Ekran matt gray vs matt white

Bipo

Active member
Bez reklam
Niestety ale zdjęcia nie oddadzą w 100% tego co widzą nasze oczy, chyba że się do tego przygotujemy i nastawimy odpowiednio aparat fotograficzny. Tylko przedtem musimy dokonać pomiarów natężenia światła aby poprawnie skonfigurować aparat do zdjęcia.
Ponadto aby lampa projektora wyświetliła kolory w naturalnej temperaturze barwowej tj. 6500 K musimy dokonać odpowiednich pomiarów natężenia światła w otoczeniu w jakim projektor pracuje i na jakim ekranie jest wyświetlany obraz aby wiedzieć ile i gdzie jakich parametrów użyć i zmienić. Zarówno pomiar musi być wykonany na ekranie białym jak i szarym. Następnie na podstawie dokonanych pomiarów, możemy zacząć kalibrować projektor aby wyświetlił obraz wg.określonego wzorca. I teraz od klasy projektora i możliwości jego kalibracji zależy efekt końcowy. Może się okazać, jak to jest w przypadku niższej klasy projektorów, że możliwości kalibracyjne są bardzo okrojone i nie można go poprawnie skalibrować mimo użycia bardzo drogiego sprzętu kalibracyjnego. Może się okazać np. że na białym ekranie osiągniemy założony cel a na szarym nie bo zabraknie mocy lampy z uwagi na niską wartość lumenów. Następnie może się okazać, że nie osiągniemy zamierzonej barwy z uwagi na otoczenie i odbicia pomimo odcięcia w 100% promieni słonecznych.
I tutaj film z zaslonieciem pięknie pokazuje jak poprzez zlikwidowanie odbić od białych ścian udało się poprawić i uzyskać głębszą czerń.
U siebie w wątku kiedyś zrobiłem porównanie ile światła odbija się nie tylko od sufitu ale od ścian bocznych oddalonych od ekranu ok 1,3m.
Przykład, mój projektor był kalibrowany ok. 3-4h poprzez użycie ok.87 suwaków odpowiedzialnych za temperaturę barwową jaką wyświetla lampa. I zaznaczę, że nie były ruszane podstawowe suwaki od kontrastu, jasności itd.dostępne z poziomu podstawowego..;-) Nie zrobimy kalibracji na oko bo nasze oczy nie są w stanie wyłapać minimalnych zmian poszczególnych składowych określonego koloru. Ponadto poprawnie wykonana kalibracja za pomocą profesjonalnego sprzętu gwarantuję Ci naturalne kolory z odpowiednim ich nasyceniem. Biały to biały i czarny to czarny…;-) Dodatkowo jeśli uda się skalibrować twój sprzęt i osiągnąć odpowiednią temperaturę barwową dostajesz również raport z kalibracji i masz to na piśmie. Pamiętaj że nie zawsze uda się to osiągnąć.
Jeśli się uda poprawnie dokonać kalibracji to nasze kolory czy to na powierzchni szarej czy białej będą zbliżone. Tylko jedna uwaga: jeśli nie robiliśmy kalibracji po ok100h pracy lampy a dopiero np. po1000-2000h taka lampa będzie już mocno zużyta. Dlatego na białym ekranie będzie łatwiej osiągnąć temperaturę barwową wg.określonego wzorca niż na powierzchni szarej.

