Epson EMP-TW1000 - zdegradowany obraz, nie z powodu lampy, czy jest to naprawialne?

wjpl

New member
Dzień dobry wszystkim,

od dłuższego czasu używałem projektora Epson TW700, ale chciałem kino nieco ulepszyć i postanowiłem wymienić go na używanego TW1000 (głównie aby zmniejszyć "screen door", niekoniecznie dla samego full hd, oraz aby mieć cichszy wentylator w trybie eco).

Sprzedawca z Allegro twierdził, że jest tam "nowa lampa 0h", 100% sprawny, "brak wad ukrytych". Spodziewałem się, że TW1000 będzie zauważalnie lepszy od TW700, z którego i tak jestem generalnie zadowolony, no ale niestety jest on wadliwy. Zobaczymy czy skomplikowane okaże się zwrócenie sprzętu.


Obraz jest zażółcony, ciemny, ciemny i zaróżowiony pasek przy górnej krawędzi ekranu. Kolor niebieski jest wyraźnie ciemniejszy niż pozostałe. Zamieniłem na próbę lampy z projektorów (mają ten sam model), ale jednak to nie wina zużycia lampy.

Na img ur można zobaczyć zdjęcia, porównane z Epsonem TW700 (po prawej stronie). Niestety nie mogę chyba dodać całego linku. img ur.com/a/7MbXT (edycja: dodałem załączniki).

I teraz pytanie, czy tego typu usterkę da się w jakikolwiek sposób naprawić? Który element optyczny/elektroniczny może być za to odpowiedzialny? Same panele, polaryzatory czy coś innego? Pewnie większość toru optycznego (poza matrycami) dałoby się przełożyć z TW700, czego absolutnie robić nie chcę i nie będę (chyba że bym dostał gratis kolejny projektor na dawcę :p), ale ciekawy jestem przyczyn tego typu usterek, żeby wiedzieć na co uważać, aby nie uszkodzić w przyszłości projektora. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 

Attachments

  • teatrciemny.jpg
    teatrciemny.jpg
    499,6 KB · Wyś: 290
  • bialy.jpg
    bialy.jpg
    550,1 KB · Wyś: 106
  • niebieski.jpg
    niebieski.jpg
    128,7 KB · Wyś: 83
  • zielony.jpg
    zielony.jpg
    529,7 KB · Wyś: 84
  • dynamiczny.jpg
    dynamiczny.jpg
    246,4 KB · Wyś: 96
Ostatnia edycja:

gerrard

New member
Wyjaśniłeś sprawe?
Moim zdaniem powinieneś go oddać.
Skoro sprzedający opisał go jako 100% sprawny, to taki ma być.
Przy takich wadach obrazu, czyszczenie optyki nie wystarczy.
Tu jest jakaś grubsza sprawa.
 

Excalibue

New member
Miałem kiedyś podobny defekt w panasie PT AX 100, odnośnie tego różowego paska na górze i zółtego na dole - Nie udało mi się tego naprawić, z tego co pamiętam przypalony był filtr (? ) odpowiadający chyba za równomierny rozkład światła z lampy, jeszcze przed lustrami i polaryzatorami
Sprawdź ten link, wiele Ci wyjaśni.
Repair-TW4500 Epson | projectorjunkies
Ogólnie dużo tych przebarwień, zobacz czy uda Ci się je wyostrzyć, jeśli tak to jest kurz na optyce.
Na pewno jest ostro zakurzony w środku, po czyszczeniu byłoby lepiej ( jaśniej i czyściej ), aczkolwiek przebarwienia u góry i dołu kompletnie dyskfalifikują ten projektor i jak najszybciej wystąpiłbym o zwrot, bo tego w sensownych pieniądzach raczej nie naprawisz.
 

wjpl

New member
Wyjaśniłeś sprawe?
Moim zdaniem powinieneś go oddać.

Projektor odesłałem, sprzedawca go sprawdzi, choć rzekomo był testowany i sprawny. Mówi, że spróbuje to naprawić lub wymieni na taki sam model (chyba jakiś komis/serwis prowadzi bo dostałem firmowy adres do wysyłki). Zobaczę, co z tego wyjdzie, trochę zaskakujące by było dla mnie, gdyby sprzedawca miał drugi dość rzadko spotykany projektor na wymianę, także na razie się nie nastawiam na to. Jestem w stanie uwierzyć, że można było taką wadę przeoczyć np. sprawdzając go tylko pół metra od ekranu (mały obraz jest jaśniejszy) i patrząc jedynie, czy wyświetla się menu, no ale to nie daje podstaw do pisania, że nie ma tam żadnych wad.

Sprawdź ten link, wiele Ci wyjaśni.

