Czy projektory 4k lub SONY LCoS skalują poprawiają jakość DVD ?

Bipo

Active member
Bez reklam
Dokładnie z dvd nie zrobimy 4k bo to nierealne ale spróbujmy wycisnąć z tego formatu ile się da. Dlatego trzeba popróbować różnych sposobów. Jednym z nich jest przetestowanie odtwarzacza z procesorem darbee na pokładzie. Niestety nie wszystkie filmy wyszły na blu ray lub uhd, które kiedyś wyszły na dvd.
 

hubio

New member
Tak teraz to u mnie wygląda:
Zdjęcia z wczoraj robione komórką na żywo jak leciał film bez pauzy. Całkowite zaciemnienie.
Dla przypomnienia: Epson TW6700 + ekran Suprema Elegant Matt White:
ba6f2ab89094f66f.jpg


Czytałem jeszcze trochę i mój wybór będzie jednak dotyczył albo Epsona 7300/9300 albo jakiś najtańszy JVC z 4k czyli za 20 000 :) Wynika to z tego, że wczoraj jeszcze raz ogarnąłem jak się sprawdza u mnie to w dzień i w nocy i niestety w dzień mogę zrobić tylko częściowe zaciemnienie i różnica między oglądaniem w nocy i w dzień jest bardzo duża. Te zdjęcia wyżej są z nocy - całkowitego zaciemnienia. A to oznacza, że jasny Epson się bardziej sprawdzi niż SONY. Przekonuje mnie też mimo wszystko HDR i 4k które natywnie mam z odtwarzacza hdd. Jak też pisałem w innych wątkach nie lubię ciemnego obrazu, a technologia LCD wydaje się w tym aspekcie lepsza. Po za tym Epsony 7300/9300 są o wiele nowsze niż SONY i wydaje się, że mogą mieć wprowadzone więcej nowości. Co by nie mówić obecnie Epson 7300 i Optoma mają najtańsze 4k. Gdyby Sony lub JVC z 4k było do 15000zł to pewno bym dołożył te 5 i kupił, ale jednak przy różnicy 10000 do 20000 czyli 2x tyle wydaje mi się to nie opłacalne.

I zmieniając trochę temat gdyby MagicScreen robił jakieś ekrany sufitowe było by super. Nie mam kompletnie jak u siebie umieścić ramowy, nawet jak bym wywalił telewizor (czego nie chcę robić).
 

hubio

New member
Na 99% wezmę Epsona 7300. Dzisiaj miałem ostatni dzień aby oddać Epsona 6700 i wymienię na Epsona 7300. 14000zł czy 20000zł to dla mnie jednak bariera cenowa, a raczej psychologiczna żeby wydać tyle kasy na zabawkę :) W cenie do 10-11tyś zostaje albo ten Epson albo SONY, ale jak wcześniej pisałem dzisiaj w dobie technologi 4k kupowanie modelu z 2015 r to dla mnie trochę krok wstecz. Telewizor świetnie skaluje do 4k materiały HD i o niższych rozdzielczościach. Zobaczymy jak się sprawdzi projektor. Dochodzi też sprawa, że siedzę blisko ekranu więc 4k się tu przyda bo wiadomo, że można bliżej niż w 1080p. Jest trochę więcej "za" Epsonem. Jak Sony/JVC wypuści nowe, tańsze modele 4k do 10-11 tyś wtedy pomyślę nad zmianą. Na razie rzutem na taśmę zmienię na 7300.

Dzięki za wszystkie rady. Np sprawa darbee otworzyła mi nowe horyzonty. Całkiem możliwe, że jeszcze tak podkręcę DVD na tym projektorze. Zobaczymy.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
No to czekamy na relację po zakupie i czy odtwarzacz też będzie zmieniony?

Widzę, że Ty masz tego epsona. Możesz napisać jak się spisuje skalowanie 4k ? Nie chodzi tylko o filmy DVD, ale w ogóle materiały o niższych rozdzielczościach jak 720p ? Jak się sprawdzają natywne materiały 4k - czy widać, że to rzeczywiście 4k ?

Projektory LCD są wrażliwe na kurz , a właściwie ich lusterka . Weź pod uwagę tę dolegliwość.

