080p i nawet 720p już ten mój obecny Epson ładnie świeci.
 

RAF1977

Banned
No wiesz. DVD, to 480p. Cudów się nie spodziewaj. Ekran do projekcji, to pewnie 100-120". Telewizor pewnie 55-65", jest duża różnica. Jak Ci tak zależy na tym DVD, to zostaje jedynie jechać gdzieś z płytą i samemu sprawdzić jak to wygląda. Za 10tys masz jeszcze model tw7300, który też ma tą funkcję podniesienia rozdzielczości.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To chyba już lepiej podmienić kluczowe filmy z dvd na BR, a zaoszczędzone pieniądze odłożyć i poczekać jak projektory 4K potanieją.
 

hubio

New member
Ekran mam 106'', telewizor 65'' SUHD Samsunga UE65JS8500 i telewizor sobie bardzo dobrze radzi z materiałami w niższych rozdzielczościach. Oprócz samego skalowania do 4k sporo systemów poprawiających obraz i się zastanawiam czy analogicznie może być z projektorem 4k.

Zresztą największą zaletą tego telewizora nie jest samo 4k, którego jak wiemy jest wciąż bardzo mało, żadna telewizja oprócz kilkunastu kanałów jak FashionUHD czy bardzo drogich filmów 4k; tylko właśnie skalowanie. I fajnie by było coś takiego mieć w projektorze.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Najlepiej ze skalowanie radzą sobie projektory oparte na systemach LCos które bazują na technologi SXRD są to m.in projektory JVC i Sony. Słabiej sobie radzą ze skalowaniem projektory oparte na technologi LCD i DLP. Niestety ale nawet najlepsze projektory oparte na technologi Sxrd nię zdziałaja cudów z DVD które z 720/576p. chciałbyś podciągnąć do 1080p czy do 4k. Na mniejszych ekranach do 100" jest jeszcze możliwość oglądania takiego materiału bez wyraźnie powstających defektów sztucznego podniesienia rozdzielczości.
Na dużym ekranie niestety ale widać każda nie doskonałość w materiale dużo bardziej niż na małej przekątnej TV.
Kiedyś chciałem wyciągnąć ile się da z płyt DVD i zakupiłem flagowy model odtwarzacza DVD za 6tys (waga 15kg - dzisiejsze flagowe amplituner ery tyle niekiedy ważą ). Caly odtwarzacz zrobiony tylko po to aby wyciągnąć z płyt DVD wszystko co się da.
Niestety pomimo iż otwarzacz się niesamowicie starał to na TV 50" obraz był żyleta, nie do odróżnienia film z dvd a blu ray. Natomiast na ekranie 130" już nie było tak kolorowo. Widać było już niepotrzebne artefakty i ząbkowania. Mam również bogatą kolekcję filmów na DVD ale na projektorze ich nie oglądam bo wyglądają bardzo słabo.
Dlatego dvd poszło na sprzedaż a filmy które chciałbym jeszcze raz obejrzec na projektorze niestety ale wole wymienić na blu ray.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Dzięki Bipo za odpowiedź. Dużo wniosła do dyskusji.

Ja mam ekran 106'' więc zakładam, że może coś dać lepszy projektor. W sumie od początku rozważam albo Epsona 7300/9300 albo właśnie Sony, które wszyscy tak zachwalają, że technologia LCoS jest najlepsza. Z 2 strony Epson 7300 w tej cenie ma udawane, ale zawsze 4k i wciąż się zastanawiam co będzie lepszym wyborem. Pewno się zdecyduję właśnie na Sony oparte na LCoS albo udawane 4k z Epsona.Jak ktoś ma może jeden z tych projektorów o których piszę i podobny ekran może napisze jak się sprawdzają filmy na DVD.

Niestety wymiana na bluray była by bardzo czasochłonna, bardzo droga, a połowy bym nie wymienił bo nie były nigdy wydane na bluray.
 