Dzięki, rodzaj usterki (tej z paskiem) wygląda na identyczny, choć nie widać tam takich problemów z jasnością jak u mnie. Projektor który kupiłem faktycznie był zakurzony (dlatego tym bardziej jestem w stanie uwierzyć w niedokładne testowanie, skoro nie był wyczyszczony), ponadto z kratek wentylacyjnych czuć trochę jakiś zapach, może papierosowy. Tytoniowy osad chyba mógłby wpłynąć na zażółcenie optyki. Ogólny spadek jasności jest bardzo duży, lampa jest sprawna więc sporo brudu by musiałoby być, żeby tyle mocy się tam wytraciło (więc nie wiem, czy to problem jedynie z zanieczyszczeniem). Natomiast punktowych "dust blobów" nie widać, mimo ogólnego zakurzenia.

Poza tym, projektor po odpakowaniu miał włączony tryb kinowy, ale z lampą "high". Może coś się tam wypaliło od długiego użytkowania. Ja zaś używam tylko najniższej możliwej jasności, przy 100% zaciemnieniu pomieszczenia, więc liczę na to, że gdybym dostał sprawny projektor, to bym go nie "zajechał" (TW700 ciągle ma obraz jak żyleta) :p
 
Ostatnia edycja:

wjpl

New member
Aktualizacja:

projektor po długo trającej "naprawie" otrzymałem 18 sierpnia i dawał obraz jaśniejszy, ale wady były jeszcze bardziej widoczne, chyba ktoś po prostu poprzekładał polaryzatory (bo niebieski kolor świecił lepiej). W załączniku fotki. Od razu go odesłałem. Jest 5 września i dalej czekam na pieniądze (pisali, że zwrócą). Cała akcja w sumie trwa od dnia zakupu 12 lipca, kasy nie ma i sprawnego projektora również ;) Ciekawostka, że na Allegro pojawił się w międzyczasie kolejny 100% sprawny projektor.

PS w menu serwisowym było przepracowane ponad 6000 godzin (nauczyłem się, jak to sprawdzać w międzyczasie). W normalnym menu 0h. Jeśli tam jest nowa lampa, to musiałaby to chyba być już trzecia :p
 

Attachments

  • IMG_2882.jpg
    IMG_2882.jpg
    590,1 KB · Wyś: 68
  • IMG_2880.jpg
    IMG_2880.jpg
    547,5 KB · Wyś: 53
  • IMG_2878.jpg
    IMG_2878.jpg
    543,4 KB · Wyś: 50
Ostatnia edycja:

Excalibue

New member
obecnie wystawiona jest aukcja zatytułowana tak samo jak ta, z której był wcześniej kupowany.
Projektor epson emp-tw1000 / NOWA LAMPA 0 H !! (6947749001) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

W załączniku jeszcze rzeczone ponad 6000 godzin :p

Teraz jednak sprzedający dobrze się zabezpieczył.
W danych technicznych dodane jest "Wymaga wyczyszczenia optyki / odswiezenia"
Można łatwo przeoczyć jak ktoś niedokładnie czyta.

Tego projektora już się raczej nie naprawi, jest to nieopłacalne w takim stanie jakim teraz jest optyka.
 

hubio

New member
Teraz jednak sprzedający dobrze się zabezpieczył.
W danych technicznych dodane jest "Wymaga wyczyszczenia optyki / odswiezenia"
Można łatwo przeoczyć jak ktoś niedokładnie czyta.

Tego projektora już się raczej nie naprawi, jest to nieopłacalne w takim stanie jakim teraz jest optyka.

Niestety Allegro popełniło wielki błąd i wykasowało wszystkie komentarze jakie były na kontach. Widoczne są tylko te z ostatniego roku. Oznacza to, że cwaniaczek mógł mieć zanim kupiłeś już ten projektor sporo negatywów, ale były nie widoczne dla ciebie. Taki system promuje tylko jedno: sprzedawców sprzedających jak najwięcej, jak najtaniej bez wpływu na jakość. Bo jak sprzeda 100 rzeczy i na te 100 będzie 5 negatywów to i tak będzie miał niezłe wskaźniki. W tej chwili łatwo się naciąć.

Inna sprawa, że używane projektory to ruletka.

Zrób tak: jak najszybciej rozpocznij spór na Allegro w którym opisz całą sytuację i zagroź zgłoszeniem sprawy na policję w kierunku popełnienia przestępstwa oszustwa. Pamiętaj tylko na sporze jak jeszcze zdążysz. Wystaw komentarz negatywny. Jeśli już nie zdążysz na sporze to napisz maila do niego o tym.

