Jaki projektor do mieszkania w bloku?

Makumba

New member
Witam.

Nareszcie pojawił się ten dział, którego od dłuższego juz czasu mi tu bardzo brakowało. Mam nadzieję, że będzie się rozwijał w szybkim tempie. Jako kinomaniak zastanawiałem się juz nad plazmami czy też LCD. Sprzęt miałby służyć do oglądania filmów ( divx, dvd, HD ) bo do telewizji, to styknie mi nawet 21 cali CRT :p - jednak obie te technologie nie spełniają moich oczekiwań. Po pierwsze cena/wielkość - po drugie parametry obrazu. :evil: Od pewnego czasu zatem, przyglądam się z zainteresowaniem projektorom.
A wiec przejdźmy do konkretów.
Pokój 3,70 / 3,30 - odległość po przekątnej od projektora do ekranu - około 3,5 metra. Odległość "od oczu" do ekranu - około 3 metrów. Projektor raczej musiałby być podwieszony pod sufitem - chociaż mógłby też stać na półce w samym narożniku - równo w połowie wysokości. Docelowo w oknie pojawią się rolety.

1. Co byście polecili? Kwota - powiedzmy do około 6000 ( najbardziej zależy mi na bardzo dobrym odwzorowaniu czerni i jak największej szczegółowości obrazu.)
2. Na co w tych warunkach lokalowych zwracać największą uwagę?
3. Jak wogóle na projektorach wypadają średniej jakości DiVx-y oraz sygnał SD (np. z kablówki)?
4. Jaka wielkość ekranu byłaby w tym wypadku najwłaściwsza? ( tutaj są sprzeczne opinie - podkreślam chodzi o jak najlepsza jakość a nie tylko maksymalna wielkość ).

No i w koncu - czy jest jakies miejsce w Warszawie gdzie mozna zobaczyc projektorki w akcji?

Oczywiście najbardziej zależy mi na odpowiedziach od osób, które same użytkują projektory - wszelkie wrażenia z użytkowania oczywiście mile widziane!!
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Sporo informacji o projektorach znajdziesz na forum Lukara.
Bardzo mnie zastanawia mnie dlaczego na tak dużym forum jak HDTV, dopiero teraz powstał dział dotyczący tych urządzeń. I dlaczego tak mało się tutaj o tym pisze?
Nowe projektory nie ustępują jakością obrazu dobrym plazmom czy telewizorom LCD, o czy mogę poświadczyć jako użytkownik TW1000.
1. W cenie do 6000 zł polecałbym:
- Panasonic AX100 (LCD),
- Mitsubishi HC1100 (DLP),
- Optomę HD70 lub HD72i (DLP, ta druga kosztuje troszkę drożej),
- Epson TW700.
W tej cenie nie oczekuje, że uzyskasz smolistą czerń. Choć wg mnie problem projektorów leży bardziej w kontraście ANSI niż w reprodukcji czerni.
2. Warunki lokalowe:
- absolutne zaciemnienie (jak w kinie),
- miejsce na ekran (polecam Projectę). Uwaga na możliwość falowania materiału w przypadku użytkowania ekranów rozwijanych ręcznie.
Preferuję powierzchnię Matt White o współczynniku gain równym 1,0.
Jeżeli zdecydujewsz się na projektor DLP, to musisz wiedzieć, że większość z nich nie posiada lens shiftu, czyli nie ma możliwości przesuwania obrazu w pionie i poziomie. Niektóre, droższe DLP mają lens shift, ale tylko pionowy.
3. Dobre divxy (powiedzmy 2 płytowe wydania) o bitrajcie powyżej 1400 kB/s wyglądają całkiem znośnie. Niemniej trudno jest je porównywać do materiału DVD.
Oczywiscie są juz na sieci ripy z wydań HD. Kodowane x264 wyglądaja znakomicie
4. Dla odległości 3,0 proponuję ekran 2,0 m z czarną obwódką (zostaje 1,90 m na obraz).
Poruszyłem tylko wierzchołek góry, o projektorach można by pisać w nieskończoność.
 

Makumba

New member
Witaj Meloman.

