porównanie BenQ W1210ST z BenQ GP30 i Telewizorem UHD 66''

hubio

New member
Witam wszystkich ponownie. Zgodnie z zapowiedzią mój mały teścik jako, że w ciągu 2 tyg miałem okazję testować oba projektory naraz, a telewizor mam w salonie. To TV z górnej półki Samsunga. Oświadczam, że jestem laikiem jeśli chodzi o znajomość odwzorowania kolorów, kalibracji itd. :) więc moje porównanie będzie czysto subiektywne, ale o BenQ W1210ST nie ma na forum nic więc może komuś się to przyda.

JAKOŚĆ OBRAZU:
BenQ W1210ST

Jakość w skali od 1 do 5 na ocenę 4. W ciągu dnia nawet przy niezbyt naświetlonym pokoju i przy maksymalnej akceptowalnej jasności: ustawienie GAME BRIGHT obraz jest oczywiście widoczny, ale poziom kontrastu (jakości obrazu) jest poniżej oczekiwań. Po prostu lepiej poczekać na noc :). W nocy poziom szczegółowości, jakości jest akceptowalny, ale to wciąż nie to co telewizor wysokiej klasy. Oczywiście obraz puszczony na 160'' daje nieziemskie wrażenia i można wychwycić sporo szczegółów niedostępnych w telewizorze, ale nie jest to ta sama jakość. Oczywiście telewizory 160'' kosztują ze 200 000, a BenQ 4300zł więc w kategorii: stosunek ceny do jakości projektor bije na głowę, a nawet 10 głów.

BenQ GP30
Jakość na ocenę 3. W ciągu dnia nawet nie próbowałem sprawdzać. Oczywiście matryca 1280x800 w stosunku do FHD z modelu wyżej robi różnicę. Największym mankamentem jest to, że obraz w dalekich ujęciach np. ulicy, lasu jest bardzo rozmyty i to bez znaczenia jaki jest materiał źródłowy czy niskiej czy wysokiej jakości. W modelu wyżej nawet stare divixy dają radę.

Telewizor UHD
Jakość na ocenę 5. Oczywiście w ciągu dnia i nocy telewizor bez względu na materiał źródłowy upscaluje wszystko do 4k i jest to bajka

KULTURA PRACY/HAŁAS:

BenQ W1210ST
Ocena na 4. Hałas emitowany przez projektor jest słyszalny, ale w porównaniu do modelu niżej to olbrzymi skok. Po 30 sek. zapomina się. Ja mam głowę ok 30cm od projektora i mi to nie przeszkadza. Prawdopodobnie w przypadku dalszego ustawienia nikt nawet nie zauważy.

BenQ GP30
Ocena na 2. Wentylatorek wariuje. W czasie pracy zmienia się poziom hałasu od głośnego do bardzo głośnego. Miałem go ok 1m od głowy i był bardzo słyszalny. Zresztą w całym mieszkaniu. Nie było to jednak aż tak głośno żeby się nie przyzwyczaić.

ILOŚĆ OPCJI/USTAWIEŃ:

BenQ W1210ST
Ocena na 5. W projektorze można ustawić WSZYSTKO łącznie z poszczególnymi składowymi konkretnych kolorów. Bardzo szybki, intuicyjny dostęp do najważniejszych funkcji. Widać, że to już taki "telewizor" wśród projektorów

BenQ GP30
Ocena na 3. Opcje tylko podstawowe. Mały wybór

Telewizor UHD
Ocena na 5. Jest wszystko, ale niektórych brakuje co są w projektorze i na odwrót.

PILOT:

BenQ W1210ST
Ocena na 5. Świetnie wykonany, podświetlany. Przyciski chodzą delikatnie, bardzo dobre ułożenie w ręku

BenQ GP30
Ocena na 1. Najgorszy pilot jaki widziałem od paru lat. Przyciski chodzą bardzo ciężko, jest ich mało. Nie ma "normalnych" baterii :). Jest jakaś klapka, której mi się nie udało zdjąć i ponieważ szybko go wymieniłem nie dochodziłem już jak to coś się wymienia/ładuje

PODSUMOWANIE:

Jeśli zależy wam na dużym ekranie rzędu 160'' - 200'', ale trochę gorszą jakością obrazu i liczycie się z oglądaniem wyłącznie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu kupujcie śmiało BenQ W1210ST. Jeśli chcecie mieć coś co będzie mega ostre i nie przeszkadza wam "mały" rozmiar - 66'' - 80'' kupcie TV wysokiej klasy. Jeśli chcecie coś do zdjęć czy prezentacji kupcie BenQ GP30.