Jeśli mimo tego nie odda kasy idź na policję. Jak dostaniesz nr sprawy dostaniesz zwrot z POK Allegro.
 

wjpl

New member
Niestety Allegro popełniło wielki błąd i wykasowało wszystkie komentarze jakie były na kontach. Widoczne są tylko te z ostatniego roku.
Niestety, po tym, jak zakupiłem już projektor pojawiły się nowe, negatywne komentarze od innych kupujących.

Inna sprawa, że używane projektory to ruletka.
To z Epsonem TW-700 faktycznie mi się udało, bo był używany ale obraz bez skaz i poniżej 800 godzin całkowitej pracy wg menu serwisowego :p Póki co jednak poczekam albo na większe i tańsze telewizory, albo na upowszechnienie się projektorów laserowych.

Zrób tak: jak najszybciej rozpocznij spór na Allegro w którym opisz całą sytuację i zagroź zgłoszeniem sprawy na policję w kierunku popełnienia przestępstwa oszustwa. Pamiętaj tylko na sporze jak jeszcze zdążysz. Wystaw komentarz negatywny. Jeśli już nie zdążysz na sporze to napisz maila do niego o tym.

Po nieudanej naprawie zwróciłem projektor i rozwiązałem umowę (na podstawie 560 KC §1) - odpowiednie pismo wysłałem pocztą, a spór założyłem, gdy nie dostałem zwrotu po upływie 14 dni. Na pewno mam prawo zacząć naliczać odsetki od minięcia tych 14 dni i zgłosić sprawę do sądu, aby wydali nakaz zapłaty. Choć bez wątpienia wygodniej byłoby uznać takie postępowanie za oszustwo i iść na policję, ale oszustwo czasami jest trudno udowodnić. Zobaczę, co się uda. Faktem jest, że dostałem towar nie taki, jaki miał być, na koniec zostałem bez sprzętu a pieniądze zniknęły.
 

hubio

New member
Choć bez wątpienia wygodniej byłoby uznać takie postępowanie za oszustwo i iść na policję, ale oszustwo czasami jest trudno udowodnić. Zobaczę, co się uda. Faktem jest, że dostałem towar nie taki, jaki miał być, na koniec zostałem bez sprzętu a pieniądze zniknęły.

To nieważne czy się łatwo czy trudno da udowodnić. Ważne, że czasowo i jako straszak o wiele bardziej skutkuje sprawa karna. Zrób jak mówię. Zagroź na sporze, że składasz doniesienie na policji. Zawiadom dział bezpieczeństwa Allegro o całym fakcie i poinformuj ich o toczącym się sporze Allegro. Poproś o interwencję na sporze. Jednocześnie napisz na sporze, że jak nie dostaniesz zwrotu środków idziesz na policję i tak zrób choćby z tego powodu, że otrzymasz zwrot z POK. Allegro daje zwroty po przesłaniu im nr sprawy z policji, a nie po sprawie karnej w sądzie.

Sprawę cywilną masz też wygraną oczywiście, ale to droga żmudna i czasochłonna - nawet rok - 2 lata, a do tego nawet jak wygrasz może nie być z czego ściągnąć i będziesz się bawił za 400zł w zatrudnianie komorników ? :)

Generalnie źle, że zacząłeś od straszenia sprawą cywilną. A po za wszystkim jak dla mnie jest to oszustwo.
 

wjpl

New member
Na razie jeszcze nie mówiłem że zakładam sprawę cywilną, napisałem, że nie dostałem ciągle pieniędzy, wzywam jeszcze raz do zapłaty z odsetkami na przekroczenie terminu, zaczyna mi to wyglądać na oszustwo przez co musiałbym iść na policję. Jeśli nie dostanę żadnej odpowiedzi ani pieniędzy to faktycznie tak zrobię.
PS ja ten projektor kupiłem prawie za 1000 złotych, po ponownym wystawieniu został "przeceniony" :p Co nie zmienia faktu, że za taką kwotę też nie chciałoby mi się bawić, tylko wolałbym to skutecznie załatwić.
 

Excalibue

New member
To z Epsonem TW-700 faktycznie mi się udało, bo był używany ale obraz bez skaz i poniżej 800 godzin całkowitej pracy wg menu serwisowego :p Póki co jednak poczekam albo na większe i tańsze telewizory, albo na upowszechnienie się projektorów laserowych.

Może przerzuć się na DLP ?
One są praktycznie niewrażliwe na upływ czasu, co prawda potrafią się zakurzyć po paru latach użytkowania jednak czyszczenie nie jest drogie a obraz masz pratycznie jak nówka.
Trzeba tylko uważać na serie gdzie były montowane chipy narażone na bad pixele.
 
Do góry