Dzięki za odpowiedz.
Największą bolączką jest to, że jeśli chodzi o telewizory to nie ma problemu z zobaczeniem jak grają - o tyle z projektorami jest cieniutko - istna pustynia. Praktycznie poruszam się po omacku - bazując tylko na wypowiedziach użytkowników na różnych forach ( czytałem dużo Twoich(?) postów na grupie "kino domowe" – rozumiem, że to jest to "forum Lukara") oraz testach/zdjęciach na zachodnich serwisach. Tyle, że w ten sposób juz raz się naciąłem ( plazmy ) – nie ma to jak porównanie danej technologii osobiście i na własne oczy. Kiedyś sporo czytałem na tematy projektorów, ale wtedy XGA cenowo stały tak jak teraz FULL HD, a SVGA w ogóle nie brałem pod uwagę - więc zrezygnowałem.
Teraz jednak musze się zdecydować, bo dość juz czekania - tak można w nieskończoność, a życie ucieka :)
Szkoda mi tej czerni tylko - bo właśnie ona spowodowała ze zrezygnowałem z plazm i lcd. To parametr, na który jestem mocno wyczulony.
Jedna z kwestii, które także najbardziej mnie interesuje jest ostrość obrazu. Czy porównując ( powiedzmy materiał 720p ) wszystkie trzy technologie prezentują się porównywalnie?
Druga sprawa to wypalanie się matryc. Czytałem, ze w technologii LCD po kilkuset godzinach grania zauważa się znaczne pogorszenie jakości obrazu poprzez owe wypalenie się matrycy. Czy to prawda? Czy w technologii DLP ten problem nie występuje lub występuje dużo wolniej?
Jeśli chodzi o lens shift to pionowy wystarczy w zupełności. W poziomie projektor byłby ustawiony dokładnie pośrodku ekranu.
Pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Koniecznie musisz obejrzeć jakiś zestaw projektor+ekran w akcji, bo jeżeli wspominasz o niezadawalającej czerni w plazmie, a tam czerń wogóle nie świeci to co dopiero projektor, w którym ekran jest koloru białego.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
1080p wcale nie oznacza lepszej jakości w stosunku do 720p. Wszystko zależy od urządzenia. Jeżelip osiada dobrą optykę to oczywiście, że lepiej wybrać 1080p. Kiepski projektor, który nie radzi sobie z materiałem 720p, nie poradzi sobie i z FullHD.
Generalnie DLP świecą ostrzej i bardziej trójwymiarowo. Łatwiej potrafią rozdzielić pierwszy i drugi plan. Reguła ta dotyczy jednak raczej droższych modeli, powiedzmy ze średnie półki cenowej. W strefie budżetowej róznica w jakosci obrazu pomiędzy LCD i DLP zaciera się.
Nowe panele LCD (D6) są nieorganiczne, więc podobno zniknął problem podbarwień. Zresztą - wszystko zależy od sposobu użytkowania. Jeżeli będziesz dbał o projektor, to nie powino być tego typu problemów.
DLP jest pozbawiona tej wady, ale za to ma inne minusy - efekt tęczy, mała funkcjonalność, większy hałas.
Dziwi mnie, że w Warszawie nie ma profesjonalnego sklepu. Najlepszy w moim rejonie to wrocławski Cinematic. Mają swoją stronę, więc proszę zapoznaj się z ich ofertą. Inne ciekawe sklepy - Intertype (Mysłowice - Optoma), Audiostyl (Katowice - Epson lub Runco, Barco na zamówienie), MegaHz (Infocus, Hitachi).
Boję się, że projektory to nie są urządzenia dla Ciebie, jeżeli czerń jest dla Ciebie priorytetem bezwzględnym i nie akceptujesz tej, która jest wyświetlana w plazmach.
Musisz po prostu wszystko zobaczyć samemu.
 