Ja obecnie w salonie mam TV 66'', a w sypialni projektor gdzie ustawiłem obraz ok 160'' i czuję się jak bym siedział w I rzędzie w kinie :) Obraz jest za duży bo oglądam go z 3m :) ale tak na wariata to rewelacja. Filmy z Witam wszystkich ponownie. Zgodnie z zapowiedzią mój mały teścik jako, że w ciągu 2 tyg miałem okazję testować oba projektory naraz, a telewizor mam w salonie. To TV z górnej półki Samsunga. Oświadczam, że jestem laikiem jeśli chodzi o znajomość odwzorowania kolorów, kalibracji itd. :) więc moje porównanie będzie czysto subiektywne, ale o BenQ W1210ST nie ma na forum nic więc może komuś się to przyda.

JAKOŚĆ OBRAZU:
BenQ W1210ST

Jakość w skali od 1 do 5 na ocenę 4. W ciągu dnia nawet przy niezbyt naświetlonym pokoju i przy maksymalnej akceptowalnej jasności: ustawienie GAME BRIGHT obraz jest oczywiście widoczny, ale poziom kontrastu (jakości obrazu) jest poniżej oczekiwań. Po prostu lepiej poczekać na noc :). W nocy poziom szczegółowości, jakości jest akceptowalny, ale to wciąż nie to co telewizor wysokiej klasy. Oczywiście obraz puszczony na 160'' daje nieziemskie wrażenia i można wychwycić sporo szczegółów niedostępnych w telewizorze, ale nie jest to ta sama jakość. Oczywiście telewizory 160'' kosztują ze 200 000, a BenQ 4300zł więc w kategorii: stosunek ceny do jakości projektor bije na głowę, a nawet 10 głów.

BenQ GP30
Jakość na ocenę 3. W ciągu dnia nawet nie próbowałem sprawdzać. Oczywiście matryca 1280x800 w stosunku do FHD z modelu wyżej robi różnicę. Największym mankamentem jest to, że obraz w dalekich ujęciach np. ulicy, lasu jest bardzo rozmyty i to bez znaczenia jaki jest materiał źródłowy czy niskiej czy wysokiej jakości. W modelu wyżej nawet stare divixy dają radę.

Telewizor UHD
Jakość na ocenę 5. Oczywiście w ciągu dnia i nocy telewizor bez względu na materiał źródłowy upscaluje wszystko do 4k i jest to bajka

KULTURA PRACY/HAŁAS:

BenQ W1210ST
Ocena na 4. Hałas emitowany przez projektor jest słyszalny, ale w porównaniu do modelu niżej to olbrzymi skok. Po 30 sek. zapomina się. Ja mam głowę ok 30cm od projektora i mi to nie przeszkadza. Prawdopodobnie w przypadku dalszego ustawienia nikt nawet nie zauważy.

BenQ GP30
Ocena na 2. Wentylatorek wariuje. W czasie pracy zmienia się poziom hałasu do głośnego do bardzo głośnego. Miałem go ok 1m od głowy i był bardzo słyszalny. Zresztą w całym mieszkaniu. Nie było to jednak aż tak głośno żeby się nie przyzwyczaić.

ILOŚĆ OPCJI/USTAWIEŃ:

BenQ W1210ST
Ocena na 5. W projektorze można ustawić WSZYSTKO łącznie z poszczególnymi składowymi konkretnych kolorów. Bardzo szybki, intuicyjny dostęp do najważniejszych funkcji. Widać, że to już taki "telewizor" wśród projektorów

BenQ GP30
Ocena na 3. Opcje tylko podstawowe. Mały wybór

Telewizor UHD
Ocena na 5. Jest wszystko, ale niektórych brakuje co są w projektorze i na odwrót.