No i co z tym kurzem ?
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Było już kilka wątków o zakażonych lusterkach , czyszczeniu , serwisowaniu .
Jest , to bardzo delikatny i wrażliwy element projektora . Nie mówiąc już o wstrząsach przy montażu , demontażu. Trzeba się obchodzić jak z jajkiem .
 

hubio

New member
Ja myślę, że wiele spraw dotyczących danej technologii trzeba ciągle aktualizować. Bo co roku wychodzą coraz to lepsze modele i wprowadzany jest szereg udoskonaleń. To co było aktualne 2 lata temu może nie być już dzisiaj.

Co do problemów z lusterkami itd to mam 2 lata gwarancji, a w tym czasie pewno sprzedam i kupię coś jeszcze lepszego :)
 

Mateusz80

Member
Sprawdzałem wczoraj jak to wygląda u mnie. Przy tylu calach nawet Darbee cudów nie zdziała. Jest minimalnie lepiej, ale szału nie ma. Jeśli już miałbym coś oglądać z dvd to wolałbym to robić na mniejszym ekranie.
 

RAF1977

Banned
Widzę, że Ty masz tego epsona. Możesz napisać jak się spisuje skalowanie 4k ? Nie chodzi tylko o filmy DVD, ale w ogóle materiały o niższych rozdzielczościach jak 720p ? Jak się sprawdzają natywne materiały 4k - czy widać, że to rzeczywiście 4k ?



No i co z tym kurzem ?
Nie oglądam DVD na projektorze ani 560p ani 720p. Nie oglądam 4k na projektorze, również. Głównie 1080p z różnych źródeł i jak dla mnie, rewelacja. Funkcja e-shift fajnie podbija ostrość obrazu, tak że te 130" z 2.5m można śmiało oglądać i nie widać żadnych pikseli czy coś. Obraz jest gładki i ostry.
Z kurzem problemów żadnych nie mam, aczkolwiek czytałem na zagraniczny forach, że ludzie czasem odsyłali z tego powodu na gwarancji i dostawali nowe projektory. Głównie czytałem o tym na amerykańskim forum, bardzo mało było takich przypadków na europejskim (brytyjskim).

Ps
Na hdtv polska założyliśmy temat o epsonie tw7300 i tw9300.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Wielkie dzięki Panowie za odpowiedzi. Zajrzę jeszcze do tego wątku o tych epsonach bo zastanawiam się czy jest sens zamiast 7300 kupić 9300 :)
 

RAF1977

Banned
Dopiero założony ☺.
Jak chcesz poczytać dużo, to amerykańskie forum lub brytyjskie.

Czy jest sens, jak jest kasa, to jest sens.
Ja osobiście, nie chciałem wydawać więcej niż 10tys na pierwszy projektor.
Tw9300 ma lepszy kontrast ale żeby go wykorzystać trzeba mieć super ciemny pokój kinowy. Ty chyba taki masz, to jest sens.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
Dopiero założony ☺.
Jak chcesz poczytać dużo, to amerykańskie forum lub brytyjskie.

Czy jest sens, jak jest kasa, to jest sens.
Ja osobiście, nie chciałem wydawać więcej niż 10tys na pierwszy projektor.
Tw9300 ma lepszy kontrast ale żeby go wykorzystać trzeba mieć super ciemny pokój kinowy. Ty chyba taki masz, to jest sens.

Ja mam normalny duży pokój z roletami zaciemniającymi. Planuję jeszcze to wzmocnić żeby dać dodatkowe rolety zaciemniające. W nocy jest tak ciemno, że tylko diody ze sprzętu coś rozświetlają, tak to absolutna ciemność, ale... biały sufit i z jednej strony na 1/5 długości biała ściana. Ale na ekranie jest pas rozbiegowy ok 40cm więc projekcja jest 55cm pod sufitem więc nie ma refleksów z sufitu.

W tamtym wątku o tych epsonach była taka konkluzja, że nawet w jasnym pomieszczeniu jednak lepiej wypada 9300, ale tylko w ciemnych scenach co oznacza, że do filmów jest sens, ale do sportu/gier nie ma różnicy. W białych scenach nie zauważono żadnej różnicy.

Oczywiście 9300 jest lepszym projektorem, ale JVC za 18000zł jeszcze lepszym i tak można w nieskończoność... Pytanie więc powinno się postawić takie - nie który jest lepszy tylko czy dopłacając ok3500zł (ok 10800zł za 7300 do 14200zł za 9300) jest sens ?

Napaliłem się już na 9300, ale jednak to chyba nie ma sensu tym bardziej, że w ogóle wymieniam projektor nie z uwagi na poziom czerni, który już mi odpowiada nawet w obecnym 6700 tylko inne sprawy o których tu pisałem.
 
Do góry