angoos

New member
Oprócz totalnego zaciemnienia (mam na myśli zasłonięte wszelkie okna, drzwi itp. najlepiej gumowanymi roletami w ciemnym kolorze) dobrym rozwiązaniem są ściany w jak najciemniejszym i matowym kolorze (najlepiej czarnym albo powiedzmy ciemnym grafitowym) tak samo wszelkie meble: ciemne, najlepiej zamszowe kanapy itp itd.
Chodzi poprostu o pozbycie się z "sali kinowej" wszelkich jasnych i/lub odbijających światło przdmiotów. Pomijając ekran oczywiście :).
Wtedy stworzysz warunki by wyciągnąć jak najgłębszą możliwą czerń dysponując projektorem i ekranem.
Najlepszym rozwiązaniem jest np. dysponowanie ciemnym (bez okien) pomieszczeniem piwinicznym, gdzie ściany obłożysz ciemną piramidalną gąbką zarówno pochłaniającą światło jak również tłumiącą rezonanse akustyczne. Taka sala mi się marzy :) Oj ale bym ją odpicował :)
Pozdrowienia
 

Makumba

New member
No i stało się. Po setkach godzin ślęczenia na forach i zachodnich serwisach zdecydowałem się na OPTOME HD70.:D
Sprzęcik właśnie leży obok mnie i czekam juz tylko na ekran - będzie zapewne jutro. Jak wszystko podłącze, skalibruje i potestuje to napewno podzielę się wrażeniami. W sklepie, co prawda, widziałem juz ją w akcji ale w bardzo kiepskich warunkach - ale i tak bylo git. Aż boję się co będzie gdy warunki będą w miarę optymalne :p . Jeszcze raz dzięki za rady i pomoc!
 

Makumba

New member
Jak obiecałem, pora na pierwsze wrażenia z obcowania z OPTOM-ą.
1. Ekran. Kupiłem Projecte 200x200 Matt White - teraz jednak, bardzo chętnie zobaczyłbym jak to wyglada na szarym ekranie.
Wydaje mi się, że od ekranu odbija się zbyt wiele swiatła - czerń i kontrast mogłby być zapewne lepszy.
Ale i tak super. W porównaniu do mojego LCD BENQ 22", obraz na projektorze jest o NIEBO lepszy ( naturalne kolory, ostrość, głębia ) - nawet nie spodziewałem się aż tak potężnej różnicy :eek: . No i ta wielkość obrazu - kino w domu - nic tylko zrobić popcorn i rozkoszować się ulubionymi filmami. :D

2. Glośność. Wiele osób pisze o sporej glośności urządzenia - ja OPTOMY wogóle nie slyszę ( tryb ECO ) mimo, że mam ją tuż nad głową - to juz PC-et pracuje duuużo głośniej ( pomimo, że wiratraczki sa nowiutkie ).

3. Kalibracja. To jest dopiero zabawa na długi czas :) Ja w sam raz lubię się grzebać w takich sprawach. Do dyspozycji mamy zatem ustawienia samego projektora + wszelkie ustawienia obrazu w komputerze ( podłączenie DVI-HDMI ). Polecam KMPlayer-a. Rewelacja. Bardzo dużo przydatnych filtrów ( np. redukcja szumu ) i gotowych presetów ( ja używam HIGH Quality - tylko procek potrzebny jest mocny ). Przy optymalnym ustawieniu wszystkich parametrów - można z projektora wycisnąć dużo więcej, niż fabrycznie jest w stanie nam dać.
Filmy HD wyglądają wręcz rewelacyjnie - DVD już nieco gorzej, chociaż tutaj wszystko zależy od samego filmu ( np. Zemsta Sithow wygląda super - prawie jak hd, ale np. Drużyna Pierścienia nieco gorzej ) - Divx jeśli już, to tylko dwu-płytowe.
Bardzo dużo o ustawieniach/kalibracji, oraz innych przydatnych informacji znalazłem na http://www.avsforum.com/ - polecam - kopalnia wiedzy ( i to z pierwszej ręki od samych posiadaczy ).

4. Efekt tęczy. Może jestem dziwny, ale jej nie widzę. Wypatrywałem...wypatrywałem....i nic. Na wielu zdjęciach widziałem jak ów efekt wygląda, a mimo to, pomimo usilnych starań, moje poszukiwania nic nie przyniosły. Możliwe, ze w końcu się dopatrzę, ale opieranie swojego wyboru na minusach danej technologii, jest moim zdaniem nonsensem, jeśli owe minusy, uwidoczniają się może w 0,001 % korzystania z urządzenia ( konkretny film i scena jedna na tysiąc ). Szczerze powiedziawszy, trochę tych tęcz się bałem, bo wszyscy ciągle nimi straszą, jak niegrzeczne dzieci Babą Jagą. Gdyby pojawiały się tak czesto, jak wątki o nich to w domu mialbym prawdziwe tęczarium. ;) A tu taki zawod........bo przecie tęcze takie ładne są....