PILOT:

BenQ W1210ST
Ocena na 5. Świetnie wykonany, podświetlany. Przyciski chodzą delikatnie, bardzo dobre ułożenie w ręku

BenQ GP30
Ocena na 1. Najgorszy pilot jaki widziałem od paru lat. Przyciski chodzą bardzo ciężko, jest ich mało. Nie ma "normalnych" baterii :). Jest jakaś klapka, której mi się nie udało zdjąć i ponieważ szybko go wymieniłem nie dochodziłem już jak to coś się wymienia/ładuje

PODSUMOWANIE:

Jeśli zależy wam na dużym ekranie rzędu 160'' - 200'', ale trochę gorszą jakością obrazu i liczycie się z oglądaniem wyłącznie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu kupujcie śmiało BenQ W1210ST. Jeśli chcecie mieć coś co będzie mega ostre i nie przeszkadza wam "mały" rozmiar - 66'' - 80'' kupcie TV wysokiej klasy. Jeśli chcecie coś do zdjęć czy prezentacji kupcie BenQ GP30.

Ja obecnie w salonie mam TV 66'', a w sypialni projektor gdzie ustawiłem obraz ok 160'' i czuję się jak bym siedział w I rzędzie w kinie :) Obraz jest za duży bo oglądam go z 3m :) ale tak na wariata to rewelacja. Filmy z Youtube w 4:3 wyglądają genialnie, akurat do tych 3m w 4:3:) Oczywiście jednak oglądałem też normalnie i jest naprawdę nieźle. Spora część filmów na DVD jest już fabrycznie obcięta na górze i na dole więc obraz siłą rzeczy będzie mniejszy i to też weźcie pod uwagę przy ustawianiu. Generalnie uważam, że technologia projektorów ma ogromną przyszłość. Wystarczy wpakować sporo elektroniki poprawiającej/ulepszającej obraz żeby zbliżyć się lub nawet dorównać do TV wysokiej klasy. Zresztą może te najdroższe projektory już to umieją.

Tak czy inaczej jeśli ktoś ma ok 5 tyś i salon zamiast kupić kiepskiej klasy telewizor 66'' lub wysokiej 42'' lepiej kupić ten projektor bo w kategorii: stosunek jakości do ceny bije wszystkie telewizory i prawdopodobnie większość projektorów.
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
160" z 3m i rewelacja - wszystko na temat...

Widać, że spina, hejt i negatywne emocje towarzyszą ludziom nie tylko na forach politycznych, kibicowskich ale nawet w kwestii projektorów :)

Szanowny forumowiczu to, że oglądam z 3m na wariata co sam przyznałem nie oznacza, że nie sprawdzałem z innej odległości i tak - jest rewelacja. Obraz w formacie 4:3 nawet na 160'' jest jak najbardziej do oglądania nawet z 3m, tak samo panoramy z obciętymi pasami.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące BenQ W1210ST chętnie udzielę informacji.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Problem jest taki że z odległości 4,3m i 150"-projektor natywny full hd i film rownież full hd wysoki bitrate i widać pojedyncze pixele dlatego max to 146"
 

hubio

New member
Problem jest taki że z odległości 4,3m i 150"-projektor natywny full hd i film rownież full hd wysoki bitrate i widać pojedyncze pixele dlatego max to 146"

Ja albo nie widzę pojedynczych pikseli, albo są, ale dla mnie nie dostrzegalne :). Jedyny problem jest taki, że wzrok nie obejmuje całego obrazu i trzeba sekwencyjnie patrzeć. Może ten projektor jest tak dobry, że niweluje te piksele bo ja naprawdę tego nie widzę. Włączyłem ostatnio film "Australia" z DVD z obciętymi pasami góra/dół i było wspaniale. To oczywiście nie full HD. Przyjrzę się jeszcze raz dokładnie FullHD i odpiszę. Na pewno 4k nie wygląda dobrze bo mam porównanie z TV 4k, ale poniżej 4k wszystko wygląda bardzo dobrze.
 

bokciu

Banned
Do wyświetlania obrazu z projektora służy ekran, a nie ściana. Tak więc jaka tu może być mowa o jakości obrazu, skoro ktoś wyświetla podłe DVD na ścianie i twierdzi iż jest wspaniale.
 

hubio

New member
Do wyświetlania obrazu z projektora służy ekran, a nie ściana. Tak więc jaka tu może być mowa o jakości obrazu, skoro ktoś wyświetla podłe DVD na ścianie i twierdzi iż jest wspaniale.