Ponadto nie możemy się skupiać tylko na dwóch kolorach białym i czarnym bo reszta kolorów też jest ważna. To że zrobimy na oko biały lub czarny może się okazać że cała reszta kolorów nam się rozjedzie. Przekłamania będą nie kiedy na tyle duże, że mogą pojawić się przepalenia jak to jest w przypadku mocno jasnych scen lub przygaszenia jeśli przegniemy z osiągnięciem czerni. Reszta kolorów mocno zostanie zachwiana, wskutek czego obraz będzie nie naturalny i męczący. A wszystko poprzez ustawienie i dążenie do momentu kiedy nasz projektor wyświetli poprawnie jedną barwę biel lub czerń.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Bipo. Piękny wykład.
Tylko że na filmie poprostu widać różnicę między pomieszczeniem jasnym i w pełni zaciemnionym. Ustawienia kamery są niezmienne, więc to co widzimy, to różnica. Niezależnie od ustawień przysłony i czasu naświetlania, różnica zawsze będzie taka sama. I to jest najważniejsze.
Kalibracja kolorów, to już osobny temat.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ten film powinien być podwieszany i pokazywany każdej osobie , która zaczyna zabawe z projekcją.... :)
Najpierw zapewnijmy optymalne warunki dla pracy projektora i ekranu a następnie do pracujemy obraz do obrazu naturalnego a nie cukierkowego itd.... :)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Podstawą jest stworzenie warunków, czyli tzw. bazy. Kalibracja to dopieszczanie, a nie antidotum na odbicia które degradują wizje.
Dokładnie tak, jak w przypadku KD.
W pustym, pozbawionym ustrojów akustycznych pomieszczeniu nic nie pomoże.
Podstawą jest stworzenie podstawowych warunków.
Bez tego, to zabieranie się od d.. strony.
To tak, jakby ktoś chciał skalibrować set KD w pomieszczeniu który nie spełnia minimum warunków akustycznych.
Można zmieniać kable, kalibrować, a i tak o niebo lepsze efekty będą na defaultowych ustawieniach w pomieszczeniu z ustrojami.
Droższe sprzęty - kolumny, elektronika, kable też nic nie wniosą jeżeli będą pogłosy, echo, odbicia. To samo jest z projektorami.

Co do samych zdjęć, w kontekście dyskusji nic nie wnoszą.
Mamy fotkę przy zgaszonym świetle i zapalonym, a tu chodzi zupełnie o coś innego.
Żeby cokolwiek oceniać, trzeba do pierwszej fotki dorzucić drugą, ale z przemalowanymi ścianami na czarno.
Najlepiej osobiście się przekonać przeprowadzając testy.
 

hubio

New member
Dzięki za wszystkie odpowiedz. Jak w przyszłości kupię projektor za 15k to dokonam kalibracji i jeśli będzie taka potrzeba poprawię warunki otoczenia.

Wychodzę też z założenia, że to sprzęt jest dla ludzi, a nie ludzie dla sprzętu co oznacza, że jeśli słuchając muzyki będę się cieszył jej brzmieniem, a oglądając film zapamiętywał sceny, cieszył kolorami itd to nie ma znaczenia czy mam wieżę za 1000zł czy wielki zestaw nagłaśniający za 50000zł. Oczywiście, żeby zrobić to profesjonalnie i mieć pewność, że oglądany obraz jest idealny należy zrobić kalibrację, a w projektorach jest to chyba ważniejsze niż w innym sprzęcie.

A co do białego/czarnego rzeczywiście nie zrobiłem takiego testu jak wczoraj na ekranie szarym, ale akurat białe powierzchnie miałem gdzie obserwować bo z odtwarzacza hdd opartego na androidzie okna są białe i biały nie był biały :) i to pamiętam doskonale. Teraz w nocy mogę spokojnie oglądać w trybie eco, a na ekranie szarym obraz był dla mnie zdecydowanie za ciemny w eco. Zresztą parę osób o tym pisało, że wystarczy przełączyć się w tryb eco na matt white żeby osiągnąć efekt matt grey. Ja się z tym nie zgadzam bo trochę to daje, ale głębokość czerni i tonacje szarości są na matt grey najlepsze jakie widziałem w życiu kiedykolwiek na jakimkolwiek sprzęcie (nie miałem nigdy plazmy - może tam było by lepiej), niestety jednak cierpi na tym biel...
 

darekguma

New member
Bez reklam
Tylko ja nie rozumiem po co cała dyskusja o potrzebie zaciemnienia. Ja tego nie neguję. Temat powstał żeby poruszyć kwestie ekranu matt grey vs matt white, a nie kwestie zaciemnienia, a tu się zrobiła z tego dyskusja. Po prostu w moich warunkach mimo białego sufitu nie odczuwam dyskomfortu związanego z oglądaniem. Najlepiej to było by mierzyć kolorymetrem różnice i było by wiadomo jak biały sufit o ile % wpływa na jakość.

Poddam pod ocenę szanownych forumowiczów zdjęcie jakie zrobiłem przy całkowitym zaciemnieniu czyli w nocy ze spuszczonymi wszystkimi roletami zaciemniającymi. Dla mnie biały jak i czarny są w 100% właściwe. Zdjęcia robione z boku zwykłą komórką też oczywiście zniekształciły.