5. Pilot. Jest rewelacyjny - działa pod każdym kątem. Jest to bardzo wygodne - szczególnie, jeśli tak jak ja - ma się projektor nad głową - nie trzeba zatem wykonywać żadnych ekwilibrystycznych ruchów.

6. Kontrast i czerń. Ażeby w pełni uzyskać maksymalne możliwości OPTOMY w tym zakresie, potrzebne jest całkowite zaciemnienie. Tak jak wspominano w tym watku - najlepiej pomalować ściany i sufit na czarno i pozbyć się wszystkich odbijających światło mebli :wink: Oczywiście to tylko teoria - wiadomo, że w takim wypadku obraz będzie dużo bardziej kontrastowy, a czerń będzie wygladać ekstra.
Jednak, jak na domowe warunki, jest i tak bardzo dobrze. W porównaniu do plazm ( LCD wogóle przemilczmy ) jest nawet bardzo dobrze.
Oczywiście zdażaja się sceny w których projektor sie gubi - szczególnie sceny baaardzo jasne - poprostu zbyt mocno wtedy
świeci i cały pokój zalewa potok swiatła jak z halogenu a obraz staje sie przez to mdły - tyle, że sa to bardzo sporadyczne i pojedyńcze przypadki, najczesciej trwające krótką chwilę. Myślę, że tak jak napisałem wcześniej, ekran Matt Grey zapewne sporo by tu pomogł ( no i te czarne sciany hehe ).

Reasumując jestem bardzo zadowolony, a to przecież dopiero początek zabawy i poznawania możliwości sprzętu. A że jestem uparty i lubię grzebać, to jestem przekonany, ze wycisnę z mojej OPTOMY jeszcze dużo więcej.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

zibi61

New member
No to witamy w klubie. Myślę, że będzie nas (projektorowców) szybko przybywało, a i ceny projektorów szybko polecą w dół. Ja wybrałem PANASONIC PT-AX100, ale myślę, że każdy w miarę dobry projektor daje wiele satysfakcji z oglądania. Jeśli do tego dołożymy jeszcze w miarę dobre KD, to naprawdę mamy kino w domu.
 

mirzaw

New member
Gratulacje MAKUMBA.
Witaj w klubie.:cool:

Co do poczerniania ścian czy mebli - to nie przesadzajcie proszę. Ja osobiście mam rolety zewnętrzne, więc jak je zamknę to mam ciemno - prawie całkowicie - okno na piętrze wnosi trochę światła przez schody.
Ściany mam normalne, jasne i owszem mam rozjaśnienie jak się pojawiają jasne sceny ale nie przeszkadza mi to - może macie za jasny ekran? Gain 1 to już jednak mocno odbija.
Co do samej sceptyków projekcji to przecież jak ktoś ma w pokoju białą ścianę to jak ten pokój całkowicie zaciemni to ściana również jest czarna... Więc jak odpowiednim ekranem wyaliminujemy odbicia i rozproszenia kątowe światła z ekranu to nam mocno nie ędzie nawet biała ściana przeszkadzać. Ważne by była matowa lub satynowa.
Mała popularność projektorów w Polsce świadczy chyba o kolosalnej podatności konsumentów na reklamę... a reklamuje się tylko ekrany LCD czy Plazmy. Obawiam się że etap projekcji po prostu wielu konsumentów przeskoczyło i już soełnia swe mażenia o kinie domowym przy plaźmie 42" o rozdzielczości 820x480....
 

modernwoman

New member
Jeśli chcesz projektor a nie wiesz jaki wybrać wejdź na 1komp.pl. Tam są fachowcy, którzy z chęcią Ci doradzą, bo znają się na rzeczy. Mój ojciec często tam zagląda i kupuje różne rzeczy. Ostatnio już nie pamiętam co chciał kupić, ale kompletnie się na tym nie znał. Powiedział, że nie spotkał się jeszcze z tak fachowymi ludźmi. Więc chyba coś w tym jest.
 
Do góry