No widzisz - ile ludzi tyle ekspertów. W sklepie w którym kupowałem projektor sprzedawca który siedzi w tej branży 15 lat stanowczo mi odradził kupowania ekranu, a nie było to w jego interesie bo je sprzedaje. Ja mam śnieżno białą ścianę i mówił, że to najlepsze wyjście, ewentualnie można pokryć to specjalną farbą do projektorów za kilkanaście zł. Nie wiem czy to kwestia tego modelu co kupiłem czy w ogóle projektorów, ale sugerował, że ekrany to zdzieranie kasy od frajerów :)

Ja się na ten temat nie wypowiadam bo to mój początek przygody z projektorami. Jak będę miał więcej czasu przemyślę temat, popatrzę gdzieś w sklepach i może też kupię, albo porobię jakieś testy z ekranem żeby mieć porównanie.

Z takim lekceważeniem wypowiadasz się o "podłym" DVD. Tak się składa, że brzydzę się piractwem i mam sporą kolekcję filmów. Tak z przyczyn finansowych ale też dostępności jedyną legalną metodą jest obejrzenie właśnie z DVD. Filmy na BluRay są -3- 4 razy droższe, ale przede wszystkimi nie ma wielu, wielu klasycznych komedii, sensacyjnych, kryminałów itp z lat 70,80,90 No jeszcze pozostają serwisy streamingowe jak HBO GO czy ShowMax itd, ale tam nie ma wielu pozycji, które ja mam na DVD. Oprócz jednak tego "podłego" DVD oglądam też FullHD. Więc zgodnie z twoim założeniem o podłym DVD to należało by się wyzbyć możliwości oglądania jakiś 70% zasobów filmowych świata jak ktoś ma tylko projektor. Zresztą nawet piraci z DVD nie zrobią 4k więc i osoby tak oglądające mają tylko dvdripy bo zwyczajnie nie ma 1080p. Rozumiem, że ty nie patrzysz na to czy coś jest arcydziełem filmowym czy po prostu dobrym filmem byle by było w 1080p :) Boję się myśleć co by było jak byś taką teorię zawęził tylko do 4k :) Ja właśnie mam w salonie 4k, a filmy wydawane w tej rozdzielczości są od zimy 2016 r więc może wszystkich jest nie więcej niż 100, ale ta jakość... :)

Generalnie to ja jestem maniakiem jakości :) W ciągu ostatnich 10 lat wymieniałem 5 razy telewizory więc wypada średnio raz na 2 lata. I zaczynając w ogóle kwestię projektora bałem się właśnie, że będzie stał bezczynnie bo nie będzie miał żadnego startu do mojego TV Samsunga w salonie za 12 tyś. Okazało się, że już BenQ GP30 powalił mnie na kolana, ale widziałem problemy. I widzę też różnicę do obecnego modelu.

Jest jakaś naprawdę wielka magia w projektorze. Jest taki fajny klimat kinowy. Dla mnie to odkrycie tego roku, jak odkryciem 2016 r było VR.

I tak się często wypowiadasz. A możesz mi napisać jaki ty masz model projektora ?
 
Ostatnia edycja:

hubio

New member
mały update:

Zacząłem widzieć istotne różnice między materiałem 1080p, 4k SD :) Ponadto w projektorze pod wejściami hdmi nie można ustawić natężenia i odcienia koloru. Jest zaawansowany color manager, a nawet dwa, ale po prostu centralnie nie można ustawić koloru.
 

hubio

New member
Ten projektor nie ma żadnych systemów poprawy jakości obrazu, a czy są takie projektory, które to potrafią ? Na moim TV nawet materiały SD wyglądają nieźle bo jest mnóstwo takich systemów. Czy istnieją takie projektory do 10.000 zł ?

4k z natury rzeczy wyglądają lepiej nawet na telewizorach czy projektorach natywnych 1080p z racji tego, że są po prostu robione w 4k, ale oczywiście taki sprzęt nie obsługuje 4k więc sygnał i tak jest upscalowany w dół do 1080p.
 
Do góry