RAF1977

Banned
No ja mam tw7300 a Bipo ma Sony. Powiem Ci, że nie trawie DVD za bardzo na tv 78" a na projektor to nawet bym się nie odważył dawać DVD.
Poprostu DVD ogladaj sobie na tv a na projektor kupuj kolejne na BD. I w sumie wymiana projektora Ci nie potrzebna.
 

hubio

New member
A Oppo 103D/105D z Darbee nie wniósłby więcej??

Wielkie dzięki. To bardzo cenna informacja. Może sobie kupię coś takiego razem z projektorem. Poczytam o tym odtwarzaczu bo nie miałem pojęcia o tej firmie. Obecnie używam bluray Samsunga za 600zł (najwyższy model bez wejść na telewizję sat) i myślałem, że nic lepszego nie da się zrobić z DVD. Jeśli bym się zmieścił z ceną projektora do 10 tyś to mógłbym dokupić taki odtwarzacz za 3,5 tyś i to on by wziął na siebie skalowanie. Naprawdę świetny pomysł. Dzięki wielkie.
 

Mateusz80

Member
Jakiś czas temu odpaliłem kilka filmów DVD na mojej PS3 i dużym ekranie. Było lekko mówiąc tragicznie. Od niedawna mam blu ray Cambridge CXU z Darbee na pokładzie i sam jestem ciekaw różnicy obrazu w stosunku do PS3. Myślę, że w niedziele uda mi się zrobić porównanie to dam tutaj znać.
 

hubio

New member
Jakiś czas temu odpaliłem kilka filmów DVD na mojej PS3 i dużym ekranie. Było lekko mówiąc tragicznie. Od niedawna mam blu ray Cambridge CXU z Darbee na pokładzie i sam jestem ciekaw różnicy obrazu w stosunku do PS3. Myślę, że w niedziele uda mi się zrobić porównanie to dam tutaj znać.

Będę bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję.
 

bokciu

Banned
Co to w ogóle za poroniony pomysł z odtwarzaniem filmów DVD na projektorze? W dobie powszechnych rzutników FHD oraz wchodzącego 4k, dywagacje i rozważania technologii która przechodzi do lamusa. A może ma ktoś pomysł jak podpiąć magnetowid do projektora?
Jak wycisnąć z płyty DVD jak najwięcej? Wywalić ją do kosza, albo złamać na kolanie...To tak jak kupić nowy, sportowy samochód i nalać do niego żółtej etyliny, bo ojciec w latach 80 tych był kierowcą i "zaoszczędził" całą cysternę.
 

RAF1977

Banned
Jak ktoś ma dużą kolekcję, to mu się nie dziwię, że chce oglądać na dużym ekranie. Tylko, że płyta DVD ma 480p czy tam 560p i ona ładnie, to wyglądała na kineskopie 29".
No ale może ten oppo 103D podrasuje trochę obraz.
 

bokciu

Banned
Jak ktoś ma dużą kolekcję, to mu się nie dziwię, że chce oglądać na dużym ekranie. Tylko, że płyta DVD ma 480p czy tam 560p i ona ładnie, to wyglądała na kineskopie 29".
No ale może ten oppo 103D podrasuje trochę obraz.

Otóż to, DVD miało racje bytu na małym ekranie i nawet oppo nie doda rozdzielczości, bo i z czego.
Ewentualnie wyostrzy obraz...
 

RAF1977

Banned
No 29" na kineskop, to nie był mały ☺ .
Standard to było 19-23, mały to 14" a 29" to był kolos.
 
Ostatnia edycja:

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Miesiąc temu oglądałem 4 odcinki Allena DVD na JVC DLA-X 500 , byłem bardzo zdziwiony bardzo dobrą jakością materiału. Ekran 99-100" . Potem poleciał film - Ciśnienie także na DVD. Nie ma czego się wstydzić i obawiać :)
 
Do góry