Żeby już nic nie dodawać ze swoich ustawień zdjęcia były robione na ustawieniu projektora: automatyczny. Pewno można by jeszcze podrasować czerń i biel.
Będzie krótko, przyjdzie taki czas, a przyjdzie szybciej niż Ci się wydaje, że zacznie To Tobie przeszkadzać.
 

hubio

New member
A jak myślicie - ma jakiś sens włączenie tej planszy testowej na telewizorze i porównanie z projektorem ? Wiem, że to i tak będzie na oko, ale może coś da ? Akurat mam i telewizor i ekran praktycznie koło siebie w odległości 3 cm i mogę podnieść ekran i zrobić coś jak pół na pół telewizor/projekcja ? Miało by to sens ?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ale co, chcesz porownac czy czarny to czarny, a bialy to bialy?

Naklej biala zwykla kartke a4 na bialej planszy z projektora i zobaczysz roznice.

U mnie wystarczy ze monitor wlacze w salce, swiatlo odbije sie od bialych scian i na obrazie z projektora widac ze jest jasniej.

Ten filmik z facebooka swietnie pokazuje po co sie zaslania sciany. Ale to juz wyzszy lvl. Najpierw zrob odpowiednie bordery - ramke naokolo ekranu.
 

hubio

New member
Ale co, chcesz porownac czy czarny to czarny, a bialy to bialy?

Naklej biala zwykla kartke a4 na bialej planszy z projektora i zobaczysz roznice.

U mnie wystarczy ze monitor wlacze w salce, swiatlo odbije sie od bialych scian i na obrazie z projektora widac ze jest jasniej.

Ten filmik z facebooka swietnie pokazuje po co sie zaslania sciany. Ale to juz wyzszy lvl. Najpierw zrob odpowiednie bordery - ramke naokolo ekranu.

W tym ekranie bordery są fabrycznie zamontowane i jest czarny pas rozbiegowy. U mnie widoczny biały to jest kawałek ściany - jakieś 1/5 całej szerokości pokoju i to z jednej strony bo resztę zasłaniają czarne meble, a z kolei od sufitu jest czarny pas rozbiegowy i jak pisałem przestrzeń projekcyjna jest 55 cm pod sufitem/pasem rozbiegowym.

Jeszcze obejrzę jakieś filmiki jak te odbicia od ścian się objawiają w trakcie projekcji.
 

darekguma

New member
Bez reklam
W tym ekranie bordery są fabrycznie zamontowane i jest czarny pas rozbiegowy. U mnie widoczny biały to jest kawałek ściany - jakieś 1/5 całej szerokości pokoju i to z jednej strony bo resztę zasłaniają czarne meble, a z kolei od sufitu jest czarny pas rozbiegowy i jak pisałem przestrzeń projekcyjna jest 55 cm pod sufitem/pasem rozbiegowym.

Jeszcze obejrzę jakieś filmiki jak te odbicia od ścian się objawiają w trakcie projekcji.
Albo prościej, zapodaj jakiś materiał filmowy z ciemną sceną i dużą ilością detali, zapal w telefonie latarkę i poświeć na boczne ściany i na ścianę przeciwległą ekranu i zobacz co dzieje się na ekranie. Ładnie widać co robią odbicia z obrazem a zwłaszcza przy białym ekranie.
 

davey

New member
Witam
odświerzę trochę wątek, ponieważ stoję właśnie przed dylematem zakupowym, biały czy szary ekran, przeczytałem cały wątek i nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie... :-(

mój pokój kinowy będzie dedykowany pod kino domowe
projektor pod sufitem,
ściany są szare (beton),
sufit biały, może biel będzie złamana, ale nie czerń
ekran 130cali, boki w czerni ok 40cm,
góra dół też czerń, odległość od sufitu jeszcze nie ustawiona
jaki wybrać ekran biały? czy szary?
oglądam tylko filmy i seriale, sport mnie nie interesuje
 

AMP

New member
"mój pokój kinowy będzie dedykowany pod kino domowe" - "sufit biały, może biel będzie złamana,.." - hmmm
Do tego szare, więc i tak dość jasne ściany, - JASNO to widzę...

Nawet matt grey nie zapewni zadowalającego efektu w takich warunkach.
 
Do góry